Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért egyre népszerűbbek a...

Miért egyre népszerűbbek a különböző szekták?

Figyelt kérdés

Gondolok itt ezekre a neoprotestáns, pünkösdista "egyházakra" mint pl. a Hit Gyülekezete is.

Miért vonzzák az embereket az ilyen fundamentalista jellegű vallások? Rángatóznak, külön benti vallásos nyelvezetük van,kiátkozás stb.


Miért vonzza az embereket ez a fajta radikalizmus? Miért jobb mint valamelyik történelmi egyház vagy a vallástalan istenhit?



2019. máj. 21. 15:32
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:

Ez a kérdés nem konkrétan egy hit gyülekezete bashing akart lenni, bocs ha úgy jött át. Csak ez szerintem a legveszélyesebb,"legijesztőbb" szekta és sok a... furcsa ember ott.


Akinek nem inge...

2019. máj. 21. 15:37
 2/17 lilla64 ***** válasza:
89%
Szerintem az emberek szeretnek kipróbálni új dolgokat.Találkoztam olyannal is,hogy pár év múlva visszatért a régi vallásához.
2019. máj. 21. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
94%

A népszámlálási adatok alapján azért olyan érdemi növekedés nem mutatható ki.

Egyébként nem hiszem, hogy a fundamentalizmus vonzaná az embereket, inkább az, hogy más, mint a megszokott, az újdonság.

2019. máj. 21. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
93%

Honnan veszed, hogy népszerűek?


Ilyen gyülekezeteknél gyakori, hogy valaki csatlakozik, aztán "kikopik", és van egy kis magvuk.


A történelmi egyházaknak meg nagyobb a bázisuk, de ott meg az jellemző, hogy aki élete valamelyik részén ki is kerül a gyülekezet "magvából", középkorú vagy idős emberként meg megint jár templomba. Vagy a gyerekét azért csak megkeresztelteti, az esküvőjét csak templomban tartja.

2019. máj. 21. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
80%

Azt gondolom, ezek a szekták jobban meg tudják szólítani a ma emberét, mint az archaikus, dogmatikus, néha túl intézményes történelmi egyházak.



Persze némelyiknek rövid pórázon tartó szabályzata az, ami vonzó, mert egyes emberek nem tudják elképzelni az életüket útmutatás - szó szerinti útmutatás - nélkül. Nekik gúzsba kötő szabályok kellenek, hogy tudják, mi merre. Ez utóbbi igencsak fellazult mára az egyházakban, és ezért az ilyen hívők bizonyos szektáknál találják meg a számításaikat.

2019. máj. 21. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
0%

Attól, hogy valamelyik egyház neoprotestans, ezért nem lesz szekta. Életben senkit nem láttam rangatozni Istentiszteleten, igen a hitgyuli kezdetenel voltak ilyenek, de bolondok mindenhol vannak.

Engem amúgy pont a katolikus egyház nem vonz, nem is értem miért ilyen népszerű. Mások vagyunk, ez van.

2019. máj. 21. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
33%

Szia,


Először is fontos különbséget tenni a közösség, és a gyülekezet valamint a szekta közt. A szekta ugyanis a leggyakoribb értelmezés szerint egy nagyobb vallási, kulturális, politikai, vagy szociális szempontból jól megkülönböztethető csoporttól elkülönülő, azzal szemben álló kisebb csoport. A neoprotestáns, pünkösdi közösségek és gyülekezetek nem elkülönülő és szemben álló kisebb csoportok! Sőt, ha megnézed Magyarországon 27 az Országgyűlés által elismert un. "bevett egyház" működik, melyek közül 14. a Hit Gyülekezete, 16. a Magyar Pünkösdi Egyház, 19. a Hetednapi Adventista Egyház, sőt a 26. helyen ott vannak még Jehova Tanúi is.

[link]

Helyesebb ezért ezeket a közösségeket felekezeteknek nevezni, és meghagyni a szekta szót a valódi szektáknak.


Jómagam egy történelmi egyházban: a Magyarországi Református egyház nőttem fel, 15 éves koromban egy református bibliatáborban tértem meg Tahiban, és 18 évesen Református teológiára készültem. Végül a műszaki pályát választottam és Sopronban végeztem az egyetemi tanulmányaimat. Itt ismertem meg az adventistákat, és nagyon hamar felfedeztem, hogy sokkal nagyobb Bibliaismerettel rendelkeznek, mint én aki többször is kiolvastam a Bibliát és Teológiára készültem. Végül a Teológiát is itt végeztem el. A mai napig tartom a kapcsolatot a református barátaimmal és hittestvéreimnek tekintem őket, de szinte minden felekezetben vannak barátaim és testvéreim.


A kérdésedre válaszolva én azt tapasztaltam, hogy az átlag hívő szintjén sokkal nagyobb a Bibliaismeret ezekben a neoprotestáns felekezetekben, ami abból adódik, hogy ezek a hívők tényleg többet olvassák a Szentírást. Ezek által a felekezetek által tartott Bibliaórák általában tartalmasabbak, mint egy történelmi felekezet által tartott - természetesen tisztelet a kivételnek! Tapasztalataim szerint a neoprotestáns teológusok Bibliaismeretben magasabban képzettek, nem véletlen pl. hogy az új fordítású Biblia négytagú szöveggondozó bizottságában is az egyik tag adventista teológia professzor.

[link]

Sőt ha megnézed a Magyar Bibliatársulat - aki a Magyar Bibliakiadásért felelős szervezet - tagegyházait akkor ott is megtalálod a Hetednapi Adventista Egyházat ugyanúgy, mint a Magyar Pünkösdi Egyházat, vagy a többi nagyobb szabad keresztény felekezetet.


Ahogyan az előző hozzászóló írta kicsit túlzóan: "bolondok mindenhol vannak." Nyilván akik szektának tartják ezeket a felekezeteket azok csak ezekkel a - helyes szóhasználattal élve - radikálisabb, vagy kirívó viselkedésű emberekkel találkoztak, akik ilyen képet festettek a felekezetükről. Ez a kép azonban hamis, a neoprotestáns felekezetekben is az átlag hívők ugyanolyan normális hétköznapi emberek mint a történelmi egyházakban élők, talán kicsit aktívabbak a vallás terén, de ennyi a különbség csak.


Üdv. Péter

2019. máj. 22. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
67%
Azért van ez mert keresnek, kutatnak, az élet értelmét keresik. Nagyon kevesen vannak akik megtalálják.
2019. máj. 22. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 jdfGabrella ***** válasza:
75%
Mert az emberek hülyék.
2019. máj. 22. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 imakommandós ***** válasza:
26%
Számomra már az is sokkal népszerübb a "szektámban", hogy nem vagyok halálra kárhoztatva azért mert kihagyok egy Istentiszteletet. Most akkor ez radikalizmus? Ahol a tagok őszinte éhségből gyülnek össze Istenkeresésre, és nem kárhoztatásból való félelmekkel kontrollálja őket a klérus? Ilyen példákkal könyveket lehetne írni szerintem.
2019. máj. 22. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!