Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » El lehet e fogadni a Bibliát...

El lehet e fogadni a Bibliát egy az egyben a mostani tudományos ismereteink tekintetében, avagy elhiszitek e, hogy mi vagyunk az egyetlen élőlényekkel teli bolygó a világban?

Figyelt kérdés

Célom nem az, hogy bármit is megdöntsek írásommal, mindössze megosztanám veletek egy röpke gondolatomat, ami mostanság fogalmazódott meg bennem igazán.


11 éves koromban tértem meg, akkor büszke voltam az örök életemre, most is az vagyok. Igaz, gyökeres változás annyira nem történt az életemben, elvétve imádkozom, nem járok templomba, és a Bibliát is maximum 1szer nyitom ki az évben.


Miért, mert nincs kedvem tanulmányozni. Tudom, hogy keresztényként abból kéne útmutatást nyernem, de annyi minden más leköt. Ugyanakkor nem tettem le erről se, szerintem eljön még az életemben az a pont, amikor jobban bele vetem magam, de egyenlőre jegeltem a projektet.


Na, rövid bemutatkozásom után, amiből kiderült, hogy nem vagyok ateista, és közel áll hozzám a hit, térjünk a tárgyra.


Ha csak úgy választhatnék a levegőből egy szakmát magamnak, tök szívesen lennék valláskutató. De nem akármilyen. A szakmám lényege az lenne, hogy tudományosan bebizonyítom, hogy ami a Bibliában van, az mind igaz.


Elég hamar rájöttem, hogy a sztorik nagy részét még én se hiszem el. Ott a vízözön. Elhiszem, hogy volt egykor egy nagy víz, még a bárkát is elhiszem, na de hogy ennyi? Az egész emberiség és állatvilág egy kis hajóról újrakezdte, ugyan már. Pár ezer év alatt megint ennyi sokan lettünk, ennyi eltérő rassz csoportban? Az özönvíz mellékes, ami még fontosabb kérdés számomra, az az univerzum létezése.


Bizony, ez, ami a fejünk fölött van, elég hihetetlen. Olyan hihetetlen, hogy nem is értjük. Hány csillag van ott? Sok. Nem, a sok az elég csekély szám. Sok homokszem van a tengerparton, ami zsúfoltság van felettünk, azt emberi jelzővel nem nagyon lehet leírni. Arról talán mindenkinek van fogalma, mekkora a Nap kb a Földhöz képest. Na már most a mi Napunk sok más naphoz képest akkora, mint egy hangya. És ez nem minden, olyan sok dolog van odakint, embernek elérhetetlen távolságban, hogy az elmondhatatlan.


Van egyfajta fogalmunk az univerzumról. Tudjuk azt, hogy ahhoz, hogy valahol élet legyen, oda kell pár dolog. Például folyékony víz, általában. Az ideális gravitáció és a megfelelő keringés egy nap körül sem hátrány. Egy ekkora univerzumban szerintetek hány ilyen bolygó van? Szerintem szintén megszámlálhatatlan.


És akkor mindenhol ET-k rohangásznak? Biztos, hogy nem. Sok helyen csak sejtek vergődnek, másutt fura csigák majszolnak leveleket, és így tovább. De a nagy számok törvénye alapján biztos, hogy sok helyen van fejlett civilizáció, sőt sokkal fejlettebb mint a miénk.


Engem különösebben nem izgatnak a csészealjas sztorik, mert nem ez itt a lényeg, hogy mi volt Roswellben, meg ilyenek.


A lényeg az, hogy biztosan tudjuk, milyen hatalmas tér, idő és anyag tömeg van körülöttünk. El lehet e fogadni, hogy ebbe a hatalmas játszótérbe csak minket, embereket rakott be Isten?


Sokan élnek odaát, ebben biztos vagyok. Nem azért, mert van rá bizonyítékom, hanem mert hiszek benne. Ahogy Istenben is. Mégse lehet ezt a kettőt össze egyeztetni egyenlőre.


Tegyük fel, ott van a Föld2. Oda is elment Jézus meghalni? Vagy ott annyira nem volt fontos?


Amit én látok, hogy a Biblia azt meséli el, amit az emberek hittek sokáig ez előtt. A Föld a minden,a többi dolog csak zizeg itt ott az égen, semmiség. Míg nyilvánvaló, hogy ez nem így van. Még csak az univerzum közepén sem vagyunk, az egyik ágában kavargunk a kis galaxisunkkal együtt.


Na meg persze ott az utolsó fejezet, a filmszakma kedvence, a Jelenések könyve, amiben minden elpusztul, a VIP megtért arcok, mint én is, repülünk Csodaországba, mindenki más meg az örök ürességbe, juhéé.


Elképzelem, ahogy ezt az egészet két kis UFO végignézi távcsővel:

- Te láttad azt a sok angyalt?

- Fú ez nagyon kemény volt, ja, várjál, most villanás.

-...

- Te, hallod, a Föld üres, eltűnt az összes ember, mi van itt?


Gyakran élek iróniával, nézzétek el nekem.


Amit mondani akarok, hogy se a teremtést, se az apokalipszist nem tudom egy az egyben úgy elfogadni, ahogy van. Lehetségesnek tartok mélyebb jelentéseket, de így ez nekem csak mese, amivel maximum egy gyereket lehet ma már megetetni.


Ha elolvastad az írásom, köszönöm. Kíváncsi vagyok mindenféle véleményre, ne kíméljetek. Na jó, maradjunk a kulturált keretek között, ez nem a Parlament :)


Te hogy éled meg ezeket a dolgokat? Gondoltál már ebbe bele, vagy inkább a Biblia és Isten akarata szerint próbálsz élni, és nem ütöd bele az orrod abba, ami nem tartozik rád?


2011. nov. 2. 00:45
1 2 3 4
 31/40 anonim ***** válasza:
54%

Milyen érdekes, most jutott eszembe...


stenben nem hívő, illetve hitben gyenge ember azt mondja, hogy a vallásokat azért találták ki, mert az ember fél a bizonytalan élettől, legfőképpen fél a haláltól és nem tudja elfogadni, ha vége lesz az életének. Ha én viszont azt mondom, hogy nem tudja elfogadni, hogy teljesen egyedűl vagyunk az univerzumban. Erre utalnak a kézzel fogható bizonyítékok, mint például tök csend van kint, nem bírunk semmilyen kommunikációt kialakítani senki mással :) az ufójelenségek a hidegháborúval párhuzamosan ütötték fel a fejüket, és meglepő lehet, de pontosan erre utal mondjuk a Biblia is. A hitben gyenge ember annyira gyenge lenne, hogy nem bírja felfogni, hogy nincs rajtunk kívűl más? Csak a nagy számokkal tud jönni, és nincs semmi más a kezében. "Vért izzadva" kapálózik más létforma után. Nem bírná felfogni az egyedűllétet, nem bírja felfogni Istent. Nem lenne magán kívűl más? :)))


Tudom, nem tetszik a válaszom, és miután nagyjából tudom a viszontválaszokat, ne erőltessétek magatokat:)))

2011. nov. 7. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/40 A kérdező kommentje:

Érdekes meglátás, igaz, gyökeresen cáfol rá az egész kérdéskörömre.

Mint sokszor leírtam, a csészealjas sztorikért én se vagyok oda, de az idegen életet el tudom fogadni.

Épp most olvastam, hogy a Marson találtak folyók és sejtméretű élőlények nyomait. Ott már nincs élet, de volt, ha nem is túl jelentős.

2011. nov. 7. 14:03
 33/40 Srapnel ***** válasza:
100%

"Amikor a Nagy számokról írtam, azért fejeztem ki magam úgy, ahogy, mivel nem egy tudományos esszét írtam, hanem sokkal inkább filozofikus gondolatokat vetettem digitális papírra."


De épp az a baj, hogy a számokban van a lényeg. A mennyiségek, a számok minőségi különbséget is jelentenek.


"Az áramos kérdésedre visszatérve, áramot előállítani végtelenül egyszerű, 10 perc netezés után számtalan megoldást találni."


Ez tipikusan olyan téma, amire az előző megállapítás érvényes. Tudod, miért nem megújulókból megy most a világ? Egyrészt történelmi és gazdasági okokból, másrészt és leginkább pedig azért, mert KEVÉS. Az alternatív energiaforrások energiasűrűsége alacsony és nem biztosított a folytonosságuk, sokuk pedig megfelelő felbontással jósolhatatlan időbeli eloszlást produkál.


"Van az árapály generátor, ezt partok mellett elég sok helyen ki lehet építeni, és hatalmas energiával jár."


Mennyi? Mennyi gigawatt? Mennyi a fogyasztás? Hiába akarsz úgy filozofálni, hogy a számokat ki akarod hagyni. Nem mindegy, hogy egy szelet, vagy egy vekni kenyér. Vagy egy darab, vagy egy láda alma, ha azt tervezem, hogy mi kell egy tél átvészeléséhez.


"A geotermikus energia szintén kimeríthetetlen és hatalmas forrás."


Nem olyan egyszerű az, ahogy te gondolni láttatod. De ez már túl technikai lenne.


"Sokat kell dolgozni a technológiákon, de megoldható."


Nem technológia kérdése. A technológia sem csinál a semmiből energiát. Hadiállapotnak megfelelő ipari termeléssel lehetne megújulókból úgy feltornázni a világot, hogy ne legyen nagy törés.


"Mindazonáltal magamat még mindig kereszténynek tartom. El vagyok tévelyedve, kétségek között őrlődök, de nem a saját vallásomban élek, ahogy te jellemeztél."


Akkor te hogyan jellemeznéd azt, ha valaki egy vallás minden tanát nem fogadja el, ellenben saját tanrészekkel egészíti ki? Tisztán az eredeti vallásnak?


"Na de mind1 is, már én is unom ezt az egymást kritizáló beszélgetést."


Nem kritizállak téged. Arra reagálok, amit írtál. Nem a személyedre.

2011. nov. 7. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/40 A kérdező kommentje:

Sok dokumentum filmet láttam az energia témával kapcsolatban, és nem, nem magoltam be a látottakat, a gigawattokat, amikhez úgy ragaszkodsz, csak a lényeget szűrtem le magamnak. Kitartok azon álláspont mellett, mely szerint a fosszilis energiahordozókat lehetséges pótolni az egész bolygóra nézve.

Hogy a legáltalánosabb témával jöjjek: elektromos autó. Már a 70-es évek óta dolgoznak rajta egészen máig. Épp minap olvastam egy hosszú cikket arról, hol tart most a technológia.

A kocsi üzemképes, városi közlekedésre tökéletes, vidéki, hegyes tájon való kiránduláshoz rizikós, hisz itt már kiépített töltőállomás hálózatra van szükség.

Az "üzemanyag" töredéke a benzinnek.


Képzeljük csak el, ha mindenhol a zümmögő négykerekűek járnának. Nem lenne több szmogriadó, légúti megbetegedések, stb.


A számok, amikhez úgy ragaszkodsz, lehet helytállnának egy egyetemi disszertációban, de egy "baráti" beszélgetésben teljesen lényegtelenek, a közlendőmet a nélkül is ki tudom fejezni.


Jól elkanyarodtam az alaptémától, de az úgyse foglalkoztat már senkit, ahogy látom.

2011. nov. 7. 22:42
 35/40 eric_one ***** válasza:
100%

Kérdező kommentje tegnap 22:42


Azon is el kell gondolkodni hogy az elektromos autók gyártásához is ősmaradványi erőforrások felhasználása szükséges. A következő évtizedekben bizony ennek hiányát elkerülhetetlenül megtapasztaljuk.


Az ősmaradványi erőforrások adják a villamos áramtermelés 66%-át (az olajmennyiség 7, a földgáz 44, a kőszénmennyiség 88, a víz- és atomenergia 100%-a áramfejlesztésre fordítódik). Az ősmaradványi erőforrások kiesése fokozatos áramkorlátozást, illetve teljes kimaradást okoz. Áram nélkül a mai társadalom nem képes fennmaradni, a városi életforma megoldhatatlan nehézségekbe ütközhet. Ha nincs szállítás, az élelmiszer nem jut el a városokba (a szállítás 95%-a olaj alapú); áram nélkül megszűnik a vízellátás, a tájékoztatás és a hírközlés. Mivel a fejlett világ a kapcsolattartásra egyre jobban a világhálót és a hordozható telefon-rendszert használja, ezért ez a terület is komoly visszaesésre készülhet.

Ősmaradványi erőforrások nélkül nem lehet műtrágyákat és vegyszereket előállítani. A gépek is leállhatnak, mindez együtt a zöld forradalom utáni mezőgazdaság végét jelentheti. A termésátlagok ekkor a harmadukra-ötödükre esnének vissza, ebből súlyos éhínségek következnek.

Amikor arról beszélünk, hogy ki kell váltani a fogyó olajat, földgázt és szenet, akkor jusson eszünkbe, hogy a villamos áram 66%-a ezekből készül, a teljes energiatortából pedig 87%-ot tesznek ki, az olaj a közlekedésben szinte kizárólagos. Ugyanakkor a mai mezőgazdaság, gyáripar, acélgyártás, műanyaggyártás, stb. mind rendkívül erősen függ ezektől.

2011. nov. 8. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/40 Srapnel ***** válasza:
55%

"nem magoltam be a látottakat, a gigawattokat, amikhez úgy ragaszkodsz, csak a lényeget szűrtem le magamnak"


De a lényeg a számokban van, akár tetszik, akár nem. A magas vérnyomásról sem lehet úgy érdemben beszélni, ha nem tisztázod, hogy mennyi az a magas.


"Hogy a legáltalánosabb témával jöjjek: elektromos autó. Már a 70-es évek óta dolgoznak rajta egészen máig."


Az elektromos autónak csak az akkumulátor a baja, hisz' látod, a trolik már 30-40 éve mennek az utakon, ezért csak az utóbbin kell érdemben dolgozni. De ettől függetlenül az akkumulátorba sem magától megy bele a töltés.


"Az "üzemanyag" töredéke a benzinnek."


Töredéke mi?


"A számok, amikhez úgy ragaszkodsz, lehet helytállnának egy egyetemi disszertációban, de egy "baráti" beszélgetésben teljesen lényegtelenek, a közlendőmet a nélkül is ki tudom fejezni."


Csak a közlendőd hamis és félrevezető lesz ezáltal.


Ha van egy 20 Wattos napelemed, akkor egy 50 Wattos tévé nem fog menni róla, akárhogy rugózol a témán és akárhányszor járod körbe a témát, hogy de képzeljük el, hogy napelemmel megy a tévé. Elképzelni el lehet, de addig csak mese. Épp így mese az, hogy de semmi más dolgunk nincs, csak napelemet, meg elektromos autót gyártani és akkor minden megoldódik.


"A természet nagy könyvében csak az tud olvasni, aki ismeri azt a nyelvet, amelyen e könyv írva van, és az a nyelv: a matematika." - Galileo Galilei

2011. nov. 13. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/40 A kérdező kommentje:

Lári fári, nyílván nem én fogom ezeket a problémákat megoldani. Az emberiségnek az energia-falánkságát vissza kell fognia energia takarékos eszközökkel és életmóddal, a megújuló energiaforrásokat maximálisan ki kell használni, és akkor nyugi lesz.

Ja nem, akkor még vissza kell fizetnie az emberiségnek a hiteleit. De kinek is tartozunk? Áh mit számít, törlesszünk...

2011. nov. 14. 23:29
 38/40 eric_one ***** válasza:

"Az emberiségnek az energia-falánkságát vissza kell fognia"


Na ez ami nem fog menni, mert a világ gazdasági szerkezete a folyamatosa fejlődésre, növekedésre épül, ha lelassul a folyamat akkor bedől az egész.

A helyzet az hogy már nincs elég idő a probléma mentes átálláshoz, lekéstünk minimum 15évet legalább.

2011. nov. 15. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/40 A kérdező kommentje:

Nyilván szükség van egy ütős válságra, ami észhez térít. De hidd el, a mélypont után jön a felvirágzás.

Addig még tuti egy tucat világ vége jóslatot végig kell hallgatnunk.

http://www.youtube.com/watch?v=qyKJiMptXkU

Ezt tegnap néztem végig, nagyon érdekes. Itt is persze elmesélik, hogy nappal meg széllel nem lehet elegendő energiát nyerni, ez tény, ám sokkal érdekesebb a globális felmelegedésről elmondottak.

2011. nov. 15. 14:21
 40/40 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező,

szerintem el lehet fogadni a Bibliát és érdemes olvasni :)


én is gondolkoztam már azon, hogy vannak-e más bolygókon más teremtmények.

Szerintem Krisztus halála és feltámadása egyszeri és megimételhetetlen, más teremtményeknek biztos más a sztorija mint nekünk és kíváncsi vagyok rá, majd meg is tudom a Mennyben :)

Az, hogy vannak-e más teremtmények az univerzumban nem lényeges az üdvösség szempontjából, szerintem ezért nem említi a Biblia, de mivel Isten nagyon kreatív és a Bibliában van szó mennyei teremtményekről, biztosan vannak olyan lények, akii nem is hasonlítanak az emberhez.

2012. jan. 8. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!