Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha megválaszolod a "ki is...

Ha megválaszolod a "ki is vagy te valójában? " kérdést magadban akkor?

Figyelt kérdés
önmagad definiálássakkor a szervezeted egészét belevonod a válaszba vagy csak a személyiséged?
2011. szept. 29. 23:56
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
79%

hát ez egy jó kérdés.. szerintem az egész (és nem csak a szervezetem): testem-lelkem-szellemem : az egész.

(Én nem vagyok azonos a testemmel, a lelkemmel,

a szellemmel, az én az énnel azonos)

Ha csak egy részt nézek - az miért is lennék én valójában? az részem. És úgy sem a valóság, hogy sorra veszem (és összegzem), és úgy vizsgálom, ki is vagyok valójában?

Az egész több, mint a részek összessége- mondta Arisztotelész. Ez nagyon fontos igazság.

(lehet, hogy valójában ez a "több" ami vagyok:)

2011. szept. 30. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

"önmagad definiálássakkor a szervezeted egészét belevonod a válaszba vagy csak a személyiséged?"


Nem szoktam magam definiálni, ugyanis a legpontosabb kifejezés az, hogy "én". Mivel első kézből elég jól tudom, kicsoda az az "én", ezért nem nagyon kell bemutatnom őt magamnak :)))


"önmagad definiálássakkor a szervezeted egészét belevonod a válaszba vagy csak a személyiséged?"


A szervezetemet nem feltétlenül. Ha korog a gyomrom, akkor azt mondom, hogy a gyomrom korog, nem azt, hogy korgok.

2011. szept. 30. 03:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

00:13


"Az egész több, mint a részek összessége- mondta Arisztotelész. Ez nagyon fontos igazság."


Nem igazság, hanem vélemény. Nem episztémé, hanem doxa. De mivel Arisztotelész mondja, ezért megalapozott vélemény, azaz endoxa :)))


Manapság azonban nem nagyon hiszünk ebben.

2011. szept. 30. 03:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Na, már most jó volna tudni elsősorban azt, hogy mi is a személyiségem. Az elfogadott részeimről tudok, de ott vannak a megtagadott részeim is, sőt ismeretlen részeim is lehetnek, amikkel csak ezután fogok szembesülni. Ezért mondom, hogy ami állandóan formálódik azt definiálni nem lehet.
2011. szept. 30. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim válasza:
47%
Én egymagam egy senki vagyok, de bennem millió és millió év fejlődése van benne. Ez sokkal értékesebb mint ha egy szakállas bácsi tákolt volna össze.
2011. szept. 30. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

[03:37:javítok: a rész több, mint a részek összessége

-ez a gondolat számomra bölcs igazság hordozója.

a kérdésre ezzel próbálkoztam felelni, miért több? mi a több? hogy több? A régi görögöknél az EGY -nek - Isten jelentése is volt. Egy-egység. Ami millió részre sugározza önmagát.

2011. szept. 30. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

"Én egymagam egy senki vagyok, de bennem millió és millió év fejlődése van benne. Ez sokkal értékesebb mint ha egy szakállas bácsi tákolt volna össze."


Akkor Pinokkiót értéktelenebbnek tartod mint magad?

2011. szept. 30. 16:29
 8/16 A kérdező kommentje:

"hát ez egy jó kérdés.. szerintem az egész (és nem csak a szervezetem): testem-lelkem-szellemem : az egész. "

Én úgy gondolom (inkább hiszem) hogy a szervezetünkbe beletartozik a személyiségünk is. Nem vagyok orvos, nem tudom pontosan hol, nyilván valahol az agyamban.


Egyébiránt én önmagamnak csak a tudatot tekintem. Ha levágom a kezem, akkor nem én sérülök, csak ez a káromra lesz.

1. Mert "fizikai" fájdalommal járna.

2. Közvetetten, viszonylag nagymértékben változna a személyiségem.---> tehát változnék én is.


De a kezem levágásának pillanatában nem én sérülök.

-már ha elfogadjuk a feltételezést, és kicsit elrugaszkodunk a szavak hétköznapi használatától.-

2011. szept. 30. 16:41
 9/16 A kérdező kommentje:

Vagyis nem feltétlenül lenne káromra, ez nem törvényszerű, csak valószínű.

A fizikai fájdalom sem.


Viszont a személyiség megváltozása az biztos.

2011. szept. 30. 16:43
 10/16 anonim ***** válasza:
71%

Furcsa dolog ez a személyiség- lám, pillanatról –pillanatra változik

Ez lenne lényegem? Ez az örök változó?

Mint Ibsen Peer Gyntje: keresi a lényeget: egy hagymát szed szét: levelek..levelek – és ..

Nincs közepe. Akkor a hagyma lényege azok a levelek, amilyenek pillanatól-pillanatra?

A személyiség is alakul, változik a szocializációban, a környezetben, a tevékenységeim, gondolkodásaim során, de a környezet minden hatása alatt is, a hőmérséklet, a páratartalom, minden hat rá. Hatás-ellenhatás révén mindig más is.

De:”nem ÉN sérülök” a sérülésnél – ez fontos.

Az én, éntudat valahogy az örökkévalóval, a mozdulatlannal, a középponttal szolidáris.


Ki vagyok én? Ez fontos kérdés. Ha magamra mutatok: én – akkor a szívre, középre mutatok. Te- akkor is.

Nem a fejemre, a nyakamra, a lábamra. Ott lakozik talán az éntudat?


„én önmagamnak csak a tudatot tekintem”

–igen, az éntudat – aminek része a testem- lelkem-szellemem, és az egész világ, és ez az örökké változó személyiség is. Leginkább a figyelmemben található, ez már nem vezethető vissza semmire. A figyelmem vagyok.

2011. szept. 30. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!