Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Van-e szabad akaratunk?

Van-e szabad akaratunk?

Figyelt kérdés
Kreszténységen belül főleg a katolikusok jönnek mindig a szabad akarattal, hogy Isten szabad akaratot adott nekünk, hogy ne legyünk robotok és ezért van bűn ezért jött létre a bűn és a szenvedés, mert az ember úgy döntött, ugyanakkor rengeteg minden kérdésben nincs szabad akaratunk, volt egy lány aki nagyon szimpatikus volt és képtelen voltam vonzódni hozzá pedig akartam de nem tudtam...mert Isten nem adta meg a itt sem a szabad akaratot és még rengeteg olyan dolog van amiben nem te döntesz tehát egy külső erő irányít...tehát valahol nagyon sokszor robotok vagyunk külső erők miatt
jan. 1. 12:07
1 2 3 4 5 6 7
 1/61 anonim ***** válasza:
26%
Amiről te beszélsz, annak semmi köze az akarathoz, de Istenhez se nagyon. A vonzódás egy elég összetett folyamat, amiben a biológiának is szerepe van.
jan. 1. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/61 A kérdező kommentje:
Pontosan ha Istennek olyan fontos a szabad akarat akkor miért nem úgy alakította ki a vonzódást is hogy legyen benne szabad akaratunk, elméletileg mindenható ő teremtett mindent, így megtehetni, de ebben nincs szabad akaratunk, de abban hogy megöljünk valakit igen, na ilyen egy jó Isten köszönöm szépen
jan. 1. 12:25
 3/61 anonim ***** válasza:
46%

Van.


Az pedig szabad akarat kérdése, hogy beszélsz-e a lánnyal, megpróbálsz-e mással ismerkedni, vagy a mélyére ásol annak, miért is nem tudsz továbblépni.

jan. 1. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/61 A kérdező kommentje:
3. De ezt pontosan azt bizonyítja hogy sok mindenben nincs szabad akaratunk mi alapján válogat Isten hogy mikor van, mikor nincsen szabad akaratunk
jan. 1. 13:14
 5/61 anonim ***** válasza:
39%

#4

Gondolom itt akkor lett volna szabad akarat szerinted, ha nem csak akaratlagosan kialakul benned a vonzalom iránta, de szabad akaratod révén ő egyből alá(d) is rendelődik és viszonozza.

jan. 1. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/61 anonim ***** válasza:

Kérdező, a tudatod és a szervezeted ne kezeld két különböző entitásként.


Én nagyon utálom a zabkását, de ennek ellenére készítettem egy nagy fazékkal és elhatároztam magamban, hogy ezt most mind megeszem.

Végül néhány kanál után befejeztem mert nagyon nem ízlett.


Itt most nem a szervezetem akarata győzött a tudatom akarata felett, mert a szervezetem is én vagyok. Amit a szervezetem akar, vagy csinál, vagy amiatt teszek az is én vagyok, a saját akaratommal.


Akkor nem lett volna szabad akaratom ha más emberek a székhez kötöznek, és erőszakkal akaratom ellenára az összes zabkását a számba lapátolják és megetetik velem.

jan. 1. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/61 anonim ***** válasza:
75%

Az, hogy vonzódj és beszélj egy lánnyal sok mindentől függ rajtad kívül. Ennek a lánynak és persze az össze felmenőjének meg kellett születnie. Ráadásul egy időben kell élnetek, sokra nem mész egy 500 éve halott lánnyal. S, ha egyidőben éltek, még a korkülönbség is okozhat, gondot. Lehetőleg ne legyetek vérrokonok. Az se baj, ha egy helyen éltek, bár van internet, azért csak jobb a személyes találkozás. Ha pont abban az időben találkoztok, amikor valamelyikőtöknek foglalt a szíve, akkor esélytelen a dolog. Ha a lány a saját neméhez vonzódik, vagy csak nincs kedve, ideje kapcsolatra, akkor is le vagy rázva. A társadalmi osztályokat sem könnyű megkerülni (csillagszemű juhász vs. királylány) A külső megjelenés is számít, nem biztos, hogy zsánere vagy. Ha mégis, akkor jöhet az ismerkedés, ahol kiderülhetnek további akadályok: értelmi színvonal, érdeklődési kör, ápoltság, baráti társaság...


Szóval a szabadakarat minimálisan van jelen, ha egyáltalán jelen van.

jan. 1. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/61 A kérdező kommentje:
Pontosan nem véletlenül vannak vallások akik elutasítják a szabad akaratot például protestánsok a pedesztináció miatt?
jan. 1. 14:10
 9/61 anonim ***** válasza:

"Nem tudja senki elfogadni azt, hogy valaki kicsit más"

. Nem ez azt bizonyítja, hogy kevered a szabad akaratot a mindenhatósága lehet.


Nem akarsz szerelmes lenni? Tessék, ezt akarod, az akaratod szabad.

jan. 1. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/61 anonim ***** válasza:

Elírtam egy kicsit. De hogy máshogy is megközelítsem: ha minden érzést, gondolatot szeretnél uralmad alá vonni, mi alapján teszed? Pl. mi alapján utasítasz el egy viszonzatlan szerelmet? Mert nem szereted? És mikor döntöttél úgy, hogy ne szeresd a viszonzatlan szerelmet? Stb.


Amire Te gondolsz, az logikai képtelenség. Vagyis tévesen gondolkozol az akaratról.


Van személyiségünk, és van akaratunk, mely a személyiséggel összhangban van: ettől szabad. A másik megoldás, hogy ugyan van személyiségünk, de akaratunk véletlenszerű: ettől aligha lennénk szabadabbak.


Az, amit esetleg Te képzelsz el, hogy van egy a személyiségünket megelőző személyiség, egy homonkulusz paradoxon.

jan. 1. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!