Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A keresztény Isten szerintetek...

A keresztény Isten szerintetek nem erkölcstelen amiért eleve elrendelte, hogy kik üdvözülnek és kik mennek a pokolba?

Figyelt kérdés

a predestinációról nem nyitok vitát, nézze meg ezt aki nem ért velem egyet:


https://www.youtube.com/watch?v=qFpYwfiK6Xs


És bár Nagy Gergely említi, hogy Pál szerint az alkotás nem kritizálhatja az alkotót attól függetlenül szerintem ez erkölcstelen.


Ti mit gondoltok erről? Főképp kereszt(y)én(y)ekhez azon belül reformátusokhoz szól a kérdés.



2022. júl. 21. 18:23
A kérdező szavazást indított:
Erkölcstelen lenne egy ilyen Isten létezése
Isten tökéletesen jó ezért ez erkölcsös
19 szavazat
1 2 3
 1/25 A kérdező kommentje:
Illetve még, hogy egy pedagógusnak is hatalma és tekintélye van a gyerekekre mégse tehet velük bármit.
2022. júl. 21. 18:24
 2/25 A kérdező kommentje:
Már mint, hogy bármi erkölcstelent
2022. júl. 21. 18:24
 3/25 anonim ***** válasza:
65%
Az alapkijelentésed hibás. Ha predestináció lenne, mi értelme lett volna pl. annak hogy Jézus bűnbánatot hirdet és arra biztatja az embereket?
2022. júl. 21. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
100%

Uuu, nagyon jó téma. (Egyébként nem nagyon református, de ha nem bánod kifejetem a véleményemet a témával kapcsolatban.) Őszintén szólva ezen én is sokat agyaltam az elmúlt időszakban. Én is sok videót láttam már Nagy Gergelytől egyébként, és nagyon örülök, hogy ilyen témákkal kapcsolatosan is bátran megnyilvánul, mert ezek nagyon is érdekes és fontos dolgok, főként egy hívő ember életében.

Egyébként nekem is eléggé szemetszúrt, amikor olvastam Pál levelét(talán a Zsidókhoz írt levélben ír erről), amiben az állt, hogy Isten (nem pontosan idézek) egyeseket azért teremtett, hogy üdvözüljenek és dicsőítsék őt, másokat pedig közönségesnek teremtett, mint például a fáraót is.

Ugye van az a rész is, hogy "akiket Isten eleve kiválasztott...". Ebből lehetne arra következtetni, hogy a predestinációnak nagyon is van valóság alapja. A Biblia viszont máshol azt írja, hogy Isten azt akarja, hogy minden ember eljusson az igazság megismerésére és, hogy mindenki üdvözüljön, ez alapján gondolhatjuk azt, hogy Isten senkit sem teremtett meg csak azért, hogy elkárhozzon.

Nem vagyok teológus, és nincs túl nagy kompetenciám a témával kapcsolatosan, de szerintem a predestináció nem állja meg a helyét egyáltalán. Úgy gondolom, hogy mindenkinek van lehetősége arra, hogy megtérjen Istenhez és üdvözüljön.

Az más kérdés, hogy Isten látja a jövőt és jól tudja, hogy az emberek bűnössége miatt ez nem fog megvalósulni és sok ember elfog kárhozni.

2022. júl. 21. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:

#3

Azok jutnak a mennybe akiket Isten/Jézus kiválasztott. Hited adott azoknak akiket kiválasztott.


A hit bűnbánat.

A Jézus Krisztusba vetett hit egyenlő azzal, hogy: Isten meghalt a bűneimért ha én hiszek abban, hogy Ő engem megváltott a bűneimtől. Ez már önmagában bűnbánat.

2022. júl. 21. 18:56
 6/25 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


#4

Ha megnézed a videót amit linkeltem szerintem egyértelművé váli, hogy a predestináció valós. Egy-két dolog amit mondtál ha jól emlékszem még benne is van a videóban, azokra is vannak válaszok.

2022. júl. 21. 18:59
 7/25 anonim ***** válasza:
49%

Isten nyilván nem lehet erkölcstelen, mert az azt jelentené, hogy nem Isten, hanem valami felsőbb elvnek van ő is alárendelve. Az erkölcs egy származtatott dolog, nem pedig minden dolog mércéje. Ennek csapdájába a keresztények is sokszor beleesnek.


Mindemellett a kettős predestináció tanát az egyik legkártékonyabb tévtanításnak tartom, úgy valahol a markionizmus szintjén. Bár, ahogy mondtad, ez nem a jelen vita tárgya. Ezt csak azért mondom, mert a fentebbi az egyetlen dolog, amiért nem az a válaszom, hogy Isten erkölcstelen volna, mert eleve elutasítom azt a feltevést, hogy erkölcsi minőségben megítélhető volna (így egyébként azt sem lehet rá mondani, hogy erkölcsös lenne). De senki ne tekintse ebbéli válaszomat a kettős predestináció bármiféle felmentésének. Nem ez teszi elfogadhatatlanná.

2022. júl. 21. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 A kérdező kommentje:

Egyébként akik nem fogadják el a kettős predestinációt megnézték a videót amit küldtem? Mert szerintem ennyire egyértelműen kevés dolgot lehet elmagyarázni.


Aki pedig azt mondja, hogy a kettős predestináció tévtanítás akkor az tagadja a Biblia tévedhetetlenségét hisz világosan bele van írva. Szegény Bese Gergő atya se tudott nagyon mit reagálni az ezt alátámasztó igékre.

2022. júl. 21. 19:14
 9/25 anonim ***** válasza:
100%
Láttam már régebben, tisztában vagyok vele, hogy melyik bibliai igékre alapozzák. Nekem is megvan a megalapozott indokom, hogy ne fogadjam el, csak nem akartam erre felé terelni a beszélgetést, mert úgy érzékeltem, hogy nem erről szeretnél vitázni. Nem azt gondolom, hogy aki hisz ebben, az mind gonosz ember, aki pokolra kerül. Pusztán ettől senki nem lesz gonosz. Nagy Gergelyt én is szoktam nézni, nem tartom ostobának őt sem.
2022. júl. 21. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:
Figyelj akkor főkérdésem még mindig áll azok számára akik hisznek a kettős predestinációban de belemehetünk abba, hogy ilyen nyomós érvek ellenére Te mit és miért gondolsz másképp.
2022. júl. 21. 19:39
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!