Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ti szoktátok szavalni/mondani...

Ti szoktátok szavalni/mondani a himnuszt?

Figyelt kérdés
A kérdés elsősorban ateistáknak szól, de hívők is nyugodtan válaszoljanak. Az a helyzet, hogy a himnusz első mondatával már feltételezi egy istenség létezését. De mi van az olyanokkal, mint én, akik nem hiszünk isten(ek)ben? Amerikában is ugye a Plague of Allignance (remélem helyesen írtam) szavalása közben se áll föl mindenki, köszönhetően a mozgalomnak, hogy az ateisták nem akarják azt mondani, hogy "isten alatt". Magyarországon van olyan, hogy valaki vallásos/"nem vallás"-os okokból nem szavalja a himnuszt, esetleg nem áll föl a ceremóniához. Bennem ez most merült fel elösször, szóval még nem csináltam ilyet. Nem biztos, hogy jó topic, de remélem hasznos válaszokkal szolgáltok; előre is köszönöm.

2016. máj. 23. 17:52
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
98%
Énekelni szoktam ateistaként. És azért mert ez Magyarország himnusza.
2016. máj. 23. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
69%

Felállok, de amúgysem éneklek.Szerinted van ennek jelentősége?Tudod, hogy nincs oszt kész évente 1-2xkibírod, gondolom nem vagy naponta ünnepségen.

Az meg a másik, hogy én egyébként is sokat használom az istenes káromkodásokat mégse hiszek benne.

2016. máj. 23. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
84%

Ünnepeken énekelni szoktuk. Már aki.

Mivel nem egy lelkesítő indulószerű himnuszról van szó ezért kevesen éneklik, én ilyenkor mindig szoktam énekelni félig magamban, bár engem se lelkesít h szinte senki sem énekli.

Ateista vagyok de semmi bajom azzal hogy Istent említik a himnuszban, a szüleim keresztények, velük is szoktam imádkozni, de ez nekem olyan mint egy népszokás, nem valami feltételezett természetfeletti dolog miatt teszem.

De van olyan rokonom akinek ez kardinálisabb kérdés, nagyon régen vmi szektában volt de már rég kijött, nem tudom mennyire van benne most az ezoterikus dolgokban, de ő pl következetesen nem teszi össze a kezét kaja előtti imánál se.

2016. máj. 23. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

Csak saját magamra vonatkozóan tudok válasszal szolgálni. Én nem vagyok ateista, de egyik vallás híve sem. Mégis szerintem a nemzeti himnusznak nem arról kellene szólnia néhány ember számára, mint amit te leírsz. Most azért, mert "Áld meg Isten a magyart", még nem kifogás (szerintem arra), hogy valaki ne énekelje, vagy ne álljon fel. Még egy iszlám vallásútól aki Magyarországon lakik, meg is érteném, de az hogy erre mondjuk Magyarországon egy ateista is hivatkozzon, csak béna kifogásnak tekintem. Ez nem Istenről vagy bármely más vallás istenéről szól, hanem a magyar nemzetről, vagy épp amelyik országról beszélünk. Olyan, mintha valaki a saját hazáját köpné szembe szerintem, azzal, hogy ha nem is énekléssel, de felállással nem tiszteleg.

Nem is értem melyik embernek jut ilyen eszébe. Nekem pl egyszer sem, pedig diák lévén elég sokszor hallom. Itt a haza a kulcsszó, nem a vallás. Szerintem nevetséges, elnézést ezért minden ateistától, de én így gondolom.

Én csak akkor szoktam felkapni a vizet, amikor (egyházi suli lévén), nemzeti ünnepekkor, megemlékezéskor azt mondják az iskolánkban, hogy énekeljük el a himnuszt. Erre belekezdenek az egyházi himnuszba. Ott tényleg azt hiszem, hogy lesül a pofámról a bőr. És aztán nem a Szózattal zárnak, hanem a Himnusszal. Én mondjuk ezt tartom megengedhetetlennek, de úgy látszik kinek mi.

2016. máj. 23. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

Amikor egy eseményen meghallom a Himnuszt, nem első sorban a vallásos tartalmára gondolok, hanem arra az erőre, amit akkor érzek, amikor mindenki feláll és együtt énekel. Az az a pillanat, amikor mindenki egy kicsit együtt van. Nem tudnám elképzelni, hogy ne álljak fel és ne énekeljek a tömeggel, mert szerintem csodás érzés, ha ülnék és csak nézném, úgy érezném valami jóból maradtam ki. Hatalmas ereje van.

Az egyik legcsodásabb élményem a Himnusszal kapcsolatban, amikor Cseszneken előadták az István a Királyt. Többször is volt ott, de egyik alkalommal rendhagyó módon Nagy Feró állt ki egy szál magában, hangszer kíséret nélkül elkezdeni a himnuszt. mire mindenki felállt és bekapcsolódott a tömeg. Úgy tűnt, mintha az az egyetlen ember mozgatta volna meg a tömeget, de valójában a dalnak van az a szuggesztív hatása, amitől mindenki feláll és énekel. Olyan érzés volt, mintha mindenki eggyé válna.

Tudom, hogy van olyan, hogy birka szellem, de ez nem az.

Én nem szeretem az ájtatoskodást, de ha valaki elvből a fenekén marad, csodás dologból marad ki. Nem kötelez szemléletváltásra az, ha kipróbálja valaki egy évben egyszer, hogy milyen eggyé válni a tömeggel.

2016. máj. 23. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
Nem azért szavalom, énekelem a Himnuszt, mert annyi időre hívővé válok, hanem mert ez a himnusz.
2016. máj. 23. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

A magyar himnusz már nem egyenlő egy XVI. századi prédikátor által elmormolt imával. Más szerepe lett.


A lírai alanyként megjelenő prédikátor egyébként anno nyilván nem is állva énekelte, meg nem is szavalta, hanem térdelve mormogta.

2016. máj. 23. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
43%
Egy himnusznak nem egy ilyen kétségbeesett prayernek kéne lennie, hanem valami lelkesítőnek, ami büszkévé teheti a nemzetet, amire mindenki büszke lehet. Akkor sem énekelném, ha érdekelne még magyarország, mert ennél lehangolóbb himnuszt én még nem hallottam (bár tény, hogy nem hallottam mindent), de véleményem szerint egy himnusz nem attól válik himnusszá, hogy szótagolva énekejük, hanem attól, hogyaz egész nemzet szeretheti, büszke lehet rá, minden vallási meggyőződéstől függetlenül. És mondhatják akik mondani szokták ugye, hogy akármilyen istent odaképzelhetsz, de mind tudjuk, hogy magyarország keresztény elnyomás hatására lett azzá amivé annak idején lett és azt is tudjuk, hogy egy "igazi" magyar számára az "isten" mint név az az isten és pont. A szakállas felhőnülő láthatatlan jézusfater. Szóval válasz a kérdésre: nem. És ha lepontoztok, akkor sem. (;
2016. máj. 23. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
40%

Szép a Himnusz, csak van egy kis probléma vele keresztény szempontból. Az a rész nem stimmel, hogy „megbűnhődte már e nép a múltat s jövendőt”.

Úgy lenne helyes, hogy megbűnhődte már Jézus a múltat s jövendőt.

2016. máj. 24. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Számomra nincs vallásos töltete annak, hogy egy költeményben valamilyen istent említenek. Ez kb olyan szinten hülyeség lenne, mintha te azért nem néznél meg egy filmet, mert szerepel benne egy nem keresztény istenség.
2016. máj. 24. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!