Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Balog Zoltán kijelentette,...

Attila_the_hun kérdése:

Balog Zoltán kijelentette, hogy a vallás nem magánügy. Ezek szerint közügy? Úgy közügy itt a 3. évezredeben akárcsak a középkorban?

Figyelt kérdés

[link]

Neked már nagyon eleged abból, hogy ez a kormány egyre több anyagi támogatást ad közpénzből az egyházaknak? Nincs eleged abból, hogy ha egy családtagod megbetegszik, akkor romos kórházakban és orvoshiányos közegben kerül ellátásra, miközben Balog Zoltán és bandája Palotákat, állami iskolákat és egyéb ingatlanokat és közpénzt és közpénz és ismét közpénzt add az egyházaknak? Orbán fiához mit szólsz? Mit szólsz ahhoz, hogy ez a gyerek a harmadik évezredben olyan kijelentéseket tesz, hogy magát isten szócsövének tartja?



2016. máj. 1. 15:04
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

" egy kommunistával aki ateista"

Ezek szerint a legtöbb kínai, illetve orosz mind ateista?

Maradjunk annyiban, hogy az ateisták nem kommunisták. Lehet, hogy van közöttük kommunista, de nem az miatt mert ateisták, ahogy a keresztény sem az miatt kommunista mert keresztény.

2016. máj. 3. 09:22
 12/17 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy megint nem tisztázzuk a fogalmakat, hogy mit értünk magánügy és közügy alatt.

A vallás valóban nem magánügy, hanem közügy, de nem olyan értelemben, hogy mindenkinek akkor most kötelező vallásosnak lenni, mert az megint más.

A vallás azért közügy, mert jelen van a társadalomban és sok szempontból meghatározza azt. A vallás (legalább is keresztény értelmezésben) azért nem lehet magánügy, mert a hitet csak a másik ember felé tudjuk megélni. A keresztény életforma csak a mások felé gyakorolható, a négy fal között nem. Gondozni kel a szegényeket, ápolni a betegeket, stb. Csak sokan nem jól értelmezik a kereszténységet...

2016. máj. 3. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Flogeir ***** válasza:

Itt különböző dolgok keverednek, ami hibás nyilatkozatokhoz és következtetésekhez vezet.

A valláshoz és vallásgyakorláshoz füzödő jog alapvető szabadságjog, mindaddig, amíg mások jogait nem sérti. Etekintetben a vallás és annak gyakorlása magánügy.

A vallásnak van erkölcs és morál formáló szerepe, ami szolgálhat közérdekeket, illetve egyházi intézmények, alapítványok, vagy éppen vallási alapon magánszerveződések ellátnak karitatív tevékenységeket, ami szintén közérdek. A közügynek lehet tekintetni olyan közérdeket szolgáló tevékenységek, kezdeményezések támogatását, amit az az adott csoport hatékonyabban lát el, mint ahogy azt hasonló helyzetben az állam ellátná. Ha nem érvényesül ez a hatékonysági szempont, akkor ez nem tekinthető megalapozott közérdeknek, mert ebben az esetben az állam ugyanolyan összeg elköltése mellett más területeken többet tehet a közérdekért.


Konkrétan az egyházak támogatását összehasonlítani bármi mással, már nehezebb ügy, mert minden viszonyítás kérdése. Azt is látni kell, hogy ez a része a kérdésnek nem valláskritika, hanem politikai.

Az egészségügy is megér egy misét, mert baloldali portálokon is egyre többet hangoztatják, hogy a közhiedelemmel ellentétben nem jut kevesebb orvos Magyarországon ezer lakosra, mint nálunk fejlettebb országokban. Amiből a nagy kivándorlás miatt valóban óriási hiány van, az a szakápolók és nővérek köre. A másik pedig, hogy bár nyilván lehetne sokkal több pénz is az egészségügyben, de a legnagyobb probléma az, hogy maga a rendszer is pazarló: az egészségügybe kerülő összegek lefölözését magában a rendszerben működő "orvosbárók" végzik, akik nem csak maguknak biztosítanak 100 milliós fizetéseket (miközben mindenki más alulfizetett a rendszerben), hanem a megrendeléseket is pazarlóan, vagy haveri körnek, vagy saját érdekeltségnek, vagy olyan szolgáltatóknak juttatják, akik korrumpálják őket. Erről is lehetett olvasni a 444.hu-n, az indexen, álljon itt egy cikk a portfolio-ról:

[link]


Azt látni kell, hogy ha akár a hatalom, akár a közpénzekből finanszírozott alrendszerek bennfentesei lopni akarnak, akkor az nem vallási kérdés.

2016. máj. 3. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
példát mondtam, ne legyél szőrszálhasogató, a szekuláris humanista is ateista(csak tartja az alapvetően kereszténység alapú értékeket és erkölcsöket), de akkor írhattam volna, hogy "materialista" és erre hivatkozva szerették is felrúgni a kereszténységen alapuló értékrendet, mondván azok a klerikálfasizmus maradványai
2016. máj. 3. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

"példát mondtam, ne legyél szőrszálhasogató"


Rossz volt a példád. Bárki lehet kommunista és bárki követhet egyéb politikai ideológiát. Más dolog a világnézet és más a politikai ideológia. Azt nem értem, hogy miért mostad össze a kettőt? Ámbár... lehet, hogy jól tetted, hiszen a történelem során a vallások is politizáltak. A temérdek keresztes hadjárat is részben politikai indíttatású volt.

2016. máj. 3. 11:32
 16/17 anonim ***** válasza:
Keresztény kormány kellett. Megkaptátok.
2016. máj. 3. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
A társadalom a közügyekről szól. A társadalmat pedig magánszemélyek alkotják.
2016. máj. 3. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!