Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ki a kedvenc ateista gondolkod...

Ki a kedvenc ateista gondolkodótok?

Figyelt kérdés

2016. jún. 4. 22:35
1 2 3 4 5
 21/47 anonim ***** válasza:

Kérdezőnek, 14-re


Buddha egyértelműen ateista, és egyértelműen NEM materialista. (Akárcsak Lao Ce, én említettem őket korábban.) A modern nyugati ember ezzel nem nagyon tud mit kezdeni, az ún. felvilágosodás óta annyira belénk rögzült az az árukapcsolás, hogy az ateizmus ekvivalens a materializmussal.


További csavar a dologban, hogy a buddhizmus nem von éles határt, nem tesz szignifikáns különbséget a természetes (tudományos eszközökkel vizsgálható) és a természetfeletti (tudományosan nem vizsgálható, szellemi, spirituális) jelenségek között, hanem egységben szemléli ezeket.


A racionális és irracionális megítélése megint problémás. Mi az arisztotelészi logika szerint gondolkodunk, de a hinduizmusnak, buddhizmusnak, dzsainizmusnak teljesen más a logikai rendszere.


Ami a buddhizmusban tök logikus, az az arisztotelészi logikában illogikus, sőt, nem is értelmezhető. Tényleg csak ízelítőként egy írás, amelyik ezt a témát érinti:

[link]

2016. jún. 5. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/47 anonim ***** válasza:
100%
Sam Harris
2016. jún. 5. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/47 anonim ***** válasza:
36%

"egy ateista (szerintem) nem csak az istenek ellen van, hanem az irracionalizmus ellen általában."


Filozófiai értelemben az ateizmus is ugyanannyira irracionális, mint hinni Istenben.

2016. jún. 5. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/47 Mojjo ***** válasza:
70%

"Filozófiai értelemben az ateizmus is ugyanannyira irracionális, mint hinni Istenben"


Kifejtenéd bővebben, kérlek? Szerintem a gyenge/agnosztikus ateizmus az egyetlen racionális út. Azaz az, hogy ha nem hiszünk isten/istenek létében, és nem hiszünk isten/istenek nem létében sem.

2016. jún. 5. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/47 A kérdező kommentje:

#Ozmium42

Igen, tudom. De én azokkal tudok azonosulni, aki tényleg az. Egyszer mondta nekem valaki, hogy ő ateista de a lélekvándorlásba hisz. Ez semmivel sem jobb, mint egy vallásos hit.



#18 nem mondtál semmi konkrétat. Szerintem irracionálisabb hinni pl. az átváltozásban, szeplőtelen fogantatásban vagy a szentháromságban, mint amiben az ateisták "hisznek". De nem tudom mire gondolsz, így nehéz vitatkozni.



#21

Köszi az érdekes választ. Én 100% materialista vagyok, tehát ezért elutasítom az isten nélküli vallásokat is.



#23

"Filozófiai értelemben az ateizmus is ugyanannyira irracionális, mint hinni Istenben."


Igazad van, mivel 100%-ig nem lehetünk meggyőződve, hogy semmilyen felsőbbrendű lény nincs, de nagyon valószínű. Viszont, amit tehetünk ateistaként, hogy a létező vallások állításait megcáfoljuk.

2016. jún. 5. 11:38
 26/47 Mojjo ***** válasza:
78%

@25:

"Igazad van, mivel 100%-ig nem lehetünk meggyőződve, hogy semmilyen felsőbbrendű lény nincs"


Szerintem te még mindig nem érted azt, hogy mit jelent az ateizmus... Tehát még egyszer: ateista az, aki nem hisz isten/istenek létében. Ennyi, nem több. Ilyen egyszerű. Az ateizmus, általános esetben nem arról szól, hogy kijelentjük, hogy márpedig nem léteznek istenek. Az is egy hit: istenek nem létébe vetett hit. Van az ateizmusnak egy ilyen vállfaja, az erős ateizmus. De a gyenge ateizmus, ami mellesleg az ateizmus legelterjedtebb vállfaja, pont arról szól, hogy NEM mondjuk azt, hogy márpedig nem létezik semmiféle isten. Azt mondjuk, hogy semmi meggyőző bizonyíték nincs arra vonatkozólag, hogy létezne bármiféle isten, ezért nem hiszünk benne. Ugyanakkor a gyenge ateizmus képviselője azt is felismeri, hogy semmiféle bizonyíték nincs arra nézve sem, hogy nem létezik semmiféle isten, így ebben sem hisz. Épp ezért ez az egyetlen racionális meggyőződés. Minden más csak hiten alapszik.

2016. jún. 5. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/47 A kérdező kommentje:

"Azt mondjuk, hogy semmi meggyőző bizonyíték nincs arra vonatkozólag, hogy létezne bármiféle isten, ezért nem hiszünk benne. Ugyanakkor a gyenge ateizmus képviselője azt is felismeri, hogy semmiféle bizonyíték nincs arra nézve sem, hogy nem létezik semmiféle isten, így ebben sem hisz."


Én is így gondoltam, lehet rosszul fogalmaztam :).

2016. jún. 5. 12:54
 28/47 Mojjo ***** válasza:
70%
@27: és épp ezért téves azt kijelenteni, hogy az ateizmus filozófiailag pont annyira irracionális, mint hinni Istenben. Te viszont helyeseltél rá...
2016. jún. 5. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/47 A kérdező kommentje:
én azt mondom, hogy kijelenteni azt, hogy SEMMILYEN felsőbbrendű lény nincs az hit. Cáfolni a kereszténység, judaizmus, iszlám stb. istenét és ezeket nem elfogadni nem hit. Filozófiai értelemben az agnosztikus ateizmus a tartható álláspont. Személyes véleményem, hogy semmilyen felsőbbrendű hatalom nincs.
2016. jún. 5. 13:07
 30/47 Mojjo ***** válasza:
@29: ez így korrekt.
2016. jún. 5. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!