Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért tértek meg a pogányok...

Miért tértek meg a pogányok könnyen egy-egy, egy istenhitű valláshoz?

Figyelt kérdés
Elkezdtem agyalni azon, hogy miért terjedtek el az egy istenhitű vallások vagy miért lettek ezek elterjedtebbek, mint a több vallásúak. Nincsen sok opció ami szóba jöhet nálam, maximum az, hogy annó pápai vagy másik (pl) keresztyén segítséggel vallási háborúkat indítottak, más vallásúak ellen. Nem hiszem, hogy pusztán formalitásból váltottak vallást, mert mondjuk a német norse vallás egyszerűbb lenne, mint a keresztyén.

2018. aug. 16. 21:17
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
41%

"Alapvetően a monoteizmus magasabb rendű vallás, mint a politeizmus."


Hol vannak rangsorolva a vallások, hogy melyik jobb a többinél?

Ki rangsorolta őket?

2018. aug. 16. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
68%
Fogd fel úgy, hogy természetes kiválasztódás. Hátha így már egyszerűbb lesz számodra is. Egyébként hol vannak a politeista vallások? Lényegében egyedül a hinduk maradtak, akik pedig szeretik szintén amolyan félig monoteista vallásnak feltüntetni. Legalább is jó néhány napja több hozzászóláson át ezzel győzködtek engem.
2018. aug. 16. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%

Ennek szerintem több oka is van:


Egyrészt, ahogy a kultúrák egyre jobban megismerték a világok, magasabb absztrakciós szintre jutottak el. A görög filozófiában is lezajlott ez a folyamat. A természetben egy idő után az emberek már nem tudtak isteneket látni, elkezdték kutatni azt, felismerték, hogy a Nap égítest, nem istenség és hasonlók. Az istenkép így transzcendenssé vált. Ez a kereszténységtől tök függetlenül lezajlott a görög-római világban, a kései antikvitás egyre inkább eltolódott egy (nem-keresztény, platonikus-arisztoteliánus) monoteizmus felé.


A másik ok a politeista vallások kiüresedése volt. A többistenhívő kultuszok pusztán az állami ceremóniákra korlátozódtak, egyszerű áldozatbemutatás és kész. Ezzel szemben a kereszténység (és a misztériumvallások) bensőséges istenélményt, egy szerető, misztikus Istent adott (adtak) az embereknek, újfajta erkölcsi követelményrendszerrel, egy Istennel, akinek szándéka van az emberekkel, nem csak üres áldozatbemutatást vár, és kész, ráadásul Napban meg villámban létezik.


A fő ok tehát ugyanaz, mint amiért a felvilágosodás óta mi is vesztjük el hitünket a keresztény Istenben: a világot már úgy látjuk, hogy nem férnek bele már bizonyos elképzelések. A természeti isteneket ugyanígy váltotta fel az egyetlen, transzcendens, bensőségesen megközelíthető Isten.


A középkorban viszont a kereszténység felvételének fő oka az volt, hogy az Európába érkező népek uralkodói be akartak illeszkedni a keresztény világba. Kiterjedt missziók is folytak. A fegyvernek a legritkább esetben volt szerepe, de volt azért, például a Baltikumban. De ez volt a legcsekélyebb ok.

2018. aug. 17. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerű érv lehetne az erőszakos térítés, de ha kicsit jobban belegondolunk, akkor nem lehet magyarázat. Nyilván az erőszak átmenetileg hozhat sikereket, de teljesen nem tudna egy más világkép több generáción keresztül az emberek agyába megszületni. A történelem inkább azt mutatja, hogy az erőszakos fellépés egy idő után bumerángeffektusként hat: lásd a kommunizmusnak sem sikerült kiirtani a keresztény világnézetet. És sokkal többen hagyják el a kereszténységet a liberalizmus hatásai miatt. Tudom, kicsit anakronisztikus lehetett ez a két példám, de arra akartam rávilágítani, hogy ahhoz, hogy az emberek egy vallást, világnézetet elhagyjanak tömegével, azt nem lehet pusztán törvényekkel elérni, hanem az emberek fejében, szívében kell olyan változásnak beállni.

A kereszténység terjedése alapvetően inkább abban van, hogy egy sokkal komplexebb, sokoldalúbb filozófia, mint a korábbi politeista vallások. Az ember célja a vallással alapvetően az, hogy keresi az élete értelmét. Választ keres a létezésre, a halál utáni életre. Mi keresztények ezt úgy is mondjuk, hogy mivel Isten teremtett mindenkit, ezért belénk ültette azt a vágyat, hogy megismerjük őt. A politeista vallások nem adtak olyan összetett filozófiai magyarázatot ezekre a kérdésekre. Vagy pl. a Római Birodalomban a II-III. században már nem is igazán beszélhetünk egységes politeista vallásról - igaz korábban sem nagyon volt ilyen. Emlegették az isteneket, de csak mint a közbeszéd része. Maguk sem nagyon hittek már bennük.

A barbarikumban még jobban éltek a maguk pogány vallásai. Ezért gyakran volt arra példa, hogy a saját hitvilágukba beillesztették a keresztény elemeket is vagy a kereszténység eretnek irányzatát vették fel (pl. az arianizmust).

2018. aug. 17. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

"12politeista vallások? Lényegében egyedül a hinduk maradtak" -- de valójában ott is van "fő" "legnagyobb", abból pedig egy lehet.

Van a Brahma-Visnu-Síva hármasság és van: Brahman (N! van a végén, semleges nemű)

2018. aug. 17. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem a pogányok vallási ébredése volt, sokkal inkább az akkori világ uralkodói viszonya egymáshoz.

Nézzük például Magyarország kereszténnyé válását.

Az igazi ok nem az volt, hogy a honfoglaló magyar nomádok hirtelen felvettek egy monoteista vallást, Hanem az, hogy István csak úgy alapíthatott Királyságot, ha Kereszténységen alapul. Máskülönben nyugatról nem engedték volna egy "pogány" ország létrejöttét.

Ezt tudta István, és a főnemesek is.

2018. aug. 17. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
A hinduizmus is eredetileg többistenhívő volt, de mára már népszerűbbek az egyistenhívő irányzatai.
2018. aug. 17. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!