Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » El lehet e fogadni a Bibliát...

El lehet e fogadni a Bibliát egy az egyben a mostani tudományos ismereteink tekintetében, avagy elhiszitek e, hogy mi vagyunk az egyetlen élőlényekkel teli bolygó a világban?

Figyelt kérdés

Célom nem az, hogy bármit is megdöntsek írásommal, mindössze megosztanám veletek egy röpke gondolatomat, ami mostanság fogalmazódott meg bennem igazán.


11 éves koromban tértem meg, akkor büszke voltam az örök életemre, most is az vagyok. Igaz, gyökeres változás annyira nem történt az életemben, elvétve imádkozom, nem járok templomba, és a Bibliát is maximum 1szer nyitom ki az évben.


Miért, mert nincs kedvem tanulmányozni. Tudom, hogy keresztényként abból kéne útmutatást nyernem, de annyi minden más leköt. Ugyanakkor nem tettem le erről se, szerintem eljön még az életemben az a pont, amikor jobban bele vetem magam, de egyenlőre jegeltem a projektet.


Na, rövid bemutatkozásom után, amiből kiderült, hogy nem vagyok ateista, és közel áll hozzám a hit, térjünk a tárgyra.


Ha csak úgy választhatnék a levegőből egy szakmát magamnak, tök szívesen lennék valláskutató. De nem akármilyen. A szakmám lényege az lenne, hogy tudományosan bebizonyítom, hogy ami a Bibliában van, az mind igaz.


Elég hamar rájöttem, hogy a sztorik nagy részét még én se hiszem el. Ott a vízözön. Elhiszem, hogy volt egykor egy nagy víz, még a bárkát is elhiszem, na de hogy ennyi? Az egész emberiség és állatvilág egy kis hajóról újrakezdte, ugyan már. Pár ezer év alatt megint ennyi sokan lettünk, ennyi eltérő rassz csoportban? Az özönvíz mellékes, ami még fontosabb kérdés számomra, az az univerzum létezése.


Bizony, ez, ami a fejünk fölött van, elég hihetetlen. Olyan hihetetlen, hogy nem is értjük. Hány csillag van ott? Sok. Nem, a sok az elég csekély szám. Sok homokszem van a tengerparton, ami zsúfoltság van felettünk, azt emberi jelzővel nem nagyon lehet leírni. Arról talán mindenkinek van fogalma, mekkora a Nap kb a Földhöz képest. Na már most a mi Napunk sok más naphoz képest akkora, mint egy hangya. És ez nem minden, olyan sok dolog van odakint, embernek elérhetetlen távolságban, hogy az elmondhatatlan.


Van egyfajta fogalmunk az univerzumról. Tudjuk azt, hogy ahhoz, hogy valahol élet legyen, oda kell pár dolog. Például folyékony víz, általában. Az ideális gravitáció és a megfelelő keringés egy nap körül sem hátrány. Egy ekkora univerzumban szerintetek hány ilyen bolygó van? Szerintem szintén megszámlálhatatlan.


És akkor mindenhol ET-k rohangásznak? Biztos, hogy nem. Sok helyen csak sejtek vergődnek, másutt fura csigák majszolnak leveleket, és így tovább. De a nagy számok törvénye alapján biztos, hogy sok helyen van fejlett civilizáció, sőt sokkal fejlettebb mint a miénk.


Engem különösebben nem izgatnak a csészealjas sztorik, mert nem ez itt a lényeg, hogy mi volt Roswellben, meg ilyenek.


A lényeg az, hogy biztosan tudjuk, milyen hatalmas tér, idő és anyag tömeg van körülöttünk. El lehet e fogadni, hogy ebbe a hatalmas játszótérbe csak minket, embereket rakott be Isten?


Sokan élnek odaát, ebben biztos vagyok. Nem azért, mert van rá bizonyítékom, hanem mert hiszek benne. Ahogy Istenben is. Mégse lehet ezt a kettőt össze egyeztetni egyenlőre.


Tegyük fel, ott van a Föld2. Oda is elment Jézus meghalni? Vagy ott annyira nem volt fontos?


Amit én látok, hogy a Biblia azt meséli el, amit az emberek hittek sokáig ez előtt. A Föld a minden,a többi dolog csak zizeg itt ott az égen, semmiség. Míg nyilvánvaló, hogy ez nem így van. Még csak az univerzum közepén sem vagyunk, az egyik ágában kavargunk a kis galaxisunkkal együtt.


Na meg persze ott az utolsó fejezet, a filmszakma kedvence, a Jelenések könyve, amiben minden elpusztul, a VIP megtért arcok, mint én is, repülünk Csodaországba, mindenki más meg az örök ürességbe, juhéé.


Elképzelem, ahogy ezt az egészet két kis UFO végignézi távcsővel:

- Te láttad azt a sok angyalt?

- Fú ez nagyon kemény volt, ja, várjál, most villanás.

-...

- Te, hallod, a Föld üres, eltűnt az összes ember, mi van itt?


Gyakran élek iróniával, nézzétek el nekem.


Amit mondani akarok, hogy se a teremtést, se az apokalipszist nem tudom egy az egyben úgy elfogadni, ahogy van. Lehetségesnek tartok mélyebb jelentéseket, de így ez nekem csak mese, amivel maximum egy gyereket lehet ma már megetetni.


Ha elolvastad az írásom, köszönöm. Kíváncsi vagyok mindenféle véleményre, ne kíméljetek. Na jó, maradjunk a kulturált keretek között, ez nem a Parlament :)


Te hogy éled meg ezeket a dolgokat? Gondoltál már ebbe bele, vagy inkább a Biblia és Isten akarata szerint próbálsz élni, és nem ütöd bele az orrod abba, ami nem tartozik rád?


2011. nov. 2. 00:45
1 2 3 4
 1/40 anonim ***** válasza:
100%

Hű. Hosszú. És messzire szárnyaló.

Olvasd el először csak Szent Lukács evangéliumát.

Majd később, a többit, most csak ezt. Lukács orvos volt, nagy tudású ember.


Egyszer majd megérted, ami itt és most van, az miért fontosabb?

Mert nem csak képzelet szárnyalása, hanem az itt és most határozza meg, mit kell tennem.

És a hit cselekedetek által tevékeny.

Életed legfontosabb pillanata a jelen pillanat, legfontosabb ember, akivel most ülsz le beszélgetni, és legfontosabb tette a szeretet - mondta egy XIV. sz-i nagy tanító, a domonkosrendi szerzetes Eckhart mester.

Egy nagy tudós-orvos cikkét is ajánlom: "A hit és a tudomány az két külön dolog."

Nem „üti ki” egyik a másikát. A linkben a 2. riport, interjú prof. Dr. Tulassay Tivadarral:

[link]

2011. nov. 2. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 anonim ***** válasza:
81%

Szia!


Számomra nem zárja ki egymást a Biblia, és más élőlények az univerzumban. Miért is zárná ki? A Bibliában az emberiség története van. Ez nem jelenti azt, hogy nincs másik bolygón másik élet. Csak mert mi nem látjuk őket?


"11 éves koromban tértem meg, akkor büszke voltam az örök életemre, most is az vagyok."


Ezek fényében: "...elvétve imádkozom, ... és a Bibliát is maximum 1szer nyitom ki az évben" hogy lehet üdvbizonyosságod?

Ha megtértél Istenhez, miért nem követed?

Azóta mennyi bűnt követtél el? Kitől kapnál feloldozást, ha nem imádkozol?

A Csodaország VIP tagságához kevés, hogy megtértél.


"Igaz, gyökeres változás annyira nem történt az életemben." Ha nem követed Istent, honnan várod a változást?


Ha nincs kedved tanulmányozni a Bibliát, hogy szeretnél valláskutató lenni?


"se a teremtést, se az apokalipszist nem tudom egy az egyben úgy elfogadni, ahogy van... így ez nekem csak mese, amivel maximum egy gyereket lehet ma már megetetni."


Visszautalnék egy korábbi kérdésemre. Kétségbe vonod Isten szavát, mégis üdvbizonyosságod van?


Én csak azt javaslom Neked, hogy amíg nem élsz Isten parancsolatai szerint, és nem követed Jézust, ne reklámozd, hogy keresztény vagy. Mert egyrészt nem vagy, másrészt aki ismer Téged, rólad fogja kialakítani a véleményét a keresztény emberekről, téves információk alapján.


Inkább mégis kezdd el tanulmányozni a Bibliát! Kérj segítséget hozzá! Mert jelenlegi írásodból úgy tűnik, hogy rendkívül téves információk birtokában vagy.

2011. nov. 2. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/40 eric_one ***** válasza:
76%

El lehet gondolkodni sok mindenen, de leginkább az Úr törvényein érdemes. Vannak kijelentett dolgok, és vannak titkok melyeket nem kell tudnunk. De hiszem egyszer megtudjuk azokat is ha az ÚR-nál leszünk.

Véleményem szerint mint emberek csak mi vagyunk itt az univerzumban, ezt 1Mózes 3,20-ból veszem mely így írja "Nevezte vala pedig Ádám az ő feleségét Évának, mivelhogy ő lett anyja minden élőnek."

Persze az is kiderül hogy másfajta lények már voltak előttünk is, pl angyalok, és másokról is lehet olvasni a bibliában. Lucifer lázadásával (Ezékiel 28,12-19) az angyalok egyharmadát is Isten ellen fordította. Isten igaz bíróként azonnal beavatkozhatott volna, de akkor a többi angyal számára diktátorként tűnhetett volna fel. Ha valaki ellenkezik akkor azonnal ítélet sújtja. Mint ahogy több hatalmas angyal nyilvánvalóan szembe is fordult és azok jelenleg is megvannak kötözve a mélységekben ahogy olvashatjuk a bibliában. De nem volt minden angyalnál ilyen egyértelmű. Talán az emberiség azért lett teremtve hogy létezésünkkel egy bizonyítási eljárást is bemutasson minden mennyei lény számára. Jób könyve is egy ilyen bizonyítási eljárást mutat be, mikor a sátán vádolja Istent azzal hogy csak azért hűséges hozzá Jób mert oka van rá, mégpedig hogy megáldotta gazdagsággal stb. sátánra ekkor még nem volt rábizonyítva gonoszsága, megtévesztette angyaltársait is és mint világosság angyalaként közlekedett a mennybe is. Mihály sem mert ítéletet mondani rá, hanem azt mondta dorgáljon meg téged az Úr! Nyilvánvalóvá mindenki számára és bizonyítottá akkor vált gonoszsága miután ártatlanul megölte Isten fiát Krisztust. Na jól elkanyarodtam az eredeti témától..


A gond a gondolkodás módunkban van, amely gondolkodás módot a klasszikus fizika vezette be. Jelenleg az iskolai rendszerek is teszik. A klasszikus fizika által bemutatott világkép amely főképpen az oksági elven nyugszik, (vagyis minden egyes természeti jelenség általános alapelven és alaptörvények segítségével kiszámítható, és az esemény lefolyása is meghatározható) egy relatív gondolkodásmódot alakít ki az emberben. Bár ezt a gondolkodás módot a makrofizika szétrombolta, mégis sokak nem akarnak másképpen gondolkodni. Az univerzum teremtője a biblia Istene viszont abszolút módon nyilatkoztatja ki magát, tehát relatív szemlélettel nem érthető, nem felfogható, nem hihető vagy bolondságnak is mondható. Tehát a gondolkodás módodat kellene megváltoztatnod ahhoz hogy meglásd a biblia milyen logikus könyv, sehol nem mond ellent önmagában, a kör mindig bezárul. Minden szava igaz, de nem minden szavát kell szó szerint értelmeznünk. Tisztázni kell az adott bibliai részlet műfaját, egyszerű elbeszélésről, tényközlésről van-e szó, vagy költői szemléltetésről, átvitt értelmű beszédről, jelképes beszédről, előképről, vagy példázatról. Azt hiszem Pascal irt erről és 2 tévedést állapít meg. 1. Ha mindent betű szerint értelmezünk. 2. Ha mindent a rejtett értelme szerint értelmezünk.


Végül pedig: Ézsaiás 55,9

"Mert a mint magasabbak az egek a földnél, akképpen magasabbak az én utaim utaitoknál, és gondolataim gondolataitoknál!"


Szerintem sok dologra csak ha majd az Úrnál leszünk akkor kapunk választ. Hogyan akarnánk megfejteni a világ megteremtőjének gondolatait? Bizonyíték az is hogy ha belenézel a teremtett világba, akkor az tükrözi annak teremtőjét. Univerzumunk is, ahogyan a modern fizika mutatja és aminek alapján részben képletekkel leírható, már túl van felfogóképességünkön és képzelőerőnkön. Tehát lássuk meg emberi korlátainkat Istennel szemben.

2011. nov. 2. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/40 anonim ***** válasza:
84%

Szia!


A kommentedre most nem szeretnék részleteiben reagálni, bennem is hasonló gondolatok fogalmazódtak meg, mint az előttem szólókban.


A Szentírás hatalmas kincsket rejt. Azzal, hogy nincs kedved olvasni hatalmas kincsektől fosztod meg magad. Jézus példázata szerint, aki rálel ezekre a kincsekre, mindenét eladja, csakhogy hozzájusson. Úgy tűnik, te még nem leltél rá.


A Biblia beszél más világokról, ahol értelmes el nem bukott lények élnek, és azt is elmondja Pál apostol, hogy nekik a mi bűnnel való küzdelmünk "látványosság", vagy helyesebb fordításban "szinházterem", teátrum.


Üdv. Péter

2011. nov. 2. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/40 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, mindenkitől érdekes meglátásokat hallok. Második kritikus kommentelőnek mondom, hogy a valláskutató szakmának kb annyi alapja van, mint hogy én akarok lenni Indiana Jones, semmi.


A Bibliával annyit, hogy egyszer majd biztos el kezdek vele foglalkozni, de nem most. Meg van a szabad akaratom, ha jól emlékszem, és én úgy döntöttem, hogy évek múlva szeretném ez alaposan folytatni.


Ezt a tegnapi cikkemet hajnalban írtam, ilyenkor hajlamos vagyok őszintébb lenni, talán látszik is az írásomból. Ez az egész írás, meg cikknek nem én vagyok a lényege, hanem az univerzum és a többi feltételezett élőlény.


Jelenleg a Marsnál messzebb jutnunk képtelenségnek látszik, mivel rakétákkal közlekedünk. De ha a fizikusok rájönnek egyszer olyan úttörő megoldásokra, amivel a teret sokkal nagyobb lépésekkel tudjuk átszelni, akkor már talán lehetséges lesz más civilizációk megkeresése is.


Ja nem, hisz most már tutira jönnie kell a világ végének. Mióta keresztény körökben is mozgok, mindenki erről károg. Miért hiszi mindenki azt, hogy most vannak igazán nagy bajok, Biblikus pillanatok? Látták volna a középkori háborúkat, pestis járványt, meg kannibalizmust. Akkor jogosan hitte mindenki azt, hogy eljött a vég.

2011. nov. 2. 14:54
 6/40 anonim ***** válasza:
50%

Szia. Egyet értek a második válaszolóval abban, hogy a Biblia és tőlünk független élet az univerzumban nem zárja ki egymást, hiszen a Biblia a földön lezajló történet, ráadásul az emberiség és Isten kapcsolatának története. Még az angyalokat is csak megemlíti, részletesen nem ír róluk.


A többiekkel is egyet értek abban, hogy nem lesz az életedben gyökeres változás Krisztus követése nélkül.


A teremtés története -mint az ószövetségben annyi más történet- erősen szimbolikus. A szimbolikus nem azt jelenti hogy mese habbal, hanem hogy olyan nyelven mond el egy igen bonyolult igazságot, hogy annak a lényegét bárki megértse (kivéve az agyas modern embert, aki nem lát tovább az orránál, el tudom képzelni, hogy elemeznek ezek egy Ady verset.....)Ez a különös nyelvezet pedig erősen archaikus és olyan elemekkel dolgozik, amik mindenki lelkében megpendítenek valamit.


Én szimbolikusan értelmezek sok mindent, sokat gondolkodom,vitázom dolgokkal. Istennel kapcsolatban voltak személyes megtapasztalásaim, amik elvezettek arra a meggyőződésre, hogy van Isten. De véleményem szerint nincs az a földi vallás amelyik száz százalékosan megértené miről van szó, sőt, olyan földi ember sincs. De épp ez a dolog szépsége.


Freya

2011. nov. 2. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/40 anonim ***** válasza:
100%

"Látták volna a középkori háborúkat, pestis járványt, meg kannibalizmust. Akkor jogosan hitte mindenki azt, hogy eljött a vég."


Kérdező, még azt hozzátenném hogy 1. a világ(korszak) végéhez hozzá tartozik egy zsidók lakta Izrael, ami csaknem 2000 évig nem volt adott (lásd Zakariás próféta)2. A pestis, kannibalizmus és egyebek eltörpülnek amellett a tény mellett, hogy az emberiség mostanság jutott olyan technikai fejlettségre, hogy el tudja pusztítani önmagát.

3. Természeti katasztrófák mindig is voltak, de a geológusok szerint is egyre sűrűsödnek. Az időjárás változik. Ez is hozhat meglepetéseket.

4. a globalizáció miatt minden (válság, háború stb) csak globális szinten képzelhető el.


Olyan ez az egész mint a monopoly játék vége. Most már nagyban játszunk. És a monopolyhoz hasonlóan: már nincs hová terjeszkedni. Le kell söpörni a táblát és újra kezdeni mindent.


Freya

2011. nov. 2. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/40 A kérdező kommentje:

A világ vége kiáltás elég általános tevékenység egy ideje. A nagy válság idején a 20-as években szintén mindenki azt hitte, eljött a vég. Globalizmus, gazdaság bedőlt, aztán még a háborúk is jöttek. Aztán bumm, minden elcsendesedett, és eljutottunk idáig.

Most megint gazdasági bajok vannak, megint van háború sok fele, ha nem is nálunk. Sok a természeti katasztrófa? Mihez képest?


Ott van Japán. Japán egy vulkán sziget, egy tektonikus törésvonalon van. Ott mindig is bajok voltak. Ugyanúgy az ausztrál szigetvilágnál is. Csak régen nem volt másodpercnél is gyorsabb hírközlésünk TV-s tudósítással, és nem volt akkora ügy belőle. Ez van a föld alatt, teljesen kiszámíthatatlan szerencsejáték, néha nagyon zúg, néha 100 évekig semmi.


Mi van az éggel? Hát igen, oda kicsit befüstöltünk, de hát mit lehet tenni, legalább több maradt a tárcánkban, meg még több az olajvállalatokéban. Üzlet az egész, az üzlet elé pedig nem állhat holmi ember, vagy természet, a profitnak jönnie kell. De meddig?


Ezek a kőolaj tartalékok ki fognak merülni, az biztos. Valószínűleg az utolsó cseppig ezzel fogunk kocsizni, és csak utána elektromossal, mikor már egy liter benzin 6000 ft lesz teszem azt. Nem fogunk füstölni, talán 200 év alatt a klíma is helyre jön, nem tudom.


Ez egy őrült körforgás, aminek a csúcspontján mindenki szenved, sok áldozat árán egyszer csak véget ér a kör, szünet, és lehiggadtan egy újabb kör veszi kezdetét. Aztán ez a kör is hosszú út után besűrűsödik, jönnek a bajok, stb stb. Aranykor és hanyatlás. Közhely, de igaz.


Szóval szerintem nem, nem jön ide semmi angyal meg Antikrisztus 10 év múlva. 50 év múlva is itt fogunk kommentelgetni, elemezni, hogy milyen ostoba az emberiség, és már megint a vesztébe rohan.

2011. nov. 2. 21:39
 9/40 anonim ***** válasza:
100%
Vannak angyalok is ha ez megnyutat nem vagyunk egyedül.:)
2011. nov. 3. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/40 eric_one ***** válasza:
48%
A biblia mindig előrébb járt a tudománynál...
2011. nov. 3. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!