Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha a szentháromság érthetetlen...

Ha a szentháromság érthetetlen, akkor miért kéne elfogadnom?

Figyelt kérdés
A szentháromság, ellentétes a józan ésszel, és logikával. Akkor hogyan fogadhatnám el? Isten azt várja el tőlem, hogy olyanba higgyek, amit az ő által teremtett ésszel nem fogadhatok el? Ne gyere azzal, hogy Istent nem foghatjuk fel, mert ő hatalmasabb annál, hogy megértsük, mert ezt sehol nem is várta el tőlünk! Csak annyit várt el, hogy higgyünk benne, de ehhez nem kell teljességében felfogni őt, e nélkül is lehet hinni benne. A szentháromságban viszont nem lehet addig hinni hitelesen, míg fel nem fogjuk, de ő mégis elvárja, hogy elfogadjuk a nélkül, hogy megérthetnénk??? Ez nem isteni bölcsesség. Akkor mi a mérce, ami alapján, valamit el kell fogadnom, valamit meg nem, ha nem az ész? Akkor ennyi erővel sívát is elfogadhatnám. A hit az nem lehet mérce, mert az a meggyőződés után jön. Ésszerű meggyőződés, és nem tapasztalat. Mert tapasztalatai, más vallásúaknak is vannak.
2011. febr. 20. 13:57
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 11/145 A kérdező kommentje:

"A szentháromság kifejezés nincs benne a Bibliában, így ezt nem is kell elfogadnod. Bevallom én sem szeretem ezt a kifejezést, így nem is használom."

Pedig nekem nem a kifejezéssel van bajom, hanem a tartalommal.


De ha az Atya, a Fiú és a Szentlélek tökéletesen egy jellemében, szándékában, minden munkájában, az isteni tulajdonságokban és a hatalomban is, akkor hogy-hogy nem egyenlőek személyükben?????????? Ez csak azt jelentheti, hogy, három külön istenről van szó!


"A három isteni személy tökéletes egysége már önmagában is hirdeti, hogy Isten a szeretet. Úgy gondolom ezt nem nehéz elfogadni."

Ennek mi köze a szeretethez?

2011. febr. 20. 18:38
 12/145 anonim ***** válasza:
70%

Kérdező, ha ismered a Bibliát, azt is tudod, hogyan "jeleníti meg" a 3 isteni személyt (szerintem nem helyes ez a magyar fordítás, mert félreértésekre ad okot). Egyedül Jézus az, akit fizikai emberi formában mutat, igaz? Az "atya" az, aki mindennek az "értelmi szerzője" (a főnök...?), a lélek pedig az, aki a "lelkierőt" képviseli (nem beszél, nem látjuk, mégis érzékelhető az ereje).

Mi van, ha ezt a háromságot úgy tekintenéd, mint az egy isten 3 különböző "megjelenési formája"? Az Ószövetség azt írja, hogy Isten a maga képére alkotta az embert. Ha ez igaz, akkor tulajdonképpen kicsiben bennünk is van egy ilyen 3-as egység, bár mi nem tudunk olyan "profin" 3-szorosan megjelenni, de van egy fizikai valónk, van egy tudatunk, és van egy "tudatalatti" erőnk, ami akkor is működik, ha épp passzívak vagyunk.

Ez mondjuk az én elképzelésem, én így oldottam fel magamban a paradoxont.

2011. febr. 20. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/145 anonim ***** válasza:
29%

"lélek pedig az, aki a "lelkierőt" képviseli (nem beszél,"


Apcs 13:2 Mikor azért azok szolgálának az Úrnak és böjtölének, monda a Szent Lélek: Válasszátok el nekem Barnabást és Saulust a munkára, amelyre én őket elhívtam.


Apcs 21.11...Ezt mondja a Szent Lélek: A férfiút, akié ez az öv


Apcs28.25....miután Pál ez egy szót mondá: Jól szólott a Szent Lélek Ésaiás próféta által a mi atyáinknak,


Zsid 3:7 Annak okáért amint a Szent Lélek mondja: Ma, ha az ő szavát halljátok,

Zsid 3:8 Meg ne keményítsétek a ti szíveteket, mint az elkeseredéskor, a kísértés ama napján a pusztában,


Zsid 10:15 Bizonyságot tesz pedig erről mi nékünk a Szent Lélek is, mert minekutána előre mondotta:...


2Kor 3:17 Az Úr pedig a Lélek; és ahol az Úrnak Lelke, ott a szabadság.

2011. febr. 20. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/145 A kérdező kommentje:

"Mi van, ha ezt a háromságot úgy tekintenéd, mint az egy isten 3 különböző "megjelenési formája"?"


Ezt értem, de az a baj, hogy a szentháromság, nem erről szól. Elolvastam erről már nem egy könyvet, katolikus, és más forrásból. Mert amiről te beszélsz, az nem három személyiség, hanem egy személyiség, három megjelenési formával(Ez a hindu felfogás, ahol Sívának van több megjelenési formája, de egy, és ugyan azzal a személyiséggel). Ezt a felfogást, élesen elvetik a fő keresztény egyházak. Ugyanis a szentháromság egyik lényege, a három különböző, nem azonos személyiségben való hit, aminek külön, külön formájuk van. De ha ők egyek, akkor hogyan lehetne három személyiség???

2011. febr. 20. 23:43
 15/145 anonim ***** válasza:
0%

1)A szentháromságot sehol nem említik a Bibliában.

2) Siva Istennek egy másik neve, ugyanúgy mint a Visnu, Jahve, Allah stb. nevek is Istent jelölik. Tehát ha Istent elfogadod, akkor Sivat és mást is...ugyanis ISTEN EGY, csak a hozzá vezető utak különböznek. :)

2011. febr. 20. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/145 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy a keresztények, maguk sem értik a szentháromságot, és valójában hinduizmus, és görög mitológia példájára fogják fel, és nem úgy ahogy az egyházak tanítják. Ez valószínűleg azért van, mert minden emberben benne van, hogy egy istenben hisznek, és abban tévednek, hogy ennek az egy Istennek több formája van. De a szentháromság, külön-külön, különböző személyiségekről beszél, amit úgy lehet értelmezni, hogy több Istenről van szó. Sajnos ezzel sokan nincsenek tisztában a kereszténységben.
2011. febr. 20. 23:50
 17/145 A kérdező kommentje:

23:48


Ez nem igaz, mert egyik, kizárja a másikat.

2011. febr. 20. 23:51
 18/145 anonim ***** válasza:
90%

Kérdező, nem biztos, hogy nem arról szól (csak azért, mert egyes vezető elemek azt mondják, attól még tévedhetnek, emberek ők is), ha nem vagy nyitott, és nem tudsz elszakadni a külsőségektől, akkor sose fogod igazán megérteni a lényegét. Egyetlen igazság van, amit különböző hitvilágok különböző módon írnak körül, mert anno egymástól elzártan alakultak ki, nem volt modern technika, amivel a világ másik végével cseveghettél volna bármikor, de a sok különféle út egyetlen nagy egész igazságot tesz ki, az egyes kicsi utak a nagy egész 1-1 részét képezik. El kell felejteni a külső mázat, a látszatot, nyitni kell, másképp nem foghatsz fel semmit, ami túlmegy az általad ismert értelem határán, se ezt, se egy váratlan, megmagyarázhatatlan gyógyulást, semmit.

Keresztény családba születtem, de nekem ez nem volt elég, hogy a gyakorlati szabályok betartására neveltek, többet akartam, és mássá váltam, mint a családom, a hitem erősödött. Ősztől belekezdtem egy "kirándulásba", minden héten máshova megyek misére. Még felét se jártam be azoknak a helyeket, amiket tervbe vettem, de máris volt alkalmam hallani a legszélsőségesebb példákat a legunottabb papi általános magyarázat nélküli ellentmondásos beszédtől kezdve a gondolkodóig, aki nem tudja le annyival, hogy eleget tett a rítusnak, hanem mögé megy és értelmet ad neki. Rengeteget kaptam e tapasztalat által, de ehhez kell a nyitottság, a kíváncsiság, és hogy akarj megszabadulni a fölösleges külső máztól. Jézus amikor itt volt, ugyancsak megpróbálta megszabadítani a hitet a fölös máztól, sokak nemtetszésére, és csak a lényegre koncentrálni. Nem mindenki értette meg akkor se.

2011. febr. 21. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/145 A kérdező kommentje:

Köszönöm válaszod, de továbbra is azt tartom hasznosnak, ha megmaradok a lényegnél:

"De ha az Atya, a Fiú és a Szentlélek tökéletesen egy jellemében, szándékában, minden munkájában, az isteni tulajdonságokban és a hatalomban is, akkor hogy-hogy nem egyenlőek személyükben??????"

2011. febr. 21. 10:08
 20/145 anonim ***** válasza:
90%
Miért nem kérdezed meg személyesen Istentől?Próbáld meg,Jézus nevében kérni,hogy magyarázza el neked.
2011. febr. 21. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!