Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen a jó ember?

Milyen a jó ember?

Figyelt kérdés

Hogyan éljen valaki istennek/sorsnak/karmának tetsző életet?


Múltkor az utcán megállított egy fiatal keresztén hittérítő srác, és beszélgetésbe elegyedtünk. Elég érdekes szitu volt, mert rengeteg járókelő volt még körülöttünk, mégis engem talált be. Ő nem tudom pontosan milyen felekezethez tartozott (talán anglikán. Abból gondolom hogy Angliában történt a dolog, és a srác is angol volt). Én meg inkább a buddhizmus felé húzok. Nem vagyok gyakorló aktív buddhista, de alapjaiban szimpatikus a vallás, és néhány alaptételével azonosulni is tudok. A keresztény sráccal történt beszélgetésünkből rájöttünk, hogy nagyjából mindketten hasonlóan próbáljuk élni az életünket, mert pl mindkettőnknek nagyon fontos, hogy nem teszünk semmi olyat, amivel másnak árthatunk, és amit nem szeretnénk visszakapni, hiszen az élet mindig mindent visszaad. Jót is, meg rosszat is. A különbség, hogy az ő hite szerint Isten az, aki visszaadja ezeket, az enyém szerint pedig a karma. Ez a dolog gondolkodtatott el azon, hogy vajon létezik olyan, hogy vallástól független "jó ember"? Olyan életstílus, viselkedés forma, ami minden vallás szempontjából egyformán pozitív? Tehét ami éppúgy "tetszik" Istennek, amennyire "a karmának"?



2019. jan. 24. 23:15
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem keresztényeknél nem olyan egyszerő a "jót" meghatározni. Nem olyan dolog, mint iskolában magatartás 5-ös. Az, hogy csendben van valaki, és odafigyel, még nem biztos hogy jó a való életben. Meg, hogy adakozik, meg nem árt senkinek, ahogy te is írtad: "pl mindkettőnknek nagyon fontos, hogy nem teszünk semmi olyat, amivel másnak árthatunk,"

Mi van, ha eközben pl iszik, meg drogozik? Az akkor jó ember? Biblia szerint függője valaminek, akkor nem lehet az. Pedig vannak ilyenek, de eközben a légynek sem ártanak. Tehát akkor az illető rossz ember? Nem hiszem, inkább csak gyenge.

Szerintem ez a kategorizálás, ahogy a #8 írta nem helyes. Inkább vannak erős és gyenge emberek. Lélekben értendő, lehet nálam lélekben 100x erősebb egy 50 kilós lány is.

És ebben a buddhisták is egyet érthetnek, sőt más olyan nem materialista emberek akik hisznek a lélek fogalmában, csak eltér a gondolkozásuk a keresztényekétől.


Más:

"A fiú valószínűleg mormon volt."

A srác valószínűleg anglikán volt, onnan tudom, hogy én is anglikán gyülekezetbe járok, és nálunk is vannak ilyen önkéntesek. A pásztor direkt elmondja, hogy Istent hirdessék, ne az egyházat. Ha Mormonos vagy Jehovás lett volna, akkor a kérdező kapott volna cetliket, újságokat, ami megírta volna a felekezetet, meg a mennybejutás kizárólagos receptjét. Nálunk nincs ilyen...

2019. jan. 25. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
100%

3as vagyok. Miért pontyoztál le kérdező? (te voltál többek közt) mi a problémád a 3-mal? csak mert hogy illene megköszönni, hogy időt szántunk rád - és reagálni, hogy mi is tanuljunk belőle, mit vétettünk ellened?

#11: mormonos - olyan szó nincs,homronos mormota? Na de beszéltem már mormonokkal, semmi tukmálás és biztos örökélet nem volt, mondtam, hogy nem akarok társulni hozzájuk, viszont engem meghat a szorgalmuk, ahogy megtanulják a mi édes titkos nyelvünket elég hamar, ő is pl úgy búcsúzott, hogy: Jó biciklizááást! :) (Nem mellesleg Salt Lake Cityt felépítették kitartó szorgalmukkal a mocsárból,a hová száműzték őket!:). Anglikánnal még csak Londonban találkoztam, a Westminster Abbey szertartásán, kórusa olyan gyönyörűen énekelt, hogy szakadni kezdtek a könnyűim.

#11 "közben iszik-drogozik" - hát valahogy az úgy van, hogy a jó ember magának sem árt, hisz ő is ember. Milyen érdekesen fogalmazott az Ács Fia: Szeresd Istent és embertársaidat, mint magadat.

Istent-embert-önmagadat -a 3 az 1 főkérdés. 3in1. Nagy titkok nyomára találhatunk, ha ezen elmélkedünk.

2019. jan. 25. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

"Ez a dolog gondolkodtatott el azon, hogy vajon létezik olyan, hogy vallástól független "jó ember"?" Hogyne létezne. Etikai kérdések nem csak a vallásos emberek vonatkozásában merülnek fel.

"Olyan életstílus, viselkedés forma, ami minden vallás szempontjából egyformán pozitív?" Naná. Minél mélyebben elemzed azt, h ki kinek milyen módon és hogyan árt/használ, annál inkább ráébredsz a vallások közös magvára, illetve hasonlóságaira (itt nem a dogmákat értem).

"Tehét ami éppúgy "tetszik" Istennek, amennyire "a karmának"?" Igen. A mechanizmus a klf vallások szerint eltér, a hatás ugyanaz.


Javaslom, máskor is beszélgess a sráccal, és mélyedj el a magad választotta vallásban!

2019. jan. 25. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 KZitus ***** válasza:
52%

Szia

A jó ember erényei közé tartoznak az olyan tulajdonságok, mint az önfegyelem, pártatlanság, alázatosság, könyörület és körültekintés. Az ilyen ember gondolatai igazságosak, szavai buzdítók, a tettei pedig helyesek és hasznosak.

Bölcs Salamon így álította szembe a jót a rosszal:

Példabeszédek 12:1–12

1Aki szereti a fegyelmezést, szereti az ismeretet, aki viszont gyűlöli a feddést, az ostoba.

2 A jó ember elnyeri Jehova tetszését, azt azonban, aki gonoszt forral, elítéli.

3 A gonoszság egy embernek sem ad biztonságot, az igazságosakat viszont sosem fogják kiszaggatni.

4 A derék feleség férje koronája, de az a feleség, aki szégyenteljesen viselkedik, olyan, mint a rothadás férje csontjában.

5 Az igazságosak gondolatai igazak, a gonoszoktól jövő vezetés ellenben félrevezető.

6 A gonoszok szavai olyanok, mint a halálos csapda, a becsületeseket viszont megmenti a szájuk.

7 Ha elbuknak a gonoszok, nincsenek többé, az igazságosak háza azonban megáll.

8 Az embert dicsérik, ha megfontoltan beszél, azt viszont megvetik, akinek romlott a szíve.

9 Jobb, ha valakit nem becsülnek nagyra, de szolgája van, mint ha dicsőíti magát, de nincs mit ennie.

10 Az igazságos gondoskodik a háziállatairól, a gonoszoknak azonban még az irgalmuk is kegyetlen.

11 Aki műveli a földjét, jóllakik, aki viszont hiábavaló dolgokra törekszik, az esztelen.

12 A gonosz ember irigy a másik gonosz ember szerzeményére, de az igazságosaknak mélyen van a gyökerük, és gyümölcsöt teremnek.

2019. jan. 25. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Nem írtam vissza senkinek sem egyesével, mert mindnyájan komoly dolgokat írtatok, amiken át kell magam rágni, és emészteni értelmezni kicsit. Viszont két kommentelőnek külön reagálnék.


"A pásztor direkt elmondja, hogy Istent hirdessék, ne az egyházat. Ha Mormonos vagy Jehovás lett volna, akkor a kérdező kapott volna cetliket, újságokat, ami megírta volna a felekezetet, meg a mennybejutás kizárólagos receptjét."


Tényleg nem kaptam semmi hasonlót szórólapot. Meg akart hívni egy gyülekezetbe, de nem adott semmilyen szórólapot, újságot, stb...


12-es! Senkit nem pontoztam le, téged sem. Mindenkinek zöld kezet nyomtam, szóval a lepontozások a többi kommentelőtől jöttek!


[link]

2019. jan. 26. 02:38
 16/19 A kérdező kommentje:

Bocsi, rossz válaszról csináltam a képet. Itt a 3. kérdés:


[link]

2019. jan. 26. 02:41
 17/19 anonim ***** válasza:
Az a hexameter nagyon igaz József Attilától. Sok jó ember van, aki nem hisz semmiféle vallásban, sem karmában. A jóságot megérezzük, mert belülről fakad és nem vár a másiktól semmiféle ellentételezést, nincs benne számítás. Az ilyen ember közelében jó lenni, alig várod hogy újra találkozhass vele. Viszont találkoztam olyan hívő/vallásos emberrel, aki meg van győződve a saját jóságáról, állandóan hangoztatja, közben a cselekedetei köszönő viszonyban nincsenek az állításaival. Érdekből ad, felhánytorgat, hazudozik, bántó, becsmérlő viselkedése van, de ő ennek ellenére jónak hiszi magát. Tehát a saját magáról alkotott képe pozitív, senki véleménye nem érdekli. Persze másokat, azért rossznak hisz és vádol. Akkor hogy van ez?
2019. jan. 26. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

#16 bocsánat,Kérdező,hogy megvádoltalak:)

#17Előző ez úgy van, hogy a kifejtésed egy cserével is tapasztalható, tehát így:

Sok hívő/vallásos ember jó ember van, a jóságot megérezzük, mert belülről fakad és nem vár a másiktól semmiféle ellentételezést, nincs benne számítás. Az ilyen ember közelében jó lenni, alig várod hogy újra találkozhass vele. Viszont találkoztam olyan "jóemberrel",ki nem hisz semmiféle vallásban, sem karmában, aki meg van győződve a saját jóságáról stb.

Az emberek sokfélék. Ilyen is van, olyan is van.

Lényeg, hogy - miként József Attila írja - nem eszköz a jóság valaminek az elérésére, nem cserekereskedelem, üzlet, érdek, nem is egy előírás,

hanem csak úgy van. Az az igazi jóság.

2019. jan. 26. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

1. A buddhizmus ugyanolyan vallás, mint a többi.

2. Jó az, ami nekem jó.

2019. jan. 27. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!