Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Istenkép=Világkép Számotokra...

Istenkép=Világkép Számotokra ez pozitívum, vagy negatívum? Nem gondoljátok, hogy ez a világkép már rég letűnt, az alapját már rég elsöpörte a tudomány?

Figyelt kérdés

2014. márc. 8. 18:53
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:

Hát kedves barátom Filoszmen, a valóság más, mint ahogyan egyesek gondolják.


Tényleg, ha akarod elküldhetem neked azok nevét is, akik tudósok, ateisták voltak és a tudományos munkájuk vezette öket hozzá, hogy elgondolkodtak afelett, hogy az élet nem lehet a véletlen evolúció müve.


....és tovább végzik munkájukat, ahogyan írtam mindnyájunk hasznára


Katy

2014. márc. 9. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 A kérdező kommentje:

Kedves Katy!

Amerika elég bigott, vallásos ország, mégis a Tudományos Akadémia tudósainak 93%-a ateistának vallja magát, a termèszettudósok közül 98%. Sajnos Hovind nem tagja ennek a társulásnak, bár az ilyen " tudósok ", meg akikre hivatkozik az Őrtorony sehol, semmilyen kutatási munkákban nincsenek benne, nem tagjai egyetlen tudományos közösségnek sem. Az igazi tudósok világképét nem Noé bárkája, az Ádám-Éva mese, vagy a 6000 éves Föld teóriája befolyásolja. A világkép valójában egy értelmezési horizont. A világ vallásos szemlélete nem az az értelmezési tartomány, ahol helye lenne matematikai-logikai érvelésnek. Márpedig a tudomány attól és azért igaz, mert erre épül. Bizonyított és bárki által ellenőrizhető. De ki meri azt állítani, hogy egy vallásos világképpel rendelkező ember etikusabb, erkölcsösebb, jobb az értelmező képessége, jobb tanár, nevelő, romantikusabb alkat...valahogy mindig az jön le, hogy aki hisz a Bibliában, magát mintha egy különleges misztérium, egyfajta különleges beavatottságot élvező embernek tartaná, az ateisták pedig ezt a különlegességet nem érthetik, fel sem foghatják ezt a kapcsolatot...Ez igenis meghatározza a világképet, az alapokat, amely mentén az egyén gondolkodik. És persze kételkedik egy másik világkép valóság értelmezésén. Hiába bizonyítja, a válasz, Isten engedi a kutatást, de ez a hitemet nem befolyásolja. Miért nem? Romokban a világképed. A válasz, nem, nincs...És ezt is a Sátán megkísértésének tudja be és csak azért sem fog hinni semmilyen bizonyításnak sem.

A szent könyvek igazságai? Akkor igaz, ha mély értelmű, bölcseleti, filozófiai. De akkor miért kerülik a vallásosak az antik, görög filozófiát? Ja persze, csak az emberből indul ki és fel sem merül az egyisten hit. Pedig szegény szt. Tamás ész szt. Ágoston mit megszenvedett, hogy Platónt és Arisztotelészt összeházasítsák a kereszténységgel. Vajon miért nem sikerült? Mert kèt világkép, kétfajta értelmezés. Ehelyett arra jutottak, hogy aki nem akar kereszténnyé válni, annak bizony halnia kell. Pedig az európai kultúra és gondolkodás alapjában ott van az antikvitás. Érdekes, hogy egy keresztény sem akar bölcsességet szerezni Platóntól, Arisztotelésztől...helyette folyamatosan sulykolják, hogy mi ismerjük meg a Biblia bölcsességeit. Nem, ti ismerjétek meg Arisztotelész Nikomakhoszi Etikáját. Esetleg nehéz megérteni a filozófiát? Az biztos, sokkal nehezebb, mint a Biblia, de többet is ad. Finoman fogalmazva, közelebb áll a valósághoz...

2014. márc. 9. 17:44
 23/26 anonim ***** válasza:
100%

Nem kérdező, nem söpört el semmit a tudomány. Már csak azért se, mert a tudománynak nem módszere, nem célja a söprögetés. Azt kell gondolnom, kissé beképzelt vagy, és éppen azt teszed, amit a vallásban kárhoztatsz: fensőbbségesen elmondod nekik, mennyire buták, hogy nem a te felvilágosult álláspontodat követik. Ezek után még kevésbé fogják, nem szimpatikus nekik. És megértem őket, bár az én álláspontom más.

A tudomány egy gondolkodásmód, amely egyúttal egy módszertan is. Éppen ezért kutatja a vallás mibenlétét, okait is, és arra a következtetésre jut, hogy ma erre nagy, sőt növekvő szükség van. Azért is jut erre a következtetésre, mert vizsgálja az embert, annak lélektanát, fontos és alapvető tulajdonságait is. És rájött, hogy az embernek két alapvető tulajdonsága mindenképp van. Egyik a kíváncsiság, másik a bizonytalanságtól való félelem. És van egy harmadik tulajdonsága: képes összeegyeztetni az egymással ellentmondásban lévő dolgokat. Ezért vannak a tudományban hívők (ezek nem az ateisták: a tudomány nem tudta cáfolni isten létét, igaz, nem is törekedett erre), vannak a vallást követők, és vannak, akik e kettőt önmagukban képesek egyesíteni (igaz ezek elég kevesen vannak, de például Einstein ide tartozott).

ÉS legfőképpen szükségtelennek és károsnak tartok minden, a másik legyőzésére irányuló törekvést. Annál fontosabbnak viszont a párbeszédet, ami éppen manapság egyre szűnőben.

2014. márc. 9. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 A kérdező kommentje:

Kedves 23-as!

Részben egyetértek. De Einstein miért lett volna vallásos? Mert tett néhány " isteni ", anekdota számba menő kijelentést? Erre azt szokták mondani, ő is vallásos volt, nehogy okosabb legyél már, mint Einstein? Természetesen nem, viszont nem ez dönti el egy világkép igazságtartalmát. Ráadásul ő sem volt tévedhetetlen, lásd az Einstein- Bohr vitát a világegyetem tágulásáról. Einstein azt mondta statikus, Bohr szerint táguló. Ilyen alapon Hitler is hithű keresztény volt, hiszen nyíltan vallotta, hogy a tiszta keresztény világ megteremtése az egyik fő mozgatórugója világuralmi törekvéseinek. Tehát hivatkozni valakire, hogy lám, ő is így gondolta felesleges, mert mindenre lehet találni példát, arra is, hogy valaki füvet eszik, vagy kecskével szexel...

2014. márc. 9. 18:18
 25/26 anonim ***** válasza:

" Érdekes, hogy egy keresztény sem akar bölcsességet szerezni Platóntól, Arisztotelésztől...helyette folyamatosan sulykolják, hogy mi ismerjük meg a Biblia bölcsességeit. Nem, ti ismerjétek meg Arisztotelész Nikomakhoszi Etikáját. "

Faékkém, ismerjük. Fogd már fel, hogy a szentirat -és következetesen mindig,kitartóan, MINDEN szentiratra gondolva- tehát a szentirat és a filozófia más műfaj.

Te viszont mindig tudatod velünk, hogy nem ismered az Újszövetséget sem, a többit sem. Az nem baj, attól még lehetsz jó ember, csak nem érthető, hogy miért "kritizálod", milyen alapon mered kritizálni, ha nem ismered?

Ezt olvasd -eredetiben -és a következő kritikai kérdésed már erről szóljon

[link]

2014. márc. 10. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:

Nohát te Filoszmen, hát képzeld el, hogy már ma a munkában is mi jutott az eszembe? :-D


Hát az jutott az eszembe, hogy megkérdezem töled, mivel Te nagyon elismered Platónt, hogy hiszel-e a lélekvándorlásban, mert én úgy tudom, hogy Platón hitt benne. /Nincs semmi rosszindulat a kérdésemben, igazán, csak úgy kíváncsiságból kérdezem/


Katy

2014. márc. 13. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!