Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A Katolikus Egyház miért...

A Katolikus Egyház miért fogékonyabb a tudományra, mint más felekezetek?

Figyelt kérdés

A katolikusok először elfogadták a természettudományokat. Nem okoz gondot nekik az ősrobbanás vagy az evolúció elfogadása, tehát egy hívő katolikus foglalkozhat ezekkel a tudományágakkal. A teológiát illetően is továbbléptek, hiszen írásmagyarázatukban alkalmazzák a modern szentírástudomány eszközeit, amely a Bibliát tudományos alapossággal kutatja.


Vele szemben más felekezetek hallani sem akarnak az evolúcióról, és a szentírástudományt is elvetik.


Persze nem állítom, hogy az Egyház 100%-ig osztja a tudományos nézeteket, elképzelhető, hogy bizonyos témákban inkább a saját maga hitelveit tartja előrébb, de akkor is fejlettebb más keresztény irányzatokhoz képest.


Honnan ez a különbség?


2019. aug. 14. 21:39
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
40%

"Egyház mindig is fogékony volt a tudományra."

Nem jellemző.

Egyes emberek, akik véletlenül az egyházhoz tartoztak - na, ők lehet.


"Ha annyira tudományellenesek lettek volna"

Nem voltak azok.

A tudományt egy eszköznek tekintették az egyházi tanok támogatására.

Ezt ki is mondták, szó szerint.

AZT a tudományt, amelyik ezt NEM tette meg, azt tűzzel-vassal irtották.

2019. aug. 15. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
79%

"Inkvizíciók, boszorkányégetések, a tudós emberek kicégzése (pl Galilei)."

Lehet én vagyok a féleszű hülye, de szerintem Galileit nem végezték ki, hanem luxuskörülmények közt élve, ágyban párnákon fekve tért meg a Teremtőhöz 77 éve korában, ami akkoriban egy szép kor volt. De ha igazam van, akkor nem én vagyok a féleszű hülye.

2019. aug. 15. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
0%

Galilei igazából azért kapta a büntetését, mert le akarta járatni a pápát. Ami sikerült is volna, ha lett volna bizonyítéka. De neki még nem volt.


Ezen kívül a pápa csak annyit kért tőle, hogy amíg nincsenek bizonyítékok, addig ne tényként, hanem feltevésként tegye közzé az írásait. Szerintem ez méltányolható kérés volt.


Nem fekete-fehérek a dolgok, csak egyesek szemében.


Más kérdés, hogy Galilei ELŐDEIVEL mit csináltak. Az ugye még egy kicsit korábban volt, amikor még szó nem lehetett arról, hogy bármi más is létezhet, mint a vallás állításai.

2019. aug. 15. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
50%

Miért mit csináltak Galilei elődeivel? Az mondjuk biztos, hogy őt nem végezték ki, mint a hozzászóló állítja.


Egyedül Brunot végezték ki, de őt sem áltudományos fantazmagóriái miatt.

2019. aug. 15. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
0%

Eléggé eretnek volt, az biztos.

Ezért akkoriban halál járt.

Volt viszont néhány zseniális tudományos sejtése. Ezért tudott elődje lenni másoknak, pl. Galileinek is.

2019. aug. 15. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
50%

Azt én nem nevezném tudományos sejtésnek, hogy állít megannyi tudományosan teljesen megalapozatlan ökörséget, majd 1-2-ről kiderül, hogy nem teljesen, csak félig ökörség.

Vagy mely "tudományos" munkája érdemel szerinted ekkora elismerést?

Egyébként ha kivégzése mai szemmel nézve nem is, de pere teljesen humánus volt, ami még fontosabb, hogy nem egy kirakatper volt, hanem valódi, igazságos per.

2019. aug. 15. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
17%

Pl. az, hogy a csillagok valójában napok, "csak félig ökörség" ?


Akkor gratulálok.

Ezen a gondolaton pl. aztán mások is el tudtak indulni.


Amúgy eléggé unom már az itteni elmebeteg lepontozókat. Az ilyenek megérdemlik a troll írásokat. Csak az a baj, hogy sok közülük örülne is neki, ha csak trollok írnának.

2019. aug. 15. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
100%

"Nem jellemző.

Egyes emberek, akik véletlenül az egyházhoz tartoztak - na, ők lehet."

Persze, véletlenül épp arra járt és hirtelen letette az örökfogadalmat egy szerzetesrendben vagy felszentelték pappá... :)) Ezt az érvet még te sem gondoltad komolyan.

Nem gond az egyházellenesség, de egy kis olvasás nem ártana neked a témában, kevésbé tűnnél szemellenzősnek. És ehhez nem kell hinni, egyszerű ismeretszerzés: én sem hiszek az iszlámban, de elismerem, hogy Avicenna, aki az iszlám egyik legfontosabb filozófusa, de emellett természettudományos tevékenysége vitathatatlan hatású, sőt előttünk járt sokmindenben és még a középkori Európára is hatott (az ő műveiből tanították az orvostudományt a középkorban).

2019. aug. 15. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:

A félreértés elkerülése végett:


Örülök, hogy a katolikusok fogékonyabbak a tudományra.


A kérdés arra vonatkozott, hogy az Egyház, amikor azt monda, hogy elfogadja az evolúciót, maga is egyetért-e vajon ezzel, vagy bizonyos okokból kifolyólag teszi, hogy minél több embert megnyerjen?

2019. aug. 15. 16:22
 20/23 anonim ***** válasza:
48%

"Pl. az, hogy a csillagok valójában napok, "csak félig ökörség" ?"

:)) Ezt se ő mondta ki először, hanem Nicolaus Cusanus (csak egy zárójeles megjegyzés: aki egyébként egy bíboros volt). Kb. 100 évvel élt Bruno bácsi előtt, és nem végezték ki ezért a tanáért, meg azért sem, mert azt gondolta, hogy a Föld nem a Világegyetem középpontja.

De mindegy is, Brunoval sem lett volna semmi gond, ha nem kever bele a tudományba panteisztikus teológiát, hanem csak foglalkozott volna tisztán a csillagászattal.

2019. aug. 15. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!