Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A te felekezetedben mennyire...

A te felekezetedben mennyire valósul meg a nők egyenjogúsága?

Figyelt kérdés

Milyen szolgálatokat végeznek és végezhetnek a te egyházadban a nők?


Mit gondolsz, melyik az a felekezet, ahol a nők egyenjogúsága leginkább megvalósul, és ahol a nőket leginkább tisztelik?



2018. máj. 15. 21:33
1 2 3 4 5 6
 21/55 A kérdező kommentje:

#19, ja, elsőnek megteremtette a férfit, de aztán támadt egy sokkal jobb ötlete.😂😂


Komolyra fordítva a szót, már a teremtéstörténetből láthatod, hogy egyenlőnek teremtette őket. Évát Ádám oldalából teremtette. Ez a zsidó kultúrában olyan, mintha nálunk azt mondanád, a szívéből teremtette. Az oldalbordából való teremtés kifejezi azt, hogy Isten egyenlőnek teremtette Évát, nem Ádám elnyomottjának. A bűnbeesés rontott el mindent, de nekünk kereszényként az eredeti paradicsomi állapothoz kell visszatérni, a nőt nem szabad alacsonyabb rendűnek tekinteni.

Az eszem megáll, hogy lehetnek a 21. században még ilyen hímsoviniszták egyesek. :/

2018. máj. 16. 09:18
 22/55 anonim ***** válasza:
15%
Kedves kérdező! Nem vagyok hímsoviniszta. Nő vagyok amúgy. És csak arra gondoltam, hogy teremthette volna az első emberpárt egyszerre is. De jobbnak látta, hogy először csak a férfit teremtse meg. Így ő egy ideig egyedüli ember volt a földön. Akkor lett teremtve a nő, mikor Ádám már nagyon vágyott arra, hogy legyen egy társa. Nyilván így jobban értékelte őt. A nő kiegészítőnek vagy segítőnek lett teremtve a férfi mellé. És Ádámnak már volt némi élettapasztalata, tehát vezetést tudott nyújtani Évának.
2018. máj. 16. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/55 A kérdező kommentje:

#23, ja, elfelejtettem, hogy ti kreacionisták vagytok.

De mindegy is. Hogy következik abból, hogy a férfit teremtette először, hogy a nő másodrendű?

Mert szerintem sehogy. A segítőtárs szó sem jelenti azt, hogy a nő alacsonyabb rendű lenne. Benne van a társ szó, ami alapból egy egyenrangú állapotra utal.

Nem akarom elhinni, hogy neked nőként ez így teljesen rendben van.

2018. máj. 16. 09:31
 24/55 anonim ***** válasza:
100%

"De jobbnak látta, hogy először csak a férfit teremtse meg. Így ő egy ideig egyedüli ember volt a földön. Akkor lett teremtve a nő, mikor Ádám már nagyon vágyott arra, hogy legyen egy társa."


Hallottam egy olyan magyarázatot, hogy igazából onnantól van férfi és nő, mikor már lett Ádámnak segítőtársa. Előtte még csak EMBER van. Az Ádám név is "embert" vagy "földből valót" jelent. A férfi, mint fogalom csak abban a kontextusban értelmezhető, ha van nő is, akitől megkülönböztethető, hogy ő nem nő, hanem férfi. Ugyanígy fordítva.

Még a Teremtés könyve első fejezete nem tesz időbeli különbséget az ember teremtésénél, hanem azt írja, hogy "Isten megteremtette az embert, saját képmására, az Isten képmására teremtette őt, férfinak és nőnek teremtette őket."

A férfi és a nő ugyanúgy Isten képmása.

2018. máj. 16. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/55 KZitus ***** válasza:
32%

Szia


Mind a férfinak, mind a nőnek meg van a maga szerepe Isten szándékában, akaratában. Ezért nem egyenjoguságról, szerepről van inkább szó, ami azt jelenti, nem fontosabb az egyik a másiknál. pl. a házasságban a nő feladata a szülés, ami Istentől kapott feladat, ajándék, de ettől a férfi nem lessz kevesebb hiszen az ő felelősége az, hogy anyagilag, és szellemileg gondoskodjon a családról.

Rengeteg mindent tanulhatunk a Bibliából a női szerepről.

pl a szerepéről és a szolgálatról.

Szerepe és felelősségei: Az asszony a férfiból lett megteremtve, azért létezhetett, mert a férfi is létezett. Lévén hogy „e g y testté” lett a férfival, tulajdonképpen a része volt, a kiegészítője és a segítője, s ennélfogva alá volt rendelve a férfinak, aki a feje volt. Rá is vonatkozott az a törvény, amelyet Isten Ádámnak adott a jó és rossz tudásának a fáját illetően. Az a felelősség bízatott rá, hogy a férfi jólétéért fáradozzon. Együtt pedig azt az utasítást kapták, hogy legyenek gyermekeik, illetve uralkodjanak az állatok felett a 1Mózes 1:28; 2:24 szerint.

Kiváltságai a keresztény gyülekezetben: Azok esetében, akiket Isten égi elhívásban részesít a Zsidók 3:1 szerint, hogy Jézus Krisztus társörökösei legyenek, szellemi értelemben nincs különbség férfi és nő között. Az apostol ezt írja: „Ti valójában mindannyian Isten fiai. vagytok a Krisztus Jézusba vetett hitetek által . . . nincsen sem férfi, sem nő; mert ti mindnyájan egyek vagytok Krisztus Jézussal egységben” Ezt a Galata 3:26–28 jól kiemeli. Mindannyiuknak másfajta természetűvé kell válni a feltámadáskor, hiszen „isteni természet” részeseivé kell válniuk, és ebben az állapotban senki sem lesz nő, mivel a szellemteremtményeknél nincs női nem; a nemeket Isten azért hozta létre, hogy a földi teremtmények szaporodni tudjanak. 2Péter 1:4.

A jó hír hirdetői: I. sz. 33 pünkösdjén asszonyok is voltak azok között – Jóel próféciájában ’leányokként’ és ’rabszolganőkként’ szerepelnek –, akik megkapták a szent szellem ajándékát. Attól a naptól kezdve az ilyen ajándékokkal megáldott keresztény asszonyok olyan idegen nyelveken szóltak, melyeket korábban nem értettek, valamint ’prófétáltak’, de nem feltétlenül abban az értelemben, hogy fontos jövőbeli eseményekről jövendöltek, hanem inkább bibliai igazságokat szóltak ( itt:Jóe 2:28, 29; Csel 1:13–15; 2:1–4, 13–18)

Nem csupán a hittársaiknak beszélhettek a bibliai igazságokról. Jézus az égbe menetele előtt ezt mondta a követőinek: „erőt kaptok majd, amikor a szent szellem eljön rátok, és tanúim lesztek mind Jeruzsálemben, mind egész Júdeában, és Szamáriában, és a föld legtávolabbi részéig” a Csel 1:8 szerint. Majd i. sz. 33 pünkösdjén, amikor a szent szellem kitöltetett rájuk, a mintegy 120 tanítványból álló csoport (melyben volt néhány asszony is) felhatalmazást kapott arra, hogy tanúként szolgáljon a Csel 1:14, 15; 2:3, 4 ír eről, és Jóel próféciájában is (2:28, 29), melyet Péter ekkor idézett, meg voltak említve ilyen szerepben nők. Tehát a nők is azok közé számláltattak, akiknek felelősségük volt, hogy Jézusról tanúskodjanak „mind Jeruzsálemben, mind egész Júdeában, és Szamáriában, és a föld legtávolabbi részéig”. Ezzel összhangban Pál apostol később arról számolt be, hogy Filippiben Evódia és Szintike „vállvetve küzdöttek [vele] a jó hírben”, Lukács pedig Priszcillát említette úgy, mint aki a férjével, Akvilával együtt ’kifejtette az Isten útját’ Efézusban (itt:Fil 4:2, 3; Csel 18:26).

Voltak olyan összejövetelek, ahol az asszonyok imádkozhattak vagy prófétálhattak, amennyiben befedték a fejüket az 1Kor 11:3–16 szerint. Ám az olyan összejöveteleken, amelyek egyértelműen nyilvánosak voltak, amikor „az egész gyülekezet” és a „nem hívők” is egy helyre gyűltek össze. Erről a 1Ko 14:23–25 ír, ’az asszonyoknak hallgatniuk’ kellett. ’Ha aztán tanulni akartak valamit, megkérdezhették otthon a férjüket, mert gyalázatos dolog volt asszonynak szólnia a gyülekezetben’, 1Kor 14:31–35.


Jóllehet az asszonyok nem taníthattak a gyülekezeti összejöveteleken, viszont taníthattak olyan személyeket, akik nem tartoztak a gyülekezethez, és vágytak megismerni a Biblia igazságát és a Jézus Krisztusról szóló jó hírt ( Zsolt 68:11 prófécia), valamint ’jóra taníthatták’ a gyülekezethez tartozó fiatalabb asszonyokat (és gyermekeket) a Tit 2:3–5 szerint. Nem volt szabad hatalmat gyakorolniuk a férfiak fölött, vagy vitatkozni velük, például a gyülekezeti összejöveteleken. Emlékezniük kellett arra, hogy mi történt Évával, és hogy Isten mit mondott az asszony helyzetéről azután, hogy Ádám és Éva vétkezett. 1Titusz 2:11–14.


Ez az alapelv ma is érvényes. nem egyenjoguak a szerepek, inkább másak, de nm kevésbé fontos a nő szerepe - csak más. Ezt tükrözte vissza Krisztus is, ahogyan bánt, beszélt a nőkkel ameddig a földön volt. Olyan tiszteletet adott pl. a szamáriai asszonynak, amilyen nem volt szokásos abban az időben. Ebben is Isten nézetét tükröződik vissza, ahogyan a nőket Isten nézi.


Inkább a mai gondolkodással van a probléma, mert sajnos sokan akik nők, a férfi szerepére, a férfiak a nő szerepére vágynak - de ez nem Istentől van :-(

2018. máj. 16. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/55 anonim ***** válasza:

Miért lenne másodrendű vagy alacsonyabb rendű? Nem mondtam semmi ilyet. Csak azt, hogy egy család vezetése a férfi dolga. Egy férfi, aki úgy szereti a feleségét, ahogy Krisztus szerette a gyülekezetet, figyelembe veszi a felesége véleményét a döntéseiben.

Ha egy autóban két kormány lenne és két sofőr, szerinted meddig lehetne vele eljutni?

2018. máj. 16. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/55 anonim ***** válasza:
21%

"A férj a család irányítója és az asszony feje. Az asszony, mivel hús a férj húsából és csont az ő csontjából, úgy engedelmeskedjék a férjének, mint társa, nem pedig mint rabszolganője, azaz engedelmességét méltóságnak és tisztességnek kell kísérnie. Az elöljáró férjben és az alárendelt asszonyban – mert az előbbi Krisztus, az utóbbi az Egyház képmása – az isteni szeretetnek kell vezérelnie a kötelességek teljesítését. "Mert a férfi feje az asszonynak, mint Krisztus feje az Anyaszentegyháznak. . . De amint az Anyaszentegyház engedelmeskedik Krisztusnak, úgy az asszonyok is férjüknek mindenben"(vö. Ef 5,23--24). A gyermekeknek engedelmeskedniük kell szüleiknek és lelkiismeretük miatt kell tisztelniük őket; a szülőknek pedig szüntelenül gondoskodniuk kell gyermekeik védelméről és főleg az erényekre való nevelésükről: "Atyák, . . . neveljétek gyermekeiteket az Úr tanításában és fenyítékében" (vö. Ef 6,4). Ezekből érthető, hogy a házastársaknak számos és nem könnyű feladata van, de e kötelességek a jó házastársaknak a szentség erejéből következően nemcsak elviselhetőek, hanem édesek is."

www.katolikus.hu


No lám, hasonló gondolatok vannak megfogalmazva nálatok is, kedves Kérdező.

2018. máj. 16. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/55 A kérdező kommentje:

#26, ezt írod:


"Inkább a mai gondolkodással van a probléma, mert sajnos sokan akik nők, a férfi szerepére, a férfiak a nő szerepére vágynak - de ez nem Istentől van"

Szóval szerinted az nem Istentől van, hogy esetleg egy nő szererne az egyházközségnek, gyülekezetnek Jézusról beszélni? Tudod, vannak protestáns egyházak, ahol vannak női lelkészek. Ők azért mennek lelkésznek, mert Istentől jövő hívást éreznek erre. Vagy, ha egy katolikus programon, konferencián egy nő tanúságot tesz, vagy előadást tart, Istenről beszél, az valójában Isten ellenes?? Na ne már. :/

2018. máj. 16. 10:07
 29/55 anonim ***** válasza:

#28


Kíváncsi lennék, miért lett lepontozva a Katolikus.hu-ról kimásolt idézet... Lehet, hogy ezt eddig nem tudtad?

2018. máj. 16. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/55 A kérdező kommentje:

#28, még mindig nem válaszoltál arra a kérdésemre, hogy mikor rendelte Isten ezt el.

Ez egy igének egy féle magyarázata, amit nem kötelező így ebben a formában elfogadnom. Tudod nálunk nem jár kiközösítés azért, ha valamit máskép gondolunk.

Mellesleg ennek az igének is több fajta magyarázata van, és egykébként Pálnál isazt látjuk, hogy egyenlő partnerként kezeli a vele dolgozó nőket.

2018. máj. 16. 10:36
1 2 3 4 5 6

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!