Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért ilyen észszérűtlen és...

Miért ilyen észszérűtlen és igazságtalan a katolikus vallásban a böjt?

Figyelt kérdés

Nagypéntek van, ami ugye szigorú böjt. Ezen a napom a katolikus vallás szerint , hús tilalom van, azaz szinte bármi jót lehet enni csak húst nem. Apukám nagyon szigorúan tartja katolikus vallását és családnak nekem is teljesen megtiltja a hús fogyasztását. Ellenben mai napi ebéd a kedvence lesz mákos nudli és nagy hangon mondja, hogy ezt szabad enni, mert ez nem hús.

Valóban ez így rendben van, hogy csak húst nem lehet enni egy vegetáriánus világban? Nem kéne változtatni ezen is a katolikus vallásnak? Apám teljes joggal eheti a kedvencét, mert jelszóval az nem hús


2013. márc. 29. 14:12
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
44%
Húsvét előtt 40 napig kellene mellőznie a húsfogyasztást.
2013. márc. 29. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

A szigorú böjt nemcsak abból áll, hogy nem eszünk húst, hanem abból is, hogy nem zabáljuk magunkat tele hatpofával, mivel csak háromszor lehet enni (tehát nincs nasi sem) és ebből csak egyszer lakunk jól.

Egyébként a katolikus böjt nem csak az ételről szól, csak mindenki ezt hangsúlyozza ki. Itt a lényeg a lemondás és az imádság. Én pl. nem eszek édességet sem és csak vizet (teát) iszom. Más nem néz TV-t, nem cigizik, nem megy autóval stb. Ez is mind lemondás, nem kell csak a húsra gondolni.

2013. márc. 29. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
Ezek csak szimbólikus szokások, nincs jelentősége. Ha nem eszik húst, akkor jól csinálja.
2013. márc. 29. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
89%

apukád rosszul gondolja...


Katolikus iskolába jártam, egy apáca tanította nekünk a hittant. persze böjt idején szóba jött ez a dolog (jelzem én nem vagyok hívő)


azt mondta nekünk Katalin nővér: a böjt nem a hús elhagyásáról szól, hanem arról, hogy lemondunk ebben az időszakban valamiről, ami nekünk kedves és helyette az imádsággal és gondolkodással foglalkozzunk. Ez nem koncentrálódik feltétlen az evésre, hanem mondjuk aki imád szappanoperákat nézni az a böjti időszakban lemond erről és mással foglalkozik.

2013. márc. 29. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Így van, ez nem a hűs lemondásáról szól.

Nem ésszerűtlen az a fajta böjt sem, de dogmát nem kellene belőle csinálni egyik esetben sem.

Semmit nem ér az egész, ha nem szívesen csinálod.

2013. márc. 29. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

#2jól tudja, te nem. "Apám teljes joggal eheti a kedvencét"

-ne irigyeld a szüleidet.

"Kis lábaskában hazahozta

kegyelmeséktől vacsoráját,

lefeküdtünk és eltünődtem,

hogy ők egész fazékkal esznek - " (József Attila)

2013. márc. 29. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Szerintem az is baj, hogy nem újul meg az egyház. Régen mikor még ezt bevezették, akkor hús volt az ünnepi királyi étel. Ma már egyáltalán nem így van, szinte divat vegetáriánusnak lenni.


És mivel dogmaként a katekizmusban az van lefektetve, hogy húst nem szabad enni, így jogosan mondhatja azt, hogy én bűnözök, ha húst eszek, ő meg nem mert nudlit eszik (kedvence)

2013. márc. 29. 14:54
 8/16 anonim ***** válasza:

"és családnak nekem is teljesen megtiltja a hús fogyasztását."


Na ez az igazi baj! A bigottság! A butaság édestestvére!Megtiltja! Ha egy csöpp esze lenne ilyet nem tesz.Mi az hogy megtiltom a családomnak?Ki az istennyilának képzeli magát?

2013. márc. 29. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

De kérdező leírtam már..

Miben kéne még jobban megújulnia az Egyháznak?? Az Egyház jelenleg is azt tanítja, hogy a böjt lemondás és imádság. Bár hústilalmat kér, de nem a húson van a hangsúly. Ha valaki vega, akkor nyilván valami másról mond le.

CIC (Codey Iuris Canonicii)

A bűnbánati napok lényege:

"A bűnbánati napokon az Egyház megrendüléssel, a vezeklés és hálaadás szellemében emlékezik meg Krisztus kínhaláláról, mely minket bűneink terhétől megszabadított. Csatlakozunk Urunk áldozatvállalásához, hogy saját és mások bűneiért engesztelve kiegészítsük azt, ami még hiányzik Krisztus szenvedéseiből (Kol 1,24). Ugyanakkor erősítjük magunkat, hogy a kísértéseknek könnyebben ellenálljunk."

"1253. kánon - A püspöki konferencia pontosabban is meghatározhatja a böjt és a hústilalom megtartását, továbbá egészében vagy részben helyettesítheti is a hústilalmat és a böjtöt a bűnbánat más formáival, főként a segítő szeretet cse­lekedeteivel és vallásgyakorlatokkal."

2013. márc. 29. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Andizsuzsi ***** válasza:

"Szerintem az is baj, hogy nem újul meg az egyház.


És mivel dogmaként a katekizmusban az van lefektetve, hogy húst nem szabad enni, így jogosan mondhatja azt, hogy én bűnözök, ha húst eszek, ő meg nem mert nudlit eszik (kedvence)"


Édesapád nem az egyház. Az egyház e tekintetben már régen megújult, mint azt előttem már többen is írták.

2013. márc. 29. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!