Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Még ha van is Isten, mitől...

Még ha van is Isten, mitől lenne egyértelmű, hogy a Biblia az ő sugallatára íródott? És hogyan lehetett a Sátán (az ő egyik teremtménye) ravaszabb és előrelátóbb nála?

Figyelt kérdés

Mondjuk, hogy igaz a teremtéstörténet. Vajon tényleg csak az ember a hibás abban, hogy kiűzetett a Paradicsomból?

Megteremtette ugyebár Isten Ádámot és Évát. Feltételezhetően ez a két emberi lény fejlett aggyal kellett rendelkezzen. Ugyebár minden értelmileg fejlett élőlény kíváncsi a környezetére, érdeklődik az új ismeretek iránt stb. Erre mit mond az Isten? Ne egyetek a jó és gonosz tudásának fájáról, mert meghaltok.

Persze nem azonnal haltak meg. Egyébként a halál valószínűleg inkább annak a következménye, hogy az emberek nem az Édenkertben, hanem a Földön élnek, ami nem tudna bármennyi embert eltartani.

Mint tudjuk, a Sátánnak két mondatába kerül meggyőzni Évát.

Az első mondat: Bizony nem haltok meg.

Valami ilyesmit gondolhatott erre Éva: Na igen, eddig is ettünk bármelyik fáról, de nem haltunk meg. És ha esetleg arra gondolt, hogy megkérdezi az Urat, hogy tényleg meghalnak-e és esetleg később valahogy nem szerezhetnének-e tudomást jóról és rosszról.

A Sátán azonban folytatta: ". Hanem tudja az Isten, hogy a mely napon ejéndetek abból, megnyilatkoznak a ti szemeitek, és olyanok lésztek mint az Isten: jónak és gonosznak tudói". Hát ez bizonyára azt sugallhatta, hogy az Úr nem hiába tiltja őket mindenféle normális indok nélkül a fa gyümölcsétől: egyértelműen azért, mert sajnálja, nem akarja megosztani velük a tudást. Innentől pedig teljesen feleslegesnek tűnik hozzá fordulni.

Mondjon bárki bármit, de nekem úgy tűnik, mintha Isten nem ismerte volna a saját teremtményét kellőképpen. Két, testileg és szellemileg kifejlett emberi lényt gyerekekként kezelt. Nem fejti ki bőven, hogy pl. ha megszerzitek a tudást, akkor úgy vesszük, nem kell titeket itt tartani, hanem megoldjátok magatoknak a Földön. Arról meg végképp szó sincs, hogy esetleg mód lenne majd arra, hogy kielégítsék a kíváncsiságukat. Elmondja, mit ne tegyenek, és büntetést helyez kilátásba.

Ezért sem tudom elfogadni a Bibliát, mert szerintem az Istennek tudnia kellett, hogy mit teremtett, és hogy az ember értelme nem arra való, hogy egy Édenkertben zombuljon, legelészve a gyümölcsöket, és ne tudjon semmiről.


2010. nov. 30. 20:33
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

Még valami: Isten létét nem tudnám teljes mértékben tagadni. Csak azt, hogy a Biblia teljes mértékben vagy egyáltalán az ő sugallatára íródott.

Hogy miért, azt már fentebb leírtam.

2010. dec. 1. 10:58
 12/21 anonim ***** válasza:
de vajon elolvastad, mielőtt erre a véleményre jutottál?
2010. dec. 1. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:

Régebben már olvastam, igen.

És még mindig ne mértem, ha az Úrnak olyan zseniális terve volt, miért nem osztotta meg az emberekkel. Mert nekem még mindig úgy tűnik, hogy Ádám és Éva egyetlen lehetősége a tudás megszerzésére az volt, hogy esznek arról a fáról.

Valóban két opció között választhattak, ahogy az egyik előző hozzászóló írta. Az egyik egy egyszerű tiltás, mindenféle indoklás nélkül, egy engedelmességi teszt. A Sátán ajánlata és érvelése azonban nem nélkülözi egyfajta logikát. Ezért is lehetett olyan hatékony. És megint csak felhívnám a figyelmet, hogy nem szimplán azt mondja nekik, hogy Á, dehogyis haltok meg, hanem egyenesen Isten ellen fordítja őket. Mert én csak azt látom, hogy az Úr egyszerűen csak megtiltja, hogy egyenek arról a fáról. De hogy miért, azt nem lehet tudni. Sátán pedig "rávilágít" arra, hogy az Úr félti ezt a tudást tőlük. Én bizonyos vagyok benne, hogy nem ez lehetett az oka, de akkor mi?

És mi értelme volt már az ember teremtése előtt tervet készíteni megváltására. Ez olyan, mintha az Úr szándékosan nem indokolta volna meg a határozatát, hogy aztán a Sátán palira vehesse Évát, akinek aztán párjával egyetemben takarodnia kell a Paradicsomból.


Vegyünk egy gyakorlati példát: manapság kis hazánkban nagyon sokan szereznek be digitális tartalmakat illegális úton (letöltéssel). Ennek egyik legfőbb oka, hogy nyilván nincs rá elég pénz. Viszont ha valaki megtudja, hogy nem sokára mondjuk sikerül pl. olyan állást találni, ami elég anyagi keretet biztosít még az ilyen dolgokra is, akkor ugye, hogy többen lesznek azok, akik szépen a boltban vásárolják meg azt, amit eddig letöltögettek. Mert már adott a lehetőség, hogy ne illegálisan szerezzék be a dolgokat.

Nos, ez az analógia természetesen nem tökéletes, és nem tartozik a tárgyhoz, de remélem sikerült vele érzékeltetni azt, amit szerettem volna.

2010. dec. 1. 14:24
 14/21 anonim ***** válasza:

A Bibliát farizeusok írták, nem az ún. Isten! Lehet, hogy tartalmaz igazságokat, de ne vegyétek készpénznek! Azt hiszem, hogy az alábbi ébresztőfilmet minden vallásos embernek kötelező lenne megnézni! Ha hiszel, ha nem hiszel, ezt tényleg kár kihagyni. El fog gondolkodtatni, bármilyen oldalon is állsz. Felesleges további amatőr hozzászólásokkal elrontanom, úgyhogy egyszerűen ajánlom szíves figyelmetekbe. Ez az amire az amerikai azt szokta mondani: it will blow your mind!



A film címe: The Greatest Story Ever Told

1. rész http://www.youtube.com/watch?v=EyE3kU939ZQ

2. rész http://www.youtube.com/watch?v=WoKUB-AkMpI

3. rész http://www.youtube.com/watch?v=0_l2-tKFvFc

2010. dec. 1. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

Mi a problémád azzal, hogy Isten előre látja a jövőt? Nekem az lenne probléma, ha nem. Isten nem a fejlődéstől tiltotta el az embert, hanem a tőle való függetlenségtől. Azért kell meghalnia az embernek, ha függetleníti magát Istentől, mert úgy lett teremtve, hogy csak Istenben és Isten által van élete. Isten nélkül minden ember halott, te is kedves kérdező. Miközben itt vitatkozunk, a Biblia szerint te halott vagy. Persze van egy biológiai életed ideig-óráig, de ez nem élet Isten szerint, és ha így maradsz, nem is tudod meg igazából mi az élet. Te most csak a bűn által nyújtott örömöket téveszted össze az igazi boldogsággal. De a bűn nyújtotta örömök igen mulandóak, a kábítószer hatásához tudnám hasonlítani. Újra és újra be kell adni, nagyon rövid ideig hat, egyre több kell belőle, és közben teljesen tönkre tesz.



A Jézusba vetett hit reményt ad.

2010. dec. 1. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:

Utolsó előtti: végre nem egy biblia-hívő. Az általad ajánlott anyagot majd tanulmányozom, ha lesz rá időm..

Utolsó, te meg értsd már meg, nem az a baj, hogy Isten látja a jövőt, hanem hogy nem világította meg az első emberpár számára, hogy miért baj az, ha esznek arról a fáról. Arról meg ne is beszéljünk, hogy meg sem említi, hogy esetleg majd ő megtanítaná őket erre a tudásra anélkül, hogy kénytelenek lennének zsákmányként elragadni.

Az pedig, hogy csak Isten által van életünk, azt jelenti, hogy függünk tőle, tehát ha nagyon kötekedni akarok, akkor azt mondom, hogy ezek szerint még sem adott szabad akaratot. Most tényleg azért kellett volna rá hallgatniuk, mert megtiltotta, oszt jól van?

Egyébként azt meg tudnád mondani, hogy szerinted mely bűnök hatását élvezem? Már írtam, hogy nekem nem kell hívőnek lennem ahhoz, hogy ne legyek antiszociális, ne gázoljak át másokon, ne használjak ki másokat. Egyébként a gondolat, hogy csak az üdvözül, aki hisz Istenben, elég régi keletű (reformáció kora- ha ez mond neked valamit, de akkor csak a búcsúcédulák miatt kellett ezt a gondolatot terjeszteni az emberek között). Ha így nézzük, akkor az úr már egyre inkább hasonlítana egy olyan valakihez, aki csinál egy bandát, és csak azt veszi bele, aki őt elfogadja. Csak itt a tét sokkal nagyobb. Mindezt úgy, hogy százszázalékos bizonyíték nincs arra, hogy létezik és hogy ő ihlette a Bibliát.

2010. dec. 1. 18:24
 17/21 anonim ***** válasza:

Én nem így fogalmaznám, de hellyel-közzel jól látod.



A Jézusba vetett hit reményt ad.

2010. dec. 1. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

Ha így nézzük, akkor az úr már egyre inkább hasonlítana egy olyan valakihez, aki csinál egy bandát, és csak azt veszi bele, aki őt elfogadja. Csak itt a tét sokkal nagyobb. Mindezt úgy, hogy százszázalékos bizonyíték nincs arra, hogy létezik és hogy ő ihlette a Bibliát



Erre értettem. A Bandát a Biblia gyülekezetnek nevezi.

2010. dec. 1. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:
Igen. Elnézést a banda miatt. A gyülekezet a megfelelő szó. Nem akartam senkit megbántani.
2010. dec. 1. 20:23
 20/21 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező. Isten nem a tudást,hanem a jó és a rossz megkülönböztetését nem akarta az embernek túl korán átadni. Miért nem? Mert ez hozta be a világba a romlást és a bűnt, de ezt elég nehéz lett volna elmagyarázni valakinek, akinek a világról annyi ismerete volt mint egy kisbabának. Ráadásul itt olyan fogalmakkal dobálózunk (bűn, korrupció, romlás, hazugság) amelyek az ember számára akkor még ismeretlenek voltak. Ezért csak a tiltás működött. (Egyébként kíváncsi vagyok, te hogyan magyaráznád el az öt éves gyerekednek, hogy hogyan lesz a kisbaba. Biztos vagyok benne, hogy a tuti részeket kihagyod, ha nem akarod pszichológushoz hordozni.)


A jó és a rossz megkülönböztetése miért is hozta be a bűnt? Gondolkozz el rajta. Egy állat a jót a rossztól morális értelemben nem tudja megkülönböztetni. Ezért van az hogy az oroszlán megöli a gazellát, de nem meggyilkolja. A kutyám elcsórja a kolbit szalonnasütéskor, de morális értelemben azért mégsem nevezhető tolvajnak. Ha az állatvilágban egy hím "megszerez" egy nőstényt azt nem hívjuk nemi erőszaknak, ha egy hím többel párzik (mondjuk egy oroszlánfóka) , akkor az előzőt nem csalja meg. Csak ott vannak furcsaságok,ahol a természet törvényei ellen cselekszenek az állatok. (egy monogám oroszlánpár furcsa, de az a hattyú is, amelyik nem él monogámiában. Egy vegetáriánus oroszlán meg -ha lenne-rekordot döntene.)


Az emberek Isten törvényei szerint kellene, hogy cselekedjenek. Ádám és Éva számára a törvény nem létezett, egyetlenegy tiltás volt. A jó és gonosz tudásának gyümölcse kinyitotta a szemüket. Addig a meztelenségük természetes volt, onnantól látták, hogy "valami nem stimmel". Addig sem a meztelenség nem volt bűn, sem semmi más. Csak egy bűn volt: ha az ember Isten helyét szeretné átvenni. Attól kezdve ráébredtek a bűnre, de mivel folyamatosan elkövették, nem tudtak tőle megszabadulni. Tudjuk, mi a helyes és mi a helytelen, tehát minden bűnünk számít. A tudatlanságból elkövetett bűnök nem számítanak. Ez ilyen egyszerű.


Sátán nem volt annyira ravasz, éppen hogy pofára esett. Azt hitte, Isten meg kell ,hogy ölje az embert, hiszen azt mondta neki:ha eszel a fáról meghalsz. A lassú fizikai halálra, és ezen keresztül az örök ellenségeskedésre nem volt felkészülve. Így nem tudta elpusztítani az embert, és ráadásul életbe lépett a B terv is: a kegyelem Jézus Krisztusban.

2010. dec. 5. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!