Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért gondolja azt sok hívő,...

Miért gondolja azt sok hívő, hogy valaki azért ateista, mert nem ismeri a Bibliát?

Figyelt kérdés

Ezt a kérdést azért írtam ki, mert a keresztények közt általánosban elterjedt hiedelem, hogy mi azért nem hiszünk Istenben, mert nem ismerjük a Bibliát. Ezt kaptam meg a legutolsó vitámban is a fundi felhasználótól, így úgy döntöttem egy külön topikban tárgyalom ezt a problémát, ami egy képtelen fundi érv több esetben is.


Mit jelent ismerni a Bibliát?


Számomra ezt:


- ismerni a Biblia keletkezéstörténetét, a modern bibliakutatás alapján: pl.

prófétai könyvek keletkezéstörténete: pl. Proto-deutero-Trito Izajás, pszeudonomitás kérdése.

- ismerni a Biblia műfajait, a képesség egy műfaji elemzés elemzés elvégzésere: pl. Ter 1,11, Dán 7-en.

- A bibliai történetek ismerete: pl. Illés Eszter, Jónás, stb.

-Ismeretek a négy evangéliumról: Jézus hegyi beszéde, példázatai, nagy eszkatologikus beszéde stb.

- bibliai jóslatok ismerete: Dán, Jel, Messiási próféciák

-apostoli levelek, azon belül: pl. Rm12, 1Kor13 szakasz

-stb.


Ezek nekem megvannak.


Azt gondolom, hogy a fenti ismeretanyag már elegendő ahhoz, hogy egy ateista el tudja dönteni, hogy a Biblia Istentől van-e vagy sem.


Vannak azonban bonyolultabb teológiai témák:


1. Érvényes-e a 10 parancsolat az Újszövetségben?

2. 1Kor14 - igazolható-e a pünkösdista nyelveken szólás?

3. a pokol örökké tart vagy sem?

4.igazolható-e a cölibátus a Bibliából?

- stb.


Ezek közül van olyan, amit le tudnék vezetni (pl. 2 - nem igazolható), de van olyan is, amihez nem szólnék hozzá, mert a pro-kontra érvek szerintem egyforma erősek (1).


A lényeg, kedves keresztények:


Sok ateista - velem együtt - ismeri a Bibliát. A fent említett bonyolultabb teológia kérdésekhez egy ateistának nem is kell tudni hozzászólni, mivel nem hisz a Bibliában, így számára tök mindegy, hogy a cölibátus igazolható-e a Bibliából vagy sem. Vagy tök mindegy, hogy érvényes-e a 10 parancsolat vagy sem.


A lényeget - hogy Istentől való-e a könyv -kevesebb ismerettel is meg lehet tudni, ami ironikus módon több, mint ami az átlag hívőnek van. Hiszen azok nem ismerik a modern bibliakutatást, így a bibliai könyvek keletkezésére vonatkozó mai állásokat sem. És az átlag hívő nem tud műfajt elemezni sem.


Akinek ezek után kétségei vannak, annak ajánlom ismerkedjen meg Bart D. Ehrman újszövetségi bibliatudóssal aki az Észak-Karolinai Egyetemen tanít:


[link]


Rá már nem lehet mondani, hogy nem ismeri a Bibliát, ennek ellenére mégis elfordult a hittől.


Ezek után még mindig úgy gondoljátok, hogy egy ateizmus a Biblia ismeretének hiányából fakad?


Akkor ide várom az érveket:


https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskr..


Írjátok le, hogy a Biblia mely szakaszai, vagy mik bizonyítják, hogy Istentől van.


Várom az érveket


2020. ápr. 28. 17:23
1 2 3 4 5
 1/47 anonim ***** válasza:
75%
Várod az érveket csak nehogy ellentmondjanak neked, ugye? Biztos azért jelentetted az előző válaszom.
2020. ápr. 28. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/47 anonim ***** válasza:
100%

Keresztény vagyok és nem gondolom azt, hogy az ateisták nem ismerhetik a Bibliát, és nyilván ezért nem hisznek Istenben és életemben nem találkoztam még egyetlen kereszténnyel sem aki ezt gondolja.


Szerencsére viszont találkoztam már olyan ateistákkal, akik nem nézik le a keresztényeket, kár hogy rólad ez nem mondható el kedves kérdező.

2020. ápr. 28. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/47 A kérdező kommentje:

#1


Kíváncsian várom mik azok az érvek, amik ellentmondanak annak, amit tudok.


Biztos, ami biztos alapon előveszem most a Szent István Társulati Bibliámat, és kiteszem az asztalra. Lehet kapok olyan érvet, ami miatt az egyik szakaszba el kell majd merülnöm.

2020. ápr. 28. 17:58
 4/47 anonim ***** válasza:
83%

Az ilyen ateistáktól fordul ki a belem...


egy ateista

2020. ápr. 28. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/47 tgt ***** válasza:
Kérdező: Te bizonyára nagyon jól ismered a Bibliát, de valószinüleg mást jelent neked és mást egy hívőnek. A hívő Bibliával való kapcsolata nagyon személyes, és nem elsősorban a tudás birtoklasáról szól, hanem spirituális élmény. Ismerheted akármennyire a Bibliát, nem fogsz eljutni olyan dimenziókig, mint egy hívő.
2020. ápr. 28. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/47 anonim ***** válasza:

"nem fogsz eljutni olyan dimenziókig, mint egy hívő."


Milyen dimenziókról beszélsz?

2020. ápr. 28. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/47 A kérdező kommentje:

1. Teljesen normális ateista vagyok. Az, ha valakinek nem tetszik, hogy rámutatok a babonaságra, a téveszmére, az azért van, mert szimpatizál a kereszténységgel valahol legbelül. A modern ateizmus magában hordozza a valláskririkát is, mivel felismerte a kereszténység veszélyeit. A 18. században az ateisták a szamár farkára kötötték a Bibliát, és úgy vezették végig az utcán (talán Párizsban). Ezzel nyilván azt fejezték ki, hogy nem kérnek a hiedelmekből, hanem a józan ész, a kritikus gondolkodás alapján akarják szemlélni a világot. A világ meg is változott, a kereszténység (főleg a szekták) viszont vissza akarják húzni.


2. A Biblia mellett a spiritualitás valóban jó érv, de számomra nem igazol semmit. Nincs bizonyíték ugyanis arra hogy az a fajta spiritualitás, amit a hívő átél bibliolvasás közben valóban transzcendens eredetű lenne.


De elismerem ez valamivel értelmesebb érv, mint amikor a Jel-ből azzal érvelnek, hogy az USA meg van jövendölve.

2020. ápr. 28. 18:35
 8/47 tgt ***** válasza:
A megértés dimenzióira gondoltam, amit a szöveg spirituális átélése eredményez.
2020. ápr. 28. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/47 A kérdező kommentje:

"bizonyára nagyon jól ismered a Bibliát,"


Hát, azért egy PhD fokozattal rendelkező katolikus teológus engem is meg tudna szorongatni. 😂


Egyébként gondolkodtam rajta, hogy elvégzek egy teológiai képzést a saját tudásom bővítése végett. A vitákban jól jönne az ismeret, de mit kezdjek egy teológiai dioplomával? Ha még tovább tanulok, vallástudósként mennyire tudok majd elhelyezkedni?


Inkább informatikára megyek.

2020. ápr. 28. 18:40
 10/47 A kérdező kommentje:

"A megértés dimenzióira gondoltam, amit a szöveg spirituális átélése eredményez"


Mondjuk ezt nem ebbe a topikba kellene írnom, de mesélhetnél személyes tapasztalatot.


Történik valami megvilágosodás?

2020. ápr. 28. 18:42
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!