Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Olyankor mi van, ha úgy érzem...

Olyankor mi van, ha úgy érzem a vallásos emberek szakítanak el egyre inkább a hitemtől?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Rövid ismertető rólam és a vallásról: nem születtem egy fanatikus családba. De járattak hittanra,áldoztam, bérmáltam, imádkoztam közvetlen kapcsolatot éreztem Máriával és Istennel, mindenről elbeszélgettem velük imák után.:D én így fogtam fel a vallásom. Lehet lesz akinek nem tetszik a kidejezés de úgy érzem "egészséges keretek között" gyakorlom a vallást.


Aztán elkerültem otthonról. Lett egy párom,immár 3 éve. Nagyon jól megvagyunk, legjobb barátok lettünk stb. a családja is egy tündérpofa, csak ők aztán nagyon vallásosak. Belelátok a dolgokba. A gyerekeik elmondják nekem, hogy nem mindent tudnak a szüleikkel megbeszélni. Csomó téma tabu. Muszáj volt templomba járniuk. Rólam édesanyám mindent tud szinte mert annyira jóban vagyunk és nekem ez elképzelhetetlen. A mai világban már nagyon sok dolog nem úgy működik, mint 1000 évvel ezelőtt.. Arról se tudhatnak hogy gyerekük (aki már nem gyerek 25+) volt együtt párjával,mert hogy még nem volt esküvő meg ilyenek.. Látom ahogy emészti magát, pedig egy nagyon aranyos jólelkű lány aki szereti a párját és tudják hogy férj és feleség lesznek. Mi is így vagyunk egymással. Én úgy éreztem mindig magamban,legyen bennem szeretet meg jóindulat, imádkozzak,higgyek mert ez erről szól. De ez nekem már túlzás és fordít a hitem ellen még ha nem is akarom, érzem magamban a haragot. És ez benne a durva. Hogy vallásos emberek miatt van ez bennem. Akkor is ezt érzem ha olyanokra gondolok hogy keresztes hadjáratok,máglya meg ilyenek voltak.. Meg mennyire elítélnek minden másságot. Az emberek miért csinálják ezt a vallásból? Notolreancia meg minden,mikor ők aztán a nagy elfogadók,meg igazságosak? Nem is értem.. És erről nem egy hívő barátommal eldumáltunk, akik szerint vannak ilyen nagy túlzások benne aminek lehet régen volt nagy haszna (pl házasság előtt együttlétnél, vagy konzervatív öltözködés stb) de nagyot változott a világ és nem ezektől vagy te igazán hívő.


Nagyon rosszul esnek ezek a dolgok, de próbálok megmaradni a saját hitemnél.



2019. nov. 10. 10:52
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:
Meggyőződésem, hogy Anahystor is azért tette fel kérdését, mert nem értette a támadó szándékod.
2019. nov. 11. 21:18
 12/27 anonim ***** válasza:

Már bocsánat de én se értem a felvetést a kérdező felé.


"ítélkezés ember a neved" tán te nem ember vagy? Tán te nem ítélkezel éppen a kérdező felett? Ugyan kérlek


Az ő szemében nem rosszak ezek az emberek, kérdést tett fel erről, mert nem ért mindent, hiszen ő is ember nem érthet mindenki mindent. Ismeretlenül soha (!) nem mondok valakire olyat, hogy rossz ember! Nem szíd senkit közvetlenül, te viszont épp azt tetted. És még a másik kérdésre is flegmán válaszoltál.

2019. nov. 11. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
0%
Az, hogy ki mit lát abba, hogy én mit írok, az a saját belsőjét mutatja, nem pedig az enyém. Nekem kicsit sem szimpatikus az, ahogy a kérdező másokról ír, de szerencsére nem ez számít, ahogy az sem, hogy ő mit gondol másokról. Igaz, hogy az, hogy ő maradinak ítéli a Biblia szavait, sok mindent elárul róla. Nem ő van abban az életben, nem ő éli, nem ő nevel, de azért kritizál és ítélkezik. De ezt csinálja minden ember, ezért írtam, hogy ítélkezés ember a neved. Aki azt állítja, hogy sosem ítélkezik, az hazudik. És nem flegma voltam, hanem csak nem tetszik az igazság, amit leírtam és inkább személyeskedni kell ugye.
2019. nov. 12. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 A kérdező kommentje:

Hát már ne haragudj,de egyenesen támadsz engem. Nem a kérdés lényegi részét ragadod ki, úgy beszélsz velem ahogy ahogy a bigottak az ateistákkal - már bocsánat erre tengernyi példát látok hogy támadják őket egy kérdés miatt - holott én még csak nem is vagyok ateista..


Mondhatsz amit akarsz kedves válaszoló, de az imént előadott rosszindulatodat nem tudod palástolni a szememben. Azért, mert neked valamirő van egy véleményed,ez nem hatalmaz fel erre, mindent lehet szépen közölni a másikkal. Nem úgy hogy huuu na te aztán most mekkora egy szar ember vagy mert nem az alapján élsz. Én (!) senkit nem bántottam meg ezzel közvetlenül. Ismét hangsúlyoznám. Nem erre irányult a kérdésem abszolút,hanem segítségre, mert én ezt látom nem egy helyen ami nekem szomorú! Tudod,nem a vallással én nem a Bibliával van baj. Hanem néhány (!) emberrel és amit kihoznak belőle néha.

Ebből is látszik nem értetted mit írok. Nem a vallással nem értek egyet.

Ja és azt sem mondhatod, hogy akik aszerint élnek, tökéletes emberek már ne haragudj,de ezt kb. úgy írod. Senki sem tökéletes mert emberek vagyunk. Én elfogadok mindenkit aki kedves és jóundulatú ember. De vagyok annyira felnőtt, hogy belássam hogy ezt sajnos nem csak a vallásosság határozza meg. Butaság lenne ez alapján kategorizálni embereket. Ismerek jó embert aki ateista, és láttam rosszindulatút, aki nem az.


Nagyon nem ismersz engem, ha egy szar alak lennék leszarnám miket irogatsz ide rólam, nem gondolod? Csak hogy nem ez az igazság, engem tiszteletre neveltek és hogy kiálljak magamért. És arra hogy gondolkozzak néha a világban,ne csukott szemmel járjak. A vallásom, a hitem irányából írtam a kérdést, mert sajnos(!) ez az érzés van bennem amiről én nem tehetek és én se szeretem. Nem az emberekre. De tipikus magyar mentalitás így értelmezni egy kérdést.. Mint elején is írtad, mindenki azt látja bele amit ő maga gondol. Én tudom mi volt a célom a kérdéssel. Legutolsó esetben sem a megbántás.


Köszönöm.

2019. nov. 12. 07:52
 15/27 anonim ***** válasza:
44%

Üdv!


Ha nem haragszotok én visszatérnék a kérdéshez.


Kedves kérdező! Bizonyára tudod, hogy a mai világban számos vallás, irányzat, felekezet létezik, mindegyik azt vallja, hogy ők az igaziak és mindenki más téved. Esetleg helyenként egyetértenek, de sose igazán.

Nem csoda, hogy egy ilyen katyvaszban nehéz eligazodni.


Viszont engedd meg nekem, hogy felvessek egy - szerintem - érdekes dolgot. Azt írod hiszel Istenben, ugye? Ez egy nagyon jó kiindulópont, lehet rá építeni.

Nyilván, van a gonosz Isten, vagy apatetikus Isten elmélete is, de ezekkel most nem foglalkoznék.

Tegyük fel, hogy Isten szeret minket, törődik velünk és jót akar nekünk. Mellesleg mindenható is.


Egy ilyen Isten - mivel mint feltételezésünkben meghatároztuk - jót akar nekünk, bizonyára el fogja nekünk mondani, hogy mitől lesz nekünk jó. Elmondta, ez a Biblia. Igazából nagyon érdekes, hogy a Biblia egésze tulajdonképpen arról szól, hogy mitől lehet nekünk jó. Illetve Isten van annyira jófej, hogy nem csak 2 mondatban leírja, hanem hosszasan meg is magyarázza. Leírja a történelmet, mi hogyan történt, mi vezetett mihez és végső soron miért is jó nekünk az, ami talán első ránézésre nem tűnik annak.

Persze, leírhatott volna csak annyit is, hogy "Ne ölj", de nem, ő rengeteg példával alátámasztotta azt is, hogy mi történt amikor ölt valaki.

Én személy szerint rendkívül érdekesnek találom, amikor tanulmányozom a Bibliát és alapvető összefüggések és igazságok kijönnek belőle. Amikor megértek dolgokat. Nekem ez hobbim, persze nem mindenki egyforma, de ha valakinek kérdései vannak, akkor ezt tudom tanácsolni: olvasd a Bibliát.

Meg fogsz lepődni. Nem akarom a felekezetedet kritizálni, ne érts félre. De a Bibliában nincs szó arról, hogy Máriával beszélgetni lehetne. Nincs szó áldozásról (kivéve ha zsidó voltál Jézus előtt), se bérmálkozásról. Viszont nagyon sok más dologról van. Istennel szeretetkapcsolat, bemerítkezés, újjászületés, az emberi természet megváltozása, bűnvallás (nem összetévesztendő a gyónással!!), stb...

Egy nagyon érdekes, kerek egész az, amiről a Biblia beszél. Csak sokan sokat elhagytak ezekből, vagy éppen hozzáadtak. De az eredeti még mindig ott van, csak el kell olvasni.


Jogosan kérdezhetnéd, hogy miért pont a Biblia, illetve miért ne kövessük a "Szent Hagyományt", amit a katolikus egyház követ?


Először is megbeszéltük, hogy Istennek kell hogy legyen egy kinyilatkoztatott szava. Namost, hogy nézne az ki ha Isten valamit tanítani akarna az embereknek pár ezer évvel ezelőtt, de aztán jönnek az emberek és megváltoztatják Isten szavát, átírják, vagy elhagynak belőle dolgokat? Ha ez megtörténhetne akkor Isten nem lenne mindenható. Isten igenis képes arra, hogy megőrizze a szavának autentikusságát és ha tényleg törődik velünk, akkor ezt meg is fogja tenni.

Ez tiszta logika. Ha ez nem történt meg, akkor felesleges az Istenhitünk, mert vagy Isten nem létezik, vagy nem törődik velünk.


Egyébként a katolikusok is elismerik, hogy a Biblia az az alapja a kereszténységnek. Csak ők rengeteg mindennel kiegészítik, illetve elvesznek belőle.

A kérdésem: ha jelenleg is rendelkezésünkre áll Isten tiszta, kijelentett szava, akkor miért kell ezt emberi gondolatokkal, rendelkezésekkel kiegészíteni? Isten mindenható, tökéletes. Nyilván nem fog egy defektes produktumot odaadni nekünk, aminek szüksége van arra, hogy emberek kijavítsák.


És akkor itt bejön a legnagyobb érv, a frissítés. Merthogy változnak az idők és így a Biblia elavulttá válik, a tanítások is, ezért egy modernebb változatra van szükség. - hangzik az érvelés.

És ez jogos is lenne. A kérdésem ugyanaz: szerintetek Isten erre nem gondolt? Defektes a termék? Lejár a szavatossága 100 év után?

Máshonnan közelítem meg: egy mindenható, mindentudó Isten nem tud olyan könyvet írni, ami örökké érvényes marad?

Érdekes kérdés szerintem. A válasz pedig magában a könyvben van. Nézzük, értelmezhető a Biblia a mai világban is?

És visszatérek arra, ami a hobbim. A Bibliát tanulmányozva, minél többet megismerek belőle, annál inkább látom az írójának a zsenialitását (nyilván, hiszen Istenről beszélünk), hogy egy olyan könyvet hozott létre ami tényleg korfüggetlen. Ma is ugyanúgy értelmezhető. Hiszen nem arról beszél, hogy miként kell online beadni az adóbevallásod, hanem az alapvető emberi működésről, vágyakról, félelmekről, örömről, bánatról. Ezek az alapvető emberi érzések semmit sem változtak az évezredek alatt. Ahogyan az sem, hogy a másik feleségét elvenni, vagy lopni az rossz dolog.


Persze, ki lehet hozni olyan dolgokat amik kétségesek lehetnek ebből a szempontból, szívesen beszélgetek azokról is, de ebben a hsz-ben már így is túl régóta beszélek, ha érdekel, akkor beszélhetünk róluk.


Tehát a javaslatom: ne a vallás rendszerét tanulmányozd, vagy a vallásos emberekről próbálj példát venni, mert ezekben a dolgokban benne van a tévedés lehetősége, hiszem emberek. Igen, simán eltávolíthatnak a saját hitedtől. Egy dolog van a rendelkezésünkre bocsátva, ami nem emberi, ezáltal nem is téved. Ez pedig a Biblia. Javaslom tanulmányozásra, lebilincselő olvasmány. :)

2019. nov. 12. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 A kérdező kommentje:

Kedves utóbbi válaszoló!


Nagyon szépen köszönöm, hogy időt szakítottál arra, hogy ilyen részletesen leírd ezeket és segíts nekem ezzel a problémával kapcsolatban. Nagyon sokat jelent és szerintem ha mások idetévednek, nekik is fog!(:


Nagyon szívesen beszélgetek veled ezekről esetleg privátban.

2019. nov. 12. 19:49
 17/27 Anahystor ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Ugye azt látod te is, hogy 35%-os axiómaként jelöli meg ezt a feltételezést:

"Tegyük fel, hogy Isten szeret minket, törődik velünk és jót akar nekünk. Mellesleg mindenható is."


Valamennyi további gondolatmenete erre épül.


DE


Valóban ilyen lehet Isten?

Te ennek nyomait látod a világban? Te ilyen világot teremtettél volna, ha mindenható vagy?

Mi van ha téves az alapfeltételezés?


A Biblia Istene megfelel ezeknek a kritériumoknak?

Csak vedd szemügyre kicsit mondjuk Jób történetét. Te a szomszéddal való vitádban bánnál így a kutyáddal?


---


"ha jelenleg is rendelkezésünkre áll Isten tiszta, kijelentett szava, "

Tényleg hihetünk ebben? A Biblia valóban az?


Nos, itt láthatsz néhány meglepő dolgot

(érdemes végignézni a teljes filmet akár, ha érdekel a téma, de ha nem különösebben, akkor csak az alábbi két részt emelném ki, mint pontosan ide vágó részeket):

https://www.youtube.com/watch?v=oJv2r_AU6Yo&t=2169s

- 19. perctől - A Biblia változatlansága (majdnem 35 ezer!!! javítás a szövegben)

- 36. perctől - Betoldás a későbbi Bibliákban (Márk 16.9-től kezdődő rész, a feltámadás(!) )


Itt megtalálod digitalizált változatban a Sinai Kódex teljes anyagát:

[link]


Maga az Istenhit nem feltétlenül káros (átsegíthet nehéz élethelyzeteken, akár adhat közösséghez tartozást, stb,) azt gondolom, de a vallási fundamentalizmus, elvakultság (amire itt nem kevés válaszolónál van példa) bizonyosan az!

2019. nov. 13. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 Anahystor ***** válasza:

Ha a három legkorábbi ismert Biblia forrást megnézed

[link]

[link]

[link]


olvashatsz arról, hogy a szövegük eltérő.


"Namost, hogy nézne az ki ha Isten valamit tanítani akarna az embereknek pár ezer évvel ezelőtt, de aztán jönnek az emberek és megváltoztatják Isten szavát, átírják, vagy elhagynak belőle dolgokat? Ha ez megtörténhetne akkor Isten nem lenne mindenható. "



Hát, úgy tűnik, nem az! Te mondtad, nem én!


---

Megj.:


Az eltérés persze több okra is visszavezethető


1, három különböző Isten megmásíthatatlan szavait őrzik ezek a kéziratok

2, egy isten megmásíthatatlan szavait őrzi a Biblia, de akkor csak egy lehet az igazi és a másik kettő hazudik.

De vajon melyik az igazi???

3, Volt egy alap, amit az egyes kódex másolók saját szakállukra, vagy az éppen aktuális vallási vezető nézetei szerint többé-kevésbé módosítottak. Ez esetben viszont "változatlanságról" szó sincs, a mai Bibliák nem Isten megmásíthatatlan szavait őrzik.

---


"Namost, hogy nézne az ki ha Isten valamit tanítani akarna az embereknek pár ezer évvel ezelőtt, de aztán jönnek az emberek és megváltoztatják Isten szavát, átírják, vagy elhagynak belőle dolgokat? Ha ez megtörténhetne akkor Isten nem lenne mindenható. "



Hát, úgy tűnik, nem az! Te mondtad, nem én!

2019. nov. 13. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:

Szia!


Látom szántál erre időt, ami elismerésre méltó. Ugyanakkor a módszered leleplezi azt a szándékot, hogy Te nem igazán ismereteket gyűjtesz, hanem le akarsz valakit győzni egy vitában.


Az érvelésed nagyon meggyőző lehetne ha az lenne a teljes igazság, amit Te leírtál.


Azt pl. tudtad-e, hogy a legkorábbi Újszövetség töredék az 120-ból származik és történetesen egy az egyben megfelel azoknak az iratoknak, amik alapján később a mai Újszövetséget fordították? Igazából már ennyi elég is lenne, hogy senkit se érdekeljen egy 400-ban íródott kódexben mennyi hiba van, de azért továbbmegyek.


Tudtad, hogy 1000 előttről kb 5800 manuscriptünk van? Nem 4 vagy 5 ahogy a Te írásodból kitűnik, hanem 5800. Mármint amiket eddig megtaláltak. Ez több millió oldalt jelent.

Namost, ennek van egy tudománya. Mert ugye bármi bármikor megváltoztathat bármit, vagy akár hibákat is véthet, amikor lemásol valamit.

Én nem Istennek azon ígéretében hiszek, hogy minden egyes Biblia másolat tökéletesen meg lesz őrizve, hanem abban, hogy mindig el fogunk tudni jutni az eredetihez és nem lesz kétség afelől, hogy a különbségek ellenére, melyik az igazi. Mert ugye ha van 99 iratunk ami ír valamiről, de van 1, ami máshogy ír, kijavít dolgokat, stb., akkor valószínűleg az az 1 téved.

És erről szól ez a tudományág. Összehasonlítani a részeket, összevetni a többi irattal ami a rendelkezésünkre áll és így szépen lassan összeállítani, hogy mi lehetett az eredeti Biblia.


És elárulom: ez a munka már megtörtént. Hozzáértő tudósok (remélem megengeded, hogy tudósoknak nevezzek olyanokat is, akik történetesen hisznek Istenben) évszázadokon keresztül dolgoztak ezen a témán, ráadásul sorban kerültek elő az újabb és újabb manuscriptek és ezek mind csak megerősítették az addigiak hitelességét.

Mert ismét mondom: itt nem az számít, hogy miben tér el. Bárki bármit, bármikor hozzátehetett.

Hanem a többség számít. Mi az, amit megerősít és mire lehet hozni még 100-200, vagy 1000 másik iratot, ami ugyan azt írja le.


Na de kezdem ismételni magamat, remélem világos volt amit írtam.


Az írásod elején is kérdeztél még valamit. Hogy Isten egy ilyen világot teremtett volna-e, ha létezik?

Nos, a Biblia adja meg a választ erre. És a válasz az, hogy nem.

Amit most látsz, az nem Isten eredeti teremtése. Ez egy korrumpálódott teremtés, ami Isten aktív jelenléte nélkül lett a teremtésből. Mert ugye az ember választott anno, hogy ki legyen mellette a Földön és ők a kígyót választották. Így a tökéletes teremtést elhagyta Isten, csak a szavát hagyta itt, hogy akit mégis érdekelne hogyan lehet kiszabadulni ebből a világból, akinek esetleg más lenne a döntése, mint Ádámnak volt, annak legyen lehetősége azt meghozni és őket Isten ellátta tudnivalókkal illetve ígéretekkel.

Egyébként nem lenne igazságos a dolog, nem? :)


Most én ezt nagyon leegyszerűsítem, de remélem érthető.

2019. nov. 13. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 Anahystor ***** válasza:

"Te nem igazán ismereteket gyűjtesz, hanem le akarsz valakit győzni egy vitában."

Részemről én csak válaszoltam az írásodban tett általam hamisnak vélt állításokra.

Az, hogy milyen célból fűzök valamihez kommentet,

teljesen érdektelen abból a szempontból, hogy az állításaim fedik a valóságot vagy sem.

Ha valamivel nem értesz egyet élhetsz kritikával, kimutathatod, hol, miben nincs igazam.



---


"Azt pl. tudtad-e, hogy a legkorábbi Újszövetség töredék az 120-ból származik és történetesen egy az egyben megfelel azoknak az iratoknak, amik alapján később a mai Újszövetséget fordították?"


Ugye te töredékről beszélsz, én közel teljes Bibliákról. Tehát az, hogy egy megtalált töredék megegyezik egy későbbi szövegrésszel, közel sem egyenértékű a teljes szöveg egyezésével.



"Igazából már ennyi elég is lenne, hogy senkit se érdekeljen egy 400-ban íródott kódexben mennyi hiba van, de azért továbbmegyek."


Ne menj tovább! Mert koránt sem elég, és bizony érdekel.

Isten nem óvta meg a szöveget, az emberek megváltoztatták.


Tudod te írtad:

"...aztán jönnek az emberek és megváltoztatják Isten szavát, átírják, vagy elhagynak belőle dolgokat? Ha ez megtörténhetne akkor Isten nem lenne mindenható. "


Megtörtént! Bukott a MINDENHATÓ Isten teória! Te írtad, SZÓ SZERINT!



"Mert ismét mondom: itt nem az számít, hogy miben tér el. Bárki bármit, bármikor hozzátehetett."


Most már hiába szépíted, mert nem ezt mondtad!

Hanem ezt:

"...aztán jönnek az emberek és megváltoztatják Isten szavát, átírják, vagy elhagynak belőle dolgokat? Ha ez megtörténhetne akkor Isten nem lenne mindenható. "


Kimondtad az ítéletet te magad. Megtörtént! Bukott a MINDENHATÓ Isten teória!

Te írtad, SZÓ SZERINT!


---


"Összehasonlítani a részeket, összevetni a többi irattal ami a rendelkezésünkre áll és így szépen lassan összeállítani, hogy mi lehetett az eredeti Biblia. És elárulom: ez a munka már megtörtént."


Ok, ki, mikor, hol tette meg, hol publikálta? EZT is áruld el!


És még azt is, hogy ez miképpen van összhangban azzal, hogy "...aztán jönnek az emberek és megváltoztatják Isten szavát, átírják, vagy elhagynak belőle dolgokat? Ha ez megtörténhetne akkor Isten nem lenne mindenható. "


Mert amit leírsz, abból egyértelműen kiderül a Bibliában az emberek megváltoztatták Isten szavát!

2019. nov. 13. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!