Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ateisták, mit gondoltok...

Ateisták, mit gondoltok ezekről a tényekről?

Figyelt kérdés

Nem célom a provokáció, minden véleményt elfogadok, mert véleményekre vagyok kíváncsi. Azt szeretném megtudni, hogyan állnak hozzá az ateisták az alábbi, vallási kötődésű tényekről:

-A világ nagy tudósainak nagy része vallásos volt (pl: Newton, Kopernikusz, Kepler, Rutherford stb. Továbbá rengeteg természettudós vagy fizikus nevét fel lehetne itt sorolni)

-Az ateizmus a felvilágosodás után kezdett megerősödni. Az addig élt, igen mélyen vallásos emberek tehát hiába hittek Istenben? Azaz több millió, milliárd ember hite hiábavaló volt?

-Mit gondoltok továbbá arról az elvről, miszerint alkotó nélkül nincs alkotás, tehát elképzelhetetlen a világ létrejötte anélkül, hogy valaki teremtette volna?

-A tudomány jelenlegi állása szerint az eddig ismert bolygók közül a Föld az egyetlen, amelyen kialakulhatott az élet. Pusztán véletlen lenne? Véletlen tehát az is, hogy volt evolúció, hogy az ember gondolkodó lénnyé fejlődött?

-Mit gondoltok arról, hogy hiába hajtott végre az Egyház is nagy bűnöket, a tömegpusztító fegyverek és a hatalmas szintű környezetszennyezés az ateizmus erősödésének korában születtek meg? Szóval hiába a "nagy fejlődés" az ember amúgy is önmaga ellen fordítja azt?

-Hogyan viszonyultok továbbá ahhoz, hogy a mindennapi életben akarva-akaratlanul vallási "maradványokra" bukkan az ember? Azaz a zene, az irodalom, az építészeti stílusok jelenlegi állásában szerves tényező volt a vallás?

Így például ti, magyar hogyan hallgatjátok és énekelitek a Himnuszt, melynek kezdő sora: "Isten áldd meg a magyart"? Tehát milyen érzés tudni, hogy Kölcsey egy szerintetek nem létező személyt szólít meg költeményében és ezáltal milyen érzés tudni, hogy a XIX. század közepe óta ezekkel a szavakkal fohászkodik egész népünk?


Még egyszer leírom: nem célom a provokáció, csupán kíváncsi vagyok, az ateisták hogyan állnak hozzá ezekhez a dolgokhoz.



2013. dec. 27. 19:13
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
A Jurassic Park miért maradt ki a Bibliából? Legalább egy lábjegyzetben megemlíthették volna őket, mert pár millió évig uralták a Földet. Elméleted szerint Isten teremtette őket is.
2013. dec. 29. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem:

1. A világ nagy tudósai könnyebben tudtak érvényesülni vallásosként, régen nem kaptak túl sok hátba veregetést az ateisták. Persze biztos sokan közülük tényleg hittek, vagyis össze tudták egyeztetni a tudományukat egy mélyebb meggyőződéssel, ami szép dolog. Tisztelem őket, h ezt megtették, és nem dobták el a hitüket, és a hagyományokat, amelyeket örököltek/tanultak.

2. Nem volt hiábavaló a hitük. Mindenki egyéniség, és eldöntheti, hogy miben hisz. Az persze szörnyű, hogy rengeteg tehetséges és okos ateistát megöltek, mert kitalált valamit, ami nem fért el az akkori világképben. De erre még visszatérek.

3. Nem tartom bizonyítottnak ezt az elvet. Nem tudhatjuk pontosan, hogyan lett az univerzum, de gondolhatjuk máshogy, mint a vallásos emberek.

4. Még nem találtunk hozzánk hasonló létformákat, de szerintem ez annak köszönhető, hogy a világegyetem hatalmas, és nagyon sok körülménynek kell passzolnia az élet kialakulásához. Persze lehetséges, hogy számunkra elképzelhetetlen életformák is létrejöjjenek, amiket még csak nem is ismerhetünk, fogalmunk sincs a működéséről, vagy akár velünk párhuzamosan léteznek anélkül, hogy fölfedeznénk őket. Ez is mutatja, milyen korlátoltak vagyunk, még mindig.

5. Írtam az egyház nagy bűnéről, h eltiporja azt, aki nem illik a képbe. De persze ott vannak a nagy tudósok is, akik sok mindent föltaláltak. Ők nem feltétlenül tömegpusztító fegyvereknek szánták ezeket. A bevetésükért egyedül a HATALMAT GYAKORLÓKAT vádolom, legyen az EGYHÁZI, vagy VILÁGI. Nem tudom, h az atombomba ledobója katolikus volt vagy ateista, de ha tudnám sem hibáztatnám, hanem inkább a nagyhatalmat, aki megparancsolta, h ilyet tegyen.

6. Imádom a művészetet, olvasom a bibliát, és a mai élet legfontosabb alapjainak tartom a vallást, hiszen anélkül a tudomány sem kezdett volna fejlődni. Az irodalmi művek elemzésénél fesztelenül beszélek a vallási tézisről, ami hatott egy költőre, és átérzéssel olvasom a versét.


Én összességében nagyon sok mindent köszönök a vallásnak, de örülök, h megtehetem, h abban hiszek/nem hiszek, amiben szeretnék. Én ateista vagyok. De nem ítélem el a vallásosságot, csak az engem elítélő vakbuzgó vallásosokat.


Az intelligens vallásosokkal vérpezsdítő vitákat szeretnék folytatni, megismerni az álláspontjukat, szerintük hogyan is van ez. De sajnos a legtöbb ember a környezetemben nem vevő az ilyesmire :(


Köszi, ha elolvastad!

16/l

2014. jan. 27. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:
tegnap 23:43-es: igen felemelö érzés, hogy egy 16 éves!!! lány ilyen éretten gondolkodik, gratulálok!!!!
2014. jan. 28. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:

Na, akkor kezdjük. Kicsit régebbi a kérdés, de hátha még érdekel. A többi választ egyébként nem olvastam el, ha valakit ismétlek, akkor bocsánat.


- A világ nagy tudósai nagy emberek voltak, de a véleményük nem nagyon érdekel. ha Einstein zöldre festette volna a haját, attól még szerintem az ronda lenne. A felsorolt tudósaid nagy része korábban élt, neveltetésük része is volt a vallás. Azon kívül olvasd el Teller Ede Cím nélkül c. versét. Egyébként nekik is kellett valamiben bízni, amikor megbetegedett egy családtagjuk, vagy valami történt, ezt nem feltétlen érzem ellentmondásnak.

- Igen, szerintem hiába volt, ezen mi a furcsa? Vagy ha sokan vannak, nem lehet hiába, vagy mi? Pontosabban olyan értelemben hiába volt, hogy szerintem nem volt igazuk, de hiába nem feltétlen volt. Biztos soknak segített sok mindenben. Valami tragédiát átvészelni vagy ilyesmi. Ha a legjobb barátodat úgy ismered meg, hogy egy templomba jártok, már akkor sem volt hiába. De tévedni éppen tévedtek szerintem.

- Szerintem ez a természet teljes lebecsülése. Én abszolút elhiszem, hogy a természet, a benne élő dolgok létrejöhettek maguktól. Számodra ez talán furcsa, de szerintem a természet egy hatalmas dolog, ami képes logikus húzásokra. például nagy háborúk után, amikor a férfiak meghalnak, több fiú gyermek születik. Vagy nagyjából ugyanannyi nő van mint férfi. Tudom, hogy nem szám szerint van ugyanannyi, de mondjuk nem észrevehető probléma a párválasztásnál, hogy "elfogytak a férfiak". Na meg van, ahol úgyis többnejűség van. A természet képes egyedül ilyen jó kis dolgokra. Mondhatod, hogy ezekért is Isten a felelős. Az is lehet, meg ez is. A lényeg, hogy én KÉPES vagyok, HAJLANDÓ vagyok elhinni ezt a természetről, ezért nem fogok hinni egy felsőbb lényben, mert a magyarázatom nem igényli. Szerintem istent a szükség hozta létre: az emberek igényelték a magyarázatot, de aki ateista, az megvan nélküle.

"Pusztán véletlen lenne? Véletlen tehát az is, hogy volt evolúció, hogy az ember gondolkodó lénnyé fejlődött? " Olyan értelemben igen, ahogy Te gondolod. De olyan értelemben nem, hogy nagyobb az agykapacitásunk, mint a házi macskának, szembe fordítható a hüvelykujjunk, stb. Olyan értelemben azonban igen, véletlen, hogy szerintem az ember azért az evolúció csúcsa, mert ő jött létre legkésőbb. Ha a házi macska jön létre legutoljára, ő járna két lábon.

- A világ nem feltétlen fejlődik, hanem változik. Egyébként erről különösebben semmit nem gondolok, mert senki soha nem állította, hogy ha az egyház megszűnne, nem lenne erőszak. Nyilván lenne. Az ember a hitére alapozza a cselekedeteit, de ha nem emiatt lenne erőszak, lenne más miatt.

- Régebben jellemzőbb volt a vallásosság, ezért ez nem meglepő. Kölcsey ugyanolyan ember számomra, mint bármelyik vallásos ember, akinek tisztelem a hitét. Egyébként a Himnusz alcíme utal rá, hogy a Himnuszt egy régi korban mondja valaki istennek. Persze ez csak a cenzúra miatt van, de az irodalmat ennyi minden befolyásolja. Nem nagyon zavar a dolog, a karácsonyt is ünnepli sok ember, aki ateista, az is fura, de azért szép, és harmonikus ünnep, megvan a hangulata, stb. Egyébként a kedvenc zenekarom a Bon Jovi. Az énekes római katolikus volt, majd elhagyta a vallását, és ő írja a dalszövegeket. A '90-es évekig tele vannak vallásos, illetve ezen vívódó szövegekkel. (Living In Sin, Livin' On A Prayer, Hey God, Something To Believe In, Keep The Faith, Santa Fe, Blaze Of Glory, a maiak közül például a Welcome To Wherever You Are említi istent). Mégsem égetem el a lemezeiket, vagy nem tudom. Egyáltalán nem zavar, sőt végre valakik értelmes dalszövegeket írnak. A mindennapoknak része a görög mitológia is. Jó, az én mindennapjaimnak igen, mert magyar szakos vagyok, és sok versben meg művészeti alkotásban előfordulnak, és nagyon szeretem a görög mitológiát, de abban sem hiszek. A két dolog nem zárja ki egymást.

2014. jan. 29. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:

Még valami. A nagy tudósok általában maguk sem biztos, hogy tudják, mi lesz az eredményük. Például Newton nem tudta, hogy a gravitációt fogja megtalálni, csak kíváncsi volt, miért esnek le a dolgok.

Utólag vettem észre, hogy egy kérdésnél elcsúsztam.

"A tudomány jelenlegi állása szerint az eddig ismert bolygók közül a Föld az egyetlen, amelyen kialakulhatott az élet. "

Stephen Hawking például hisz abban, hogy más bolygón is van élet. A tudomány állása a jelenlegi legtöbb tudóst jelenti, de nem azt, hogy más tudósok esetleg ne cáfolnák a dolgot. Én amúgy nem tudom mi van más bolygókon, de a tudomány jelenlegi állása szerint nem találtuk meg a világűr határát, egy darabig "ellátunk" (persze műszerekkel, stb.) az űrben, de azon kívül nem tudjuk mi van. Csak azt tudjuk, hogy ameddig eljutottunk, ott nincs semmi. Ez kábé olyan, mint ha eltévednék egy sivatagban, és mivel nem látom a végét, feltételezném, hogy az egész bolygón nem élnek emberek, mert a sivatagban senki nem jött szembe.

2014. jan. 29. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!