Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ateisták és teisták (hívők)!...

Openyoureye kérdése:

Ateisták és teisták (hívők)! Bele mennétek egy szerep csere játékba?

Figyelt kérdés

A játék lényege, hogy jobban megismerjük a másik oldal gondolkodás módját és érveinek felépítését egy későbbi közös alap/közös nevező létrehozásához. A jobb megértés talán segíthet a nagyobb viták és sértegetések elkerülésében is. szóval a


Játék menete:


Gondolom nem nagyon kell magyarázni a szerep cserét. Az ateista teista gondolkodás módot vesz fel és így érvel, a teisták pedig fordítva. Törekedjünk a logikusan megfogalmazott mondatok és kevésbé a sértegetések ironikusan való megfogalmazására. A sértegetések elkerülése végett a teisták(vagy hívők) az álateista nevet kapják, az ateisták pedig az álhívőt a szavak könyebb megkülönböztetése érdekében.


Akkor kezdeném is:


Azért lettem álateista, mert a világ működése megmagyarázható külső szemlélő vagy beavatkozó entitás nélkül is. Nincs szükség extra magyarázatokra a már megértett és elfogadott tényekről, úgy mint a kémiai reakciók, fizikai hatás ellenhatások, vagy éppen egy biológiai lény szervezetének működése. Ezen dolgok a feltételezett isten jelenlétében vagy anélkül is ugyan úgy működnek, hisz jelen esetben nincs róla tudomásunk, mégis minden így működik. Viszont ha elfogadjuk isten létét, abban az esetben sem változnak meg ezek a dolgok.

Egy kérdésem viszont mégis lenne a jelen lévő álhívőkhöz:

Mielőtt megismerkedtetek a vallás bármely formájával, előtte valószínűleg nem hittetek semmilyen felsőbbrendű entitásban(gondolom én). Miután felvettetek egy tetszőleges vallást mivel lett több az életetek? Mert ugye, csak adott valami pluszt az életben, hogy ha úgy döntöttetek, hogy: igen ez így jobb mint a korábbi életem. Legalábbis nekem a logika ezt diktálná: Ha valami jobbá teszi az életem valamilyen szempontból, azt szívesen használom, tanulom vagy élem a szerint az életem. Ha pedig valami nem jó a számomra, inkább kerülöm azt.



2014. jan. 15. 03:49
1 2 3 4 5 6
 41/53 A kérdező kommentje:

Bocs, hogy sokáig nem voltam. Meglepődve tapasztaltam, hogy még egy ilyen egyszerű játék is kifog rajtatok. Világossá vált számomra, hogy az itt feltett kérdések nem tudás iránti szomjoltók, hanem fogás keresése a másikon. És hogy miért is mondom ezt? Egyik oldal sem képes vagy nem is akarja még csak bele képzelni sem, nemhogy megérteni a másik szempontjait. Nagyokat viccelődtök a másik oldal "gyengeségein". Itt nem arról volt szó, hogy ismét ki tud a másiknak beszólni, hanem épp ellenkezőleg, ki képes megtenni az első lépést a másik irányába. Eredetileg a hívők részéről vártam a megértést, sajnos csalódnom kellett. Ti sem vagytok jobbak a másik oldalnál, sőt. A másik elfogadása, megértése stb csak üres szavaknak bizonyultak. De az ateisták sem voltak képesek felfogni a játék lényegét. Tudományos szempontból is érdekes kísérlet lehetett volna ez, viszont a szemellenző, a vallás és hit iránt érzett mérhetetlen gyűlölet vakká tett a felismerés idejében benneteket. Csak egyetlen dologra tudott mindkét tábor koncentrálni: Hogyan rúghatnék ismét bele a másikba. Esküszöm, ha isten lejönne közénk és egy ateistát csodákkal halmozna el sem hinne még a saját szemének sem. Inkább mondaná azt amit a többi ember: isten nem létezik. De ugyan ez lenne tapasztalható a másik oldalon is mikor isten megmutatná, hogy bizony a tudományt és logikát is mind mind én alkottam, erre pedig jönne a kérdés: Tényleg van menyország? Meg tényleg Ádám miatt szenvedünk itt a földön?


Nem tudom van e még ez után folytatni a dolgot, de azért teszek még egy próbát: A kérdésemre még talán csak egy válsz érkezett. Viszont jöhetnek a kérdések a másik oldalról is. Kíváncs lennék, ezek után van e valaki aki azt mondja: Rendben, próbáljuk meg bas**us. Majd én megforgatom ezt a gyereket...

2014. jan. 16. 19:20
 42/53 anonim ***** válasza:
Open szokás szerint elfogult, mert nem csak az ateisták érveltek valójában a saját álláspontjuk mellett, az álateisták is valami rendkívül primitív, erőltetett paródiát adtak elő. Én megpróbáltam hitelesen visszaadni néhány itt-ott olvasott hívők által használt érvet és mindenképpen szórakoztató, elgondolkodtató dolog kicsit a másik szemszögéből nézni a dolgokat.
2014. jan. 16. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/53 anonim ***** válasza:
100%

Sajnálom, hogy csalódtál, de hát mi egyebet vártál?


"Esküszöm, ha isten lejönne közénk és egy ateistát csodákkal halmozna el "


Ha lejönne, akkor ugye az más lenne. Szokás mondani, ha a nagymamámnak lánctalpa lenne, akkor traktor lenne.

Szóval most minden tréfát félretéve egy ateista számára ez bizony ilyen kategória, a Bárka, meg a többi mese szinte semmiben sem különbözik a Benedek Elek által megfogalmazott történetektől. Ha humor is van benne, akkor annál jobb, nevetni mindenen lehet. Mit mondjak, a vallás rovatban valóban nem lenne ízléses a hülyéskedés, de ebben elmegy. Tudod számtalanszor olvastam már ezt a feltevést, hogy az ateisták is hívők lennének, meg hogy aminek a léte nincs bizonyítva, abban csak hihet az ember, hogy nincs és sajnos hiába próbálták komolyan megmagyarázni, nem volt semmi hatása, de talán most már sikerül felfogni, hogy vannak olyan dolgok, amik annyira nem illeszkednek a valóságba, hogy felesleges rajtuk töprengeni. Ezt most halál komolyan kérdem, miért kellene nekem azzal vesződni, hogy vizsgáljam a griffmadár, a Mikulás, az aranytojó tyúk nemlétét? Azt meg kell értened, hogy nagyjából nekünk a vallás által prezentált lények, angyalok, ördög, kerub, meg tudásfa és hasonlók, teljes mértékben ebbe a kategóriába tartoznak. Képtelen vagyok komolyan venni. Egyáltalán ne képzeld azt, hogy bennem a legcsekélyebb rosszindulat is van, gyűlöletről szó sincs, én inkább nevetni szoktam ezeken a történeteken és csak olyankor veszem kissé komolyan, amikor megérzem a vallásos szentbeszédben a fenyegetést. Hiszen bőven lehet benne találni. Most mond meg őszintén, Te mit tennél akkor, ha valaki rágná a füledet, hogy ha ezt, vagy azt nem teszed meg, vagy ha nem csatlakozol hozzánk, akkor ilyen, meg olyan szörnyű retorzióra számíthatsz? Addig persze nincs gond, amíg csak a szövegelés megy, de bizony volt már rá példa, hogy a gyakorlatban is erőszakra vetemedtek az elvakult hívők és most nem is csak a máglyákra célzok, hanem napjainkban is gyakori a retorzió, mert erkölcsileg is és fizikailag is támadnak emberekre. Nemrégiben egy nőgyógyásszal kapcsolatban olvastam erről, hogy bántalmazták. Aztán az sem semmi, ha rákényszerítenek embereket az alakoskodásra. A történelem során számtalan esetben volt már rá példa, hogy megkövetelték a keresztény vallás gyakorlását olyanoktól, akik nem hitték el ezeket a dolgokat, de mégis muszáj volt nekik úgy tenni, mert mindenféle hátrány érhette volna őket és ezek közül az életük elvesztése sem hiányzott időnként.

Azt is el kell árulnom, hogy részemről a Mikulásos hülyítésből is kelletlenül vettem ki a részemet, csak azért, mert nem akartam azokat meghazudtolni, akik a családomban elkezdték, de elég hamar véget vetettem neki, mert nem láttam, mi jó származhat belőle. Abba sem tudtam magam beleélni, ez meg ugyanaz pepitában.

Bocs.

2014. jan. 17. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/53 A kérdező kommentje:

42-nek:


Szokás szerint te is elfogult vagy velem szemben. Azokra a ironikusan megfogalmazott beszólásokra gondolsz? Igen, ezek remek példák, hogy NE kezdjünk el egy vitát. Ha neked ez az alapjárat, akkor bocs, de szerintem a nézeteink összekülönböztetése nem ott kezdődik, hogy elhordom a másikat mindenféle beteg embernek. Tehát az olyanok mint te sarkítják ki a vitákat annyira, hogy az embernek még a kedve is elmegy a vitatkozástól. Köszönöm a többi ember nevében is....



Tudod 43-as, igazad van. Csak kíváncsi lettem volna hogy tudnak érvelni az emberek a másik oldalról, ha nem is komolyan, de a játék kedvéért.


Az itt elhangzott viták során, hogy én nyitott vagyok az új dolgokra szöveg valószínűsíthetően csak kamu. Csak akkor nem értem miért mondják ezt. Mindegy, innentől kezdve tudok mire hivatkozni mikor ismét ezzel a bemondással találkozom :)


Viszont 43 ha te nem tudod beleélni magad az ördögök, meg hasonló kitalált lények világába, akkor akik ebben élnek, érthetően nem tudják elképzelni azt a világot ahol ezek a lények nincsenek. Szóval azért mégis cak lett tanulság a végére: Mindkét oldal olyannyira szélsőséges a másik számára, hogy képtelen még csak elképzelni is, nemhogy elfogadni. Köszönöm a hozzászólásokat!

2014. jan. 17. 06:41
 45/53 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, én valóban nyitott vagyok az új dolgokra, de nem mindegy, hogy mire. Valami értelme azért kell lennie, akkor is, ha új.


"Viszont 43 ha te nem tudod beleélni magad az ördögök, meg h

2014. jan. 17. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/53 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, én valóban nyitott vagyok az új dolgokra, de nem mindegy, hogy mire. Valami értelme azért kell lennie, akkor is, ha új.


"Viszont 43 ha te nem tudod beleélni magad az ördögök, meg hasonló kitalált lények világába, akkor akik ebben élnek, érthetően nem tudják elképzelni azt a világot ahol ezek a lények nincsenek. "


Megpróbálom úgy megfogalmazni, hogy ne legyen sértő. Az az igazság, hogy valóban érdekel, ezért ha nem esik nehezedre, kérlek válaszolj.

Az lenne a kérdésem, hogy ugye a pszichiátrián számos betegnek nyilvánított ember van, akik kényszerképzettel (sajnos nem vagyok szakember, ezért nehéz pontosan leírni, mire gondolok) vannak terhelve. Beképzelnek maguknak mindenféle dolgot, olyanokat, amik nincsenek a valóságban, a vicc szerint (nem tudom valójában van e ilyen) még Napóleonnak is képzelheti magát valaki. A lényeg, hogy a valóságtól rendesen el vannak rugaszkodva. Gondolom, egy orvosnak ez csak melléktünet, mert őt az érdekli, miért gondolkodik úgy a páciens, ahogy teszi.

Engem az érdekelne, hogy látsz e ebben egyezőséget és mi lenne a különbség, amire főképpen hivatkozhatsz. Végül is ördögöt sem látott még senki, meg angyalt sem és a többi ilyen dolgot is, már amiről a Biblia ír, nem lehet a valóságban megtalálni.

Szóval mi az ami egyezik szerinted és mi az ami nem?

2014. jan. 17. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/53 anonim ***** válasza:

"Az ateista nem csak a tapasztalatban hisz, hanem abban is, hogy nincs Isten."

Nem.

A-teista = isten nélküli.

Az istentagadó az antiteista lenne.


Az ateisták talán 10%-a tagadja bármiféle isten létét - a többi csak valószínűnek tartja, hogy nincsenek.

2014. jan. 17. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/53 anonim ***** válasza:
69%

"De azt a kérdést fel sem teszik maguknak, hogy van-e valami más az anyagon kívül."

Talán azért, mert azt nem lehet vizsgálni?

Ellenőrizhetetlen feltevésekkel pedig nem megyünk semmire, van belőlük elég.

2014. jan. 17. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/53 anonim ***** válasza:
100%

Ez a helycserés vita ilyen formában butaság. Az ál-hívőknek a felkészüléshez maximum egy könyvet kellene elolvasni, és onnantól kezdve érzelemből vitázni, a logikát félre söpörve, gyakorlatilag az összes klasszikus érvelési hibát alkalmazva.


Az ál-ateistáknak, viszont meg kellene ismerkednie és értenie, legalább alap szinten a tudományos érveket és bizonyítékokat, hogy érvelhessenek velük, különben csak azt a hibás világképet használhatnák fel, amit most is helyesnek hisznek, azt meg nem kunszt megcáfolni.

2014. jan. 17. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/53 anonim ***** válasza:
100%

"Szokás szerint te is elfogult vagy velem szemben. Azokra a ironikusan megfogalmazott beszólásokra gondolsz? Igen, ezek remek példák, hogy NE kezdjünk el egy vitát. Ha neked ez az alapjárat, akkor bocs, de szerintem a nézeteink összekülönböztetése nem ott kezdődik, hogy elhordom a másikat mindenféle beteg embernek. Tehát az olyanok mint te sarkítják ki a vitákat annyira, hogy az embernek még a kedve is elmegy a vitatkozástól. Köszönöm a többi ember nevében is.... "


Persze, úgy csinálsz, mintha csak az álhívők irkáltak volna parodisztikus, elbaromkodott hülyeségeket.


Nem tudom miért utálsz engem ilyen mocskosul, hogy sokadszorra is olyanokat írsz az én számlámra, amiket sosem mondtam, de tudod mit, legyél vele boldog, tudd, hogy milyen ügyes vitataktikád van!

2014. jan. 17. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!