Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a véleményetek az egyházban...

Mi a véleményetek az egyházban a tizedfizetésről? Ó-vagy újszövetségi parancsolat? Tud rá valaki bibliai újszövetségi magyarázatot? Jézus mit tanít erről?

Figyelt kérdés
Én az újszövetségben egyszer sem olvastam róla,csak az adakozásról és alamizsnáról,ami akár megfelelhet egy "tizednyi" összegnek is sőt.Nem az adással van problémám,csak sokan kiakadnak amiatt,hogy így gondolkodom.
2010. dec. 1. 12:02
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
73%
Pedig de. Jezus mondja, "add meg a csaszarnak, ami a csaszare, es Istennek, ami az Istene." Ezzel utal tobbek kozott a oszovetsegben levo tizedfizetesre is.
2010. dec. 1. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
9%
az h egy maffia ... mit vársz ?
2010. dec. 1. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
24%
egyébként számlát adnak róla ???? mert nekem az is sok, hogy a gyűjtögetéseikről (perselypénz) se adnak semmilyen nyugtát, és rájuk férne egy apeh-vizsgálat
2010. dec. 1. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%
Az önkéntes gyűjtögetésről sehol nem adnak nyugtát. A McDonald's-ban sem, de még a patikákban sem. Önkéntes, vagyis nem kötelező.
2010. dec. 1. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
62%
a biblia alapján úgy gondolom, hogy kell tizedet fizetnünk, de nem pénzben, hanem napjaink legértékesebb dolgából, abból a dologból, amivel sátán is megfogja az embereket, amiből neki már annyira kevés van, és ugyanebbe hajszolja az egész világot. úgy gondolom, tizedet kell adnunk a Teremtőnek az időnkből. ez az, ami a legnagyobb áldozat napjainkban, hisz idejük az nincs az embereknek, pláne Istenre, vagy a bibliára. Jézus látta, hogy sokan a feleslegükből dobnak. ez sokakra nepjainkban is igaz. de vajon az időnket hajlandóak lennénk e feláldozni Jézus követésére?
2010. dec. 1. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
54%

12:55: hoppa, hogy ez mennyire igaz!

Most komolyan valami ertekes igazsagot adtal nekem. Thx!

2010. dec. 1. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
64%

Igen. A tized ószövetségi dolog. Az újszövetségben mindent Istennek kell adnod. A teljes vagyonoddal Isten dicsőségére kell élned, a teljes idődet Isten dicsőítésére kell fordítanod, minden képességedet Isten szolgálatába kell állítanod.



A Jézusba vetett hit reményt ad.

2010. dec. 1. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
18%
Nekem az egyházi tizedről az a véleményem, hogy egy fasz×ág.
2010. dec. 1. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
64%

Szia!


Nos a tized "szentség az Úrnak" - mivel Isten számára fenntartott, elkülönített. Minden összjövedelmünk tíz százaléka az Úré, éppen úgy, mint ahogyan az időnk hetedrésze is (lásd tízparancsolat). Ez alapján kicsit félrevezetőnek tartom az eddig leírt válaszokban az időre való utalást, az egy teljesen más parancsolat! Azt a gondolkodásmódot sem tartom helyesnek, hogy úgyis mindenem az Úré, ez a hozzáállás is félrevezető lehet, mert ha úgyis mindenem az övé, akkor miért adjak bármit is neki vissza.


A tized célja egészen más. A tized által elismerjük, hogy minden anyagi javunkat Istentől kapjuk, mint teremtő és fenntartó Istenünktől, így azoknak csupán mi gondnokai vagyunk. Kifejezzük vele Isten szerető gondviselésébe vetett hitünket, és bizalmunkat abban, hogy Ő a megmaradt részti megáldja és minden szükségletünkről gondoskodik. A tized nem ószövetségi találmány! Még az Ábrahámmal kötött szövetség előtt olvashatjuk, hogy Melkhisédek Sálem királya, kenyeret és bort hozott, ő pedig a Magasságos Istennek papja volt. És megáldotta: Áldott legyen Ábrám a Magasságos Istentől, ég és föld teremtőjétől. Áldott a Magasságos Isten, aki kezedbe adta ellenségeidet. És tizedet adott neki mindenből. Aztán Jákob is fogadást tett, ha Isten megáldja őt, mindenből amit kap annak tizedét Istennek adja. A tized elrendelésekor Isten kifejezte akaratát, hogy az ő "tárházában", azaz az ő földi művének pénztárában mindenkor bőségesen álljanak rendelkezésre anyagi eszközök, a - bibliai értelemben vett - egyháza építésének minden szükségletére. A papok is tizedet adtak a tizedből származó jövedelmükből, mivel, hogy ők is teremtmények, a tized pedig az Úré a valóságban.


Az újszövetségre térve arról olvasunk Jézus tanításában, hogy: "Jaj nektek, írástudók és farizeusok, ti képmutatók! Mentából, kaporból és köményből tizedet adtok, közben ami fontosabb a törvényben, az igazságosságot, az irgalmat és a hűséget elhanyagoljátok. Ezt meg kell tenni, azt nem szabad elhagyni." (Mt. 23:23)

Vagyis Jézus nem érvénytelenítette, hanem megerősítette a tized rendelkezését. A farizeusok és írástudók Jézus korában "mennyei biztosításnak" tekintették a tizedfizetést, ezért nagyon pontosak voltak a teljesítésében, de az indítékuk valamint az egész életszemléletük és életgyakorlatuk - amely nem ismert igazságos ítéletet, szeretetet és irgalmasságot - elfogadhatatlan volt. Jézus szerint hitből, a szeretet alapelvének szellemében kell megtartanunk Isten minden rendelkezését, így a tizedadás kötelezettségét is.


Pál apostol így ír a tized rendeltetési helyéről és céljáról: "Nem tudjátok-e, hogy akik a szent dolgokban munkálkodnak, a szent helyből élnek, és akik az oltár körül forgolódnak, az oltárral együtt veszik el részüket?

Ekképen rendelte az Úr is, hogy akik az evangéliumot hirdetik, az evangéliumból éljenek." (I.Kor. 9:13-14) Ezzel utalt Jézus tanítására: "méltó a munkás az ő jutalmára." (Lk. 10:7).


Üdv. Péter

2010. dec. 1. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen,hogy időt fordítottatok rám,és válaszoltatok.Péter örültem a magyarázatodnak,ezt így még nem hallottam,sem Jézus kijelentését erről.Csak a császár-Isten példát hallottam,de nem egyértelműen jön át belőle a tizedfizetés.Legalábbis nekem.Igy már egyértelmű.:)
2010. dec. 1. 23:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!