Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Nem kéne a szentek egy részétő...

Granulátum kérdése:

Nem kéne a szentek egy részétől elvenni a 'Szent' címet?

Figyelt kérdés

Elsősorban az Istvánkirály-Olaf-Vlagyimir hármasra gondoltam, meg a többi erőszakkal térítőre.

Illetve a vértanúk egy részével nem vagyok kibékülve, akik pogány vidékekre utaztak és megpróbálták rávenni a lakosokat hogy új életformát válasszanak, meg jól lefikázták a többszáz(ezer) éves világukat, oszt ha ezért agyonverték őket, ment a nagy ámulat meg döbbenet az "igazhitűek" körében.



2012. okt. 18. 21:56
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
38%
Egyetértek. István királytól én is visszavonnám a szent címet. Általában úgy kapták meg a címet, hogy erőszakkal térítették a kereszténységet vagy egy szép zsáknyi aranyat adtak az aktuális pápának vagy egyházi vezetőnek esetleg haláluk után majd minden pénzüket az egyházra hagyták. Ezek aztán hatalmas szent dolgok. Aki meg azt írta, hogy ezt vajon az inkvizíció idején mertük volna mondani. Hát te nagyon fogyi vagy. Voltak akik annak idején is kimertek állni a a kereszténység romlottsága mellett. Ezt te úgy se érted, mert te is egy agy átmosott keresztény vagy. A vallásod egy ocsmányság, hazugságra és mások megfélemlítésre épül. Európához és Európai alapjaihoz, kultúrájához semmi köze nincsen. A Közel-keletről behurcolt szenny ez a "vallás".
2012. okt. 19. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 Ozmium42 ***** válasza:
42%

Úgy látom, a kurucinfós söpredék ide talált a gyk-ra is észt osztani a saját keveséből. Legalább az alapfogalmakkal tisztában kellene lenni, történelmi evidenciákról meg már nem is beszélek. Persze a marxista kutyaugatás nem hallatszik az égig :D


A szent címet nem a tökéletes feddhetetlen embereknek adták, hanem olyanoknak, akik hősiesen megvallották a hitüket (lásd vértanúk, térítők), illetve valamilyen csodát tettek. A marxisták nem hisznek a csodákban, ezért az összes szenttől meg kellene vonni a címet ilyen nekifutásból (a marxisták ennél többet is, az egész vallást el akarták törölni, tehát ne adjátok ennél alább)


Szent István apostolkirályunk már a történelmi evidenciák közé tartozik, hogy semmiféle térítés nem volt az idejében, erőszakos meg pláne nem. Többet kellene művelődni, és nem kultúrszemét rockoperákból :)

2012. okt. 19. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 anonim ***** válasza:
68%
Úgy látom, hogy te vagy itt a kurucinfos söpredék. Az emberi butaság eszméletlenül határtalan. Ilyet, hogy tudtál írni, hogy István király idejében nem volt erőszakos térítés és hogy ő maga nem térített senkit se erőszakosan? Kérlek-komolyan érdekel, nem provokálok- mutass nekem cikket, hírt akármit ami ezt bizonyítja, mert én az ellenkezőjéről tudok.
2012. okt. 19. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 Ozmium42 ***** válasza:

1. Mutass bizonyítékot rá, hogy megtörtént! Keresd ki a Képes Krónikából, ahogy István nyomkodja a keresztvíz alá a varkocsos barbár magyar fejeket például. Ez egy óriási horderejű esemény lehetett a nép életében, bizonyára megörökítették korabeli források :)


2. Szántai Lajos, Pap Gábor, (ezek ketten némi fenntartással kezelendők, de javarészt igazat mondanak) Dr. Varga Tibor, és szerencsére egyre többen mások. Miről is van szó? Hozott néhány törvényt, amivel az akkori keresztény vallásgyakorlatot kiigazította, mivel apostolkirály volt. Nem fejtem ki, a forrásaimat fentebb említettem, jó néhány órányi anyag, úgysem fogsz utána járni, tehát maradjunk ennyiben.

2012. okt. 19. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:

A képes krónikát hmm nem nagyon tudom hitelesnek nyilvánítani. Nemere István Magyarország története című könyvében úgy nevezei, hogy: Mindenre képes krónika vagy erősen cenzúrázott krónika. Az a könyv a középkorban íródott, tehát elfogult a kereszténységgel szemben. István irályról bizony fent maradt, szívesen megmutatnám neked amit a Nemere írt a könyvben, de sajna nem fog menni. Már pedig olyanokat írt le, hogy: szó szeint írom amit a könyveb olvastam:"

Pterus Ransanus nápolyi-sziciliai kórnikás, aki Magyarországon is ügyködött jóval később szintén krónikát írt a magyarok dicső és kevésbé dicső tetteiről. Ő már nem csak Istvánnál hanem apjánál Gézánál is megemlíti, hogy miféle rezsimmel vettér rá a magyarokat a kereszténységre:"Géza szétosztotta seregeit alkalmas helyen. Amikor észrevette, hogy eljött a megfelelő idő annak végrehajtására, amit eltervezett, hírvivője által feltárta szándékát, figyelmeztetett minden magyart és megaparancsolta nekik, hogy tévelységből amelyben élnek, magukhoz térve vegyék fel az igaz isten hitét, amelyet ő maga is felvett isteni sugallatra. Ugyan is nem tűrhette tovább, hogy alattvalói sötétségben tévelyegjenek és az ördögnek szolgálva elveszejtsék magukat." Aztán jött a megtorlás " Akik pedig semmibe veszik az üdvös figyelmeztetéseket és parancsokat azok semmi mást ne várjanak, mint hogy egy szálig megölik őket".


Ír még egy pár érdekességet, de azt nem írom le már szó szerint. Kis szemezgetés: Ransanua megjegyzi:" Sok színlelik Krisztust mert félelmtől vezérelve tértek meg." Ezt István és apja Géza tették. Utána levő királyok mit tettek? Orseolo Péter például? Írjak róla is? Na és Koppány? A könyvben szépen megírja, hogy rokoni szálak fűzték Istvánhoz. És mi lett a vége Koppányt István lefejezte miért? A pogánysága miatt, mondjuk voltak más okok is de ez is közrejátszott benne.

2012. okt. 19. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
Bocsánat Petrus Ransanus a neve. Összekevertem a két betűt.
2012. okt. 19. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 Ozmium42 ***** válasza:

Keresztény, mondjuk római katolikus szempontból (ezt úgy mondom, hogy én is az vagyok, nem csak "papíron") éppenséggel dicsőség, ha egy középkori király kényszeríti a népét a katolikus hitre (nem manapság, de a középkorban). Ha megnézed a katolikus szemléletet ma, akkor láthatod is, hogy így tanítják. István építi a templomokat, küzd a pogányok ellen, támogatja az egyházat a fegyver erejével is, abszolút pozitív szereplő. Teljesen okafogyott, hogy a részleteket cenzúrázzák. Magának az egyháznak ennél sokkal hajmeresztőbb történetei is sokkal jobban vannak dokumentálva.


De bezzeg mi magyarok nem tudjuk saját magunkról, hogy el vagyunk nyomja, nekünk a külföldi források mondják meg, akik sosem hazudtak rólunk. Atilláról sem, aki kutya fülű volt :)


Egyébként a Képes Krónikát csak hasraütésszerűen írtam, nem arra akartam kiélezni. Csak egy példa, ami "megfeledkezik" erről az eseményről. Azért erre is áll, hogy a Krónikát nem a nagyérdemű (félre)tájékoztatására szánták, hanem a királynak, előle meg minek cenzúrázták volna, amit a megelőző királyok tettek, főleg, ha esetleg tud is róla eleve, ha meg nem tud, akkor duplán főleg. Lényeg a lényeg, akárhogy is nézem, középkori, keresztény szempontból egy ilyen történet, mint ahogy Istvánt ma értelmezik, sehogyan nem szégyen.


Szántai Lajos említ egy olyan teóriát, miszerint Koppány nem is létezett, hanem Nagy Károly kegyetlenkedéseinek a visszavetítése, és így igazolásaként született ez a felnégyelős sztori. Elgondolkodtató ez is, de bizonyítani nyilván nem lehet. Ha megmaradunk annál, hogy Koppány létezett, akkor is több sebből vérzik a vallási szál. Eleve Koppány támad, és ha már támad, akkor nem vallásról diskurálnak. Eleve a trónért lázadt, nem a vallás miatt. Nem is tudjuk, milyen vallása volt, azt meg szintén nem, hogy valaki piszkálta volna őt pont emiatt (rockopera nem ér)


Végül azt kell megjegyezni, hogy nem vagyok benne biztos, de hajlok rá, hogy István idejében az a vallás, amiről ott szó van, az csak névleg katolikus, de egy teljesen sajátos magyar gyakorlat (amit mellesleg nem üldöz senki), vagy még névleg sem katolikus, hanem egy önálló magyar egyház, aminek a magyar király a feje, hiszen ahogy én tudom, néven nem igazán nevezik, csak mint "igaz hit", ahogy te is idézted, vagy "Jézus igaz hite", stb.


Miért valószínűsítem a "magyar egyház" teóriát? Azért, mert nem áll meg a lábán az a történet sem, hogy István azért vette volna fel a kereszténységet, mert félt a nyugattól. Kétszer is legyőzte a Német-Római császár seregét például, illetve egyetlen vesztes csatájáról sem tudunk, pedig elég sokat csatázott, kívül-belül. Megkapja a pápától az apostol címet (ezt gondolom sejted, mit jelent, a pápa maga nem apostol, csak "apostoli"). Egyszerűen nem létezett olyan külföldi erő, akinek az lett volna a legnagyobb baja, hogy a magyar egyszerű köznép milyen vallást gyakorol. Nem hogy még pár száz fős német lovag küldöttség terrorizálja az országot. Teljesen életszerűtlen.


Végezetül azt kell megjegyeznem, hogy a népemlékezet sem tud semmit a mai divatos István gyűlöletről. Csángó népdal:


[link]

2012. okt. 19. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 Ozmium42 ***** válasza:
Bocsánat, nem Nagy Károly, hanem Károly Róbert :D
2012. okt. 19. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
Dehogy nem volt vereség a nyugatól. Keress csak rá az Augsburgi csatára 955ből. Az jelentette a magyar kalandozások végét. És ez még a kereszténység felvétele előtt történt, de már akkor mikor a magyarok itt éltek a Kárpát-medencében. Természetes, hogy a keresztények a hittérítőket pozitívan állítják be. De ha a politikát nem számítjuk akkor minek kellett az emberekre rá erőszakolni az idegenek hitét? De mondok mást is. Mikor Kazár uralom alatt éltek még a pusztában Álmos fejedelem ideje alatt az ősök akkor bizony azt mondták a magyarok. Nem értjük, hogy miért gyilkolnak valakit a vallása miatt. ezt a kazárra értették mert az zsidó vallású volt és utálta a keresztényt. Európának igen is érdeke volt, hogy a magyarokra is ráerőszakolja az új vallást. Különben mi lett volna? Keresztes hadjárat. Hisz a sok keresztény között él egy pogány név. A Litván nagy fejedelemség is pogány volt, végül Nagy Lajos király lányát Hedviget a nagy fejedelemhez kényszerítették és így tértek át ők is a keresztény vallásra. Gondolj csak a törökökre, ők is pogánynak számítottak itt és sokszor ezért is indítottak ellenük támadást a magyarok is. A Dózsaféle parasztfelkelésnek is ez volt az előzménye. Nem tudtunk volna élni ez a vallás nélkül, sajnos. Ugyan akkor nem jogosít fel senkit arra, hogy milyen eszközzel térít. Ez egy szükséges rossz volt, hogy ma Európa közepén legyen egy ország aminek még mindig magyar a neve. Részben ezért is, mert inkább volt politika mint sem őszinte hitbeli meggyőződés ezért is nem lehet Istvánt szentnek nevezni.
2012. okt. 19. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim ***** válasza:

"Boldogságos Szûzanyánknak, mint magyarok Asszonyának"

amit linkeltél ez onnan van. Szent István szűz Máriának ajánlotta az országot. A magyar ősvallásban van egy személy Boldogasszony később a kereszténységben az lett Mária. Ez is csel volt, politika. Így a még mindig sok pogány könnyebben el fogadta az új vallást. Hisz a kevésbé gondolkodó pogány azt hitte, hogy Boldogasszonyé az ország.

2012. okt. 19. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!