Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ateista gyász: nehezebb vagy...

Ateista gyász: nehezebb vagy könnyebb?

Figyelt kérdés

Februárban meghalt a nagynéném, és még most is ugyanannyira hiányzik. Ez életem első vesztesége, ahol ismertem és imádtam az elhunytat, tehát nem tudom, hogy normális-e, hogy hajszálnyit sem múlik a fájdalom.


Ateista vagyok, tehát a halált mint végső véget értelmezem. Élt, meghalt, és többé nem fogom látni, ennyi volt.


Azon gondolkoztam, hogy mint ateistának, könnyebb lesz-e feldolgoznom a halált, hisz nem áltatom magam mesékkel, hogy majd újra látom, így amikor lezárom magamban, az valóságos lesz; vagy nehezebb lesz, épp mert nincs a mennyországos sztori, hogy tovább él, figyel fentről, stb.


Ti mit gondoltok, és ha elvesztetettek valakit, mikor lett könnyebb?

24/L


2011. aug. 14. 01:18
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
23%

nem írok kilóméteres válaszokat.


remélem te nem szoktad énekelni a himuszt. és majd a gyerekednek is kitalálsz valamit a jézuska helyett. meg a húsvét helyett.

2011. aug. 15. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim ***** válasza:
56%

Amennyiben nekem szólt ez utóbbi.


De, szoktam énekelni. Attól, hogy egy dalban vannak nem létező elemek, az nem jelenti, hogy ne jelenthetne valamit az embernek. Tudod, „Egy kirakatban lila dalra kelt / Egy nyakkendő”

Bár gyermekeim nincsenek, de lesz karácsony, húsvét, mikulás, stb. A különbség veled szemben csak annyi, hogy én nem hiszem már, hogy tényleg a Mikulás rénszarvasos szánon hozza az ajándékot...


De egy ilyen fundamentalistának hiába magyaráz az ember...

2011. aug. 16. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:
100%
Sehogyan sem könnyű. Én anyukámat vesztettem el. Az űr ugyanakkora, bármiben hiszel vagy nem hiszel. Hiszen a szeretet amit eddig neki adtál, nálad marad és nem tudsz mit kezdeni vele. Az életedből pedig hiányzik a szeretet amit tőle kaptál. Az űrt sokáig tart leszűkíteni. A fájdalom enyhül, de a hiány mindig megmarad. Hívőként nekem talán még nehezebb is. Mert nem mondom biztosra, hogy ha eljön az idő, így vagy úgy lesz. Anyukám halála talányos az ő jövője bizonytalan. Nem írom le a részleteket. Amikor meghalt, "hitetlen" voltam, mégis Istent hibáztattam. Ma már azért tudom, hogy semmi sem véletlen. Így bármi is történik, könnyebb elfogadni. A hiány viszont ugyanaz.
2011. aug. 16. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:

00:39

Nem neked mondtam, hanem a kérdezőnek.

De én is tudnék magyarázkodni, de fölösleges, mert úgysem győzzük meg egymást.

2011. aug. 16. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim válasza:
39%

Hát nem tudom. Én hiszek Istenben, római katolikus vallású vagyok, bár sok mindenben nem értek egyet a saját vallásommal, kicsit sajátos felfogásom van az egészről.

Nagyon sok embert temettem már el.. 10 éve a keresztapám, és ez nagyon .. megtört. A mai napig nem bírom feldolgozni a halálát, és beletörődtem, hogy már nem is fogom. Úgy gondolom, hogy a gyász, a feldolgozás, a fájdalmak múlása nem attól függ, hogy hívő vagy, vagy sem, hanem attól, hogy mennyire állt hozzád közel az illető, s, hogy milyen könnyen teszi magát túl a veszteségeken. Hidd el, van nekem olyan ateista ismerősöm, aki 2-3 napra a saját apja halála után már bulizott, és jól érezte magát, és kérdéseinkre csak annyit mondott, hogy elfogadta a halál tényét, de az életét nem teszi tönkre a siránkozással. Olyat is ismerek, aki a mai napig nem tudta túltenni magát a történteken. Vallásos embereknél is így van ez.


Jómagam azt nem tudom elhinni, hogy a világ csak úgy lett, és azt sem, hogy az ember így felépült, magától, csak úgy. Pontosan ezért nem tudom elhinni azt sem, hogy a halál után vége.. A test meghal, de -szerintem:)- a lélek tovább él. Én így hiszem, én így látom, és ennek van oka is. Ugyanakkor teljes mértékben tiszteletben tartom az ateisták elképzelését is. Úgy gondolom, ami elmúlt, úgy kell felfogni, hogy "köszönöm, hogy volt", és szép emléknek eltenni. Arra nem gondoltam még - őszintén bevallom -, hogy "fogunk újra találkozni" az eltemetett szeretteimmel, de arra igen, hogy ennek nem lehet itt vége, és, hogy nem hiszem el, hogy az életünk csak a testből állna. A lelket megölni szerintem lehetetlen, és én a mai napi úgy érzem, hogy a meghaltjaim itt vannak lélekben mellettem. Hát lehet kicsit össze-vissza lett, de remélem érted, és tudtam segíteni! :)

Kívánom, hogy tudd magad túltenni a történteken, és ne fájjon..

2011. aug. 31. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
28%
Fájdalmad hiábavaló, mert ha már te sem leszel nagynénéd emléke és élete is megfakul. Erre mondja a Biblia, hogy pogány ember élete hiábavaló elmúlik mint az állatoké. Miért lenne a lelke különb mint az állatoké?
2011. szept. 8. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
64%
Ejha, de színvonalas vagy "kedves" utolsó...eridj vissza a kukádhoz dolgozni. Ennyi aggyal ott a helyed.
2011. szept. 9. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
77%
Engem csak egy dolog zavar.. a Biblia tényleg azt mondja, hogy ha halálunkig nem térünk meg akkor annyi? Mégis, hol itt a megbocsátás? Ebben a keserves életben kell megtérnünk, és ettől függ egy örökkévalóság??
2011. nov. 8. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:

Kedves kukunta!


"a Biblia tényleg azt mondja, hogy ha halálunkig nem térünk meg akkor annyi"


Ha te a halálodig nem térsz meg, az azt jelenti, hogy nem kérsz Isten szeretetéből, és nem kell neked az örök élet. Tied a döntés. Ha nem kéred a bűneid megváltását, nem fogadod el Krisztus szabadítását, és megváltását, akkor mit akarsz? Akkor értelmetlen a kérdésed! Mit bocsásson meg meg neked az Isten ha nem kéred?


"Ebben a keserves életben kell megtérnünk, és ettől függ egy örökkévalóság??"


Ha már meghaltál utána mit akarsz tenni, kkor hogyan akarod Krisztust követni? Ha adddig nem érdekelt az egész, utána miért érdekelne?


Vagy úgy gondolod, hogy ebben az életben bármit szabad, és mindent bocsásson meg az Isten? Meg is bocsát, ha te szívből megbánod a te bűneidet és megbocsátást kérsz!

2011. nov. 8. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:
100%

Én is ugyanabban a helyzetben vagyok, mint a kérdező. Régi a kérdés, de remélem azóta már sikerült túltenned magad a dolgon. Sajnos a gyász ösztönös dolog, mivel bennünk van a ragaszkodás.

Imádom amikor keresztények a Bibliából kimásolt idézetekkel próbálnak téríteni...

Én nem hiszek a túlvilágban, sem semmiféle halál-magyarázatban. A hit nagyrészt a halálfélelemre alapoz. Sokkal könnyebb úgy élni, hogy azt mondjuk magunknak: ó, semmi gond, miután meghalunk, a lelkünk tovább él a paradicsomban, vagy mit tudom én hol, mintsem szembenézzünk azzal, hogy a halál végleges, nincs tovább. Sajnos az emberek nehezen tudnak megbirkózni a halál tényével, inkább ringatják magukat álomvilágba. Lehet, az a jó. De én ateista vagyok, így számomra a halál a vég, leáll az agyműködés és ennyi.

Én még csak a második napon járok, de a gyász így is nehéz, habár ő már nem szenved. De el kell fogadni, ez az univerzum törvénye.

2012. jan. 20. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!