Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan ertelmezheto Ezsaias 45:7?

Hogyan ertelmezheto Ezsaias 45:7?

Figyelt kérdés

"Ki a világosságot alkotom és a sötétséget teremtem, ki békességet szerzek és gonoszt teremtek; én vagyok az Úr, a ki mindezt cselekszem!"


Ez lenne a kalvini kettos predesztinacio alapja azaz Isten eleve karhozatra teremtett bizonyos embereket?


Ez ...vaalhogy ertelmetlen szerintem...De akkor hogyan ertsuk ezt az iget?



2018. jún. 14. 11:22
1 2 3 4 5
 1/44 anonim ***** válasza:
100%

Azért értelmetlen, mert rossz a fordítás. Izajás sokkal inkább akarta az alábbit írni:

"7Én alkotom a világosságot, és én teremtem a sötétséget; én szerzek jólétet, s én idézem elő a balsorsot is. Én, az Úr viszem ezt végbe, mind."


Egyébként ez az üdvösségről szóló jövendölés egy része. Nincs köze a kálvini kettős eleve elrendeléshez.

2018. jún. 14. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/44 anonim ***** válasza:

Segít megértened..pl Isten joggal hozott rosszat vagy bajt Ádámra, amiért az engedetlen lett. Ezért utal a Szentírás IStenre úgy, mint aki a rossz vagy a baj Teremtője. Amikor Isten érvényt szerzett a bűnért járó büntetésnek, amely a halál volt, az az emberiség számára rossznak, vagyis bajnak bizonyult. Tehát a rossz nem mindig szinonimája a helytelenségnek. Arra, hogy rosszat vagy ’bajt teremtett’, példa a Noé napjaiban bekövetkezett özönvíz és az Egyiptomra kirótt tíz csapás. Ezek a rosszak azonban nem helytelenségek voltak, hanem mindkét esetben arról volt szó, hogy Isten igazságosan járt el a helytelenséget elkövetőkkel szemben, és ezt jogosan tette.

Remélem érthető :)

Tehát nem eleve kárhozat. Ez felejtős. A Biblia sehol! sehol nem támasztja alá az eleve elrendelést.

2018. jún. 14. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/44 A kérdező kommentje:
Teljesen egyetertek utolso.Elolvastam a kaldi neovulgatat ott "teremtek bajt" szerepel mely egyertelmubb de leginkabb a buntetek volna a legcelravezetobb esetleg en hozok bajt...minden esetre a karoli forditast korigalni kene mert ez igy ferdites mivel tevtannak ad taptalajt.
2018. jún. 14. 12:18
 4/44 anonim ***** válasza:
29%

Úgy, ahogy az egyes mondja. A Bibliát összefüggéseiben kell értelmezni. Mindig meg kell nézni, hogy az adott rész miről és kinek szól. Izrael felesküdött a törvényre. Ha teljesítik áldást kapnak, ha nem, átkot. Ez utóbbi jelenti itt, hogy "gonoszt teremtek". Pl. a babiloniakat felindította, hogy fogságba hurcolják őket. Ez is "gonoszt teremtek" rész.

Ezt az igét amúgy Dawkins által agymosott ateisták gyakran hozzák fel érvként, hogy Isten teremtette a gonoszt.

Pedig általános iskolában megtanítják a szövegösszefüggés értelmét.


Szóval az Esa 45:7 nem egymagában árválkodik abszolút igazságként a Bibliában, hanem, amint a 45:7-es jelző is rámutat, a 45. fejezet 7. szakasza, tehát egy összefüggő szöveg része, amit a szöveghez és az egész műhöz mérve relatíve kell értelmezni.

Tudja ezt Dawkins is, csak kihasználja, hogy a közember erre nem figyel, és minden istenellenes hazugságra vevő.

De sajnos az egyes egyházak teológiái is tele vannak összeollózott, kiragadott igékkel történő bizonyítással


Másik példa:

Esa 45,9 Jaj annak, a ki alkotójával perbe száll, holott cserép a föld többi cserepeivel!


Ha kiemeljük ezt az igét, akkor azt lehetne mondani, hogy a "Biblia írója" megőrült, mivel azt írja, hogy mi mind cserepek vagyunk. Ha ismerjük a Bibliát, tudjuk, hogy cserépnek vagy cserépedénynek nevezi sokszor az embert, az emberi testet. Szövegösszefüggés szabályai és máris értjük a 45.9-et.

2018. jún. 14. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/44 anonim ***** válasza:

Szia!


Egyetlen fordítás se képes teljesen visszaadni egy kifejezés eredeti jelentését, főleg a héber nyelv esetében, ahol igen gazdag jelentéstartalmúak a szavak.


Az itt szereplő héber kifejezés: רָע fonetikusan: ra' - jelentése: hátrány, rossz, gonosz, baj, szorongás, nyomor, sérülés, csapás, ellenségesség, gyötrelem, szerencsétlenség, kellemetlenség.


Üdv. Péter

2018. jún. 14. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/44 anonim ***** válasza:
0%

A világon minden — a fénytől a sötétségig — és az összes történelmi esemény — a békétől a bajokig — alá van vetve Jehova hatalmának.

Jehovának megvan a hatalma ahhoz, hogy megalkossa a világegyetemet, ezért hatalmában áll próféciáinak a beteljesítése is.


Mit jelent ez? Hogy Isten rosszat akar valakinek? Vagy előre úgy rendezi, hogy rossz legyen valaki vagy valami?

Nem!

Amikor Jehova érvényt szerzett a bűnért járó büntetésnek, amely a halál volt, az az emberiség számára rossznak, vagyis bajnak bizonyult. Tehát a rossz nem mindig szinonimája a helytelenségnek.

Arra, hogy Jehova rosszat vagy ’bajt teremtett’, példa a Noé napjaiban bekövetkezett özönvíz és az Egyiptomra kirótt tíz csapás. Ezek a rosszak azonban nem helytelenségek voltak, hanem mindkét esetben arról volt szó, hogy Jehova igazságosan járt el a helytelenséget elkövetőkkel szemben, és ezt jogosan tette


Ez abból is látható, hogy olykor azonban Jehova az irgalmából kifolyólag tartózkodott attól, hogy elhozza azt a veszedelmet vagy rosszat, amelyet szándékában állt elhozni igazságos ítélete folytán, s tette ezt azért, mert az érintettek megbánást tanúsítottak

2018. jún. 14. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/44 anonim ***** válasza:
25%

"Ezt az igét amúgy Dawkins által agymosott ateisták gyakran hozzák fel érvként, hogy Isten teremtette a gonoszt."

Nem, ezt általában gondolkodó emberek szokták felismerni, és puszta logika alapján.

Ha így könnyebb megérteni, a két állítás

- a teremtő alkotott mindent

- a teremtő csak a jó dolgokat alkotta

Kölcsönösen kizárják egymást. Előbbi esetben értelemszerűen a jó es a rossz is csak tőle származhat, hisz nincs más teremtő hatalom. Utóbbi esetben valaki más kellett megteremtse a rosszat, azaz minimum két teremtő létezik.

2018. jún. 14. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/44 anonim ***** válasza:
42%

"Ha így könnyebb megérteni, a két állítás


- a teremtő alkotott mindent


- a teremtő csak a jó dolgokat alkotta


Kölcsönösen kizárják egymást."


Nem, mivel a rossz az Isten hiánya, így nem zárja ki egymást. Ennyire egyszerű. De ezt tudod, hisz naponta leírjuk neked. Tudod, a sötétséget sem kell teremteni, hanem csak kivonjuk a fényt. A gonoszt sem kell teremteni, csak kivonjuk Istent, az abszolút jót, az abszolút igazat, az abszolút létet.


De ezt sokszor elmondtuk már neked is

2018. jún. 14. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/44 anonim ***** válasza:
100%

"Nem, mivel a rossz az Isten hiánya, így nem zárja ki egymást. Ennyire egyszerű. De ezt tudod, hisz naponta leírjuk neked. Tudod, a sötétséget sem kell teremteni, hanem csak kivonjuk a fényt. A gonoszt sem kell teremteni, csak kivonjuk Istent, az abszolút jót, az abszolút igazat, az abszolút létet"

Látom fogalmad sincs arról, mit jelent a minden...

Ha egyvalaki teremtette volna a teljes univerzumot, annak minden szabályával együtt, az pontosan azt jelenti hogy nem csak a fényt teremtette, hanem a sötétséget is. Hiszen azt is ő kellett kitalálja, hogy mi az a fény, hogyan működik, és mi van akkor, ha valahol épp nincs ez a fény.

Ellenkező esetben azt jelentené hogy a sötétség valami Istentől függetlenül létező valami, ami magától is ott van, ahová épp nem jut el az Isten által teremtett fény. Vagyis Isten is alá lenne rendelve a sötétség létezésének, azaz ha ilyet állítasz, épp az istened mindehatóságát tagadod meg.

Ugyanez a rossz esetében. Ha a világegyetemet működtető szabályokat Isten teremtette, akkor eleve tőle kell származzon maga az is, hogy a jó ellentéte a rossz. Vagy szerinted a rossz fogalmának is csak egy alárendeltje az istened, és az akkor is létezik, ha akarja, ha nem?

2018. jún. 14. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/44 anonim ***** válasza:

Mostmár tényleg kíváncsi vagyok, te miben hiszel? Hogy önmaguktól léteznek az univerzum törvényei, mint pl a jó-rossz ellentét, és Isten csak egy ezeknek alárendelt alkotó? Bármit tehet, az alkotásán belül törvényszerű hogy létezni fog a jó es a rossz, és ez ellen ő semmit nem tehet?

Vagy úgy gondolod hogy az univerzumban ténylegesen mindent ő alkotott, a jó és a rossz fogalmát is?

2018. jún. 14. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!