Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A muszlimok egységesen tagadjá...

A muszlimok egységesen tagadják az evolúciót, törzsfejlődést, ősrobbanást?

Figyelt kérdés
Vagy esetleg köztük is vannak felvilágosultabbak és bigottabb hívők?

2017. jún. 8. 13:26
1 2 3 4 5 6 7
 31/61 A kérdező kommentje:

"Ha nincs mögötte tudatos irányítás, hogy jöttek létre a folyamatok? Az a gond az evolúció elméletével hogy nem ad választ arra az alapvető kérdésre hogy alakult ki az élet, hogy lett élettelenből élő. Ateisták gyakori válasza hogy nem Isten irányít hanem a kémiai folyamatok. És a kémiai folyamatokat mi hozta létre?"

Az evolúciónak nem is kell választ adnia rá, hiszen nem arról szól az elmélet.

Egyébként belekeveredtél itt a fogalmakba teljesen, úgy látom. Ha egy folyamat létrehozásához kellett a tudatosság, az nem jelenti azt hogy a folyamat utána ne működhetne bármiféle tudatosság nélkül is. Ha egyszer már létezik.


"Én pedig megkérnélek hogy ne menj át tudatlan muszlimgyűlölőbe csak mert nem tudsz valamit."

Hol utaltam én bármivel is gyűlölködésre?

Az egyszerű történelmi tény hogy az iszlám államok rendkívül sokáig egyszerűen leigáztak mindenkit a környéken, aki útban volt, vagy nem úgy gondolkodott, mint ők.

Ezzel kapcsolatban is arra tudnálak figyelmeztetni, hogy ne menj át fanatikusba! Csak mert nem tagadom le a történelmi tényt hogy az orosz gulag táborokban hányan szenvedtek és haltak meg embertelen körülmények között, ettől nem vagyok oroszgyűlölő.


"Tévedés. Abból amit írtam nem tudom hogy vontad le ezt a következtetést"

Hát ha nem a Korán írásaiból kiindulva fedeztek fel valamit, hanem a Korán szerepe csak az volt hogy gondolkodásra buzdít, akkor gyakorlatilag ugyanerre a célra bármilyen egységes ideológia megfelel.

Mert az ember aki tudományos szemlélettel és kíváncsisággal tekint a világra, akkor is nekiáll felfedezni azt ha erre nem kap külön felszólítást.


"Tévedés. Abból amit írtam nem tudom hogy vontad le ezt a következtetést"

Mert a keresztény vezetőség azokban az időkben elég dogmatikusan gondolkodott, és keményen fellépett minden olyan felfedezés ellen ami ellentmondott a világképüknek. Lásd pl Galilei heliocentrikus világképét!

De látod, ez is egy jó példa amúgy hogy nem kell ahhoz vallásilag tudományos gondolkodásra ösztönözni valakit hogy akár igen komoly horderejű felfedezéseket tegyen. Hiszen Galilei olyan környezetben nőtt fel ahol a vallás nemhogy elősegítette volna de sok esetben gátolta is a tudományos előrelépést, mégis megtörténtek a felfedezései.

2017. jún. 9. 11:08
 32/61 anonim ***** válasza:
0%

"Az evolúciónak nem is kell választ adnia rá, hiszen nem arról szól az elmélet. "


Ennek hiányában viszont csak lóg a levegőben hiszen ez az egyik legfontosabb kérdés.



"Egyébként belekeveredtél itt a fogalmakba teljesen, úgy látom. Ha egy folyamat létrehozásához kellett a tudatosság, az nem jelenti azt hogy a folyamat utána ne működhetne bármiféle tudatosság nélkül is. Ha egyszer már létezik. "


Nem keveredtem bele semmibe. Ha egy folyamatot tudatosan lett létrehozva akkor ez látszik a működésében is. Ha én felépítek egy automatizált gyárat, azt tudatosan teszem és ez látszódni fog a gyártott termékeken is.



"Az egyszerű történelmi tény hogy az iszlám államok rendkívül sokáig egyszerűen leigáztak mindenkit a környéken, aki útban volt, vagy nem úgy gondolkodott, mint ők. Ezzel kapcsolatban is arra tudnálak figyelmeztetni, hogy ne menj át fanatikusba! Csak mert nem tagadom le a történelmi tényt hogy az orosz gulag táborokban hányan szenvedtek és haltak meg embertelen körülmények között, ettől nem vagyok oroszgyűlölő."


Pedig ezt teszed, mert a dzsihádra hivatkozol, ami arra utal hogy nem vagy tisztában a szó jelentésével és csak a köztudatba tévesen bekerült jelentéséből indulsz ki. Egyes iszlám államok mint az arab vagy török, birodalmat építettek és hódítottak de ez nem azért tették hogy kiirtsák a más vallásúakat vagy hogy erőszakkal áttérítsék őket az iszlámra.



"Hát ha nem a Korán írásaiból kiindulva fedeztek fel valamit, hanem a Korán szerepe csak az volt hogy gondolkodásra buzdít, akkor gyakorlatilag ugyanerre a célra bármilyen egységes ideológia megfelel.

Mert az ember aki tudományos szemlélettel és kíváncsisággal tekint a világra, akkor is nekiáll felfedezni azt ha erre nem kap külön felszólítást."


Szerintem nem érzed a dolog fontosságát. Ma lehet hogy ez számodra természetes, mert tudod hogy fontos a gondolkodás, ez viszi előre a világot, de ez korábban nem volt így. Európának 1500 évbe tellett amíg rájött erre, amit a Korán kapásból közölt.



"Mert az ember aki tudományos szemlélettel és kíváncsisággal tekint a világra, akkor is nekiáll felfedezni azt ha erre nem kap külön felszólítást."


Ez nem minden esetben van így, és ahogy írtam ennél azért jóval több kell. Ha ez általánosan igaz lenne, nem tapasztalnák fejeltségbeli különbségeket az egyes kultúrák között a történelem folyamán.



"De látod, ez is egy jó példa amúgy hogy nem kell ahhoz vallásilag tudományos gondolkodásra ösztönözni valakit hogy akár igen komoly horderejű felfedezéseket tegyen. Hiszen Galilei olyan környezetben nőtt fel ahol a vallás nemhogy elősegítette volna de sok esetben gátolta is a tudományos előrelépést, mégis megtörténtek a felfedezései."


Ez pont azt bizonyítja hogy szükséges ilyen parancs az emberiség szempontjából. Gondolj bele hogy hol tartana ma Európa ha az egyház 1500 évig nem akadályozza a tudományok fejlődését.

2017. jún. 9. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/61 A kérdező kommentje:

"Ennek hiányában viszont csak lóg a levegőben hiszen ez az egyik legfontosabb kérdés."

Persze, és azért is lóg a levegőben, mert azt sem magyarázza, miért forog a Föld vagy hogyan működik a Nap, pedig ezek nélkül sem létezne az élet.

Ugye ezt te sem gondoltad komolyan? :D


"Nem keveredtem bele semmibe. Ha egy folyamatot tudatosan lett létrehozva akkor ez látszik a működésében is. "

Kivéve ha a folyamat tudatosan úgy lett létrehozva hogy magától is működjön.


"Pedig ezt teszed, mert a dzsihádra hivatkozol"

Semmire sem hivatkoztam, csupán az emlegetett cikkből idéztem be azt a részt ami úgy tűnt, elkerülte a figyelmed, ami az iszlám erőszakos hódításait illette.


"Szerintem nem érzed a dolog fontosságát. Ma lehet hogy ez számodra természetes, mert tudod hogy fontos a gondolkodás, ez viszi előre a világot, de ez korábban nem volt így."

A görögöket hoztam korábban példának. Így volt náluk? Igen. És korábban vol? Igen.

Vagyis az alaptézis áll, miszerint gondolkodik az ember magától, külön vallási felszólítás nélkül is. Galilei pedig azért még jobb példa, mert jól mutatja hogy külön vallási ellenzék ellenére is gondolkozik az ember.


"

Ez nem minden esetben van így, és ahogy írtam ennél azért jóval több kell. Ha ez általánosan igaz lenne, nem tapasztalnák fejeltségbeli különbségeket az egyes kultúrák között a történelem folyamán."

Már miért ne tapasztalnánk? Szerinted a földkerekség összes kultúrájának minden adottsága homogén és állandó, csak a vallásban voltak eltérések?

2017. jún. 9. 12:58
 34/61 anonim ***** válasza:
100%

""Európában soha nem volt iszlám vallás, mégis megindult a tudományos fejlődés, ráadásul messze le is hagyta az arab világot maga mögött. Vagy nem így van?"


Ha az iszlám 1400 évét nézzük, ebből az első 1000 évben fejlettebb volt Európánál. "


Aztán meg nem. Na bumm. Egyébként meg nem is erről szól a beszélgetés.


"Akkor magyarul sem értesz. Wiki cikke hol ír gyilkosságról vagy asszimilálásról? "


Ember, szerinted a hódító háborúk során mit csináltak, snóbliztak vagy kő-papír-ollóztak??


"Visszatérve az eredeti kérdéshez, ha a folyamat nem véletlenszerűen, akkor tudatos teremtésről van szó, az élet kialakulása pedig nem lehet véletlen. Mit jelent az hogy amúgy is működik :) Hogy jöttek létre a folyamatok amik ezt működtetik?"


Miért ne lehetne véletlen az élet kialakulása? Csak mert neked ez nem tetszik? Én nem tudom hogy történt, teremtették-e vagy önmagától alakult-e ki, de csípőből nem zárom ki egyik lehetőséget sem csak azért, mert nekem az valamiért nem tetszik. Nem ettől függ ugyanis, hogy én mit hiszek vagy mit nem.


"Az a gond az evolúció elméletével hogy nem ad választ arra az alapvető kérdésre hogy alakult ki az élet, hogy lett élettelenből élő. "


Az még oké, hogy halvány lila gőzöd sincs se az iszlám hódításokról, se a keresztény egyház történelméről, se az evolúció működéséről (de még a mibenlétéről se, ilyen megjegyzések után). De nem értem, hogy akkor minek szólsz hozzá ilyen témájú kérdésekhez? Most komolyan, ennek így mi értelme van? Ennyire unatkozol?

2017. jún. 9. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/61 anonim ***** válasza:
Szerintem ott is ugyan olyan vegyes az összkép, mint bármely más közösségekben. Valaki ezt, más meg amazt gondolja, bár nem vagyok muszlim, nincsenek ilyen ismerőseim, tehát nem vagyok otthon a témában, de gondolom hogy így van.
2017. jún. 9. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/61 anonim ***** válasza:
0%

"Persze, és azért is lóg a levegőben, mert azt sem magyarázza, miért forog a Föld vagy hogyan működik a Nap, pedig ezek nélkül sem létezne az élet.

Ugye ezt te sem gondoltad komolyan? :D"


Most viccelsz? Nincs meg a történet eleje. A evolúció elmélete úgy veszi hogy valahonnan csak úgy megjelennek az élőlények amik aztán fejlődni kezdtek. Nem gondolod hogy ezt azért tisztázni kellene hogyan is történt? :)



"Kivéve ha a folyamat tudatosan úgy lett létrehozva hogy magától is működjön."


Ha magától működik nem lehet tudatosan létrehozva? Ezért mondtam a példában hogy automata gyártat építek. Amúgy mit is akarsz kihozni ebből?



"Semmire sem hivatkoztam, csupán az emlegetett cikkből idéztem be azt a részt ami úgy tűnt, elkerülte a figyelmed, ami az iszlám erőszakos hódításait illette. "


Az iszlám erőszakos hódításait? :) Látod, most is ezt teszed. Az iszlám nem erőszakos, legfeljebb emberek. Lehet a gyűlölködő propagandától annyira bevésődött ez a fejedbe hogy fel sem tűnik neked.



"A görögöket hoztam korábban példának. Így volt náluk? Igen. És korábban vol? Igen.

Vagyis az alaptézis áll, miszerint gondolkodik az ember magától, külön vallási felszólítás nélkül is. Galilei pedig azért még jobb példa, mert jól mutatja hogy külön vallási ellenzék ellenére is gondolkozik az ember."



A görögöknek is beletelt azért ez vagy ezer évbe. Nem egyik napról a másikra történt. Európának meg úgy 1500 év kellett ehhez. Ha szerinted az ember alapból gondolkodik és tanul, miért kötelező az iskolai oktatás a világ nagyobbik részén? Legalább az elemi oktatás de jobb helyeken a középiskola is. Talán mégiscsak jobb ha az embereket ebbe az irányba tereljük, ahogy a Korán írja, nem? :) Szóval a magától gondolkodó emberi tézised kicsit sántít. Nem azt mondom hogy nincs rá példa, de ne akarjunk még egy sötét középkort.


"Már miért ne tapasztalnánk? Szerinted a földkerekség összes kultúrájának minden adottsága homogén és állandó, csak a vallásban voltak eltérések?"


A te elméletedből az következik hogy mindenféle akadályozó tényező ellenére is az ember gondolkodik. Ha ezt továbbvisszük akkor a világon mindenhol így kellene lennie. A különböző adottságokra meg kár hivatkoznod mert az arabok a sivatagi környezet ellenére akkor lehagyták Európát.

2017. jún. 9. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/61 A kérdező kommentje:

"Most viccelsz? Nincs meg a történet eleje. A evolúció elmélete úgy veszi hogy valahonnan csak úgy megjelennek az élőlények amik aztán fejlődni kezdtek. Nem gondolod hogy ezt azért tisztázni kellene hogyan is történt?"

Az evolúció nem veszi sehogy, ne keverd már ennyire a dolgokat! Az evolúció az élővilág örökletes változásairól szól, ennek egyszerűen nem része az hogy az élet honnan jött.

Jó hogy nem mondjuk a légzés folyamatán akarod számon kérni az élet eredetét!


"Ha magától működik nem lehet tudatosan létrehozva? Ezért mondtam a példában hogy automata gyártat építek. Amúgy mit is akarsz kihozni ebből?"

Semmi komolyat, csak nagyon akadékoskodtál ezen a "minden folyamat mögé tervezőt kell látni" elképzeléssel, én meg válaszoltam.


"Az iszlám erőszakos hódításait? :) Látod, most is ezt teszed."

Akkor megkérdezem tőled újra, szerinted szép szavakkal igázták le a környező nemzeteket?


"A görögöknek is beletelt azért ez vagy ezer évbe. Nem egyik napról a másikra történt. Európának meg úgy 1500 év kellett ehhez. Ha szerinted az ember alapból gondolkodik és tanul, miért kötelező az iskolai oktatás a világ nagyobbik részén? "

Hogy a már megszerzett tudást átadjuk a következő generációnak, és ne kelljen minden egyes embernek újra felfedeznie mindent.

Ezt most komolyan meg kellett kérdezni? :D


"Szóval a magától gondolkodó emberi tézised kicsit sántít."

De most mi van veled? Gondolod ha ezt ismételgeted majd igazzá válik? Minden korszakban, minden környezetben rengeteg példát találunk úttörő felfedezésekről, tudományos tevékenységekről.

Az hogy a környezet mennyire segíti vagy nyomja el az alkotás folyamatát, az más kérdés, és sok tucatnyi tényező befolyásolja. De arra egyetlen egy példa sem volt soha a történelem folyamán, hogy valahol egy nemzet elfelejtett volna fejlődni, mert nem volt egy olyan vallásuk vagy világképük ami erre külön felszólította volna őket. Ergo a gondolkodó emberi tézisem tökéletesen megalapozott.


"A te elméletedből az következik hogy mindenféle akadályozó tényező ellenére is az ember gondolkodik. Ha ezt továbbvisszük akkor a világon mindenhol így kellene lennie."

Így is van, és volt mindig is a történelem folyamán, épp ezért mondom. Vagy tudsz mutatni egyetlen ellenpéldát is?

2017. jún. 9. 16:52
 38/61 anonim ***** válasza:
100%

"Most viccelsz? Nincs meg a történet eleje. A evolúció elmélete úgy veszi hogy valahonnan csak úgy megjelennek az élőlények amik aztán fejlődni kezdtek. Nem gondolod hogy ezt azért tisztázni kellene hogyan is történt? :) "


Dehogynem, mindenképpen. De ez nem az evolúcióelmélet feladata, értsd már meg! Az élet létrejöttével tudományos oldalról az abiogenezis foglalkozik, és folyamatosan rajta is vannak a témán a jelenség kutatói. De ettől még az evolúciónak nem lesz tiszte az élet eredetét kutatni, és soha nem is volt az. Evolúció ≠ abiogenezis és abiogenezis ≠ evolúció. Ez tényleg olyan, mintha mondjuk a csirketenyésztőkön akarnád számon kérni, hogy miért lila színű az ibolya. Az evolúció elmélete soha nem foglalkozott az élet eredetével, létrejöttével, kialakulásával, az élővilág evolúciója a már élő dolgok alakulását, változását írja le, nem a keletkezését.

Oké, persze, kíváncsiak vagyunk arra is, hogy létrejöhetett-e "önmagától" az élet, a hajdani földi körülmények összjátékaként, és ha igen, hogyan - de ismétlem, ezzel nem az evolúció foglalkozik, és soha nem is foglalkozott vele. Ennél szájbarágósabban nem tudom leírni neked.



"Az iszlám erőszakos hódításait? :) Látod, most is ezt teszed. Az iszlám nem erőszakos, legfeljebb emberek. "


Csak egy idézet a Koránból, a sok közül, így hirtelenjében:


"Korán (2:191-193): „És öljétek meg őket bárhol is találtok rájuk, űzzétek ki őket, ahogy ők űztek ki titeket. A zaklatás rosszabb az Öldöklésnél. S ne harcoljatok a Sérthetetlen Szentélynél, amíg ott rátok nem törnek. S ha rátok törtek, hát öljétek le őket. Eképpen részesülnek a hitetlenek. S ha ők felhagynak (szándékukkal), hát lám' Allah Megbocsájtó, Könyörületes. S öljetek őket addig, hogy ne legyen több zaklatás, s hogy a vallás Allahé legyen."


Van még kérdés?



"A görögöknek is beletelt azért ez vagy ezer évbe. Nem egyik napról a másikra történt."


Tökmindegy mennyi ideig tartott, nem az a lényeg. A lényeg, hogy vallási buzdítás nélkül is gondolkodtak, felfedeztek, kitaláltak olyan dolgokat, amiket mai napig használunk és felhasználunk.

Más részről, ha az iszlám vallás olyan nagyon pártolja a világ felfedezését, feltárását, megismerését, akkor vajon miért nem fejlődött tovább tudományügyileg a muszlim világ, miért tart még mindig ott, ahol többszáz éve megrekedt?

2017. jún. 9. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/61 anonim ***** válasza:

Ebben az országban olyan szintű az iszlámellenes propaganda hogy sokan semmi pozitívumot nem tudnak már elképzelni a muszlimokról. Még egy olyan egyértelmű és az emberiség fejlődését célzó üzenet is mint a tanulás és gondolkodás fontossága, lényegtelennek vagy magától értetődőnek próbálják itt beállítani ha ez az iszlám előírása.


Elhangzott itt a középkori Európa. Nézzük meg mennyire is volt ez egyértelmű. Tudták hogy a víz nagy kincs, és nem szabad pazarolni, így hát nem fürödtek. Egyáltalán nem. Ugyanebből kifolyólag csatornákat sem építetek. A saját ürülékükben fetrengő emberek látványa nem lehetett szép, de hát a gondolkodó ember tudja hogy a vizet nem szabad pazarolni. Aztán jó eredményeket értek el az orvoslás területén is. A legjobb kezelés az érvágás volt. Ez egy univerzális kezelés volt, amivel százból egy embert meg is lehetett menteni. A gondolkodó középkori ember még egy területen jelentős eredményeket ért el. Ez pedig a boszorkányok felderítése és semlegesítése volt. Tudományos módszerrel állapították meg hogy valaki boszorkány-e vagy sem. Ez a módszer nem más mint a kínvallatás. Nagyon hatékony volt, 100%-os pontossággal meg lehetett állapítani hogy ki boszorkány hiszen mind bevallották. Ha jól tudom volt egy olyan tudományos módszer is hogy egy nagy kőtömböt kötöttek az illetőre és vízbe dobták. Ha elsüllyedt akkor nem volt boszorkány. A rendelkezésre álló írásos emlékekben ugyan nem szerepel hogy ilyen esetben bárki is utána ugrott volna, de legalább tisztázódott hogy nem boszorkány. Aki ezekkel a tudományos módszerekkel nem értett egyet, esetleg saját elképzelései voltak, az nem letehet más mint eretnek. Az ilyen csak gátolta a tudomány fejlődését. A megoldás pedig az volt hogy elevenen megégették.



A fenti kis gondolatmenettel nem akarok megbántani senkit, csak szemléltetni próbáltam mi történik ha a gondolkodást, ami szerintetek megy magától, kivesszük.


Hogy a kérdésre is válaszoljak, változó. Sokan annyit értenek alatta hogy az ember a majomból alakult ki, így kapásból elutasítják, mások megnézik mennyire összeegyeztethető a Koránnal.

2017. jún. 9. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/61 A kérdező kommentje:

"Ebben az országban olyan szintű az iszlámellenes propaganda hogy sokan semmi pozitívumot nem tudnak már elképzelni a muszlimokról."

Miért is ne tudnánk?

De attól még értelemszerűen ha a hódításaik kerülnek szóba, nem fogjuk pátyolgatni őket, hogy hát igen, lemészároltak pár millió embert, de puszta szeretetből tették...

Nem, megtették, hódítottak, erőszakosan. Ez történelmi tény! De nem, ettől nem vagyok muszlimellenes. Nem ártana nem szemellenzővel nézned a világot, és bemesélned magadnak hogy két ember létezik, aki muszlim és aki muszlimellenes!


Ami pedig az emberben a gondolkodàs fontosságát illeti, az őskortól az ókori civilizációkon át a mai modern társadalmakig minden egyes vallási és kulturális közösség szép számmal termelt ki érdemi felfedezéseket. Szóval ez megintcsak tény hogy nem kell arra buzdítani az emberiséget hogy gondolkodjon, magától is így tesz.

2017. jún. 9. 23:38
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!