Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Kedves katolikusok hívők! Mi...

Roland G. kérdése:

Kedves katolikusok hívők! Mi a bibliai bizonyíték a Mária dogmákra?

Figyelt kérdés

4.fő Mária dogma


1.Isten-szülő - 431.efeszoszi zsinat

2.Örök szüzesség -konstantinápolyi zsinat

3.Szeplőtelen fogantatás (Vagyis hogy Mária is az eredendő bűn nélkül született. -19.század közepén. IX. Pius pápa

4.Mária testben való Mennybemenetele -Múlt század közepétől dogma.


A dogma kötelező hittételt jelent,s amelyet ha nem fogad el egy katolikus hívő,az nem tagja már az anyaszentegyháznak,vagyis nem keresztény a katolicizmus szerint.A Magyar Katolikus Lexikon szerint:"olyan tétel, amelyet az egyházi tanítóhivatal mint Istentől kinyilatkoztatott igazságot közöl és hirdet (D 1792), ezért annak tudatos tagadása v. visszautasítása eretnekségnek számít. Egy tételnek ez a legmagasabb teológiai minősítése, mert jelzi, hogy azt isteni és egyh. hittel kell elfogadni, azaz isteni és egyh. tekintély kezeskedik az igazságáról."


Bibliai válaszokat kérek,főleg hozzáértő katolikusoktól!


2015. júl. 3. 09:42
1 2 3
 21/29 szp72 ***** válasza:

Igen a testvér szó tágabb értelmű, nem csak az édes testvér.


Róm 9,3: Hiszen azt kívánnám, hogy magam legyek átkozottként távol Krisztustól testvéreimért, test szerint való rokonaimért.


Még több példa itt:

[link]

2015. júl. 3. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 Molnár Sándorné ***** válasza:
0%

T. Kerdezo!

Szeretnek hozzaszolni, bar nem pont a te kerdesedhez, de azt is erinti. Sokan irtak itt, hogy maga Isten jott le a foldre, vagyis szuletett meg Jezuskent. Hogyan lehetne ezt elkepzelni? Ha a mindenhato Isten jott volna le a foldre, akkor ki maradt volna a mennyben? Satan bizonyara kihasznalta volna a helyzetet, es elfoglalta volna Isten tronjat. Majd ki tamasztotta fel a halalbol? Talan sajat magat? Kihez imadkozott Jezus szamtalan esetben. Utalok pl. a Getsemane kertben tortent imajara, kozvetlenul az elfogasa elott. Vagy ki szolt a mennybol, amikor Jezus alameritkezett a Jordanba. A hang ezt mondta: "Ez az en szeretett Fiam, akiben gyonyorkodom."

Es akkor az egyhaz miert nevezi Jezust "Isten elsoszulott Fianak, vagy egyedulnemzett Fianak?" Hiszen itt is ket kulon szemelyrol van szo.

Masreszt Maria valoban szuzen szulte meg Jezust. De Jezus szuletese utan mar rendes hazaseletet elt Jozseffel, es ahogy a Biblia irja, tobb testvere is szuletett, akiket meg is nevez a Biblia. Sot megjegyzi, lanytestverei is voltak, bar azokat nem nevezi meg, mivel abban az idoben a nok maskent voltak elkonyvelve mint ma.

Marianak semmivel nem volt nagyobb tisztelete a gyulekezetben, mint a tobbi nonek. Erre bizonyitek van a Bibliaban. A "Maria kultusz" sokkal kesobb alakult ki. Pedig a Biblia vilagosan megirja, hogy: "Egy kozbenjaro van ember es Isten kozott, Jezus."

Tehat senki mashoz nem fordulhatunk, csak hozza.

Errol sokat tudnek meg irni. De megadom a Biblia idezeteket ahol lehet olvasni arrol, amit fentebb irtam.

Mate 1:25; Mate 13:54-56; 12:46,47; Mark 6:3

Udvozlettel: Judit!

2015. júl. 4. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
85%

kérdés a katolikusokhoz szólt, az ő véleményüket szeretné megismerni a kérdező NEM ismétlem !N!E!M! Jehova tanúi véleményét, én protestáns létemre azért szóltam korábban hozzá mert ismerem részben a katolikus véleményt


és ha legközelebb felmerülne, miért haragszanak ennyire jehova tanúira ezen az oldalon, hát ezért: mert a kérdéstől függetlenül elkezdetek kampányolni, tökreteszitek a kérdést nem válaszoltok és a többi válaszolót is elvonjátok, nem lehet tőletek rendesen beszélgetni, nem lehet tőletek a legegyszerűbb kérdésekre sem válaszokhoz jutni, kivéve a rátok vonatkozó kérdéseket, de ott is csak kanpányoltok és nem válaszoltok...


egyébként minden zsinat szövegét érdemes átolvasni, akkor hátha jobban megérted, vagy olvasd el a Mária az üdvtörténetben c. könyvet ott is jól levezetik (persze attól még ne mbiztos h egyet fogsz érteni) és ami fontos, h haladj sorrendben mert 1-1 dogma sokszor előfeltételezi az előzőt, pl a szeplőtelen fogantatás előfeltételezi a bűntelenséget és az eredendő bűn létezését, az ortodoxoknál pl már csak ezért sincs ilyen nézet, mert ők nem hisznek az eredendő bűnben, se Mária teljes bűntelenségében (abban hisznek ,hogy Isten segítségével természetesen a legkevésbé bűnös ember volt)

2015. júl. 4. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 Molnár Sándorné ***** válasza:

Kedves 23/23=as!

Nem tudom honnan veszed azt, hogy kampanyolunk. En szigoruan a tenyeket kozoltem a kerdezovel. Es ezt sem a magam kutfejebol vettem, hanem a Szentirasbol. Ezek szerint te nem olvastad a Szentirast? Pedig ezek benne vannak. Az idezeteket is megadtam.

Ami konyvekre fel akartad hivni a figyelmemet, azokat mi nem fogadjuk el. Szigoruan a Bibliara alapozzuk a hitunket. Ez a konyv ugyanis Isten ihletese alatt irodott. Amikre itt te utalsz, azok sokkal kesobb irodtak tehat emberi filozofiara, elgondolasokra alapultak. Mivel a Szentiras a Mozessel kezododik, es a Janos apostol altal irt Jelenesek konyvevel fejezodik be, igy ez maga az Isten altal ihletett Szentiras. Minden ami ez utan iratott, mar nem Isteni eredetu. Csak ennyit akartam hozzafuzni az altalad irottakhoz. Udv:Judit!

2015. júl. 4. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 A kérdező kommentje:

10#


"Az égen nagy jel tűnt fel: egy asszony; öltözete a Nap, lába alatt a Hold, fején tizenkét csillagból korona. Áldott állapotban volt, gyötrelmében és szülési fájdalmában kiáltozott. ... Fiút szült, fiúgyermeket, aki majd vaspálcával kormányozza mind a nemzeteket. Gyermekét elragadták Istenhez és az ő trónjához." (Jel 12,1-5)


Ha a Biblia Bibliát magyarázza el alapján vizsgáljuk,akkor a Napba öltözött asszony nem Mária,hanem Izrael.A Na,Hold,csillagok csak 1 helyen szerepel még ezen kívül,mégpedig József álmában,és ott egyértelmű,hogy a zsidó népről van szó.Olvas el,hogy a pusztába menekül az asszony,hogy kb 3,5 évig táplálják,és védelem alatt legyen a "kigyó"-val szemben.A kígyó sátánt jelenti.

Erről a pusztába menekülésről prófétált Jézus a Máté 24-ben.Amikor Jeruzsálemet körülveszi az antikrisztusi sereg,akkor fussanak az ott élő zsidók.Máriával ilyen nem történt meg soha.A 70-ben történt zsidó háború idején ez részleg beteljesedett,de teljességében még nem,ezt bizonyítja,hogy a Jelenések 4-től az antikrisztusi uralom 7 évének eseményeiről van szó,az ún. nagy nyomorúság idejéről!



"Ha Isten kivételt tett Illéssel és Hénokkak, miért ne tehetett kivételt Máriával, az egyetemes halált illetően."


Tehetett volna,de erről nem ír a Biblia,s mivel nem ír,ezért ez alaptalan ez a dogma.Ezzel az erővel tehetett volna ilyen például a korintusi hívőkkel is,de nem tett.


Mária szeplőtelen fogantatása és bűntelensége:

"Ragyogóvá akarta tenni az Egyházat, amelyen sem szeplő, sem ránc, sem egyéb efféle nincsen, hanem szent és szeplőtelen." (Ef 5,27)

Mária azért bűntelen, mert az Egyház is olyan lesz. Mária bűntelensége is Krisztus megváltói tettéből származik, csak ő előre megkapta.

Az írás kegyelemmel teljesnek (Lk 1,28) mondja Máriát, ami a bűntelenségét alá támasztani látszik."


Ezzel az a probléma,hogy a dogma szerint mentes volt az eredendő bűntől és ilyen csak Jézus volt.Egy hívő sem az,csak amikor újjászületik a szelleme,és az újjáteremtett szelleme mentes az eredendő bűntől.Mária idejében,mivel a megváltás még nem történt meg,s így az újjászületés lehetősége sem volt elérhető,Mária tehát eredendő bűnös természettel született.A kegyelem pedig a nem megérdemelhető,ingyenes kivételezést jelenti,Mária tehát nem volt méltó arra,hogy a Messiást kihordja,ezért kapott kegyelmet,vagyis kivételezett bánásmódot,olyan ajándékot,amit nem érdemelt meg.Ez a kegyelem!

2015. júl. 5. 20:00
 26/29 szp72 ***** válasza:
57%

Roland G.-nek


A napba öltözött asszony egyszerre Mária, s egyszerre az Anyaszentegyház, vagyis Máriával szimbolizált Egyház. A Mária-Egyház párhuzamnak nagyon ősi és erős hagyománya van, sok ókori keresztény szerző ír erről. Logikusnak tűnik, hogy ez a hagyomány jelenik meg már itt a Bibliában, ha nem is bizonyítható.

A napba öltözött királynő utalás Mária mennybe vitelére és megdicsőülésére, ami persze szintén nem bizonyítható a Bibliából, de katolikus Egyház a maga részéről véglegesen eldöntötte, hogy az.


A tizenkét csillag jelenti ugyan a tizenkét törzset, de a tizenkét törzsből álló választott nép jogutódja a tizenkét apostolra alapozott Egyház:


"Gyere, megmutatom neked a menyasszonyt, a Bárány hitvesét! És lélekben elvitt egy nagy magas hegyre, s ott megmutatta nekem a mennyből, az Istentől alászállt szent várost, Jeruzsálemet. ... Széles, magas fala volt, rajta tizenkét kapu. A kapuk fölött tizenkét angyal. Nevek voltak rájuk írva, mégpedig Izrael fiai tizenkét törzsének a nevei. ... A város falának tizenkét alapköve volt, rajtuk a Bárány tizenkét apostolának tizenkét neve." (Jel 21,9-14)


Jakab a szórványban élő 12 törzsnek címzi levelét (Jak 1,1), amely persze keresztényeknek szól, vagyis az Egyházat nevezi 12 törzsnek. Az Egyház ugyanis az új Izrael, a lélek szerinti Izrael, "hiszen nem mindenki izraelita, aki Izraeltől származik, s nem mindnyájan Ábrahám gyermekei, akik az ő leszármazottai." (Róm 9,6-7)


A magyarázatod, miszerint ez a rész a test szerinti Izraelről szól szerintem erőltetett.

Annyiban igazad lehet, hogy az asszony inkább a korai egyházat, a még zsidókeresztény egyházat jelenti. Vagyis a Sátán még csírájában meg akarja semmisíteni a kereszténységet, s mikor ez nem sikerül, akkor harcba száll az asszony többi gyermekével, azaz megindul az üldözés a már elterjedt, a pogányságból megtért kereszténység ellen is.


Illés és Hénok példája valóban nem bizonyíték, csak azt bizonyítja, hogy előfordulhat, hogy lehetnek kivételek egy általános törvény alól. Nekik is meg kellett volna halniuk, s ők is rászorulnak Krisztus megváltására, csak előre megkapták gyümölcseit. A Katolikus Egyház hiszi, hogy Máriával is ez történt, bár a Bibliából nem bizonyítható.


A kegyelem valóban ki nem érdemelhető ajándék. Az Írás azonban Mária kapcsán kegyelemmel teljeset mond. Nem bizonyítható, de nem is kizárható, hogy ez fogantatástól kezdődő bűntelenséget jelent.


A Mária dogmák tehát nem bizonyíthatóak a Szentírásból. A katolikus Egyház szerint még sincs ellentét a kettő között, ezek a dogmák nem a Biblia betűjére, hanem a szellemére épülnek. Én hiszek abban, hogy az Egyház nem téved, s boldognak hirdetem Máriát minden nemzedékkel együtt. Amit Isten vele tett, azt teszi velem, s az egész Egyházzal együtt.

2015. júl. 6. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 A kérdező kommentje:

szp72


4-szer is írtad,hogy a Bibliából nem bizonyítható,és ezzel egyet értek.Mária egy igaz ember volt,aki ugyanúgy,mint minden keresztény kegyelemből,hit által lett Jézus Krisztus követője.Személyének túlhangsúlyozása azonban teljesen Bibliaellenes.Figyeld meg,hogy az Evangéliumok után írt levelekben egyszer sem említik őt.

Mária nem volt kegyelemmel teljes,ez rosszul van fordítva!

Lukács 1:28-30:"Az angyal bement hozzá, és

így szólt:-Üdvözöllek,kegyelembe fogadott,az Úr

veled!Mária összezavarodott e szavaktól,és

elgondolkodott:ugyan miféle köszöntés ez?Mire az angyal ezt mondta neki:-Ne félj,Mária,mert kegyelmet találtál Istennél!"(Ez a helyes fordítás)

Egyedül Jézus Krisztusra mondja az Írás,hogy teljes kegyelemmel,senki másra!János 1:14


"A magyarázatod, miszerint ez a rész a test szerinti Izraelről szól szerintem erőltetett.

Annyiban igazad lehet, hogy az asszony inkább a korai egyházat, a még zsidókeresztény egyházat jelenti. Vagyis a Sátán még csírájában meg akarja semmisíteni a kereszténységet, s mikor ez nem sikerül, akkor harcba száll az asszony többi gyermekével, azaz megindul az üldözés a már elterjedt, a pogányságból megtért kereszténység ellen is."


Nekem meggyőződésem,hogy itt a zsidóságról van szó,ugyanis,az egyház már nincs jelen a Földön ebben az időben.Az értelmezés különbözősége abból adódik,hogy a Katolikus Egyház eszkatológiája szerint Krisztus 1000 éves földi uralma elkezdődött az államegyház létrejöttével,de ha megnézed a történelmet,vagy napjainkat,és összehasonlítod a messiási korszakról szóló próféciákkal,akkor beláthatod,hogy ez nincs így.Ehhez nem is kell nagy teológiai ismeret.


"Én hiszek abban, hogy az Egyház nem téved, s boldognak hirdetem Máriát minden nemzedékkel együtt. Amit Isten vele tett, azt teszi velem, s az egész Egyházzal együtt."


Nem hiszek abban,hogy a katolikus Tanítói hivatal vagy a Pápák tévedhetetlenek.A fő-fő apostolok is tévedtek.Péter tévedett amikor Kornéliuszhoz nem akart elmenni,majd a Galata levél szerint képmutatóskodott is.Ez azért is érdekes,mert a Katolikus Egyház szerint Péter volt az első Pápa,Róma fő püspöke.

"Kétségtelen,hogy (a Pápa)még hitbeli kérdésekben is tévedhet;akkor,ha saját véleményére vagy döntésére támaszkodva eretnekséget tanít.Az igazság az,hogy sok római pápa eretnek volt"(VI.Hadrián pápa,1523)


Máriát én is boldognak vallom,csakúgy,mint a többi igaz keresztényt.Az Újszövetség Krisztus központú,amit Ő tett,arról szól minden,nem Mária tettéről!


-Roland

2015. júl. 6. 12:08
 28/29 anonim ***** válasza:

"ez megmosolyogtatott. ha olyan volt Mária, mint a katolikus egyház... ez Mária részére sértés, már megbocsássatok..."


Szent Pállal vitatkozz és rajta mosolyogj.. Már ha olvastál tőle bármit is. :))

2015. júl. 6. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 szp72 ***** válasza:

Roland G.-nek


"Mária ... Személyének túlhangsúlyozása azonban teljesen Bibliaellenes."


Minden túlhangsúlyozás helytelen. Még a Biblia túlhangsúlyozása is helytelen. Egyesek úgy vélik, hogy például nincs Szentháromság, vagy hogy a Szentlélekhez nem lehet imádkozni, mert így konkrétan nincs benne a Bibliában. Vagy például hol tiltja a Biblia a többnejűséget, mégis minden keresztény felekezet elveti, mert ez a hagyománya.



"Mária nem volt kegyelemmel teljes,ez rosszul van fordítva!"


A "kharitoó" ige a szótáraim szerint azt jelenti: kegyelemmel elhalmoz, vagyis Mária kegyelemmel elhalmozott. Tehát valóban nem feltétlenül teljes, csak bőven birtokló. Szent Jeromos a 4.században "kegyelemmel teljesnek" fordította latinra. Mindenesetre én tényleg azt hittem idáig, hogy ez a görögben is ennyire egyértelmű.



"meggyőződésem,hogy itt a zsidóságról van szó"


A Jelenések könyve az a műfaj, amit aztán tényleg lehet csűrni-csavarni. Az elméleted semmivel sem bizonyítottabb, mint az enyém. Éppenséggel lehetséges, de én nem tartom valószínűnek. A tizenkét csillag szerintem inkább jelenti a lélek szerint, mint a test szerinti Izraelt:

"A sárkány haragra lobbant az asszony ellen, és harcba szállt többi gyermekével, aki megtartja Isten parancsait és kitart Jézus tanúsága mellett." (Jel 12,17)



"Az értelmezés különbözősége abból adódik,hogy a Katolikus Egyház eszkatológiája szerint Krisztus 1000 éves földi uralma elkezdődött az államegyház létrejöttével,"


Lehet, hogy volt vagy van ilyen magyarázat, ezek sem biztosak, én legalábbis nem hiszem. Szerintem az 1000 éves uralom, ami nem szó szerint 1000 év Krisztus mennybemenetelével kezdődött el.



"Nem hiszek abban,hogy a katolikus Tanítói hivatal vagy a Pápák tévedhetetlenek.A fő-fő apostolok is tévedtek."


Megértem, én egyenlőre hiszek. Mindenesetre senki nem mondta, hogy mindig tévedhetetlenek, a pápák számos szamárságot és ostobaságot is mondtak már, talán eretnekséget is. A pápák csak akkor tévedhetetlenek, ha ezzel az igénnyel lépnek fel. Péter is tévedhetett, de amikor például a leveleit írta, akkor nem.



"Íme, mostantól fogva boldognak hirdet minden nemzedék, mert nagyot tett velem a Hatalmas, és Szent az ő neve."


A katolikus Egyház boldognak hirdeti Máriát, mert nagy dolgot tett vele az Isten. A hagyomány szerint ez a nagy dolog valamivel nagyobb, mint a Bibliában is említett, de ez nem a Biblia meghamisítása, hanem épp ellenkezőleg a Biblia üzenetének további tisztázódása és kibontakozása. A Mária tisztelet és a Mária dogmák lényege, hogy Krisztus teste az Egyház megdicsőül, amely Máriában, mint az Egyház kezdetében és előképében már végbe ment.

Igen elismerem túlzásokba is lehet esni. Ünnepélyesen kijelentem: Legyen átkozott minden olyan Mária tisztelet, amely Jézus Krisztus egyedülálló szerepét és jelentőségét elhomályosítja. De legyen áldott minden olyan, amely még jobban kiemeli.

2015. júl. 6. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!