Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Keresztények, és más vallásúak...

Keresztények, és más vallásúak! Mi a véleményetek Barnabás evangéliumáról?

Figyelt kérdés
[link]
2011. febr. 3. 14:54
 1/2 anonim ***** válasza:
90%

Szia!


Úgy gondolom, hogy a négy evangéliumon kívül számos evangélium fennmaradt, és nagyon soknak csak a neve maradt fenn. Ezek az evangéliumok nem terjedtek el az apostoli korban a gyülekezetek között, mert hamar kiderült róluk, hogy álírások és hamisítványok. Ilyen például a Zsidók evangéliuma az I. század második feléből, vagy Tamás evangéliuma, Fülöp evangéliuma, Mária evangéliuma, Egyiptomiak evangéliuma, Igazság evangéliuma. A gnosztikus "evangéliumok" azonban sem formai, sem tartalmi szempontból nem feleltethetők meg a kanonikus írásoknak. Itt van példának okáért a Nag Hammadi-iratok "szupersztárja", a Tamás evangéliuma, amelyben 114 úgynevezett Jézus-mondás (logion) olvasható. Ezt az apokrifet, amely feltehetően valóban a legkorábbi a gnosztikus szövegek között, gyakorta nevezik "ötödik evangéliumnak" és különösen gyakran idézik New Age-körökben.


Barnabás Evangéliuma annyiban nem keverendő össze az előzőekkel, hogy az 1600-as évek előttről nem található semmiféle utalás a mű létezésére. Ráadásul a latin nyelvű szövegben hemzsegnek az olyan kifejezések, amelyeket a középkori Hispánia (Al-Andaluz) nyelvjárási latinjában használtak.


A témával foglalkozó filológusok két féle állásponton vannak. Egyik szerint egyszerű középkori, kora újkori századi hamisítványról van szó, mások szerint lehetséges, hogy a szöveg alapját egy korai gnosztikus szöveg képezi, amelyet aztán jelentősen átírtak.


Mindenestre az fel sem merül, hogy hiteles forrásként lehessen tekinteni a szövegre. A mű alkotóit (esetleg átíróit) illetően több elképzelés is van. Egy részről sokan néhány túlbuzgó muszlimot sejtenek a dolog mögött, mivel a szöveg sok szempontból az iszlám álláspontot támasztja alá a kereszténnyel szemben. Ezt a nézőpontot viszont gyengíti, hogy a szöveg több helyen szöges ellentétben áll a Korán tanításaival, ergo felmerül, hogy valamilyen középkori keresztény-muszlim keverék szekta írása lehet, avagy éppenséggel az Al-Andaluzban mindvégig jelen lévő antitrinitárius keresztény irányzatok irománya lehet.


Üdv. Péter

2011. febr. 3. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A Kolosszé 4:16 szerint: Laodiceából is jött levél. Sok levél van a Bibliában, ez mégsincs benne. Tehát nem minden levél volt annyira fontos, hogy bekerüljön a Szentírásba, vagy az sem kizárt, hogy arról a témáról már írt valamelyik levél. Bizonyára sok ilyen írás van még. De!

Figyeljük meg, mit ír a János evangéliumának utolsó verse!

"De van még sok egyéb is, amit Jézus tett, amit ha valamikor teljes részletességgel megírnának, úgy vélem, maga a világ sem tudná befogadni a megírt tekercseket."

Igen. Akkor valószínűleg nem egy kötetes lenne a Biblia. Ezt is a Teremtő Isten tudja csak, hogy miért pont ezekre a gondolatokra van szükségünk, ezek az Őáltala ihletett írások, tehát ezeket kell elfogadnunk, és a hasznunkra fordítanunk.

2011. febr. 13. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!