Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az értelmes tervezés elmélet...

Izidorkata kérdése:

Az értelmes tervezés elmélet képviselői miért nem beszélnek az értelmes teremtőről?

Figyelt kérdés
Olvasom az értelmes tervezettségről szóló írásokat, és egy valamit nagyon hiányolok: -csak két dologról beszélnek, arról hogy 1. az élőlények milyen tökélets felépítésűek,2. mennyire hibás az evolúció elmélete. -én azt hiányolom hogy semmit sem hajlandóak beszélni arról hogy az élet, és a mindenség tervezője milyen célból, és hogyan alkotta meg a mindenséget, és az életet. Miért néznek ki az élőlények pont úgy ahogy kinéznek. Miért vannak emésztő szerveik, szaporító szerveik, érzékszerveik? Ha az élet megalkotója szellemi lény, inteligens, és tervezett: akkor milyen tervek alapján dolgozott? Mire lehet következtetni arról az értelmes teremtőről aki megalkotta a tigrist, elefántot, bélgilisztát, pókot?
2012. febr. 6. 22:10
1 2 3 4
 21/32 zeronibble ***** válasza:
13%
Hagyjuk szegény Istent most! Feszegessük az alkotás fogalmát, mert tényleg erről lehet szó! Én szoktam alkotni, ráadásul zenét, és fogalmam sincs, hogy ami készül, az miért olyan, honnan jön az ötlet, mi az alkotás "folyamata" a valóságban. Ez nem a tények és kapcsolataik világa, ez majdnem biztos. Az ész nem jó mindenre.
2012. febr. 8. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 A kérdező kommentje:

Minden tiszteletem a művészeknek, és a művészi alkotásoknak!


A műalkotást a művész hozza létre. A művész tudása, akarata tükröződik benne, a művész üzenetét hordozza, a műalkotás megformál valamit amit a művész meg akarja hogy formálva legyen.


A világmindenség alkotóját miért akarnánk elválasztani alkotásától a világmindenségtől?

Ez a hiányossága a mai materialista világképnek.

2012. febr. 8. 16:16
 23/32 zeronibble ***** válasza:
Vannak módszeres részei az alkotó folyamatnak, és van a fehér terület, amit nem érdemes elemezni, nincs értelme szándékokat találni. Csak jó.
2012. febr. 8. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 A kérdező kommentje:

Szerintem az értelmes tervezés hívei az utóbbi félévben valami csoda folytán eltűntek.

A honlapok nem frisülnek. Nem csak itt hanem az origon meg sehol sem nem komentelnek semmit.

Vagy stratégiai visszavonulót fújtak, hogy rendezzék soraikat, vagy az értelmes tervező kopppintott az orrukra? :)

2012. febr. 9. 16:03
 25/32 Srapnel ***** válasza:

"én épp a szabályokban látom a legfőbb érvet arra hogy van a világmindenséget betöltő végtelen értelem, és egy olyan tudás amely létrehozta az unverzumot"


Akkor most képzeld el, hogy nem Univerzum van, hanem Omniverzum, vagyis egyszerre létezik az összes olyan Univerzum, melynek mindegyike az összes lehetséges formális szabály összes kombinációjának egyikének megfelelően működik. Ebben az Omniverzumban benne van a mi Univerzumunk is, mint egy a végtelen sok lehetséges univerzum mellett. Na most: az Omniverzumhoz abszolút semmi intelligencia nem kell, csak az, hogy valamilyen formában az összes rendszer létezik, ami formális szabályok alapján működik.


"Ha az élet megalkotója szellemi lény, inteligens, és tervezett: akkor milyen tervek alapján dolgozott?"


Ennek semmi értelme. Ha én most találomra gyúrok valamit agyagból, akkor hiába kéred, hogy milyen tervek alapján dolgoztam. Ad-hoc alkottam valamit, nem terveztem. Sőt, alkothatok valami bonyolultat is, ami szabályos, akkor is lehet, hogy csak az alkotás idejére volt benne az elmémben a terv, utána elfelejtettem és kész.

2012. febr. 16. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 A kérdező kommentje:

Az első felvetésedre: Mindenesetre ez a logika elvezet oda hogy a teremtőnek épp úgy tulajdonságaik vannak mint a teremtett dolgoknak. Ateremtő épp úgy szabályoszerű mint a teremtett világ.

Az értelmes tervezetség képviselőitől anyi szellemi munkát elvártam volna hogy meghatározzák:

A teremtés szabályszerűségeit,

A teremtő szabályszerűségeit.

a teremtett világ ontológiai alaptulajdonságait.

A teremtő alaptulajdonságait.


Igazi vallásközi párbeszéd az lenne ha a különböző vallásokhoz is értő, értelmes tervezettséget képviselő tudósok a dogmatikájukat tudományos módon közös nevezőre hoznák. Ez egy komoly lépés lenne az értelmes tervezettség teóriája mellett.


Még egy gondolat az első felvetésedre: az inteligenciának is megvan a maga definiciója, filozófiai képlete. Az inteligencia is tervszerűen működő mechanizmus.


Még egyszer (nocheinmal) az első felvetésedre: a tervszerűségből csakis a tervre következtethetünk. Persze át kellene gondolni milyen formában létezhetnek tervek.


Omniverzum, multiverzum, univerzum, szóval mind csak verzum: játék a szavakkal.

2012. febr. 19. 13:45
 27/32 A kérdező kommentje:

második felvetésedre:

Az embernél, a többi állatfajhoz hasonlóan a cselekvéseink, működésünk nagyon kis részben megy át a tudat reflexióján. A lelki élet ebben a test fiziológiai folyamatoihoz hasonló: nagyrészt tudattalanul zajlik.

A tudat sem mindig egzakt: természetes hogy az ember alkotó folyamatait a pillanatnyi benyomások, improvizációk, reflexiók szövik át.

Az ember alkotó tevékenységének azonban más törvényszerűségeknek kell megfelelni mint létet létrehozó teremtő folyamatoknak, bár analógia van köztük.

2012. febr. 19. 13:51
 28/32 Srapnel ***** válasza:

"Az első felvetésedre: Mindenesetre ez a logika elvezet oda hogy a teremtőnek épp úgy tulajdonságaik vannak mint a teremtett dolgoknak. Ateremtő épp úgy szabályoszerű mint a teremtett világ."


Nagyon jól látod. A teremtő is szabályoknak veti magát alá, tehát nem mindenható.


"Az első felvetésedre: Mindenesetre ez a logika elvezet oda hogy a teremtőnek épp úgy tulajdonságaik vannak mint a teremtett dolgoknak. Ateremtő épp úgy szabályoszerű mint a teremtett világ."


Ez nem feltétlenül igaz. Ugyanis a tervszerűségre semmiféle egzakt, objektív kritériumot nem tudsz megfogalmazni.


"Omniverzum, multiverzum, univerzum, szóval mind csak verzum: játék a szavakkal."


Egyáltalán nem, már ha értelmezed is a szavakat, amit leírtam. Ennyi erővel, ha én azt mondom, hogy a kenyeret lisztből sütik, mondhatnád, hogy "á, ugyan, kenyér, liszt, csak játék a szavakkal". Az Omniverzum konkrét definícióval rendelkezik (meg is adtam), csak úgy, mint hogy megvan, hogy miből sütik a kenyeret.


"Az ember alkotó tevékenységének azonban más törvényszerűségeknek kell megfelelni mint létet létrehozó teremtő folyamatoknak, bár analógia van köztük."


Konkrétan mik is ezek a törvényszerűségek?

2012. febr. 19. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 zeronibble ***** válasza:
Én javaslom hagyjuk a francba az ID témát, nem oldható meg művészet és mindenféle önmeghaladós móka nélkül, hogy bepillantson az ember abba, ami a kis világán kívül van. A legtöbb észrevételt tényleg gondolatkísérleteken keresztül lehet tenni.
2012. febr. 22. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:
Mert a krisnások meg a keresztények egymásnak esnének.
2013. jan. 18. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!