Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért van szükség szentekre?...

Miért van szükség szentekre? Melyik egyházaknál nincsenek szentek?

Figyelt kérdés

Úgy értem mi szükség van közbenjárókra Jézus felé,Isten felé amikor közvetlenül is kapcsolatba léphetünk Jézussal.

Arról nem is beszélve,hogy Jézus a közbenjáró Isten felé.

Miért kérnék másoktól segítséget ha kérhetünk Jézustól is?

És miért jó,hogy egyre több szentet avat a Vatikán?

Valahol tetszik a dolog,színesebbé teszi a vallást csak nem értem mi szükség van rájuk.


Az ortodoxoknál vannak szentek?

Melyik egyházaknál nincsenek szentek?



2016. ápr. 25. 22:34
1 2 3
 1/25 szp72 ***** válasza:
72%

Krisztus Egyházat alapított vagyis egy közösséget. Isten nem pusztán csak azt akarja, hogy szeressük őt, hanem hogy egymást is szeressük, s hasznára legyünk a másiknak.

A másik ember közbenjárását, imáját, áldását nem azért kérjük, mert Isten nem akarja azt nekünk megadni, hanem mert Isten a közösségen keresztül a másik ember által is meg akar bennünket áldani. Jézus beszél arról, hogy Isten inkább megadja a kéréseinket, ha közösségben tesszük.

Az is tény és való, hogy imádságaink nem egyformán hatékonyak, vannak nagyobb hitű, nagyobb életszentségű, Istenhez közelebb járó emberek, akik kiemelkedő módon közvetítik Isten áldását.

A katolikusok hiszik, hogy az arra érdemesek, s főleg a magasan kiemelkedőek, s még inkább, akik az egyház megítélése szerint mindenkinek példaképül szolgálnak, vagyis a szentek a haláluk után is valahogy velünk vannak és képesek értünk imádkozni. A katolikusok a szentek közül kiemelkedően is tisztelik Szűz Máriát, Jézus anyját, akin hitünk szerint Isten megmutatta, hogy milyen nagyszerű, milyen tiszta, milyen dicsőséges és hatalmas lesz Krisztus egész Egyháza.


Tehát nem arról van szó, hogy a szentek vagy Mária egyenértékűek lennének Krisztussal, hanem hogy az egyszerű emberek is lehetnek hatalmasak Krisztussal és Krisztus által az egész Egyház javára.

2016. ápr. 25. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
49%

Jézus az egyedüli közvetítő, helyesebb lenne így fordítani, bár ő maga Isten, de most bele kéne kicsit menni a szentháromságba, és nem ezt kérdezted.


Közbenjárhatnak érted mások és te is értük, sőt erre minden felekezetben szokták egymást kérni az emberek, a biblia is említi ezt, van nyílt felszólítás is stb stb, ezt gondolom tudod, az úgynevezett szentek ,tehát a már üdvözült és így kiteljesedett emberek képesek bárhol hallani a még élőket, és imádkozni is értük, úgy mint még életükben, és ezt meg is teszik, hiszen nem olyan individualisták, hogy "üdvözültem ,na én meg is volnék ,hol a söröm?" hanem még amit tehet meg is teszi az életben lévőkért.


Nem kifejezetten KELL de lehet így kérni a halottakat, mintha az élőket kérnéd, persze nem kell nagyon messzem enő következtetéseket levonni, hogy így "hatékonyabb lenne az imádság", hiszen Isten így is úgy is figyel ránk, bár igaz a szentírásban olvasható, hogy azért is kel együtt és egymásért imádkozni, mert az úgy "nagyon erős" illetve az "igaz ember" imádsága nagyon erős, de ezeket biztos olvastad, ilyen értelemben nyilván "hasznos" élők és holtak imádságát kérni, de ne nyerészkedésből hanem testvériességből


a kereszténységet meg ne úgy képzeld el, hogy Jézus, apostolok, nagyugrás és itt vagy te, hanem volt közte mintegy 2000 év, és ahogy a keresztények közössége létezik ma is létezett mióta Jézus alapította, és te annak a közösségnek lehetsz tagja aminek pl terézanya, és sok más "szent" és ez mind egyetlen közösség, "amég világ a világ" na ezért "kellenek a szentek"


és ez nem csorbítja Jézus kizárólagosságát ha a helyén kezeljük, megjegyzem nagyon sokszor sajnos valóban jogosak a kritikák, és teljesen érthető a protestáns álláspont is, hiszen ők is igyekeznek a leghelyesebb módon élni


igen az ortodoxoknál is vannak szentek de jóval "lazábban"(talán emberibben?) kezelik a dolgot mint a katolikusok

2016. ápr. 25. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
52%
Valószínűleg ahhoz lehet köze, hogy a vallás terjedésének az idején szinte mindenhol többistenhitet váltott fel a kereszténység és ennek a maradványai a szentek.
2016. ápr. 26. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
36%

A Biblia szerint, igyekezni kell minden embernek, aki Isten munkatársa, illetve keresztényéletet él szentnek lenni


(1Péter 1:14–16) . . ., 15 hanem összhangban a Szenttel, aki elhívott benneteket, ti magatok is váljatok szentté egész viselkedésetekben, 16 mert meg van írva: „Legyetek szentek, mert én szent vagyok.”


Persze mi tökéletlen emberek soha nem leszünk a szó annak az értelmében szentek, ahogy Teremtőnk, de minden tőlünk telhetőt meg kell tenni az életünkben tisztának maradni.


Ám ez nem azt jelenti, hogy ezzel "közbenjárói szerepet" tölthetünk be, vagy kapunk

Egyetlen közben járó van kinevezve Isten és emberek között, Jézus, Isten kinevezett királya. s ezt a szerepet senki sem töltheti be, vagy társulhat.


egyébként sem, hiszen az ember a halála után halálalvásba merül, és a Feltámadásra vár, így semmilyen része nincs az élők támogatásában, vagy bántalmazásában ami a nap alatt történik.


(Prédikátor 9:5, 6) 5 Mert az élők tudják, hogy meghalnak, de a halottak semmit sem tudnak, és nincs többé fizetségük, mert nem emlékeznek rájuk többé, elfeledték őket. 6 Szeretetük, gyűlöletük és féltékenységük is elveszett már, és időtlen időkön át többé nincs részük semmiben sem, ami történik a nap alatt.


S kényes téma, de ha Jézus Isten volna, akkor nem kellene saját magához közben járni, az emberek érdekében,

De erre Én sem szeretnék kitérni, mert a háromság, most nem kérdés.

2016. ápr. 26. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
28%
Az egyház dönti el ki legyen szent. Honnan tudjátok hogy Isten is így gondolja? Lehet hogy az illető valójában a pokolra kerül. Te ilyentől kérnél segítséget?
2016. ápr. 26. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 r.sentinel ***** válasza:
20%
Azert mert ezt a hitrendszert kialakitva meg melyrehatobban lehessen ellenorzes alatt atrtani a vakon hivoket, akiknek a lakasukban a penztarcajukban, a kocsijukban, keresztek es szentek sokasaga lapul, ahoz a hithez ragaszkodva hogy ezen targyak altal vedelmet kapunk, illetve segitseget annak megfelelo helyen valo hasznalasaban. Csodas, foldi emberek eldontik ki lehet szent es ki nem, ugyanok kivalogattak es osszeraktak a Biblianak a kornak megfelelo es elfogadhato irasokkal, ami meg ertelmetlen vagy leheteteln volt szamukra az kimaradt, meghogy "Isteni" ihletre irodtak es kerultek bele. Szentek rengeteg vallas reszet kepezik es az eggyiknek nagyobb a szentje a masiknal, oszinten sajnalok minden embert hogy kifele fordul es nem a belsoje fele hogy feltegye a kerdest valoban minden az-e aminek latszik vagy nem, sokan csak bologatnak es mindent elfogadnak mert azt hiszik mindenki csak a javat szolgalja es felse merul benne hogy talan sokan iranyitani akarnak embereket. A Vatikanrol jobb nem is beszelni, az a fo csucsa a megtevesztesnek es milyen amikor szemedbe mosolyognak mikozben mast gondolnak es cselekszenek.
2016. ápr. 26. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
60%

abban igaza van az egyik hozzászólónak ,hogy nyugaton az antik istenségek kultusza formailag bekúszott a kereszténységbe is, ezért is van, hogy vannak "védőszentek" és a középkorban ez valóban nagyon elharapózott, ezért is írtam hogy vannak teljesen jogos kritikák ,viszont már nagyon rég kimutatható a halottaknak az a fajta tisztelete amit leírtam, a reformáció hatására pedig a katolikus egyház is igyekezett a vadhajtásokat letörni idővel, keleten pedig ilyenek nem is igen keletkeztek (1-2 esettől eltekintve)


csípem amikor egy protestáns azzal érvel hogy mi honnan tudjuk, hogy valaki üdvözült e, miközben máskor meg arról beszélnek ,hogy "elfogadtam Jézust személyes megváltómnak nekem már örök életem van csináljak bármit is" ha ennyire biztosak benne, hogy mindenkinek a puszta hite elegendő az üdvöséghez akkor az apostoli eredetű egyházak had bízzanak már abban, hogy 1-2 példásan jó keresztény biztosan üdvözül, ha meg mégsem akkor sem fog ártani, Isten is tudja, hogy az illető életének pozitív oldalát tekintjük példaértékűnek,


KZitus és minden jehova tanúja vele együtt pedig mélységes mélyen hallgasson el, ne idézzen a meghamisított bibliájukból és ne hazudozzon, ha jehova tanúit kérdezik akkor válaszoljon, vagy legalább emelje ki hogy nem egy keresztény hanem egy jehova tanúja válasz következik

2016. ápr. 26. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
79%

Szentekre - általánosan, olyanokra, akiket valami mindenki által nemesnek tartott tette(i) miatt tisztel, példának tekint - minden rendszernek szüksége van, nemcsak az egyháznak. Ez ad ugyanis keretet, célt, módszert, rituálét, színt egy közösség működésének. Enélkül egy szürke massza, gondolat nélkül.

Az egy másik problémakör, hogy ezzel vissza is lehet élni, hamis "szenteket" rátukmálni a tömegre, sőt, előírni a tiszteletét. Az ilyen rendszer egyszerűen hamis, hazug, és célja az emberek megnyomorítása.

2016. ápr. 26. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
36%

Bocsánat az offért, előre is.


7-es válaszoló kommentjéhez:


A Következő Verset a Károli Gáspár fordítású Bibliából idézem:

7. Mert az élők tudják, hogy meghalnak; de a halottak semmit nem tudnak, és azoknak semmi jutalmok nincs többé; mivelhogy emlékezetök elfelejtetett.

8. Mind szeretetök, mind gyűlöletök, mind gerjedezésök immár elveszett; és többé semmi részök nincs semmi dologban, a mely a nap alatt történik.


Nem hiszem hogy az általam idézett vers, más jelentéssel bírna:

A halottaknak semmi része nincs a nap alatt, vagy is semmilyen módon nem részesei az életben történő eseményeknek.


Akkor Károli is hazudik, és rosszul fordított, mert bizony nyelvtanilag ugyan azt írta, csak régebb nyelvezettel.

Igen erős rágalmazása nagyon merész, egyáltalán nem hazudtam, mert az igazat írtam le.


A következő vers idézet pedig a Káldi fordításból való:


Préd 9,5

mert az élők tudják, hogy meghalnak, de a halottak semmit többé nem tudnak; * sem jutalmok nincs többé, mert feledésbe ment emlékezetök. **


Préd 9,6

A szeretet, gyűlölség és irigykedések is együtt enyésznek el, és nincsen részök e világban és a dolgokban, melyek a nap alatt történnek. *


Láthatólag Káldi is hazudik a 7-es válaszoló szerint.


De nézzünk egy Katolikus fordítást is:


Préd 9.5

Az élők ugyanis tudják, hogy meg fognak halni, de a holtak nem tudnak semmit, és jutalmuk sincs már; hisz még nevük is feledésbe merül, amelyet szereztek maguknak.

Préd 9.6

Szeretetük, gyűlöletük és igyekezetük is mind odavan. Soha többé nem lesz részük abban, ami a nap alatt végbemegy.


Vagy is minden Biblia fordítás ezek szerint hazugság, és hamis, hiszen jól olvasható, hogy a halottak semmilyen érzéssel létezéssel nem avatkozhatnak bele az életben történő dolgokba. Megszűnt a létezésük,


Ennél fogva az hazudik, aki azt állítja, hogy a bibliában leírtak ellenére a nem létező személyek még is beleavatkoznak, illetve részességük van az életben történő dolgokhoz, ha kell más "testbe" való magyarázással.

2016. ápr. 26. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:

1,

Hogy élhetnek a szentek ha Jézus visszajöveteléig senki sem támad fel?

Azt is értem,hogy vannak akik nagyobb hittel rendelkeznek, de miért éren az ő imájuk többet, mint mondjuk az enyém

Isten a Kis hitet nem becsüli? Lehet az még nagyobb!


2, Ha fel is támadtak, hogy hallanak minket ha nem feltámadottak nem itt a földön vannak hanem a Mennyországban?

De halottak hogy járhatnak közben valakiért és miért kell közbenjáró Jézuson kívül?

Már eleve azt nem értem,hogy segíthetnek a szentek ha még fel sem támadtak?

Vagy ilyenkor mi van? A test pihen és van különálló lélek?

Jézus is testben támadt fel!

Nem értem ezt az egészet.


(Ezt a Szentháromság dolgot végképp nem értem.

Valaki elmagyarázhatná vagy küldhetne anyagot róla Katolikus meg nem katolikus értelmezéssel.)


7, Ne veszekedjetek hanem nekem segítsetek megérteni !


9, Nem lehet,hogy ez azért van,mert ők úgy hiszik,hogy a halál után a lélek kiszáll a testből,üdvözül vagy mit tudom én míg mások úgy hiszik,hogy Jézus visszajöveteléig nem támad fel senki.

Vagy ez értelmetlen?

2016. ápr. 26. 15:56
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!