Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A keresztények között mennyire...

A keresztények között mennyire elterjedt a kreacionizmus?

Figyelt kérdés
Próbálok utána nézni a dolgoknak,de mintha egyik egyház sem egyértelműsítené ezt az egyébként alap dolgot. A hit gyülekezete például a wikipedia szerint "szó szerint" értelmezi az Ószövetséget. Ezt most úgy kell érteni, hogy hitük szerint néhány ezer éves a föld, és elutasítják a tudósok álláspontját errõl? Mennyire jellemzõ ez a hozzáállás a keresztények között?

2019. júl. 5. 10:18
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
26%

"A keresztények között mennyire elterjedt a kreacionizmus?"

Vegyes. Vannak olyan irányzatok, amelyek nem feltétlen a Biblia alapján, inkább saját teológia alapján keresztények, több-kevesebb pontban eltérnek a Bibliától. Persze a saját teológia alapjai a Bibliára épülnek. Tapasztalatom szerint ők alkotják a többséget. Ők sem egységesek. Vannak köztük liberális keresztények, kultúrkeresztények, akik nem igazi hívők, de vannak köztük még hitben gyenge, de igaz keresztények, ők majd rájönnek/belátják idővel, hogy a kreacionizmus igaz.


"Ezt most úgy kell érteni, hogy hitük szerint néhány ezer éves a föld, és elutasítják a tudósok álláspontját errõl?"

Ezt pontosítsuk, mert ez így csúsztatás. Az evolúciót ma már csak a materialista beállítottságú, materializmusban feltétlen-irracionálisan hívő tudósok fogadják el. A többi tudós, aki ezzel foglalkozik, inkább ID-s vagy kreacionista.

Ráadásul a kreósok és az evósok közt nem a Föld kora a lényegi különbség, hanem, hogy valami tervezett, vagy magától jött létre a semmiből (ami ugyebár önmagában paradoxon).


"A hit gyülekezete például a wikipedia szerint "szó szerint" értelmezi az Ószövetséget."

Ez sem igaz, mivel ott is vannak képletes írások, azokat a helyén kezelik.


A Teremtés könyve csak az evolúció miatt van mitologizálva, de mivel az evolúció megbukott, semmi alapja nincs annak, hogy ne szó szerint vegyük.


A wikipédia ebben a témakörben nem mérvadó, mivel a wikiépdia materialista világnézetet vall, tehát ebben a kérdésben nem lehet releváns, mivel a materializmus már megbukott.

Egyszerűbben: a wikipédia nyíltan igaz keresztény -, Biblia - , ID- és kreacionista ellenes. Tehát elfogult.

2019. júl. 5. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
19%

"Vannak köztük liberális keresztények, kultúrkeresztények, akik nem igazi hívők, de vannak köztük még hitben gyenge, de igaz keresztények, ők majd rájönnek/belátják idővel, hogy a kreacionizmus igaz."

A felsorolásból kihagytam, hogy vannak köztük kreacionisták is

2019. júl. 5. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
87%

A katolikus egyházban dogma az evolúció (legalábbis úgy emlékszem, mi hittanon tuti tanultuk). A protestáns egyházak kevésbé központosítottak, kevesebb dolgot mondanak meg központilag. Európában jellemzően a protestánsok is az evolúciót fogadják el, legalábbis akiket én ismerek (de ismerek olyat is, aki meggyőződéses kreacionista, bár nem tudom, melyik verzióban hisz). Az USA-ban sokkal nagyobb a protestánsok aránya, és sokkal inkább jellemző, hogy otthon, önállóan tanulmányozzák a Bibliát. Ott sokkal magasabb a kreacionisták/intelligens tervezés hívőinek aránya.


A magyarországi nem történelmi és kisebb egyházak esetén nem tudom, mi a helyzet.

2019. júl. 5. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
32%

Attól függ, kit nevezel kereszténynek.

Ha azokat, akik Krisztus követői, aminthogy ezt jelenti a "keresztény" szó, azok biztos, hogy mind kreacionisták, hiszen Jézus Krisztus az volt. Ő szó szerint elfogadta a teremtéstörténetet, sőt, idézett is belőle ("Nem olvastátok-é, hogy a teremtő kezdettől fogva férfiúvá és asszonynyá teremté őket" Mát 19,4), és a Mózes könyvében való hitet egyenértékűnek tartotta az Ő feltámadásában való hittel.

"Ha Mózesre és a prófétákra nem hallgatnak, az sem győzi meg őket, ha valaki a halottak közül feltámad." (Luk. 11,31.)

Jézus biztos, hogy semmit sem mondott ősrobbanásról, milliárd évekről, meg evolúcióról, pedig a Biblia szerint "mindenek Ő általa és Ő reá nézve teremtettek" (Kol 1,16). Márpedig akkor Ő a Teremtő, tehát Ő már csak tudta.

2019. júl. 5. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 anonim ***** válasza:
72%

Nem túlságosan. Néhány kisebb szekta van, mint pl az általad is írt hitgyüli, ahol alapból dogmatikus ez a tudományellenes hozzáállás. A nagyobb felekezetekben a többség azért halad a korral, csak egyénileg vannak páran akik valamiért nagyon ragaszkodnak a szó szerinti értelmezéshez, de jellemzően ők azok akik se a Bibliát, se a tudományos eredményeket nem ismerik különösebben.

A Biblia kapcsán például képtelenek műfaja szerint értelmezni a Genesist, amely etiológia, vagyis értelemszerűen hiba történelmi leírásként erőltetni.

Tudományos szempontból pedig a legtöbb vallásos azért elfogadja ha valamiről tudományos konszenzus létezik, mint pl az evolúció. A kreacionisták pedig elég látványosan csak mazsolázgatnak, ami ellentmond a hitüknek, azt szőnyeg alá söprik, ami pedig véletlenül pont nem mond ellent nekik, azt jó hangosan reklámozzák, mennyire elfogadják, próbálva azt az illúziót kelteni, mintha nem lennének tudományellenesek.

2019. júl. 5. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 A kérdező kommentje:

Igen, mert ha jobban belebonyolódunk az evolúció elméletébe valóban vannak nem egyértelmű elemei, amit lehet bírálni. Na de a kreacionizmus hemzseg az ilyenektõl.

Magam is Istenhívõ vagyok, de nem tolom el a tudományos elméleteket azért mert Jézus errõl nem beszélt...

Mindegy, csak nemrég beszélgettem egy számomra értelmesnek tűnõ fiatal nõvel, aki kijelentette hogy márpedig mi emberek nem a majmoktól származunk. És ezt olyan határozottsággal, hogy hirtelen nem tudtam, hogy most õ a hülye, vagy tényleg ilyen barom voltam, es egesz életemben hazugságban éltem...

Érdekes volt, hogy vannak követõi még ennek is. Ráadásul az én koromban, nem demenciás öregnéni volt...

2019. júl. 5. 13:02
 7/33 szp72 ***** válasza:

@ "A katolikus egyházban dogma az evolúció"


Ez persze nem így van. A dogma (magyarul hittétel) mindössze annyi, hogy Isten teremtette a világot. Viszont nem dogma, hogy a 6 napos bibliai elbeszélést valóságos történeti elbeszélésnek kell tekinteni.


A Katolikus Egyház jelenleg valóban nyitott arra kérdésre, hogy az Isten esetleg evolúció útján teremtett, de ennek megállapítása vagy eldöntése nem az egyház kompetenciája, hanem pusztán természettudományos kérdés.

2019. júl. 5. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:
13%

Nyugodtan állíthatjuk, hogy Jézus kreacionista volt.

Innentől kezdve mindenki eldöntheti, hogy Jézus hitét követi, vagy Darwinét és a materialistákét. Csak ez utóbbi esetben ne nevezze magát Krisztus-követőnek, azaz kereszténynek.

2019. júl. 5. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:

"Nyugodtan állíthatjuk, hogy Jézus kreacionista volt."

Mégis mi alapján?

2019. júl. 5. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
100%

Szia,


Nyilván keresztényekből is többféle létezik, és nem csak a felekezeti hovatartozástól függően, hanem abban is különbség van kinek mennyire befolyásolja az életét és gondolkodásmódját a hit a vallás és maga a Szentírás. Aki veszi a fáradságot és komolyan tanulmányozza a Bibliát az hamar felfedezi az ellentmondást a mai racionális un. “Tudományos” világkép és a Biblia közt.


Üdv. Péter

2019. júl. 5. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!