Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi az a páli teológia?

Mi az a páli teológia?

Figyelt kérdés

Néha látom etalonként említve egyes válaszokban az un. páli teológiát. Igazából mi ez és mit képvisel? Mitől másabb, még inkább mitől értékesebb, mint az evangéliumok, vagy a többi apostoli levél? Esetleg van péteri, jánosi, Jakab teológia is?

Különösen annak tekintetében is érdekel, hogy míg Pál levelei mindig egy adott gyülekezetnek szóltak, addig például Jakab, Péter és János levelei az egész Egyháznak íródtak. Ezzel persze nem szeretném Pál leveleinek értékét csökkenteni, mert nagyon fontosak. Csak számomra nagyon furcsa ez a megkülönböztetés.



2018. dec. 14. 15:52
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

#10

Ilyesmiket Jézus nem mondott, az egészen biztos. Ha mondott volna, akkor benne lennének az evangéliumokban. De nincsenek. Holnap a sükösdi asszony írásait fogod idecitálni, mint Krisztus szavait?

2018. dec. 14. 20:08
 12/20 anonim ***** válasza:
35%

#11


De, bizony, hogy mondotta!



Máté24.35. Az ég és föld elmúlnak, de az én szavaim (Igéim) semmiképpen el nem múlnak.



Tehát Jézus tantásait felülértelmezni a Biblia egyébb más részeivel önkényes, és ellentétben van Jézus tanításával!

A Bibliából általad idézett részek önkényesek és nem odaillők, amelyek így félre vezetőek!


Isten áldjon!

2018. dec. 14. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:

Bár most én offolok a saját kérdésem alá, de ezt a hang dolgot ezzel rövidre is zárom. Nézzük mit állít az állítólagos hang és mit mond Krisztus.


Hang:

"Gyermeked meg akart halni! Hidd el! Mindenki csak akkor hal meg, amikor akar. Amíg nem akar, addig nem."


Persze ez már önmagában is őrületes ostobaság, de azért nézzük meg mit mond Krisztus:

"Ki az közületek, aki aggodalmaskodásával képes az életkorához egyetlen könyöknyit hozzátenni?"


Hang:

"A cölebsz állapot nem az én találmányom."

Krisztus:

"Van, aki azért képtelen a házasságra, mert úgy született. Van, akit az emberek tettek a házasságra alkalmatlanná. Végül van, aki a mennyek országáért önként mond le a házasságról. Aki fel tudja fogni, az fogja fel!"


Hang:

"De hát a bűnt se tudom megakadályozni."


Tehát van több dolog, amire Isten nem képes. Lássuk mit mond Krisztus:

"Jézus rájuk tekintett és így szólt: Embereknek lehetetlen ez, de Istennek minden lehetséges."


Hang:

"Van tehát örök kárhozat, de nincs örök kárhozott."

Krisztus:

"Ezek örök büntetésre mennek, az igazak meg örök életre."

"Ha szemed megbotránkoztat, vájd ki. Jobb félszemmel bemenned az Isten országába, mint két szemmel a kárhozatra jutni, ahol a férgük nem pusztul el, és a tüzük nem alszik ki."


Hang:

"A jelenlegi római pápa gyakran látható földcsókolgatás közben. Nekem tetszik az ilyen gesztus. De nagyon fájna, ha csak üres, megtévesztő forma lenne az ilyen leborulás."

Krisztus:

"Jézus belelátott gondolataikba, ezért megkérdezte: Miért gondoltok magatokban rosszat?"


Érdekes, hogy aki a hangot suttogja, nem lát bele a pápa gondolataiba, lelkébe, csak találgat azokról.


Hang:

"Szabad-e pénzért gyógyítani Isten erejével. Bárkitől, bármennyi pénzt elfogadhatsz, sőt, kérhetsz is."

"Jó pénzért vállalnod is kell az ilyen munkát, ha késztetést érzel magadban erre."

Krisztus:

"Gyógyítsatok betegeket, támasszatok föl halottakat, tisztítsatok meg leprásokat, űzzetek ki ördögöket! Ingyen kaptátok, ingyen adjátok!"


Kicsit anyagias ez a hang, ellentétben Krisztussal.


Az ezotériás részeket, mint ingák, fénnyel gyógyítás, csillagképek, asztrológia, Sai Baba, agykontrol, médium képzés, szellemidézés, stb... már fel se hozom inkább.


#12

Azt kérdeztem, hogy azokat hol mondta Jézus, amiket te a szájába adsz és nem találhatóak meg az általad etalonnak nevezett evangéliumokban.

2018. dec. 14. 20:48
 14/20 anonim ***** válasza:
21%

Kedves Kérdező!


Olyanokat idéztél a HANG – könyvekből, melyek nem szerepelnek benne, ezért mivel tudatosan hamisítasz nincs értelme vitatkoznom veled.



Hamisításaid amik nem is szerepelnek a HANG könyvekben pld.:


"Szabad-e pénzért gyógyítani Isten erejével. Bárkitől, bármennyi pénzt elfogadhatsz, sőt, kérhetsz is."



Vagy az alábbi idézeted:

"Jó pénzért vállalnod is kell az ilyen munkát, ha késztetést érzel magadban erre."


Valójában ez így van a benne: „Ha életfeladat alatt azt kell érteni, amiből meg kell élned a földön, akkor persze, hogy van olyan foglalkozás is, amit egy gyógyító közösségben kell elvégezned. Jó pénzért vállalnod is kell az ilyen munkát, ha késztetést érzel magadban erre.”


Aminek így már ugye egészen más értelme van, mint ahogyan azt a tudatos hamisításaidban eltorzított értelmet próbáltál adni a szövegkörnyezetből kiragadott idézettel.



Továbbá összekevered a halál fogalmát és értelmét Jézus Urunk azon szavaival, hogy „aki aggodalmaskodásával képes az életkorához egyetlen könyöknyit hozzátenni?"


Valamint nem érted, vagy nem akarod érteni, hogy mi a különbség az örök kárhozat és az örök kárhozott között. Természetesen örök kárhozat van, mint ahogyan pld,. Börtön is mindig lesz, csak nem mindig ugyan azok lesznek a börtönben.



Nem látom jelenleg még értelmét annak, hogy vitatkozzak veled, mivel szándékos torzításaid, hamisításaid, ezt lehetetlenné teszi. Egyelőre csak annyi jókívánságot mondhatok (segíthetek), hogy felhívom a figyelmeded a megtérésre. Térj meg, és változtasd meg a gondolkodási módodat, amíg még teheted!!!


Isten áldjon!

2018. dec. 14. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 Alex Fly ***** válasza:
74%

Hogy az eredeti kérdésre válaszoljak:

Jézus tanítványai egyszerű munkásemberek voltakb a tanítását ennek megfelelően adta át nekik. Pál viszont korának egyik legképzettebb teológusa volt, ő képes volt kifejteni és az Ószövetség alapján pontosan értelmezni azt, amit az evangélisták előképzettség hiányában nem. Az evangélium úgymond Jézus életrajza, a tanításainak esszenciája viszont Pál.teológiájában van leírva.

2018. dec. 14. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

#15

Ezt értem és el is fogadom, de fontos külön kiemelni és "páli teológia" néven nevezni? A negatív példát rá pont itt láthatjuk több hozzászóláson keresztül.


#14

Elég csúnya dolog a kérdezőt ilyen hangnemben rágalmazni! Tessék itt a teljes idézet (137. oldalról, bárki megnézheti!):

"Ami pedig az anyagiakat illeti, arról számodra a következőt kell mondanom. Bárkitől, bármennyi pénzt elfogadhatsz, sőt kérhetsz is. Nálad a hangsúly azon van, hogy a kapott anyagi javakat mire használod! Előttem erről

kell elszámolnod. Szeretetem, energiám rendelkezésedre áll mindaddig, míg nyitott a szíved Felém. Annyiban vagy nyitott, amennyiben Velem kezded a napodat, s erre napközben is visszagondolsz. Akkor vagy nyitott, ha eszköznek használod gyógyító jelenlétemet, és nem célnak."


Előtte néhány sorral:

"a Tőlem beléd áradó szeretetenergia, mely csak gyógyítani tud, áradjon arra , akit gyógyító erőmmel elérni akarsz."

Teljesen egyértelművé teszi, hogy ez Jézustól származó energia.


Tehát Jézustól kap valami szeretetenergiát gyógyításra, majd arra bíztatja ez a hang, hogy nyugodtan kérjen pénzt az ezzel való gyógyításért.


Ezzel szemben Krisztus azt mondja, ingyen kaptátok, ingyen adjátok.


Úgy érzem, a többire is felesleges reagálnom, szektásokkal nem könnyű. Okkultista ezoterikus szennyet vegyíteni a krisztusi tanításba, több mint eretnekség.

2018. dec. 14. 23:47
 17/20 anonim ***** válasza:
100%
Szia! A kérdésedre válaszolva, én azt gondolom, az egész Biblia egyetlen egy teo-logiat tükröz, egyetlen egy Istenről szól. Az egyesek által felfedezni vélt teológiai különbségek meggyőződésem szerint nem léteznek, akik a Bibliát írták, ugyanazt az Istent ismerték meg, max. ismeretük (és Vele való kapcsolatuk) mértéke szerint írtak Róla (Hóseás pl. nem olyan mélységben ismerte Istent, mint pl. a Krisztus kinyilatkoztatásait megismerő apostolok és tanítványok), de a teológiájukban nincsen ellentmondás. Szóval számomra is "furcsa" (inkább alaptalan vgy akár helytelen) ez a megkülönböztetés, és ha jóindulatú magyarázatot szeretnék keresni rá, akkor talán azt mondanám, hogy valószínűleg azt akarják megnevezni ezzel a kifejezéssel, hogy "ahogyan Pál tanította".
2018. dec. 15. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

#17

Végre a 2. értelmes válasz. Én is hasonlóan látom egyébként, remélem, fog válaszolni legalább az egyik fórumozó, aki előszeretettel használja és elmagyarázza, hogy jobban megértsük.

2018. dec. 15. 23:46
 19/20 anonim ***** válasza:

"Mi az a páli teológia?"


Páli teológia alatt azt szoktam érteni, hogy az ószövetséget és Jézus tanításait kizárólag Pál levelei (illetve a többi apostoli levél) alapján értelmezhetjük.


"Különösen annak tekintetében is érdekel, hogy míg Pál levelei mindig egy adott gyülekezetnek szóltak, addig például Jakab, Péter és János levelei az egész Egyháznak íródtak."

Javítás: Pál leveleinek nagy része általános teológia pogánykeresztényeknek, illetve többek közt szól még a (ma is aktuális) problémákról.

Például: A korintusi levél gyakorlatilag kritika a karizmatikusoknak, a Galata levél a törvénykezőknek, pl. adventisták, stb...

Ezek ma is aktuális témák, ma is kötelezően alkalmazandóak. Persze Pál nem hagy sok esélyt a Biblia egyéni értelmezéséhez, ez nyilvánvalóan nem tetszik sokaknak.

Jakab levét az elszórtan élő hébereknek íródott, lsd. első vers. Ráadásul ott is meg kell különböztetni a szakaszokat. Pl. a 2. rész a zsidóknak szól... Péter az "elszéled jövevényeknek", azaz a felsorolt helyen élő zsidóknak ír.


Római levél: Rómában élő megtért pogánykeresztényeknek és zsidókeresztényeknek "címződött", de azon belül látható, hogy van egyetemleges teológia és zsidó-keresztényeknek szóló rész is. Szóval az újszövetségi levelek mindent lefednek.


Kell nekünk több, mint a Biblia?

2018. dec. 17. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:

"Pál levelei (illetve a többi apostoli levél) alapján értelmezhetjük."

Ezért nem értem az elnevezést, illetve a kizárólagosságot, ha te is elismered, hogy szükséges a többi levél is.


"Javítás: Pál leveleinek nagy része általános teológia pogánykeresztényeknek, illetve többek közt szól még a (ma is aktuális) problémákról."

Kicsit félreértettél. Természetesen ebben igazad van, hasonlóan látom. Ettől függetlenül még is egy adott gyülekezetnek címzi, gyakran nem is véletlenül. Persze ettől még tartalmaznak ezen levelek egyetemes teológiai bizonyságokat és ma is aktuális problémákra adott válaszokat.

Ellenben a többi levének nem egy adott gyülekezet a címzettje. Nem tudom mennyire érzed a különbséget, csak ezt próbáltam kiemelni. Talán János első levelénél látható leginkább, hogy mire gondolok.


"Persze Pál nem hagy sok esélyt a Biblia egyéni értelmezéséhez, ez nyilvánvalóan nem tetszik sokaknak."

Nem is lenne szerencsés, hiszen ha mindenki maga értelmezné, akkor több 10 000 keresztény felekezet lenne a világban. (Remélem ez a kis irónia belefér.)


"Kell nekünk több, mint a Biblia?"

Igen is meg nem is. Talán ennek megválaszolása túlmutat e kérdés keretein.


Egyébként a te hozzászólásaid olvasása közben merült fel bennem a kérdés, így örülök, hogy végül válaszoltál.

2018. dec. 18. 21:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!