Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Milyen eredeti, csak ott...

Milyen eredeti, csak ott felbukkanó gondolatok vannak a Bibliában?

Figyelt kérdés

2014. máj. 16. 20:07
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Vidiripi


"...nem hinném,hogy elegendő lenne a vallásos hit..."


1. Ez csak egy példa volt de ezt írtam is.

2. Miért ne lenne elegendő?


"...meg szimplán nem igaz,hogy ahhoz, hogy valaki jó ember legyen,ez az egyetlen út."


Komolyan mondod? Ilyesmit én nem írtam. Ez a te kitalációd mert én nem állítottam ezt.

Írtam egy példát hogy értsed mire gondolok de látom csak még jobban összezavart illetve a régi beidegződéseidet aktiválta.

Mert figyelmen kívül hagytad azt hogy: "például"


"Márpedig, ha nem csak így lehet, akkor nincs kizárólagosság."


De van kizárólagosság csak te azért nem látod mert nem hiszel benne. Persze nem az erkölcsi viselkedésben nyilvánul meg. Még mielőtt azt gondolnád de az is része a dolognak.


"Az meg hiú ábránd, hogy csak a vallás által, mert ha vannak jellemesebbek a nem vallás által, nagyobb akaraterővel, több kitartással, akkor ez már nem tartható álláspont."


De igen tartható álláspont. Méghozzá azért mert ők is a hitre építenek sokszor. Pl. egyetlen sportoló sem lehet biztos abban hogy ő lesz a győztes hiába készül fel a legjobban. Tehát amíg meg nem nyeri a versenyt addig csak hisz abban hogy ő lesz a győztes. Persze ki lehet jelenteni hogy igen tudom hogy én leszek a győztes.

De ha a tapasztalatokat nézem akkor mindig van arra esély hogy nem így lesz.


"Ezek sokkal meghatározóbbak, mint a puszta remény valamiben, amit soha nem látott még senki."


De igen látott. Csak ebben is hinni kell.

2014. máj. 18. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 eric_one ***** válasza:

Ugyan már filoszmen!


Téged nem győzött meg soha egyetlen gondolat se amit már sok keresztény írt neked, vagy idézett az évek alatt? Hát akkor a hiba a Te készülékedbe van, ahogy szokták ezt mondani. A hit hallásból van, Isten igéjének a hallgatásakor jön létre, ezt így találta ki Isten. Ehhez viszont nyitott fül, és szív kell, és le kell tenni az egót Isten előtt. Másrészt itt annyi zöldségeket írnak álkeresztények hogy az siralmas.


A kérdésedre is megpróbálok válaszolni, meg fogsz lepődni de ebben még sok, nem hívő filozófusok is egyetértenek hogy a legtöbb erkölcsi törvény a Bibliában van lefektetve. Az összes magyar közmondás ezekből született, íme néhány amiket ma már nem emlegetnek, nem szívlelik meg az emberek. Ennek eredményeként egyre élhetetlenebb, és embertelenebb világban élünk, remélem legalább ebben egyetértünk :)



----Aki másnak vermet ás, maga esik bele.

Besülyedtek a pogányok a verembe, a melyet ástak; a hálóban, a melyet elrejtettek, megakadt a lábuk. (Zsolt. 9,16)

A ki vermet ás [másnak], abba belé esik; és a ki felhengeríti a követ, arra gurul vissza. (Péld. 26,27)

Aki elcsábítja az igazakat gonosz útra, vermébe maga esik bele; a tökéletesek pedig örökség szerint bírják a jót. (Péld. 28,10)


----Aki nem dolgozik, ne is egyék.

Mert a mikor nálatok voltunk is, azt rendeltük néktek, hogy ha valaki nem akar dolgozni, ne is egyék. (2Thess. 3,10)


----Amilyen az anya, olyan a lánya.

Ímé, valaki közmondással él, rólad veszi azt, mondván: A minémű az anya, olyan a leánya is. (Ez. 16,44)


----Amilyen mértékkel mérsz, olyannal kapod vissza.

Mert a milyen ítélettel ítéltek, olyannal ítéltettek, és a milyen mértékkel mértek, olyannal mérnek néktek. (Mt. 7,2)

És monda nékik: Megjegyezzétek, a mit hallotok: A milyen mértékkel mértek, olyannal mérnek néktek, sőt ráadást adnak néktek, a kik halljátok. (Mk. 4,24)

Adjatok, néktek is adatik; jó mértéket, megnyomottat és megrázottat, színig teltet adnak a ti öletekbe. Mert azzal a mértékkel mérnek néktek, a mellyel ti mértek. (Lk. 6,38)



----Amit nem kívánsz magadnak, te se tedd embertársadnak/felebarátodnak.

A mit akartok azért, hogy az emberek ti veletek cselekedjenek, mindazt ti is úgy cselekedjétek azokkal; mert ez a törvény és a próféták. (Mt. 7,12)

És a mint akarjátok, hogy az emberek veletek cselekedjenek, ti is aképen cselekedjetek azokkal. (Lk. 6,31)


----Az alfája és omegája (valaminek).

Én vagyok az Alfa és az Omega, kezdet és vég, ezt mondja az Úr, a ki van és a ki vala és a ki eljövendő, a Mindenható. (Jel. 1,8)


----Csepp a tengerben (vödörben).


Ím a népek, mint egy csöpp a vederben, és mint egy porszem a mérlegserpenyőben, olyanoknak tekintetnek; íme a szigeteket mint kis port emeli föl! (É.zs. 40,15)


----Ember tervez, Isten végez.


Az embernek elméje gondolja meg az Ő útját; de az Úr igazgatja annak járását. (Péld. 16,9)



----A fát gyümölcséről ismerik meg.

Vagy legyetek jó fák, és teremjetek jó gyümölcsöt, vagy legyetek romlott fák, és teremjetek romlott gyümölcsöt; mert gyümölcséről ismerik meg a fát. (Mt. 12,33)

Mert minden fa az Ő tulajdon gyümölcséről ismertetik meg; mert a tövisről nem szednek fügét, sem a szederindáról nem szednek szőlőt. (Lk. 6,44)


----A gazdagnak sok barátja van, a szegénynek nincs.


A gazdagság szaporítja a sok barátot; a szegénytől pedig az Ő barátja elválik.(Péld. 19,4)



----Ki mint vet úgy arat.

Ne tévelyegjetek, Isten nem csúfoltatik meg; mert a mit vet az ember, azt aratándja is. (Gal. 6,7)


----Ki szelet vet, vihart arat.

Mert szelet vetnek és vihart aratnak. Nem indul szárba; termése nem ad lisztet; ha adna is, idegenek nyelik be azt. (Hós. 8,7)


----Kinek szíve telve, megnyílik a nyelve.

Mérges kígyóknak fajzatai, mi módon szólhattok jókat, holott gonoszak vagytok? Mert a szívnek teljességéből szól a száj. (Mt. 12,34)



----Más szemében meglátja a szálkát, a magáéban a gerendát sem veszi észre.

Miért nézed pedig a szálkát, amely a te atyádfia szemében van, a gerendát pedig, amely a te szemedben van, nem veszed észre? (Mt. 7,3)

Miért nézed pedig a szálkát, amely a te atyádfia szemében van, a gerendát pedig, mely a te saját szemedben van, nem veszed észre? (Lk. 6,41)


----Minden hajaszála égnek áll.

Valami szellem suhant el előttem, s testemnek szőre felborzolódék. (Jób. 4,15)


----Mindennek ideje van. (Mindennek meg van a maga ideje.) (..., mint a szalmakalapnak.)

Mindennek rendelt ideje [van], és ideje [van] az ég alatt minden akaratnak. (Préd. 3,1)


----Mindennél jobb a jó név.

Kivánatosb a jó hírnév nagy gazdagságnál; ezüstnél és aranynál a kedvesség jobb. (Péld. 22,1)

Jobb a jó hír a drága kenetnél; és a halálnak napja jobb az Ő születésének napjánál. (Préd. 7,1)


----Mossa a kezét.

Ártatlanságban mosom kezemet, és oltárodat gyakorlom Uram! (Zsolt. 26,6)

Pilátus pedig látván, hogy semmi sem használ, hanem még nagyobb háborúság támad, vizet vévén, megmosá kezeit a sokaság előtt, mondván: Ártatlan vagyok ez igaz embernek vérétől; ti lássátok! (Mt. 27,24)


----Nincs új (Semmi sem új) a Nap alatt.


Ami volt, ugyanaz, ami ezután is lesz, és ami történt, ugyanaz, ami ezután is történik; és semmi nincs új dolog a Nap alatt. (Préd. 1,9)


----Olyan édes, mint a méz.


----Mily édes az én ínyemnek a te beszéded; méznél [édesbb] az az én számnak! (Zsolt. 119,103)



----Sok csepp kivájja a követ.

A köveket lekoptatja a víz, a földet elsodorja annak árja: az ember reménységét is úgy teszed semmivé. (Jób. 14,19)


----Sok sas, sok dög.

A te rendelésedre száll-é fent a sas, és rakja-é fészkét a magasban? (Jób. 39,30) (Ld. még: Jób. 39,31-38)


----Szemet szemért, fogat fogért.

Szemet szemért, fogat fogért, kezet kézért, lábat lábért; (2Móz. 21,24)


----Vak vezet világtalant.


Hagyjátok Őket; vakoknak vak vezetői ők: ha pedig vak vezeti a vakot, mind a ketten a verembe esnek. (Mt. 15,14)



----A véka alá rejt valamit.

Gyertyát sem azért gyújtanak, hogy a véka alá, hanem hogy a gyertyatartóba tegyék és fényljék mindazoknak, a kik a házban vannak. (Mt. 5,15)

És monda nékik: Avagy azért hozzák-é elő a gyertyát, hogy véka alá tegyék, vagy az ágy alá? És nem azért-é, hogy a gyertyatartóba tegyék? (Mk. 4,21)


----Az vesse rá az első követ, aki...

De mikor szorgalmazva kérdezék Őt, felegyenesedve monda nékik: A ki közületek nem bűnös, az vesse rá először a követ. (Jn. 8,7)


----Senki sem próféta a saját/maga hazájában.


És megbotránkoznak vala Ő benne. Jézus pedig monda nékik: Nincsen próféta tisztesség nélkül, hanem csak az Ő hazájában és házában. (Mt. 13,57)

Jézus pedig monda nékik: Nincs próféta tisztesség nélkül csak a maga hazájában, és a rokonai között és a maga házában. (Mk. 6,4)

Monda pedig: Bizony mondom néktek: Egy próféta sem kedves az Ő hazájában. (Lk. 4,24)

2014. máj. 19. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

Kedves eric_one!


Köszönöm a munkát, amit a válaszodba fektettél!

Ha nem haragszol, picit rövidebb leszek.

Azt nem hiszem, hogy bárki megerősíti, hogy minden magyar közmondás a Bibliából származik, vagy onnan eredeztethető.

Esetleg valamennyi, mint más országokban is.


Hidd el, legalább ugyanannyi van az antikvitásból is. Ennek bizonyítására elég végigolvasni Pais István : Antik bölcsek, gondolatok, aforizmák c. gyűjteményét, vagy Plutarkhosz : Párhuzamos életrajzok c. munkáját. Ezeknél fogsz igazán ledöbbenni és már nem fogod azt hinni, hogy igaz, amit írtál. Az európai kultúra az antik görög-római és a zsidó-keresztény hagyományokra, történelemre, világlátásra épül. De az antikvitásnak jóval kiterjedtebb volt a hatása, mikor a kereszténység csak egy pici szekta volt. Gyakorlatilag sokáig az európai népek valahogy a görög-római kultúrkörtől függtek, történelemben, tudományban, filozófiában...

Ezek fényében bocs, de nevetséges azt mondani, hogy a magyar közmondások a Bibliából vannak. Néhány biztos.

" Gyakorlat teszi a mestert - Tacitus "...ugye ismerős? és még sok száz..., csak utána kell nézni, elfogultság nélkül.

2014. máj. 19. 13:00
 14/14 A kérdező kommentje:
Ja, számos közmondás a görögöknél hamarabb megjelent, mint a Bibliában egy hasonló értelmű. Lehet mondani, hogy átfogalmazták és újra leírták.
2014. máj. 19. 13:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!