Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikusok! A ti hitetek...

Katolikusok! A ti hitetek szerint az utolsó vacsorán Jézus a saját testét ette és osztogatta, vagy csak a misei ostya Krisztus teste?

Figyelt kérdés
Urunk Jézus elárulásának éjszakáján fogta a kenyeret, hálát adott, megtörte, és így szólt: „Vegyétek és egyétek, ez az én testem értetek. Ezt tegyétek az én emlékezetemre.”
2018. jún. 10. 19:27
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:
Még mindig nem értem hogy pontosan mit nem értesz.
2018. jún. 10. 22:27
 12/23 anonim ***** válasza:
50%
Próbáld már meg elolvasni a 6. hozzászólást, hátha világosabb lesz. Arra írtam egy megjegyzést, nem értem minek kell ebből ilyen cécót csapni.
2018. jún. 10. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
31%

Kedves fórumozók,


Jómagam nem vagyok a római katolikus rítus hívője, egy érdekes cikket csatolnék, mivel a témához tartozik:


-----

[link]


Miseborral lehet volán mögé ülni?

MTI 2008.01.23. 15:02



Német László, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) titkára levélben fordult Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszterhez az ügyben, hogy a misebor fogyasztását a papok esetében a rendőrök ne büntessék a közúti ellenőrzéseknél.

A misebor fogyasztásának büntetése a katolikus egyházat súlyos helyzetbe hozhatja, ugyanis az igazságügyi és rendészeti miniszter január 20-án életbe lépett úgynevezett "zéró tolerancia" rendelete értelmében a legkisebb alkoholszint kimutatása is a jogosítvány azonnali bevonásával jár.


A katolikus papok azonban minden nap miséznek, amelyhez szervesen hozzátartozik a bor fogyasztása, amely Jézus vérét jelképezi - közölte Szerdahelyi Csongor, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) sajtóiroda-vezetője. a

Elmondása szerint Német László titkár levelében azért kérte Takács Alberttől a szankcióktól való eltekintést, mert többek között a paphiány miatt számos plébános egymás után több településen tart szentmisét, amely szertartásonként féldeci, egy deciliter bor fogyasztását jelenti.


A plébánosok kötelességének teljesítéséhez pedig, amely kiegészül a beteglátogatással, a temetéssel, a hittanóra tartásával a szórványfalvakban, nélkülözhetetlen a gépkocsi igénybe vétele.


Német László ezzel kapcsolatban levelében kiemelte: "meggyőződésünk, hogy erre az esetre a korábbi gyakorlatnak megfelelően továbbra sem vonatkoztatható a zéró tolerancia elve." Szerdahelyi Csongor ennek kapcsán utalt arra, hogy az Állami Egyházügyi Hivatal és a Magyar Katolikus Egyház között 1974-ben született egy megállapodás, amely legálissá tette a papoknak "a misézéshez elengedhetetlenül szükséges alkohol" fogyasztását.


A katolikus egyház elképzelései szerint a püspökök igazolványt adnak majd az egyházmegyéjükben tevékenykedő papoknak, amivel bizonyíthatják, hogy munkaköri kötelességükből fakadóan fogyasztottak alkoholt - mondta Szerdahelyi Csongor.


----cikk vége----


A kérdés csak az, hogy ha a bor tényleg Jézus vérévé változik/"átlényegül", ahogyan azt a római katolikusok hiszik, akkor hogyan marad benne alkohol? :)

2018. jún. 11. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
59%

"A kérdés csak az, hogy ha a bor tényleg Jézus vérévé változik/"átlényegül", ahogyan azt a római katolikusok hiszik, akkor hogyan marad benne alkohol? :)"


A kérdésben benne is van a válasz: mert átlényegül. Nem átváltozik valami mássá, hanem a "substantia" változik. Latinul transsubstantiatio-nak nevezik, tehát átlényegülés. Ettől még kémiailag ugyanúgy bor marad, mint ahogy ugyanúgy bor maradt az Utolsó Vacsorán a Jézus által körbeadott kehelyben is. Nem vért ittak, hanem bort. Nem húst ettek, hanem kenyeret. A fizikai tulajdonságai nem változtak meg az Utolsó Vacsorán a kenyérnek és a bornak, és nem változik meg ma sem a szentmisében (kivéve az eucharisztikus csodákat). A lényege változik meg: már nem egyszerű kenyér és bor, hanem Jézus teste és vére, melyben Jézus maga ott van titokzatosan, de valóságosan. A szentmise szövegében a miséző az átlényegülés után rámutat a Szentségre, hogy "Íme, hitünk szent titka". Ez egy titok, hogy mi megy végbe, hogy Jézus képes jelen lenni valóságosan egy kis kenyérben és borban. De maga mondta ezt az Utolsó Vacsorán. Nem azt mondta, hogy "ez a kenyér olyan, mint a testem". Hanem azt, hogy "EZ az én testem." Illetve ezt támasztja alá egy másik jézusi tanítás is, mikor azt mondja, hogy Ő a mennyből alászállott élő kenyér".


A papság ittas vezetéséről: egy közeli barátomat most szentelik pappá. Ő mondta, hogy jogilag nincs változás: büntethető ittas vezetésért. Egyébként ha több helyen misézik, akkor kb. másfél deci bor van az ember szervezetében. Gyakorlatban van papi igazolvány, ezt tudja megmutatni, persze ettől még büntethető, mert azt semmi nem bizonyítja, hogy miséről jött. Ha a rendőr elnézi, akkor ennyi, ha nem akkor bünteti.

2018. jún. 11. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:

#14


Na de akkor az utolsó vacsorán fogyasztott kenyér és bor is Jézus teste volt-e?

2018. jún. 11. 09:11
 16/23 anonim ***** válasza:
25%

Szia!


Ez is csak egy tévtanítás a sok közül, amivel az egyház misztikát csinál a Szentírásból, az Úr Jézus Krisztus szavainak kiforgatásából. Az Úr Jézus Krisztus szavaiban nincs semmiféle misztikum, jelképeket használ, szokásához híven. Aki ismeri az evangéliumokat az pontosan tudja mit jelent a jelképes beszéd. Ez pont olyan mint a szablya Lk. 22. fejezetében...


Üdv. Péter

2018. jún. 11. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
43%

Szerintem meg elég világos és csak szándékosan lehet félreérteni:

"Vegyétek és egyétek, ez az én testem!"


Hol írja, hogy "ez jelképezi az én testemet", vagy "ez olyan mint az én testem". Még csak nem is egy példabeszédet hallgatunk.

Már az is mutatja a helyes értelmezést, hogy a legelső századoktól fogva szó szerint értették. Megmerem kockáztatni, hogy az első századok nagy keresztény tanítóinak (akiket az apostolok neveztek ki és tanítottak) kicsit fajsúlyosabb a szava, mint néhány 19. századi mozgalmat követő embernek, akik megpróbálják feltalálni a spanyol viaszt.

2018. jún. 11. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
52%
Én magam egyetértek a Heidelbergi KT-val, ami a megreformált egyház közös hitvallása, hogy a misézés átkos bálványimádás.
2018. jún. 11. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
39%

"Én magam egyetértek a Heidelbergi KT-val, ami a megreformált egyház közös hitvallása"


Te össze vissza beszélsz, nem régen még számos pontját hevesen tagadtad ennek a közös hitvallásnak. De jó látni, hogy végre megtértél is immár elfogadod például ezeket:


69. pont:

"Krisztus, aki a vízzel való leöntést rendelte,1 azt ígérte,2

hogy az ő vére és Lelke olyan bizonyosan megtisztít engem lelkem tisztátalanságaitól, azaz minden bűnömtől,

amilyen bizonyos az, hogy a víz a test szennyét lemossa.3"


74. Meg kell-e keresztelni a csecsemőket is?

Meg, mert ők is Isten szövetségéhez és az anyaszentegyházhoz tartoznak, akár a felnőttek.1

Isten nekik is megígérte a Krisztus vére által nyert bűnbocsánatot2 és a hitet ébresztő Szentlelket.3

Ezért a keresztség által, mint a szövetség jegye által őket is be kell fogadni a keresztyén anyaszentegyházba, és így megkülönböztetni őket a hitetlenek gyermekeitől.4

Ez az Ószövetségben a körülmetélés által történt.5 Ehelyett rendelte Krisztus az Újszövetségben a keresztséget.6

2018. jún. 11. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
55%

"Na de akkor az utolsó vacsorán fogyasztott kenyér és bor is Jézus teste volt-e?"

Ő maga ezt mondta. Ha nem lett volna az, akkor mi alapján miséznénk ma?


Ha Jézus jelképesen gondolta volna, akkor úgy mondja. Sokszor beszélt példázatokban, ilyenkor egyértelműen úgy is fogalmaz. PL. "A mennyek országa olyan, mint a mustármag." vagy mint a földbe rejtett kincs.

Ezzel szemben ő azt mondja az Utolsó Vacsorán, hogy EZ az én testem. Nem azt, hogy ez olyan, mint a testem. (Az eredeti görögben ráadásul nem csak a létigével mondja ezt ki Jézus, hanem nyomatékosítva is van hogy ez valóban/ténylegesen az én testem) "Én vagyok a mennyből alászállott élő kenyér. Aki e kenyérből eszik, örökké él. A kenyér, amelyet adok, az én testem a világ életéért." Ez sem jelképes. Mint ahogy az sem jelképes, mikor azt mondja, hogy ő az út, az igazság és az élet. Jézus valóban az Igazság és valóban az Élet. Jézus valóban Élő Kenyér. De sebaj, ha ebben sokak ma is kétkednek. A zsidók között is vita támadt, hogy hogyan adhatja eledelül nekünk magát.

2018. jún. 11. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!