Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A Biblia mit tanít az igaz...

A Biblia mit tanít az igaz vallásról? (Bővebben lent)

Figyelt kérdés

Azt tanítja, hogy csak kétféle vallás létezik: igaz és hamis vagy azt, hogy az egyetlen igazságnak sokféle verziója legitim Isten előtt? Egyáltalán ez utóbbi választ hogyan lehet elképzelni a gyakorlatban?

A kérdés nem provokatív vagy "térítő", őszintén érdekel.


2012. márc. 9. 10:54
1 2 3 4 5
 31/43 anonim ***** válasza:

Kedves Laci!


Kezdeném a végéről:


<A hitehagyottak honlapjaival nem szeretnék foglalkozni! > - írod.


Nekem fogalmam sincs, hogy az általam belinkelt honlapnak ki a "gazdája". Viszont semmiképpen nem értem ezt az elzárkózást. Félsz talán valamitől? Mitől? Figyelmedbe ajánlom a következő részletet egy WT – kiadványból:


"Nem csak azt kell megvizsgálnunk, amit személy szerint mi hiszünk, hanem azt is, amit az a vallásszervezet tanít, amellyel kapcsolatban vagyunk. Vajon tanításai teljesen összhangban vannak-e Isten Igéjével, vagy emberi hagyományokon alapulnak? Ha szeretjük az igazságot, semmit nem kell félnünk az ilyen vizsgálattól. Ezt a vizsgálatot mindannyiunknál az az őszinte vágy hassa át, hogy megtanuljuk, mi az Isten ránk vonatkozó akarata, hogy azután azt cselekedjük." (Az igazság, mely örök élethez vezet, WTB&TS, 1968. p. 13.)


Tehát: Miért ne vizsgálhatnád meg az ŐT tanításait?

Vagy esetleg tényleg igaz az, hogy a Szervezet megtiltotta, hogy ilyen írásokat olvassanak a tagjai? Ha igen, akkor nem érzed úgy, hogy túlzott mértékben beleszólnak az életedbe, korlátozzák a személyes szabadságodat és az önálló gondolkodásodat? És nem gondolod, hogy ha csak egyetlen forrásból táplálkozol, akkor az információid hiányosak és egyoldalúak lesznek? Ha nem kutatsz alaposan, hanem csak az ŐT-kiadványokat használod, az objektív, elfogulatlan kutatásnak mondható szerinted?


Pontosan ezek miatt merem állítani, hogy nem ismered a háromság-tannal kapcsolatos teljes tanításokat sem, pusztán csak annyit, amennyit az ŐT-ból tudsz, ill. némi halvány emléked van az előző vallásod alapján.


A név kérdését – mint már írtam – kitárgyaltuk, felesleges újra kezdeni. Ha kíváncsi vagy ezekre a kérdésekre, és nem akarod a fejedet a homokba dugni, mint a strucc, akkor használhatod a keresőt, vagy be is tudok másolni linkeket. Röviden és tömören a névről egyetlen szó, ami biztos: JHVH.


Az evangélium hirdetéséről írott bekezdésemből látom, sikerült kiragadnod a lényeget. :P

Tudod, egy szövegben a zárójelek vagy gondolatjelek közé írt rész egy kisebb hangsúlyú dolog a többihez képest. A lényeg az volt, hogy folyik az evangélium hirdetése a keresztény gyülekezetek által, tehát az Őrtorony vagy a JT-k hamisan állítják azt, hogy kizárólag ők "végzik a prédikáló munkát".


< Ha idézed,hogy kell imátkozni a politikáért légyszives támazd alá bibliaverssel !!! >


Tessék, a politikával kapcsolatos néhány bibliavers:


1. Általában, bármikor:

"Ismerik az ő férjét a kapukban, mikor ül a tartománynak véneivel." (Példabeszédek 31:23)

A "derék asszony" férjéről van szó. Miért ül a kapukban a tartomány véneivel? Ott folytak a tanácskozások, ítélkezések, a város fontos ügyeiről való tárgyalások...


2. Az elnyomó római hatalom alatt is:

"Intelek azért mindenek előtt, hogy tartassanak könyörgések, imádságok, esedezések, hálaadások minden emberekért, Királyokért és minden méltóságban levőkért, hogy csendes és nyugodalmas életet éljünk, teljes istenfélelemmel és tisztességgel." (1. Timóteus 2: 1 – 2) [Károli fordítás; a King James a "méltóságban levők" kifejezést "tekintélyes személyekként" írja.


3. A babiloni fogságban is:

"És igyekezzetek a városnak jólétén, a melybe fogságra küldöttelek titeket, és könyörögjetek érette az Úrnak; mert annak jóléte lesz a ti jólétetek." (Jeremiás 29:7)

Más fordítás szerint:

"Fáradozzatok annak a városnak békességén, ahová fogságba vittelek benneteket, és imádkozzatok érte az Úrhoz, mert annak békességétől függ a ti békességetek is! "


Nem mellesleg: a város szó görögül "polisz"; ebből származik a ma használatos "politika" szó, tehát a politika szó szerint a polisz dolgait jelenti.

"A politika kifejezés az ókori görög polisz névből ered. A politika szó eredeti jelentése közélet, ebben az értelemben tehát mindenki, aki részt vesz a közéletben, tevékeny (aktív) vagy tétlen (passzív) politikát folytat." (Forrás: Wikipédia)


Üdv. :)

2012. márc. 17. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/43 anonim ***** válasza:

@ Vidiripi:


< A kereszténységet mikor ismerte el az államhatalom legelsőre? Akkor ez itt a kérdés. Valamikor a 3. vagy a 4. században.>


A Google a barátod. :)


< Viszont Pál élt az államhatalom adta jogával. Pedig nem része a világnak.

Cselekedetek 16:35-40

Az adóval kapcsolatban meg maga Jézus volt az aki azt tanította a tanítványoknak hogy fizessék meg a császárnak ami a császáré. Meg azt is tanította nekik hogy vessék alá magukat a mindenkori államhatalomnak. Tehát engedelmeskedjenek de ha Pál élhetett a jogával mivel római állampolgár volt. (Róma 13:1) Akkor az államilag elismert keresztény egyházak miért ne tehetnék meg azt hogy élnek vele? Az összes amelyik erre jogosult s nem csak egy. >


Igeverseket máskor szíveskedj bemásolni. Már nyújtottam be ezügyben írásbeli kérvényt, mit tegyek még??? :(((


Szerintem ez két különböző eset, amit nem kell összemosni. Az egyik egy állampolgárságból fakadó jog, ami az állam minden egyes polgárát megilleti; a másik pedig egy bizonyos "kiváltság", egy másodlagos vagy szerzett jog, amihez kérvényt kellett benyújtani stb. Már a másik kérdésnél átrágtuk.


< "[Vidiripi, nagyon figyelj majd! :) ]>

Bocsi, nem különítettem el világosan; ez még az 1. 2-re vonatkozott, tehát a linkre. Csak mert az új, még nem láttad. :)


< A politikában keresik Isten országát?>


Dehogyis. A többit az előző kommentben leírtam.


Üdv. :)

2012. márc. 18. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/43 anonim ***** válasza:

Vidiripi


"A Google a barátod. :)" A 4. században.


"Igeverseket máskor szíveskedj bemásolni. Már nyújtottam be ezügyben írásbeli kérvényt, mit tegyek még??? :((("


Ez igaz valóban kérted. De úgyis mindig gond van a biblia fordításokkal.

Szóval saját Bibliád a barátod. Cselekedetek 16:35-40


"Már a másik kérdésnél átrágtuk." Szerintem nem rágtuk át de lehet hogy én emlékszem rosszul.


Linket "csekoltam".


"< A politikában keresik Isten országát?>


Dehogyis. A többit az előző kommentben leírtam."


Te hol keresed Isten országát? (Írj priviben!)

Annyit megjegyeznék hogy a 31. kommentedben a 3-ból kettő arról szól hogy imádkozzunk értük s nem arról hogy tevékenyen vegyünk benne részt. De lehet hogy én értelmezem rosszul.

Az 1. pedig ószövetségi idézet.

De különbség van aközött hogy római uralom alatt él valaki vagy római állampolgár. Hatalmas különbség.

2012. márc. 18. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/43 anonim ***** válasza:

Kedves Berta.Szervusz!

"Vagy esetleg tényleg igaz az, hogy a Szervezet megtiltotta, hogy ilyen írásokat olvassanak a tagjai?"

Jehova szolgálata önkéntes szolgálat, semmit nem mondanak meg, nem tiltanak meg, nem határozzák meg hogy mit is tegyünk, mivel ismétlem magam, hogy ÖNKÉNTES SZOLGÁLAT.Mivel rendszeresen részt veszek a prédikáló szolgálatban ismerem az emberek hitnézeteit és annak magyarázatát, ezért nem lehet azt mondani, hogy félek megismerni más tanitásokat.Figyelj meg egy egyszerű szemléltetést:

Hogyan tudhatod meg, hogy mi a helyes módja Jehova imádatának? Nem kell az összes vallás tanításait tanulmányoznod és egybevetned. Elég, ha megtanulod, hogy mit tanít a Biblia az igaz imádatról. Ezt így szemléltethetnénk: Sok országban gondot okoz a pénzhamisítás. Ha az lenne a dolgod, hogy észrevedd a hamis pénzt, hogyan fognál hozzá? Megpróbálnád megjegyezni az összes különböző típusú hamisítványt? Biztosan nem. Hamarabb jutnál eredményre, ha a valódi pénzt tanulmányoznád. Ha már tudod, hogyan néz ki a valódi, felismered a hamisat is. Ugyanígy, ha meg tudjuk állapítani, hogy melyik az igaz vallás, akkor már felismerjük azt is, hogy mely vallások hamisak.

„ Pontosan ezek miatt merem állítani, hogy nem ismered a háromság-tannal kapcsolatos teljes tanításokat sem, pusztán csak annyit, amennyit az ŐT-ból tudsz, ill. némi halvány emléked van az előző vallásod alapján. „

Minden bizonnyal olvastad azokat az irásszövegeket, amelyeket a 12:07-nek irtam.Kell ennél egyértelmübb magyarázat, hisz ezeket a szavakat Jézus jelentette ki és bármely fordításu Bibliában megtalálható.


Én nem állitom, hogy más egyházak nem hirdetnek, de ha elolvastad az Ézsaiás verseit, melyet idéztem, egyértelműen kiderül belőle, hogy a fő mondani valónk megismertetni Isten nevét, -JHVH(Jehova vagy Jahve leginkább elfogadott a magyar nyelvben)-szándékát és Isten Fiát, Jézus Krisztust.Ezt ilyen formában más vallások nem teszik.Ellenben az igaz, hogy más vallások csak optimális setben prédikálnak amikor nekik kényelmes(ezzel senkit nincs szándékomban megsérteni).

Gondolom emlékszel azokra a bibliaversekre melyeket a kormányzatokkal kapcsolatban irtam neked, és ezek elég egyértelműek voltak de most figyeld meg Jézus esetét: ha helyes lenne beleavatkozni a politikába Ő megtehette volna, hisz Sátán az egész világ felett való uralkodást felajánlotta neki:

„Ismét magával vitte őt az Ördög, most egy rendkívül magas hegyre, és megmutatta neki a világ összes királyságát és azok dicsőségét, majd ezt mondta neki: „Mindezeket neked adom, ha leborulsz, és imádatot mutatsz be nekem.”Akkor Jézus így szólt hozzá: „Eredj el, Sátán! Mert meg van írva: »Jehovát, a te Istenedet imádd, és egyedül neki végezz szent szolgálatot.«” Akkor elhagyta őt az Ördög, és íme, angyalok jöttek, és szolgálni kezdtek neki.”(Máté 4:8-11)


Üdv.

2012. márc. 19. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/43 anonim ***** válasza:
Kedves Laci. Arra nem válaszoltál, hogy akinek a Királyságát prédikálod az neked kit jelent? királyoknak KIRÁLYA, uraknak Ura. Ő a BÁRÁNY.
2012. márc. 19. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/43 anonim ***** válasza:
43%

kedves 18.31

Fogok válaszolni, csak egy kimerítő napom volt.

2012. márc. 19. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/43 anonim ***** válasza:
90%

@ Vidiripi:


< Ez igaz valóban kérted. De úgyis mindig gond van a biblia fordításokkal. Szóval saját Bibliád a barátod. Cselekedetek 16:35-40 >


Miért lenne gond? Nekem csak az a gond, ha az ÚVF olyan részéből idéz valaki, ami nem egyezik meg a többi fordítással. Az igehelyet pedig kikerestem (a Károliból :P), láthatod abból is, hogy reagáltam rá.


< "Már a másik kérdésnél átrágtuk." Szerintem nem rágtuk át de lehet hogy én emlékszem rosszul. >


Dióevészet vagy Cavinton, egyéni ízlés szerint. :)

Annál a kérdésnél volt, ahova belinkeltem a két NAV-os oldalt az 1%-okról. Az egyiket le is nyúltad egy másik kérdéshez, de nem baj, nincs megtiltva. :P


< Te hol keresed Isten országát? (Írj priviben!)>


Jó, majd ha egyszer elérek odáig... Miután válaszoltam a folyamatos kismillió kérdéseitekre és válaszaitokra... :P


<Annyit megjegyeznék hogy a 31. kommentedben a 3-ból kettő arról szól hogy imádkozzunk értük s nem arról hogy tevékenyen vegyünk benne részt. De lehet hogy én értelmezem rosszul. Az 1. pedig ószövetségi idézet. >


Nem egészen... Egy szól az imádkozásról (a 2.), egy a tevékeny részvételről (1.), és egy a tevékeny részvételről + az imádságról.


Az 1. és a 3. ÓSZ, a 2. ÚSZ; de mivel az ÚSZ-ben nincs erre vonatkozóan "felülírás", ezért ugyanúgy érvényes.


Szóval: szoktál imádkozni a kormányért, az államért, a politikusokért? Fáradozol a város békességén, avagy igyekszel a jólétéért tenni valamit?


És főleg és leginkább, bár csak költői kérdés: Teszik-e ezeket a JT-k?


< De különbség van aközött hogy római uralom alatt él valaki vagy római állampolgár. Hatalmas különbség. >


Ez így van. Csak nem értem, mire írtad, és mit akarsz vele. Tessék szíves kifejteni. :)


Üdv. :)

2012. márc. 20. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/43 anonim ***** válasza:

@ Laci:


Rendben, azt állítod, önkéntes szolgálat, nincs ilyen tiltás. Én ugyan olvastam ilyesmit, ezért is kérdeztem meg, de elfogadom a válaszod. Viszont a többi kérdéseimre nem válaszoltál, melyeknek a lényege az, hogy vajon mi akadályoz meg abban, hogy megvizsgálj más nézőpontokat is, ill. miért zárkózol el egyes írásoktól. Tudod, én protestáns keresztény vagyok, de időnként olvasok ateista honlapokat is, mostanában rengeteg JT-s irodalmat is (mint már említettem), és pár hete még egy sátánista weblapot is megnéztem néhány oldal erejéig, hogy meg tudjak írni egy választ (cáfolatot).


A szemléltetés...

Először is, ezt már megint másoltad, méghozzá a Mit tanít valójában a Biblia? c. kiadványból. :P

Mint már itt is említettem, a szó szerinti idézeteket illik idézőjelbe tenni, és megjelölni a forrást. Ezek hiányát plágiumnak hívják, továbbá megtévesztő, mert az olvasók azt hihetik, hogy saját gondolatok, pedig nem azok...


Másodszor: Már ismertem ezt a "szemléltetést", és meg kell mondjam, a legkevésbé sem helytálló. 1. Rossz a kiindulási alap, mivel eleve egy szervezet (az ŐT) elképzelését tükrözik az "igaz vallás" és az "igaz imádat" kifejezések, holott a Bibliában ezek nem szerepelnek, tehát a Biblia nem tanítja azt, hogy kizárólag egy igaz vallás / vallásfelekezet / csoportosulás vagy akármi lenne igaz.

2. Még ha el is fogadnánk, hogy létezik ilyesmi, akkor is fennáll egy másik probléma: A "valódi" pénz tanulmányozása jelen esetben szintén nem lehet objektív, mivel az ŐT teológiájára épülő tanításról van szó, tehát ez van igaznak beállítva. Ebből pedig kizárólag az a következtetés adódhat, hogy az összes többi hamis. [Zárójelben: 3. Ha megkérdezel banki dolgozókat, nem fogják alátámasztani, hogy elegendő egy igazi bankjegyet alaposan megvizsgálni; mert mutatnak nekik különféle hamisítványokat is.]


"Minden bizonnyal olvastad azokat az irásszövegeket, amelyeket a 12:07-nek irtam.Kell ennél egyértelmübb magyarázat, hisz ezeket a szavakat Jézus jelentette ki és bármely fordításu Bibliában megtalálható."


Igen, kell(ene) ennél egyértelműbb magyarázat. Ugyanis vannak olyan igeversek is, amelyekből pedig nem ugyanez a következtetés adódik. Továbbá ezek között is van olyan, amely Jézus ideiglenes emberi állapotából következőleg természetes.


"Én nem állitom, hogy más egyházak nem hirdetnek, de ha elolvastad az Ézsaiás verseit, melyet idéztem, egyértelműen kiderül belőle, hogy a fő mondani valónk megismertetni Isten nevét, -JHVH(Jehova vagy Jahve leginkább elfogadott a magyar nyelvben)-szándékát és Isten Fiát, Jézus Krisztust.Ezt ilyen formában más vallások nem teszik.Ellenben az igaz, hogy más vallások csak optimális setben prédikálnak amikor nekik kényelmes(ezzel senkit nincs szándékomban megsérteni)."


Az idézett Ézsaiás 43:10-12-ből ez ugyan nem derül ki... Idézem én is, a Károliból:


"Ti vagytok az én tanúim, így szól az Úr; és szolgám, akit elválasztottam, hogy megtudjátok és higgyetek nékem és megértsétek, hogy én vagyok az, előttem Isten nem alkottatott, és utánam nem lesz! Én, én vagyok az Úr, és rajtam kívül nincsen szabadító! Én hirdettem, és megtartottam, és megjelentettem, és nem volt idegen isten köztetek, és ti vagytok az én tanúim, így szól az Úr, hogy én Isten vagyok."


Az "Úr" szó helyére nyugodtan behelyettesíthetjük a JHVH tetragrammát. :)

Kiknek mondta ezt JHVH? Izrael fiainak. Tehát kik JHVH tanúi? Izrael fiai.

Honnan lehet ezt tudni? Az előző versekből, egészen pontosan:

"És most, oh Jákób, így szól az Úr, a te Teremtőd, és a te alkotód, Izráel: Ne félj, mert megváltottalak, neveden hívtalak téged, enyém vagy! (...) Mert én vagyok az Úr, a te Istened, Izráelnek Szentje, a te megtartód." (Ézsaiás 43:1, 3a)


"Gondolom emlékszel azokra a bibliaversekre melyeket a kormányzatokkal kapcsolatban irtam neked, és ezek elég egyértelműek voltak ..."


Nekem igen, eddig is; remélem, te is elolvastad azokat az igéket, amiket én írtam. Mert azokból egyértelműen kiderül, hogyan kell a kormányokhoz, a politikához viszonyulnia egy igazi kereszténynek.


"... de most figyeld meg Jézus esetét: ha helyes lenne beleavatkozni a politikába Ő megtehette volna, hisz Sátán az egész világ felett való uralkodást felajánlotta neki: ..."


Ezt a történetet nagyon nem kellene idekeverni, nem erről szól. Itt nem a politikába való beavatkozásról van szó, hanem az uralom átvételéről az egész Föld felett. Jelenleg Jézusé minden hatalom, mert Ő legyőzte a sátánt. Ha akkor elbukott volna, a megváltás nem mehetett volna végbe, és nem lenne lehetőség kijönni a sátán uralma alól. Jézus vére által pedig van lehetőség mindazoknak, akik ezt a döntést szabad akaratukkal élve meghozzák.


Hát, gondolkozz el ezeken, kérlek, meg azokon is, amiket eddig írtam.


Üdv. :)

2012. márc. 20. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/43 anonim ***** válasza:

Vidiripi


Berta Wooster!


Először is külön köszönöm hogy velem szemben nem általánosítasz.


Jó neked majd külön bemásolom az igéket. :)


3. A babiloni fogságban is:

"És igyekezzetek a városnak jólétén, a melybe fogságra küldöttelek titeket, és könyörögjetek érette az Úrnak; mert annak jóléte lesz a ti jólétetek." (Jeremiás 29:7)

Más fordítás szerint:

"Fáradozzatok annak a városnak békességén, ahová fogságba vittelek benneteket, és imádkozzatok érte az Úrhoz, mert annak békességétől függ a ti békességetek is! "


Akkor talán elemezzük ki azt a szót is hogy: "...békességén..."


Elképzelhető hogy megint rossz úton járok de a politika az békés dolog? S itt most ne a látszat szerint ítéljük meg a dolgot.


"És főleg és leginkább, bár csak költői kérdés: Teszik-e ezeket a JT-k?"


Írd ki kérdésként és akkor bármelyik tanú válaszolhat rá.

De először tisztázni kellene hogy pontosan mit is értünk az alatt hogy: "Fáradozzatok annak a városnak békességén..."

2012. márc. 20. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/43 anonim ***** válasza:
100%

@ Vidiripi:


< Akkor talán elemezzük ki azt a szót is hogy: "...békességén..."

Elképzelhető hogy megint rossz úton járok de a politika az békés dolog? S itt most ne a látszat szerint ítéljük meg a dolgot. (...)

De először tisztázni kellene hogy pontosan mit is értünk az alatt hogy: "Fáradozzatok annak a városnak békességén..." >


Szóelemzéshez javaslom az értelmező kéziszótárat. :)

Önmagában a politika szerintem semleges ebből a szempontból. De hogy mit csinálnak belőle, az már más kérdés.

A "fáradozás a békességen", ill. a "jóléten való igyekvés" pedig pontosan azt jelenti - többek között - szerintem, hogy tegyünk meg minden tőlünk telhetőt annak érdekében, hogy béke és jólét legyen és maradjon is. Röviden.


< Írd ki kérdésként és akkor bármelyik tanú válaszolhat rá.>


Nem írom ki, köszi, tudod, hogy nem vagyok egy kérdéskiírogatós fajta. :P

Legalábbis 9 hónap alatt 3 kiírt kérdéssel nem mondanám annak magamat. :)


Üdv. :)

2012. márc. 21. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!