Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Nem cáfolja az isteni teremtés...

Ozmium42 kérdése:

Nem cáfolja az isteni teremtést az, hogy a szemünk láttára jönnek létre (isteni beavatkozás nélkül) csillagok?

Figyelt kérdés
2015. jan. 17. 23:41
1 2 3 4
 11/40 Pietrosol ***** válasza:

Szia!


Ehhez az Isten, isteni, teremtés és isteni beavatkozás nélküli fogalmakat feltétlen definiálnod kell.

2015. jan. 18. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/40 anonim ***** válasza:
Kérdező! Te már láttál a saját szemeddel csillagot születni?
2015. jan. 18. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/40 anonim ***** válasza:
Mutass róla egy felvételt légyszíves!
2015. jan. 18. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/40 anonim ***** válasza:
70%
Én a kérdéseddel kapcsolatban azt nem értem, hogy ha - tegyük fel - isteni beavatkozás hatására jönnének létre az újabb csillagok, az hogyan derülne ki számodra?
2015. jan. 18. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/40 A kérdező kommentje:

"Ehhez az Isten, isteni, teremtés és isteni beavatkozás nélküli fogalmakat feltétlen definiálnod kell."


Lehet, hogy nem nekem kéne.


"Kérdező! Te már láttál a saját szemeddel csillagot születni?"


A csillagászok, nem én.


"Mutass róla egy felvételt légyszíves!"


[link]

2015. jan. 18. 15:50
 16/40 Pietrosol ***** válasza:

Ozmium42!


"Lehet, hogy nem nekem kéne."


De igen, mert te vagy a kérdező.


Ha azt kérdezem, hogy "esik-e az eső", akkor a kérdésben szereplő szavakhoz egzakt jelentést társítok. Esik=fentről lefelé irányuló mozgás, eső=folyékony halmazállapotú csapadék. Ha a kérdést kiírtad, akkor az feltételezi, hogy amelyekre rákérdeztél benned meghatározott fogalomként élnek. Ha ez hiányzik, akkor a kérdésed nem egyéb, mint magánhangzókból és mássalhangzókból összetákolt (számodra) jelentés nélküli szavak halmaza és a kérdésednek a mondatvégi írásjelen kívül semmi értelme nincs.

2015. jan. 18. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/40 anonim ***** válasza:
A linkelt képen szép színes foltokat lehet látni. És akármennyi évet is töltesz egyetemeken, a képen akkor is színes foltokat lehet látni. Az, hogy ez egy születő csillag illetve csillagok, csupán következtetés, ami a mozdulatlanságuknál fogva lehet nagyon is téves következtetés. Minden, a képre vonatkozó állítás csupán hipotézis. Ilyen képek után kijelenteni, hogy a szemünk láttára születnek csillagok, minden, csak nem tudomány.
2015. jan. 18. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/40 A kérdező kommentje:

#17


Kognitív disszonanciát érzek a levegőben.


[link]


Pietrosol:


Kell definiálni, csak nem biztos, hogy nekem. Mert nem én állítom, hogy Isten teremtette a csillagokat, vagyis nem nekem kell tudni, hogy ez mit jelent, hogy néz ki, amikor Isten csinál valamit, egyáltalán mit kell keresni, mi az az Isten, ki az Isten. Még csak nem is biztos, hogy helyes, ha a bibliai JHWH-ra szűkítem le a kört. Szóval aki hisz Istenben, van egy elképzelése a teremtésről, az a maga nézete szerint megfogalmazhatja, hogyan érti a fogalmakat, ki az Istene, és mi jel mutat arra, hogy például a belinkelt képen ki lehetne, ki kellene szúrni. Az már valóban baj, de nem az én hibám, hogy a hívők sem definiálják a fogalmaikat, csak axiómaként elfogadják.


Mi a teremtés (mint művelet)? Elvileg az, amikor Isten a semmiből létrehozza a valamit, mert ez csak akkor lehetetlen, ha a materialisták mondják. Szóval valami olyasmit kellene látni, hogy a vákuumból egyszer csak előugrik egy kész csillag, és nem egy óriási gázfelhőben látunk világító foltokat. A teremtés csoda, utóbbi pedig természeti törvényekkel magyarázható, azaz nem csoda.


Isten, isteni: elvileg a keresztényeknek ez nem a fantáziájukra van hízva, hanem a Bibliából kell ismeretet szerezniük róla. Úgy tűnik, hogy amit Isten kimond, az meg is történik. Aztán stílszerű lenne kérnem egy felvételt róla.


Illetve ugyanez vonatkozik az "isteni beavatkozás" címszóra is. Definiálják a hívők, mit jelent ez, aztán meglátjuk, hogy tényleg létezik-e, láthatunk-e felvételt róla. JHWH időnként felfüggeszti a fizikai törvényeket, megállítja a Napot az égen például, eléget éghetetlen anyagokat. Valami ilyesmire számítok, amikor beavatkozik. Ugyanakkor az is elég lenne, ha csodák helyett csak kimutatható, kimérhető lenne a fizikai erő, amit kifejt. Általában a fáma szerint vagy mindennek Isten az oka, vagy semminek. Ha azt kérdezed, honnan van az Univerzum, akkor Istentől van az egész, ha azt kérdezed, hogy mi utal Istenre, akkor semmi, mert nem hat kölcsön semmivel (ez lenne a kimutathatóság feltétele!). Mikor mi jön éppen kapóra.

2015. jan. 18. 17:14
 19/40 anonim ***** válasza:
100%

"akármennyi évet is töltesz egyetemeken ... - Ilyen képek után kijelenteni, hogy a szemünk láttára születnek csillagok, minden, csak nem tudomány."


Pedig - pedig.

Azért nem csak melegedni érdemes bejárni a felső oktatás intézményeibe.

Nem gondolom, hogy könnyedén el lehet tekinteni az ismeretek egymásra épülésének nehézségeitől, de címszavakban azért körüljárható ez és ha valami nem világos, számos helyen található hivatkozás a linkekben, amire a kíváncsiság által ösztökélve rá is lehet bökdösni.

Az asztrofizika foglalkozik ezzel a jelenséggel.

[link]

párhuzamosan nem árt ismerni a nehézion fizikát.

[link]

Egy csillag keletkezésének első lépése a kozmikus köd létrejötte.

[link]

Aztán a gravitáció hatására ez besűrűsödik

[link]

Később különféle finomságok történnek

[link]

a nukleoszintézis megértésével.

[link]

nagyjából ezek egy csillag keletkezésének és fejlődésének részletei, illetve ebből már kapiskálni lehet, de összefoglalva:

[link]

Nem állítom, hogy ettől már asztrofizikus leszel, mert hát ez még csak az egyszeregy, de talán már a korábban linkelt képen nem csak szép színes foltokat látsz, - mit mondjak, örülnék neki.

olvasgasd

[link]

csillagok születése, megkeresheted.

2015. jan. 18. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/40 anonim ***** válasza:
0%

Köszönöm, ismerem a mesét, nem vagyok már huszonéves.

És minél többet olvasok erről, annál inkább egyértelműbb számomra, hogy mekkora feltételezett tézis az egész csupán.

Azért köszönöm a wikis gyűjteményt.

2015. jan. 18. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!