Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Vannak hiteles történelmi...

Vannak hiteles történelmi források, amelyek alátámasztják a Bibliában leírtakat?

Figyelt kérdés
Például valami egyiptomi írás ami bármi olyat említ, amik a bibliai csapások lehettek? Vagy valamilyen ókori római irat ami beszámol valami korabeli csodáról?
2018. máj. 12. 22:06
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
73%
Hitelesre várhatsz a sírig, kamu cikkekből mindjárt jön több is.
2018. máj. 12. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
71%
Nincsen.
2018. máj. 12. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 anonim ***** válasza:
40%

Egyiptomit nem találsz, hiszen a Fáraó, mint "Istenség" vereségeit, soha nem tüntették fel sehol.

Na az lett volna csak a veszteség, hogy egy "Istent" felül múlt egy másik Isten.

2018. máj. 12. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 anonim ***** válasza:
11%

Képzeld csak el, hogy az akkori leghatalmasabb nemzet térdre borult tíz, isteni csapás hatására, melyek egyike az elsőszülöttek halála volt.

Gondolod, hogy ekkora szégyent leírtak volna?


Melyik uralkodó járult volna hozzá, hogy a "vereségeit" hibáit leírják?

Ellenben a Biblia írói leírták őszintén a saját tévedéseiket. S azt is milyen büntetést kaptak Istentől.

2018. máj. 12. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 A kérdező kommentje:

"Egyiptomit nem találsz, hiszen a Fáraó, mint "Istenség" vereségeit, soha nem tüntették fel sehol.

Na az lett volna csak a veszteség, hogy egy "Istent" felül múlt egy másik Isten"


Már ne haragudj, de ez egy borzasztó gyenge kifogás. A történelmi források nagy részének semmiféle uralkodói engedélyezéshez nincs köze.


Mellesleg a leírásnak eleve nem kell hogy bármi köze legyen a bibliai nézőponthoz, sőt! Pont az lehetne a leginkább hiteles ha semmiféle másik Isten győzelmét nem emlegetné, egyszerűen tényként leírná hogy milyen megmagyarázhatatlan jelenségek történtek, és ezek a leírások egybevágnának a Bibliával.

2018. máj. 12. 23:08
 6/35 anonim ***** válasza:

"Melyik uralkodó járult volna hozzá, hogy a "vereségeit" hibáit leírják? "


Ha lett volna ilyen, akkor nem kihagyják, hanem úgy írták volna le, hogy a nagy Ramszesz felvette a harcot, aztán odavágott.

Ez egy kihagyhatatlan alkalom, mint Orbánnak a migránsok.

2018. máj. 12. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 anonim ***** válasza:
71%
Természetesen nincsenek. Sőt, nem csak hogy ezekről nem léteznek források, de még csak arra sem utal semmi hogy valaha is élt volna egy csoport zsidó az ókori Egyiptomban, sem bármi hasonló visszaigazolás nem létezik arra nézve, hogy a biblikus történetek valós eseményeken alapulnának.
2018. máj. 12. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 anonim ***** válasza:
65%

Üdvözletem.


Vannak, de ez attól is függ, pontosan melyik részére keresel rá.


A Dániel könyvében szereplő Belsazár király létezését is kétségbe vonták, mivel az ókori források nem írtak róla. Később azonban előkerült olyan lelet, amely nem csak bizonyította a király létezését, de még azt is nyilvánvalóvá tette, hogy a Szentírás a részletekben is pontos volt, hiszen egyértelmű utalást találunk arra, hogy régensként uralkodott a birodalomban. Ugyanebben a bibliai könyvben olvashatunk viszont Nabukodonozor király aranyszobráról, arról viszont a történelmi források mélyen hallgatnak. Tehát vannak olyan adatok a Bibliában, amelyek már bizonyítva, lettek, és vannak olyanok, amelyek nem.


Amikre rákérdeztél azokkal kapcsolatban a következő a helyzet:


Az egyiptomi 10 csapásról:


Az "Ipuwer-papirusz" talán a 10 csapás emlékét őrzi:


„Csapások pusztítanak szerte az országban. Mindenütt vér. A folyam is vérből áll... Minden romokban! Bizony, a kapukat, az oszlopokat és a falakat elemésztette a tűz. A városok elpusztultak. Óh, hogy a Föld megsemmisülhet a hangtól és a káosz miatt nem létezhet tovább! A fák is tönkrementek. Nincs gyümölcs és fű sem található... Éhség... A gabona is megsemmisült mindenfelé... Az országban nincs fény.” (Hédervári Péter: Az egyiptomi tíz csapás és az Exodus, Vigília, 1978. január)


Ezzel kapcsolatban lásd ezeket a linkeket:

[link]


[link]


Római irat tudomásom szerint nincs a csodákról, viszont ha elfogadjuk Tacitus beszámolóját hitelesnek Krisztusról, akkor (talán) érthetővé válik, hogy miért nem jegyzetelték ezeket a római krónikások: a történetíró számára a kereszténység egyszerűen babonaság volt. Természetesen ez nem érv amellett, hogy miért nincs beszámoló például Lázár feltámasztásáról, vagy a víz borrá változtatásáról, de azért érdemes ezt is szem előtt tartani.


Van viszont Biblián kívüli zsidó forrásunk a Jézus csodáiról. Persze, ez nem olyan súlyú dokumentum, mintha mondjuk Quintus Curtius Rufus írta volna, de nem szabad elfelejteni, hogy a zsidóság nem fogadta el Jézust Messiásnak, tehát nem volt érdeke bizonyságot tenni a csodák mellett.


A Talmudban található feljegyzés szerint a vád az volt Krisztus ellen, hogy varázslást művelt. Ez a szóhasználat azt jelenti, hogy a zsidó vezetők elismerték Jézus csodáit, viszont úgy vélték, hogy ördögi erővel hajtotta végre azokat. A tanítványok az evangéliumi leírásokban is ezt a hamis vádat ismertették, így ez a Biblián kívüli forrás megerősíti azt, hogy az 1. századi Palesztinában Krisztusra nem csak úgy tekintettek, mint egy átlagos rabbira.

2018. máj. 12. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 anonim ***** válasza:

Pedig pont hogy feljegyezték a vesztes csatákat is, ezért furcsa, hogy a zsidók ottlétéről és kivonulásáról nincs ilyen feljegyzés Egyiptomban (bár nyilván meg is semmisülhetett).


Egyébként vannak olyan részek a bibliában aminek vannak a bibliától független történelmi bizonyítékai főleg uralkodók, csaták, a megemlített helyek és személyek tekintetében. Meg hát ugye a ott van pl. a siratófal ami a régi templom maradéka. Szóval ilyesmiket találsz, de csodákról szóló nem keresztény feljegyzéseket nem igen.

2018. máj. 12. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 anonim ***** válasza:
47%

Vannak. Például Pilátust sokáig egy kitalált bibliai személynek gondoltátok. Aztán találtak egy általa veretett pénzérmét.


De lehetne még több ilyet felsorolni.


"Vagy valamilyen ókori római irat ami beszámol valami korabeli csodáról?"


Ezzel az a gond, hogy a római történetírók nem pont Palesztina provinciát választották székhelyül. Tehát érvelési hiba. Ennyi erővel kínai dinasztiák se léteztek, mert a római történetírók nem számoltak be róla.

Ezzel nem akarok egy csodát se bizonyítani vagy cáfolni, csak rámutattam felvetésed gyengeségére.

2018. máj. 12. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!