Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Jézust állításai alapján,325-b...

Jézust állításai alapján,325-ben Istenné nyílvánították. Mikor állította ezt magáról Jézus?

Figyelt kérdés

2019. szept. 6. 08:27
 141/154 anonim ***** válasza:
"Isten szentelte meg, tehát előtte nem volt az így Isten sem lehet" Isten kezdetben szentelte meg, ami előtt nem volt előtte!
2019. szept. 7. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 142/154 A kérdező kommentje:
Ha lenne olyan időpont, ami előtt nem volt semmi, akkor Isten nem létezne öröktől. Csak a teremtményeknek van kezdete.
2019. szept. 7. 19:50
 143/154 anonim ***** válasza:
57%
Az ősrobbanás előtt a tudomány szerint nem létezett semmi!
2019. szept. 7. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 144/154 A kérdező kommentje:
Az ősrobbanás egy elmélet, aminek kiváltó oka előbb volt. Más elméletek ismétlődő ősrobbanás-tágulás-összehúzódás, illetve a multiverzum felülírja az időkorlátot.
2019. szept. 7. 19:54
 145/154 szp72 ***** válasza:
100%

@ "Isten szentelte meg, tehát előtte nem volt az."


Az isteni Fiú mindent az Atyától kapott. Az életét, a hatalmát, a jóságát, a dicsőségét, a tudását, s természetesen a szentségét is, mindent. De ez a mindent odaadás és mindent megkapás nem az időben játszódott le, hanem ez egy időtlen örökkévaló adás-kapás. A Fiú születése ugyanis időtlen örök születés.


Egyeseknek bizonyára nehézséget okoz az időtlen születés elképzelése, ez persze érthető, de Isten lehet egy kicsit más, mint a mi képzelőerőnk vagy a felfogó képességünk. A Fiú időtlen születését mégis könnyű belátni. A Fiú ugyanis Isten vágyából és szeretni akarásából származik, márpedig ha Isten örök és időtlen, akkor a vágya és a szeretni akarása is örök és időtlen, amiből logikusan következik, hogy akkor a Fiú születése is örök és időtlen kell legyen. Isten nem egy örökkévalóságon át unatkozó bácsi akinek egyszerre kedve támad teremteni. Isten nincs alá rendelve az időnek, s az idő teremtet valóság, márpedig ha teremtett valóság, akkor a Fia sem lehet alávetve neki, mert a Isten mindent a Fia által teremtett, így az időt is.

2019. szept. 8. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 146/154 szp72 ***** válasza:
100%

@ "Jézust állításai alapján,325-ben Istenné nyílvánították."


A 325-ös Niceai zsinaton Jézust nem Istenné nyilvánították, hanem az istenségét dogmatizálták, s ez nem ugyanaz. Dogmatizálni annyit tesz, hogy leszögezni, tovább már nem vitatható tétellé tenni, biztos igazságként megállapítani. Tehát nem 325-ben találták ki, hogy Jézus Isten, előtte is így gondolta a többség, csak még lehetett róla vitatkozni, nem volt kiközösítve az, aki másképp gondolta.


Éppen azért hívták össze a zsinatot, mert a viták már elviselhetetlenek voltak, a két párt már nem tudta egymás álláspontját tovább tolerálni. Egyébként nem az volt a vita tárgya, hogy Jézus istene-e, hiszen ez benne van a Bibliában, hanem hogy milyen értelemben Isten, mennyire Isten, egylényegű-e az Atyával, vagy csak egy teremtett isten?


A niceai zsinaton elsöprő többséggel lett megszavazva az "Atyával egylényegű, született, de nem teremtmény" dogmatikai határozat. A szavazás után mindössze két püspök nem volt hajlandó aláírni ezt, a többi ariánus érzelmű püspök hagyta magát meggyőzni.


@ "Mikor állította ezt magáról Jézus?"


Jézus nem állította, hogy ő Isten, hanem hogy az Isten Fia. Az "Isten" szót ugyanis személynévként használta, vagyis megkülönböztette a maga személyét az Istenétől. Viszont állította, hogy mindent megkapott az Atyától, hogy minden ami az Atyáé az az övé is, hogy minden hatalom neki adatott, hogy Isten mindent az ő kezébe tett, s hogy ő az Atya jobbján ülő méltóság. Ezzel lényegében egyenlővé tette magát az Istennel. Ha Jézus nem Szentháromságos értelemben lenne Isten, akkor csak egy másik isten lehet, ami már valóban politeizmus és káromkodás.

2019. szept. 8. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 147/154 anonim ***** válasza:
53%

"Jézus nem állította, hogy ő Isten, hanem hogy az Isten Fia. Az "Isten" szót ugyanis személynévként használta, "



Ezt légyszives támaszd alá, mert nem tűnik Jézusi mondatnak, inkább csak átértelmezett kitalációnak.


"Egyébként nem az volt a vita tárgya, hogy Jézus istene-e, hiszen ez benne van a Bibliában, hanem hogy milyen értelemben Isten, mennyire Isten, egylényegű-e az Atyával, vagy csak egy teremtett isten?"


Az "Isten" egyértelműen deffiniált jelentéssel bír. Nincs olyan, hogy ki mennyire Isten. Ennyi erővel te is az vagy.



145#


"időtlen örökkévaló adás-kapás."


Támaszd alá légyszi, hátha kimaradt nekem ez a szentírásból!

2019. szept. 8. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 148/154 szp72 ***** válasza:
100%

@ "Az "Isten" egyértelműen deffiniált jelentéssel bír. Nincs olyan, hogy ki mennyire Isten. Ennyi erővel te is az vagy."


A Biblia használja az istenek Istene (5Móz 10,17; Dán 2,47) kifejezést, vagyis az angyalokat nevezi isteneknek. S igen, a Biblia embereket is nevez bizonyos értelemben isteneknek:


"Én mondottam: Istenek vagytok ti és a Felségesnek fiai ti mindnyájan: Mindamellett meghaltok, mint a közember, és elhullotok, mint akármely fõember." (Zsolt 82,6-7)


Jézus maga hivatkozik eme versre:


"Jézus így felelt nekik: Nincs-e megírva a ti törvényetekben: "én mondtam: istenek vagytok?" Ha azokat isteneknek mondta, akikhez az Isten beszéde szólt, márpedig az Írást nem lehet érvénytelenné tenni, akkor arról ti azt mondjátok, akit az Atya megszentelt és elküldött e világra: Káromlást szólsz, mivelhogy azt mondtam: az Isten Fia vagyok?!" (Jn 10,34-36)


S persze ha Jézus magát nem is, de a Biblia több helyen Istennek nevezi őt. A legfontosabb a Jn 1. fejezete:


"Kezdetben volt az Ige, és az Ige az Istennél volt, és Isten volt az Ige. Ez kezdetben az Istennél volt. Minden őáltala lett, és nélküle semmi sem lett, ami lett." (Jn 1,1-3)


Tehát Jézus Isten, az Egyszülött Isten (Jn 1,18).


@ "Az "Isten" szót ugyanis személynévként használta,"- Ezt légyszives támaszd alá, mert nem tűnik Jézusi mondatnak, inkább csak átértelmezett kitalációnak."


Nem nagyon értelek, mit akarsz. Az "isten" szó eredetileg egy cím, ezzel a címmel nevezték a pogányok isteneiket, a Sátán is az e világ istene, s mint írtam a Biblia isteneknek nevezi az angyalokat, s adott esetben kissé gúnyosan a nagy hatalmú embereket is. Jézus amikor az isten szót használja, akkor szinte kivétel nélkül az Atyára gondol, a nagy betűs Istenre, az Istenre, akinek ez a neve, pontosabban az egyik neve.

2019. szept. 8. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 149/154 szp72 ***** válasza:
100%

@ "időtlen örökkévaló adás-kapás." -Támaszd alá légyszi, hátha kimaradt nekem ez a szentírásból!


"Kezdetben teremtette Isten az eget és a földet." (1MÓz 1,1)


"Kezdetben volt az Ige, és az Ige az Istennél volt, és Isten volt az Ige. Ez kezdetben az Istennél volt. Minden őáltala lett, és nélküle semmi sem lett, ami lett." (Jn 1,1-3)


A "kezdet" a teremtés kezdete, az idő kezdete. A Biblia nem azt írja, hogy kezdetben Isten megteremtette a Fiát, hanem hogy kezdetben Isten a Fia által megteremtette a világot. A Fiú kezdetben már az Istennél volt, már megszületett vagyis az idők a teremtés kezdete előtt született.


Lehet, hogy ez kissé filozofikusan hangzik, s lehetne másképp is értelmezni, mindenesetre a kereszténység így értelmezte ősidőktól fogva. De hagy kérdezzek vissza! Írja valahol a Biblia, hogy volt idő amikor a Fiú még nem volt? Írja valahol, hogy az Isten alá van vetve az időnek? Hogy az idő nem teremtmény, hanem Isten felett álló dolog? Írja valahol, hogy Isten nem mindent a Fia által teremtett? Mert ha azt írja, hogy mindent általa teremtett, akkor abba az idő is beletartozik.

2019. szept. 8. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 150/154 anonim ***** válasza:
0%

"persze ha Jézus magát nem is, de a Biblia több helyen Istennek nevezi őt. A legfontosabb a Jn 1. fejezete:"


A Biblia mai formájában 325-től ismerhető. Persze nem az eredeti csak egy jóval későbbi másolat.


"Írást nem lehet érvénytelenné tenni, akkor arról ti azt mondjátok, akit az Atya megszentelt és elküldött e világra: "


Meg kellett szentelni!!! Egy bizonyos időpontban.


Szerencsére te már az idők előtti időkről is beszélsz, hiszen Isten nem fogolya az anyagi tér-idő-nek. Isten Jézus által teremtette ezt a világot (ez nem zárja ki, hogy más, nem említett világokat is teremtett). Jézus kellett evilág megteremtéséhez, ezért született meg. A te gondolataid is saját szüleményeid, viszont nem léteznek, amíg létre nem hozod őket. 2 végtelen nem létezhet egyszerre, ha az előzőekben hozzászóló szavaival élhetek, osztódott, amiből a kisebbik lett Jézus, akinek már van kezdete. Persze nem az emberi időt, hanem a második létformát jelenti.


"Biblia több istent is említ".


Az ember hajlamos minden nála intelligensebb lényt isteníteni. Biblia ószövetségi Istene Jahve. Jézus atyának nevezi az Istent, Gonosznak a Farizeusok Istenét.


Amit te rosszul látsz: Ábrahám Istene YHVH=én vagyok.


"Ötvenéves sem vagy, és láttad Ábrahámot?" Jézus így felelt nekik: "Bizony, bizony, mondom néktek, mielőtt Ábrahám lett volna: én vagyok.”

2019. szept. 8. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!