Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Össze lehet egyeztetni a sok...

Össze lehet egyeztetni a sok egymásnak ellentmondó földi vallást?

Figyelt kérdés

Szerintem a sok vallást pszichológiában és filozófiában jártas emberek dolgozták ki az akkori kor embereinek, minden területen a helyi igények szerint építették fel az istenképet, így kényszerítették ki, hogy az emberek civilizáltabb életet éljenek. Egy istenség, mindenható lény szájába adták azokat a gondolatokat, amelyekre az emberek addig, amíg más emberek szájából jöttek, nem hallgattak. Ha azt mondom a szomszédnak, hogy beszéltem a rendőrséggel és üzenik, hogy ne dobáljon át szemetet az udvaromba, akkor inkább hallgat rám, mintha csak az én számból jönne az (amúgy helyes) utasítás. Csak az ember sajna egy undorító lény, amelyre sokszor csak egy felsőbb hatalommal való fenyegetéssel lehet hatni.


Van vagy 10.000 vallás a világon, mindegyiknek a követői egy kicsit másképpen lesznek megjutalmazva, ha követik a vallásukat. Azonban mindegyikük úgy gondolja, hogy ha követi a vallását, akkor üdvözülni/reinkarnálódni/stb. fog. De egy buddhista ember a keresztény Isten szemében nem élt olyan életet, amellyel a mennyekbe juthat, és egy keresztény hívő nem élt olyan életet, amellyel reinkarnálódhat. És ez még csak kettő vallás volt. A világot nem teremthette több isten (vagy istenek csoportja) több különböző módon, tehát egyetlen istennek (vagy istencsoportnak) kell léteznie. Mégis számtalan vallás van számtalan különböző szabállyal.


Most magyarázhatjuk azzal is az egymásnak látszólag ellentmondó vallásokat, hogy ez az egy isten lépett kapcsolatba rengeteg prófétával a történelem folyamán és hozott létre különböző vallásokat más-más népcsoportok számára, olyan okokból, amelyeket mi emberek az alacsony intelligenciánkból kifolyólag soha nem fogunk tudni felfogni.


De ennyi erővel én is állíthatok akármit, és mondhatom, hogy nem vagytok elég intelligensek ahhoz, hogy felfogjátok, miért van xyz úgy, ahogy, ezért hallgatnotok kell rám. Állíthatom azt is, hogy éjszaka megkeresett engem a repülő spagettiszörny, a valódi teremtőnk, aki a sok vallást azért hozta létre, hogy próbára tegyen bennünket, megtaláljuk-e őt, én pedig a próféta vagyok, hogy segítsek az embereknek megtalálni a spagettiszörny szeretetét. És létezik a spagettiszörny, csak ti nem vagytok képesek arra, hogy megértsétek, miért rejtőzködött, miért formálta úgy a világot, ahogy. Soha nem foghatjátok fel a szándékainak miértjét, jobban teszitek, ha követitek, amit mond. De nem fogjátok követni, mert még nem ígértem semmi örökké tartó szépet (mennyek), ami a halál után következik, és semmi ijesztőt vagy fenyegetőt, ami szintén örökké fog tartani, ha nem követitek a spagettiszörnyet (pokol).


Vagy van valami más módszer a vallások összeegyeztetésére, amelyen átsiklottam, amelyek értelmezéséhez nem vagyok elég intelligens?


2018. júl. 21. 09:44
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
33%

Igen.

Ha esetleg megsértődnél az 1 szavas válaszon, akkor emlékeztetnélek, hogy a kérdésedet eldöntendőként tetted fel, amire az igen és a nem az adekvát válaszok.

2018. júl. 21. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
48%

Igen :D Össze.

Le lehet őket fűzni egy könyvbe, melynek címe: Mítoszok :D.

2018. júl. 21. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
83%

Természetesen nem lehet.

Például vannak ateista vallások, mint a buddhizmus, vannak politeista vallások, mint a hinduizmus, vannak monoteisták, mint a keresztények. Már csak ez olyan alapvető különbség, ami miatt nem lehet.

Vagy felvetetted, hogy egyik üdvösséget hirdet, másik reinkarnációt, a többi pedig még ki tudja mit.


Ha van Isten vagy (istenek), akkor csak egy lehet igazi (politeizmus esetén is értsd jól), tehát egy igazság. Ha például a keresztény istenkép igaz, akkor a reinkarnációban hívőket nem küldi vissza újjászülteni.

2018. júl. 21. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim válasza:

Ezen én is nagyon sokat agyalok.

Az első "kritérium" például: mi a lélek? (Sok vallásban jelentős,ezért kellene szerintem ezt tisztázni,de ez megint....ahány vallás...) Mert most momdhatjuk,hogy a tejeszacsi,ami halálodkor kiszáll,aztán megy tökön-paszulyon fel a felhőkhöz. Ha a lélek egy energia (mert ugye ezt is sokan gondolják),akkor viszont kell lennie túlvilágnak,vagy valaminek a lámpaoltás után,hiszen azt okosan megállapították már,hogy az "energia nem vész el csak átalakul".

2018. júl. 21. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
72%
Nem. Nézegesd a történelem könyveket, vagy a Híradót. Ezerszám ölik egymást az emberek a vallásuk mögé bújva. Ha lenne hozzá hatalmam, az összes vallást eltörölném a Föld színéről. Nem a hitet, csak a vallásokat!!
2018. júl. 21. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
14%

Nincsen ellentmondas koztuk


Ami megis az, az a Gonosztol szarmazi, illetve emberi tudatlansagtol


Szinten valami felreertes miatt annak TUNHET

2018. júl. 21. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:
Aki azt mondja, hogy összeegyeztethető, az hogyan csinálná?
2018. júl. 21. 10:51
 8/22 anonim ***** válasza:
0%

Nem.


Első sorban azért, mert Isten soha nem hozott létre vallásokat, és Jézus sem.

Ádám milyen vallású volt, mit gondolsz?


Az élet létrehozója, nemes egyszerűséggel elmondta erkölcsi elvárásait, ami által az ember egy boldog, békés örökké tartó élet kilátásával élhetett volna.

Ádámnak és mindenkinek szólt, és szól, hogy addig míg engedelmesek, és ezen elvek alapján élnek, addig boldogok, egészségesek, és nehézségek nélküliek lesznek.


Csak megsúgom, hogy csak a Kereszténységen belül, több mint 47.000 vallás, vagy felekezet van.

S akkor még nem említettük, a keleti, vagy törzsi vallásokat.

Ezek kialakulásáért másodsorban az ember a felelős.

Azoknak, akiket annak idején kiválasztott, egy ember leszármazottai voltak, akiről elmondhatta, hogy mindenben úgy tett, ahogy a tökéletlensége ellenére, Isten elvárta. A többi emberrel szemben.


Számtalan csodának lehettek Tanúi, de meg is lettek büntetve, ha lázongtak.

Sosem tanultak belőle. Ezért olyan embereket választott helyettük, akik megteszik, illetve megtermik azokat a gyümölcsöket, amiket elvár.


Jézus azért jött, hogy helyre állítsa, az Istennek járó imádatot, ami az engedelmességen alapul. S nem új vallást alapított.

Hogy egységesen minden ember halljon erről az Isteni elrendezésről, bevezetett egy feladatot a Tanítványai számára, hogy az egész lakott Földön egységesen tanítsák meg megtartani Jézus elvárásait, parancsait.

Aki nem akar ez szerint élni, azt hagyják, ne erőltessék. Sajnos ez a népszerűtlen feladat sokakból gyilkos hajlamokat, illetve gyűlöletet keltő tetteket váltott ki.

Egy idő után, kialakult a hitehagyás, és olyan hatalomra szert tett vallás alakult, hogy elnyomta, az amúgy is kevesen lévő, helyes keresztény életet élni akarók, életét.

Idő kérdése volt, és annyira elburjánzott, hogy a hatalma miatt már nem üldözött volt, hanem maga lett az üldöző. Megalkudtak a világ emberi hatalmaival, belevettek olyan tanításokat, ünnepeket, amiket Jézus soha nem tanított, és nem is kért. Sőt az elvárások szerint egy keresztény, nem része a világnak.


Akik olvasták a Bibliát, és rájöttek hogy valami nem stimmel, azok felemelték a szavukat, de jutalmul üldözték, megkínozták, és megölték Őket.

Persze írhatnák még, de ezt már mindenki tudja.

2018. júl. 21. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
73%

Nagyon érdekes kérdés!


Először is, volt már erre teoretikus kísérlet, Rousseau-val kezdődően: [link] (a magyar szócikk nagyon gyenge, válts németre és fordítsd vissza Google Translatorral).


Másodszor is, van ilyen egyház hivatalosan is, a UU: [link] – ez egy hipertoleráns vallási (illetve vallás jellegű) közösség, amelyben nem kötelező semmi, így lehetsz akár ateista is.


Harmadszor, a szektaképződés közgazdasági elmélete szerint a szekták (és ez itt létszámtól független, azaz közgazdasági értelemben a római katolikus egyház is szekta) ellenérdekeltek a kibékülésben. Inkább emelik a belépési korlátot, és igyekeznek differenciálni, hogy a csoportkohéziót fenntartsák. Ehhez ld. például Hámori Balázs Érzelemgazdaságtan c. könyvét (125kk).


Végül, a vallás antropológiai értelemben elsősorban evolúciósan kialakult humán viselkedés, amelynek eredeti funkciója a csoportkohézió és csoportszinkronizáció (ehhez ld például Csányi és Bereckei könyveit), és mint ilyen, modern kulturális közegben "széthullik", azaz a vallásos magatartást az ember más közegben éli át – rock koncerteken, építészetben, táncban, harcművészetben stb. Ehhez ld például Hankiss Elemér remek írásait, reklámelemzéseit.

2018. júl. 21. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A nép hiteője ***** válasza:
45%

Hanyadikos vagy fiam?

Remelem tudod, hogy erre a kerdesre senki nem tud neked objektiv elfogulatlan valaszt adni.

2018. júl. 21. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!