Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért logikusabb a materialist...

Miért logikusabb a materialista ateizmus, mint a panteizmus? Mivel cáfolták meg a panteizmust mára?

Figyelt kérdés

Einstein például panteista volt.


Hozzám a panteizmus/panenteizmus közelebb áll, mint az ateizmus vagy az antropomorf istenségekben való hit.


Itt viszont azt írják róla, hogy hülyeség: [link]


Szerintem meg nem. Rám hatott Spinoza is.


Most akkor kinek van igaza?



febr. 23. 20:06
 1/6 anonim ***** válasza:
69%
Logikát keresni a vallásban az olyan, mint spirituális értékeket és lelki feltöltődést keresni a matematikában. Lehet, csak minek?
febr. 23. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
A filozófia az igazság kergetése, azonban a konkrét életben konkrét célokban megláthatod Istent.
febr. 24. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

#1.

A matematikában nagyon is lehet. Püthagoraszék, Pascalék, a felvilágosodás korabeli matematikus-filozófusok például ezt tették. A matematikusok jelentős része a mai napig panteista, panenteista stb. Wolfgang Pauli egyenesen misztikus volt, nagyban hatott rá a zsidó miszticizmus, illetve a zsidó vallás misztikus, személytelen, panenteisztikus Istennel való megközelítése is. Einstein szerint Spinoza személytelen, panteista/panenteista Istene a világot áthatja, és a világ megismerése egyben Isten megismerése is. Schrödinger a hindu-buddhista vallásfilozófia és Spinoza szellemében beszélt metafizikáról és advaita védanáta monizmusról (szerinte lényegében nincs én és te, hanem mind egy végtelen szellem részei vagyunk, vagyis Brahman=Atman).

febr. 24. 10:30
 4/6 anonim ***** válasza:
25%
Máskülönben hogyan érezhetnék a materialista ateisták, hogy mindenki hülye csak ők nem?
febr. 24. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

#4.

Én nem mondom, hogy ők automatikusan ostobák lennének (ellenben Einsteinnel, aki azt mondta, hogy a harcos ateisták olyanok, mint a felszabadított rabszolgák, akik továbbra is a láncaikat rázzák magukról, holott már lég lehullottak). Valamiben igazuk van (pl. a fundamentalista, fanatikus vakvallásosság valóbban káros), de sok mindenben nincs. Szóval nem értem, hogy szerintük akkor az én nézetem miért hülyeség.

febr. 24. 21:47
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

3

Szépen ellentmondasz önmagadnak, pedig egyetértünk amúgy.


Nem azt írtam, hogy a matematika és a vallás kizárják egymást, hanem azt, hogy ami az egyikben szép és fontos, az a másikból hiányzik és fordítva. A tény, hogy az általad felsorolt matematikusok érdeklődtek a vallások iránt pontosan azt bizonyítja, hogy a matematika önmagában nem elég mindenre.

Az pedig, hogy mégiscsak matematikusok voltak azt bizonyítja, hogy a vallás sem bír elegendő magyarázó erővel a világ megértésére nézve.

febr. 25. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!