Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Zsidók miért várják még a...

A Zsidók miért várják még a Messiást?

Figyelt kérdés
2018. nov. 23. 08:56
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:

"a LXX-el sem vagy teljesen képben."


Figyelmetlenül olvasol: a LXX-el semennyire sem vagyok képben. ( Azt írtam: nem vol érkezésem. )


"LXX szövegekhez képest pont a Jézusra vonatkozó részeknél történt több változtatás is."


Te olvastad az LXX eredeti kéziratait? Mind a LXX-et?


"ez valami vicc"


Nem, nézz utána ( de figyelmesen, alaposan )


"csak nem bizonyítható legendát találtam róla"


Rabbi Jehuda HaNászi ( "A Fejedelem" ) kanonizálta, a 2. sz vége felé, v. 3. sz elején.


"kánon csökkentése"


Ne, egyszerűen egyes könyvek nem kerültek be, mert nem volt új üzenetük megelőzőkhez képest. V. pl a Makkabeusok - végül Hasmoneus dinasztia a papi ( kohén ) tehát Lévi törzséből származó családból, ami justizmord, mert Jákob végrendelete szerint "Nem fog távozni a kormánypálca Jehudától" ( 1Móz 49:10 ), ráadásul ( a Jehud törzséböl származó ) Dávidnak maga az Örökkévaló ígérte meg, hogy a királyok az ő házából fognak származni.

( Talán ez volt az oka, hogy a Hasmoneus dinasztia későbbi története finoman szólva nem sikertörténet. )


"Talmud elfogadja Sirák fia könyvét"


Ez hol van bene?


"a Hanuka ünneplését (úgy is közeledik), az is egy maszoréták által elvetett írásból származik."


Érdekes. A Talmud tud rőla.


"nem áll szándékomban megtanulni az ógörög és óhéber nyelveket."


Akkor hogy fogod megtudni, hogy mi van valójában a LXX-ben?

2018. nov. 25. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:
Karolyi-tele van felreforditassal, latszik is h nem volt heber.
2018. nov. 25. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:

"nem vol érkezésem"

Elnézést, nem vagyok kódfejtő.


"Te olvastad az LXX eredeti kéziratait? Mind a LXX-et?"

Nem, de szerencsére vannak olyanok, akik ezzel foglalkoznak és ők megtették helyettem. Nyugodtan járj utána, én is így tudom csak.


"Rabbi Jehuda HaNászi ( "A Fejedelem" ) kanonizálta, a 2. sz vége felé, v. 3. sz elején."

Eddig úgy tudtam, hogy csak valami Szanhedrinnek van ehhez joga, de lényegtelen is, ebben a kontextusban mindegy, hogy 3. vagy 5-7 század.


"Ez hol van bene?"

"Ben Sira"-ként keress rá, úgy nagyobb sikerrel jársz, a Talmud több helyen is idézi, persze hozzáteszem, hogy magát a Talmudot nem olvastam, viszont könnyen ellenőrizhető dolog. Elég sok hivatkozást találtam rá a neten is, sok zsidó oldalon is, szóval nem lehet akkora hülyeség ezen állítás.


"Érdekes. A Talmud tud rőla."

Persze hogy tud róla, pont ezt ecsetelem. A Talmud Sirák fiát is idézi, a maszoréták pedig kivették a kánonból. Ha jól emlékszem a hanuka a Makkabeusok könyvéből ered, amit a Jézus korabeli zsidók elfogadtak, a későbbiek elvetettek.


"Akkor hogy fogod megtudni, hogy mi van valójában a LXX-ben?"

Azokra hagyatkozom, akik hosszú éveken át tanulták az ógörög nyelvet és magas fokon művelik. Ez van. Számítógépet se fogok gyártani, felhasználom azt a gépet, amit a gyártók hosszú évek szakértelmével elkészítettek. Legfeljebb legyártott alkatrészekből (CPU, VGA, RAM, stb...) magam állítom össze.


"Karolyi-tele van felreforditassal, latszik is h nem volt heber."

Vannak benne hibák, valóban. De mi van akkor? Már számtalanszor átdolgozták az eredeti fordítást, szinte egyáltalán nem is hasonlít rá, csak nyelvezete archaizáló, ezért szeretik sokan. Bár hozzáteszem, hogy néhány helyen az eredeti Károlyi pontosabb volt, mint a későbbi átdolgozás. (Persze itt megint előjön belőlem a kérdés, hogy melyik "eredeti" szöveghez képest, na de mindegy....)

2018. nov. 25. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:

"szerencsére vannak olyanok, akik ezzel foglalkoznak és ők megtették helyettem"


Helyettem meg azt tudták meg, hogy pl a jemeni zsidóknak több ezer éven át nem volt kapcsolatuk a Szentfölddel ( a babiloni hódítás elől menekültek, 2-3000 km ), a magukkal vitt Bibliát másolgatták szorgalmasan és különösképp az is megegyezik.


"valami Szanhedrin"


Attól tartok, az "Űjszövetséget" sem elég figyelmesen tanulmányoztad.


( A Második Templom korában Izrael Nagy Tanácsa, 120 tagja volt a sivatagi hagyomány ( törzsenként 10 ) nyomán. Ezért lett a modern Izrael parlamentje, a Knesset is 120 tagú, annyi volt az Államalapítás után, amikor a lakosság kb 1 mill volt, annyi mais, amikor 8,5 mill. "Hagyomány, hagyomány" )


De, hogy el ne felejtsem: a hit az hit.

Attól, hogy mi várjuk, Ti még visszavárhatjátok. ( Esetleg, mint Elie Wiesel mindta, ha majd eljön, megkérdezhetjük: tetszett-e már itt járni? )

Szerencsére a tanítások lényege nem különbözik.


"Ami neked gyûlöletes, ne tedd embertársadnak. Ez az egész Tóra, a többi csak a magyarázat." ( Talmud, Moed rend, Sábbat traktátus 31a oldal - Hillél - kb ie 30 - isz 10-ig volt a Szanhedrin elnöke, az ókori zsidóság legnagyobb tanítójának tartják. )

"Amit tehát szeretnétek, hogy az emberek veletek cselekedjenek, ti is ugyanazt cselekedjétek velük, mert ez a törvény, és ezt tanítják a próféták.” ( Máté Evangéliuma. 7. fejezet, 12. vers ) )


"Ha látod gyűlölőd szamarát leroskadva terhe alatt, távol legyen tőled, hogy magára hagyjad, segítsd fel vele együtt."( 2Mózes 23:5 ), "Ha elesik ellenséged, ne örülj, és ha elbukik, ne vigadjon a szíved" ( Mislé - Péld. 24:17 ), "Ha éhezik gyűlölőd, adj ennie kenyeret, és ha, szomjazik, adj innia vizet" ( 25:21 )

"Szeressétek ellenségeiteket, és imádkozzatok azokért, akik üldöznek titeket" ( Mt. 5:44, Lk 6,27-28; ApCsel 7,60; 1Pt 3,9; Róm 12,14-20)


Ezt ahhoztette hozzá, hogy "szeressed felebarátodat mint magadat." (3Móz 19:18)


"melyik "eredeti""


Azt gondolom, csakugyan mindegy. Lényeg, hogy ezek szellemét visszaadja.

2018. nov. 26. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!