Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Megmutatod nekem, hogyan...

Megmutatod nekem, hogyan értelmezed az igazi zent?

Figyelt kérdés
Aki a legtisztábban fejezi ki megkapja a köntösömet és a csészémet -, mondta Mokugen.

#zen #Mokugen
2018. dec. 11. 23:23
 1/9 anonim ***** válasza:
Itt.Most.Béke.
2018. dec. 11. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nincs múlt, nincs jövő. Mindig csak most van.
2018. dec. 12. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

ÉLETÉNEK EGYETLEN MOSOLYA


Mokugent komor embernek ismerték halála napjáig.

Akkor így szólt hűséges tanítványaihoz:


Több, mint tíz éven át tanultatok mellettem.

Mutassátok meg nekem, hogyan értelmezitek az igazi zent!

Aki a legtisztábban fejezi ki, az lesz az utódom, és az kapja meg a köntösömet és csészémet.


A tanítványok Mokugen szigorú arcát fürkészték,

de egyikük sem válaszolt.


Encso, az egyik tanítvány, aki hosszú időn át gya-

korolt a mesterrel, odalépett az ágy széléhez, és a

a gyógyszeres üveget néhány centivel előbbre tolta. Ez volt a válasza a mester felszólítására.


Mokugen arca még szigorúbb lett.


- Mindössze ennyit értesz? -kérdezte a mester.


Encso kinyújtotta a kezét, és visszahúzta az üveget.


Mokugen arcára csodálatos mosoly ült ki.

-Te csirkefogó! Tiz éven át gyakoroltál velem, és

még csak nem is láttál tetőtől talpig, Fogd a köntöst és a csészét. Mától a tiéd.


(101 zen történet)

2018. dec. 12. 19:14
 4/9 anonim ***** válasza:
2018. dec. 13. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Na igen, a legtöbb zen történetnek nincs kézzelfogható értelme.Mondjuk a gyógyszeres üveg tologatását nem tudom miként kéne értelmezni.😂
2018. dec. 13. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Igen, mi nem értjuk. Ezt csak Mokugen és Encso érti :)
2018. dec. 14. 04:32
 7/9 kreténpali ***** válasza:

"Ezt csak Mokugen és Encso érti :)"


És a gyógyszeres üveg.

2019. febr. 4. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Yoda m. ***** válasza:
72%

"Na igen, a legtöbb zen történetnek nincs kézzelfogható értelme. Mondjuk a gyógyszeres üveg tologatását nem tudom miként kéne értelmezni.😂"


Így pl:

Ha létezik valami, ami ott és úgy működik, működött, ahogyan azt megtapasztaltuk... (a gyógyszeres üveg egy adott helyre letéve... szimbolizálja az ember életét, ahogyan azt éppen éli)

...de egyszer csak belenyúl Valaki és megváltoztatja annak pozícióját, helyzetét, ami által jobb/rosszabb helyre* helyre kerül... (az ember élethelyzetébe való belenyúlás, beleavatkozás)

*= jobb, mert közelebb van a kezéhez, de rosszabb is, mert könnyebben lever bármit, ami az útjában van, hisz már megszokta a távolságot. Tehát egyszerre jobb és rosszabb is. Vagyis látszólag semmi igazán hasznosat nem tett ezzel.

... na és jön a kérdés, a számonkérő rákérdezés: "Mindössze ennyit értesz?" **

... mire a válasz, a megszokott, eredeti állapot visszaállítása.

A tanítvány így csinált is valamit, meg nem is. Igazából Megmutatta, rámutatott arra, hogy ha cselekszel valamit, az is baj... de ha nem cselekszel, az is baj. (Mert, ha nem cselekszik semmit, nem mutatja meg, amire a Mester kérte...akkor ellent mond a Mesterének, az iszonyatosan nagy tiszteletlenség, aminek okán semmiképp nem lehetne méltó utódja)


Tanulsága: Nagyon óvatosan avatkozzál bele más ember életébe, dolgába. Akár szavakkal, akár tettel. Mert sosem tudhatod, hogy amibe belenyúlsz, azzal mit indítasz el nála, mire lesz nála kihatással. Pozitív lesz-e, vagy esetleg negatív lesz az eredménye a Másikra nézve. Lásd: Pillangó effektus!

Legyél ÜGY nélküli! Ne akarj állandóan valami "nagy" dolgot, nagy nemes cselekedetet véghezvinni. Mert NEM LÉTEZIK "nagy" dolog. Csak "dolog" létezik. És mindig a mindenkori ember teszi azt "naggyá", avagy degradálja jelentéktelenné.


** ZEN mesterek bölcselete, tanítása sosem létezik önmagában, tanítvány nélkül. A Mester és tanítványa közösen hozza létre a tanítást.


Na és... ez sem egy jó magyarázat a történetre. Csak egyfajta lehetséges magyarázat.


AZ ERŐ legyen Veletek!

2019. febr. 11. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Nincs ilyen.


Köntösöm van, csészém is.


Ki a franc az a Mokugen..?!

2019. jún. 12. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!