Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Még ha van is Isten, mitől...

Még ha van is Isten, mitől lenne egyértelmű, hogy a Biblia az ő sugallatára íródott? És hogyan lehetett a Sátán (az ő egyik teremtménye) ravaszabb és előrelátóbb nála?

Figyelt kérdés

Mondjuk, hogy igaz a teremtéstörténet. Vajon tényleg csak az ember a hibás abban, hogy kiűzetett a Paradicsomból?

Megteremtette ugyebár Isten Ádámot és Évát. Feltételezhetően ez a két emberi lény fejlett aggyal kellett rendelkezzen. Ugyebár minden értelmileg fejlett élőlény kíváncsi a környezetére, érdeklődik az új ismeretek iránt stb. Erre mit mond az Isten? Ne egyetek a jó és gonosz tudásának fájáról, mert meghaltok.

Persze nem azonnal haltak meg. Egyébként a halál valószínűleg inkább annak a következménye, hogy az emberek nem az Édenkertben, hanem a Földön élnek, ami nem tudna bármennyi embert eltartani.

Mint tudjuk, a Sátánnak két mondatába kerül meggyőzni Évát.

Az első mondat: Bizony nem haltok meg.

Valami ilyesmit gondolhatott erre Éva: Na igen, eddig is ettünk bármelyik fáról, de nem haltunk meg. És ha esetleg arra gondolt, hogy megkérdezi az Urat, hogy tényleg meghalnak-e és esetleg később valahogy nem szerezhetnének-e tudomást jóról és rosszról.

A Sátán azonban folytatta: ". Hanem tudja az Isten, hogy a mely napon ejéndetek abból, megnyilatkoznak a ti szemeitek, és olyanok lésztek mint az Isten: jónak és gonosznak tudói". Hát ez bizonyára azt sugallhatta, hogy az Úr nem hiába tiltja őket mindenféle normális indok nélkül a fa gyümölcsétől: egyértelműen azért, mert sajnálja, nem akarja megosztani velük a tudást. Innentől pedig teljesen feleslegesnek tűnik hozzá fordulni.

Mondjon bárki bármit, de nekem úgy tűnik, mintha Isten nem ismerte volna a saját teremtményét kellőképpen. Két, testileg és szellemileg kifejlett emberi lényt gyerekekként kezelt. Nem fejti ki bőven, hogy pl. ha megszerzitek a tudást, akkor úgy vesszük, nem kell titeket itt tartani, hanem megoldjátok magatoknak a Földön. Arról meg végképp szó sincs, hogy esetleg mód lenne majd arra, hogy kielégítsék a kíváncsiságukat. Elmondja, mit ne tegyenek, és büntetést helyez kilátásba.

Ezért sem tudom elfogadni a Bibliát, mert szerintem az Istennek tudnia kellett, hogy mit teremtett, és hogy az ember értelme nem arra való, hogy egy Édenkertben zombuljon, legelészve a gyümölcsöket, és ne tudjon semmiről.


2010. nov. 30. 20:33
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
50%

Szia!


A Biblia arról tesz bizonyságot, hogy az Isten már az ember teremtése előtt tervet készített a megváltására. Ennyit arról, hogy ki az előrelátóbb.


A kérdésedre válaszolva a Bibliát a hatása hitelesíti. Nincs még egy ilyen könyv a világon, ami ennyi ember életét ilyen módon megváltoztatta volna. Én a saját példámat szeretném felhozni 16 évesen szólított meg az Isten a Biblia által, azóta eltelt közel 24 év és naponta tapasztalom az Isten hatalmát az életemben. Azóta megtanultam eredeti nyelveken olvasni a Szentírást, naponta tud újat mondani, és bizonyságot teszek róla, hogy az igazi boldogságot csak Krisztus követése által nyerheti el az ember. Ajánlom szíves figyelmedbe a híres francia természettudós Blaise Pascal Gondolatok című művét, mely segít megérteni miért a Biblia egyedül Isten kinyilatkoztatása.


Üdv. Péter

2010. nov. 30. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:

Melyik másik könyv az:

- amely a világon ilyen sok művészeti, irodalmi és zenei remekműre gyakorolt hatást, ugyanakkor mélyrehatóan befolyásolja a törvényeket is?

- amely több ezer éven át történő, emberi kézzel való újramásolás után fennmaradt, mégis lényegében úgy került hozzánk, ahogyan megírták?

- amely akkora önzetlenségre ösztönzött egyeseket, hogy készek voltak megpróbáltatásokat elszenvedni, sőt életüket kockáztatni azért, hogy lefordítsák?

- amelyet több mint 2100 nyelvre fordítottak le, és ezzel az emberi család több mint 90 százaléka számára elérhetővé tették?

- amely olyan tudományos igazságokat hoz fel, melyeket csak sok száz évvel később fedeztek fel?

- amely olyan kortalan alapelveket tartalmaz, melyek minden rasszból, etnikumból és nemzetiségből származó embereknek segíteni tudnak, hogy javítsanak az életük minőségén?

- amely olyan félreérthetetlen jövendöléseket tartalmaz, melyek — a történelmi tények által bizonyítottan — valóra váltak?

2010. nov. 30. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:

Első hozzászóló: érdekes a meglátás, hogy Isten tervet készített a megváltásunkra. Akkor ő azt is előre tudta, hogy mi fog történni. De szerintem nem érted, amit írtam, megpróbálom másképp: miért teremtett értelmes embert, ha megtagadta a szellemi fejlődés lehetőségét? Szerintem erre nem kaptam még választ.

Második hozzászóló: a Biblia nem biztos, hogy tökéletesen fenn maradt eredeti formájában. Hogy miért gyakorolt hatást annyi irodalmi műre, szerzőre stb. Mert évszázadokon át a keresztény vallásosság szinte "divat" volt, és a keresztény vallás a Bibliát tartja szent könyvnek. Ráadásul az emberek nagy része még ma is hajlamosabb hinni, mint inkább átgondolni dolgokat.

Egyébként a kommentet is olvastátok, amit a kérdéshez fűztem.

2010. nov. 30. 22:13
 4/21 A kérdező kommentje:

Bocs, az utolsó mondatnál kérdőjelnek kellene lennie.

Egyébként milyen tudományos dolgokat hoz fel a Biblia?

Ha az önzetlenségre csak valami külső hatás lévén vagyunk képesek, akkor sajnos sokat kell még fejlődnünk lelkiekben. Miért kellene vallásosként félni az Istent, ateistaként mg pl. a törvényt azért, hogy egyszerűen szólva jók legyünk? Olyanok, akik békében tudnak egymás mellett élni, bár nem teljesen hibátlanok?

2010. nov. 30. 22:18
 5/21 A kérdező kommentje:

Ja, és első hozzászóló: a Biblia rajtad kívül sok más emberre hatással volt, de legalább ugyanennyi emberre nem.

Pascal pedig valószínűleg vallásos volt, ha ilyen művet írt. Ő hit alapján győződött meg róla, hogy a Biblia Isten kinyilatkoztatása.

2010. nov. 30. 22:27
 6/21 anonim ***** válasza:
0%
márpedig ebben a tudományos világban a hit smafu, nem mérvadó, ugye? legyen igazad, ámde tény, hogy a tudomány fejlődése nem csorbítja, hanem kiemeli a biblia hitelességét. semmilyen felfedezés nem rontotta, hanem minden új ismeret alátámasztja a bibliát. a régészek egyre másra ássák elő a bibliában leírt, kitalációnak tartott történetek kézzelfogható bizonyítékát, és nem mellesleg, az emberek is azokat a jellemvonásokat kezdik egyszerre tömegesen felmutatni, amit a biblia közel2000 évvel ezelőtt leírt, és a világ is egyre inkább elviselhetetlen helyé válik. de a Teremtő téged nem kötelez semmire. neked saját magadnak kell döntened, azok alapján az információk alapján, amihez hozzájuthatsz, hisz neked is adott a lehetőség, hogy megvizsgáld a bibliát, te semm vagy eltíltva attól, hogy imádkozz az igaz Istenhez, és nem mellékesen, te is látod a természet csodáit, amik lehetetlen, hogy véletlenűl jöttek volna létre. és a fejedet még nem is emelted a csillagos ég felé! vajon ki hozta létre azokat?
2010. nov. 30. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

Nem szeretnék okoskodni, de az én olvasatomban Isten tudta és tudja, hogy mit teremtett. Mivel örökkévaló, ezért nincs alárendelve az időnek, vagyis mindazokat amik az időben történnek teljességében átlátja. Egyszerre képes áttekinteni a múltat a jelent és a jövőt. Amennyiben esetlegesen tévednék, arról magad is egyszerűen meggyőződhetsz, mivel abban az esetben, mi most nem diskurálhatnánk egymással.

Miért?

Mert, az általad leírtak alapján a logikádat követve, ha Isten elveszítette volna az uralmát az események fölött, akkor egy kicsit szabadabb megfogalmazásban a következőknek kellett volna történnie:


Isten megteremti Ádámot és Évát

A kígyó átdobja a palánkon Évát

Éva uzsizik, majd megkínálja Ádámot is

Mindketten rájönnek, hogy gáz van

Isten is megdöbben a fejleményeken

A mennyben összeül egy válságstáb

Megszületik a döntés:

Mindenki megy a levesbe – KO.

Sátán röhög a markába, hogy hogy milyen egyszerűen lenyomta ezeket a lúzereket

Isten, pedig azóta is azon töpreng, hogy mind ez hogyan történhetett meg.


Mondjon bárki bármit, én viszont a bibliából az alábbiakat olvasom ki:

Isten tudta, hogy kit/kiket teremtett

Tudta, hogy miért teremtette őket, vagyis konkrét célja volt az ember teremtésének, amit még a bűnbeesés sem tudott meghiúsítani.

Ismerte a képességeiket és a bennük rejlő rizikófaktort is

Intelligens partnerkapcsolat volt Isten és az ember között

Mivel Isten nem droidokat teremtett, ezért szabad döntésük volt Isten és Sátán által felajánlott opciók között.

A tilalomnak, szintén konkrét célja volt, aminek azonban a miértje, csak néhány ezer évvel később körvonalazódik, vagyis ennek a megértéséhez bele kell lapozni az Újszövetségbe is.

Az általad említett ”fejlett agy” tekintetében annyiban pontosítanék csak, hogy Ádám és Éva számára, nagyon sok ismeret az Istennel való intelligens partneri viszonyból, intuitív megismerési folyamaton keresztül képződött.


Konklúzió – annak ellenére, hogy még hosszan lehetne sorolni, hogy mi mindent tartalmaz a GENESIS első fejezete, nem gondolnám, hogy ez önmagában meggyőzne arról, hogy milyen professzionális terv főszereplői voltak Ádám és Éva.

Nyilván ami megkönnyítette volna a helyzetet, ha aznap ”ramadán” lett volna, vagyis böjtölnek, ami viszont még bonyolultabbá tehette volna az az, hogyha csak Éva evett volna.


Azt hiszem végül is, erre a kérdésre, talán Péter barátunk fogalmazta meg a legbriliánsabban a megfelelő választ: ”Bibliát a hatása hitelesíti!”

2010. dec. 1. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
66%

Szia!


Bocsánat, nem bántásként írom, de a kommentjeidből úgy tűnik, hogy nem erősséged az olvasás. Mielőtt továbbmennénk kérlek tedd meg, hogy elolvasod legalább Pascalt, ugyanis ő pont, hogy tudományos oldalról megközelítve, tudományos igényességgel és pontossággal veszi sorra ezeket a kérdéseket és adja meg rájuk a választ. Nem kell pénzt költened rá ha van türelmed megtalálod a neten is a könyvet. Remélem kellően megdöbbensz majd az érvein... ;-) A Biblia már kicsit keményebb falat, de hidd el megéri a fáradságot, és a [link] oldalon elolvashatod, vagy ha pesten jársz szívesen adok egyet ajándékba.


Üdv. Péter

2010. dec. 1. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:

00:16

"Ádám és Éva számára, nagyon sok ismeret az Istennel való intelligens partneri viszonyból, intuitív megismerési folyamaton keresztül képződött."

Ezt írtad. Ez lehet,hogy igaz. De akkor, ha annyi ismeretet szereztek az Úrtól intuitív módon, akkor miért nem esik szó arról, hogy később jóról és rosszról is tudomást szerezhetnek. Anélkül, hogy ennének az almából.

És az mennyire logikus, hogy valakinek fel keltem az érdeklődését, aztán meg megtiltom neki, hogy egyen arról a fáról, de még csak indoklást sem adok.

Meg egyébként is, őszintén, mi bajuk lett abból, hogy akkor úgymond engedetlenek voltak? Ha a te gyereked nem hallgatna rád, akkor rögtön elzavarnád a háztól? Csak azért, mert most már tudja mi a jó meg a rossz.

A Sátán pedig sajnos igen könnyen rászedte Évát és azt is leírtam már, szerintem hogyan.

És jó lenne, ha valakinek olyan írna, aki szintén képes egy kicsit felülemelkedni azon, hogy az ember engedetlen volt, és ezért megérdemelte a büntetést stb.

Ja, és mindenkinek: akkor mondjatok konkrétumot a Bibliából, hogy miért tűnik az Úr előrelátónak? Az nem elég, hogy azért, mert ő az Isten.

2010. dec. 1. 10:40
 10/21 A kérdező kommentje:
Péternek írom, hogy én igen is sokat szoktam olvasni. Bár a Bibliát nem. De nemrégiben eszembe jutott ez a teremtéstörténet, és elmentem egy ismerősömhöz, nála elolvastam ezt a részt. Azóta valahogy nem áll össze nekem, hogy lehet két normális, értelmes embernek nem elmondani, hogy vmi mitől baj, hanem csakúgy megtiltani meg büntetéssel fenyegetőzni. Ráadásul olyannal, amit előzetes tapasztalatok nem támasztanak alá. Csak annyi esetleg, hogy az Úr nyilván nem beszél ilyeneket szórakozásból. A Sátán pedig sajnos "felvilágosította" Évát, hogy az Úr sajnálja tőlük a jó és gonosz tudását.
2010. dec. 1. 10:46
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!