Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Össze lehet egyeztetni a sok...

Össze lehet egyeztetni a sok egymásnak ellentmondó földi vallást?

Figyelt kérdés

Szerintem a sok vallást pszichológiában és filozófiában jártas emberek dolgozták ki az akkori kor embereinek, minden területen a helyi igények szerint építették fel az istenképet, így kényszerítették ki, hogy az emberek civilizáltabb életet éljenek. Egy istenség, mindenható lény szájába adták azokat a gondolatokat, amelyekre az emberek addig, amíg más emberek szájából jöttek, nem hallgattak. Ha azt mondom a szomszédnak, hogy beszéltem a rendőrséggel és üzenik, hogy ne dobáljon át szemetet az udvaromba, akkor inkább hallgat rám, mintha csak az én számból jönne az (amúgy helyes) utasítás. Csak az ember sajna egy undorító lény, amelyre sokszor csak egy felsőbb hatalommal való fenyegetéssel lehet hatni.


Van vagy 10.000 vallás a világon, mindegyiknek a követői egy kicsit másképpen lesznek megjutalmazva, ha követik a vallásukat. Azonban mindegyikük úgy gondolja, hogy ha követi a vallását, akkor üdvözülni/reinkarnálódni/stb. fog. De egy buddhista ember a keresztény Isten szemében nem élt olyan életet, amellyel a mennyekbe juthat, és egy keresztény hívő nem élt olyan életet, amellyel reinkarnálódhat. És ez még csak kettő vallás volt. A világot nem teremthette több isten (vagy istenek csoportja) több különböző módon, tehát egyetlen istennek (vagy istencsoportnak) kell léteznie. Mégis számtalan vallás van számtalan különböző szabállyal.


Most magyarázhatjuk azzal is az egymásnak látszólag ellentmondó vallásokat, hogy ez az egy isten lépett kapcsolatba rengeteg prófétával a történelem folyamán és hozott létre különböző vallásokat más-más népcsoportok számára, olyan okokból, amelyeket mi emberek az alacsony intelligenciánkból kifolyólag soha nem fogunk tudni felfogni.


De ennyi erővel én is állíthatok akármit, és mondhatom, hogy nem vagytok elég intelligensek ahhoz, hogy felfogjátok, miért van xyz úgy, ahogy, ezért hallgatnotok kell rám. Állíthatom azt is, hogy éjszaka megkeresett engem a repülő spagettiszörny, a valódi teremtőnk, aki a sok vallást azért hozta létre, hogy próbára tegyen bennünket, megtaláljuk-e őt, én pedig a próféta vagyok, hogy segítsek az embereknek megtalálni a spagettiszörny szeretetét. És létezik a spagettiszörny, csak ti nem vagytok képesek arra, hogy megértsétek, miért rejtőzködött, miért formálta úgy a világot, ahogy. Soha nem foghatjátok fel a szándékainak miértjét, jobban teszitek, ha követitek, amit mond. De nem fogjátok követni, mert még nem ígértem semmi örökké tartó szépet (mennyek), ami a halál után következik, és semmi ijesztőt vagy fenyegetőt, ami szintén örökké fog tartani, ha nem követitek a spagettiszörnyet (pokol).


Vagy van valami más módszer a vallások összeegyeztetésére, amelyen átsiklottam, amelyek értelmezéséhez nem vagyok elég intelligens?


2018. júl. 21. 09:44
1 2 3
 21/22 KZitus ***** válasza:

Szia


Van erre törekvés.

Mivel a vallások közötti konfliktusok már régóta kimondhatatlan szenvedést okoznak az embereknek, az ökumenizmus – más szóval a vallásköziség – gondolata sok hívőben reményt ébreszt. Hisznek benne, hogy békét és egységet teremt ebben a megosztott világban.

A Biblia is az egységre buzdít. Pál apostol a keresztény gyülekezetet az emberi testhez hasonlította, melynek minden tagja ’harmonikusan egybe van illesztve és együttműködik’ Efézus 4:16. Péter apostol pedig ezt tanácsolta a hittársainak: „mindnyájan egyféleképpen gondolkozzatok” 1Péter 3:8.

A korai keresztények olyan világban éltek, melyben sokféle vallás és kultúra volt. Viszont Pál, amikor a különböző vallások keveredéséről írt, azt kérdezte, hogy mi része van a hithűnek a nem hívővel, vagyis azzal, aki nem tartozik az igaz keresztény gyülekezethez. Majd arra figyelmeztette a keresztényeket, hogy ’jöjjenek ki közülük’ 2Korintusz 6:15, 17. Nyilvánvaló hát, hogy Pál a vallásköziség ellen beszélt.

Pál azért gondolkodott így, mert utánozta Jézust. Noha Jézus mutatta a legjobb példát a másokkal való béke előmozdításában, ő nem gyakorolta a vallásköziséget. A földi szolgálata idején sok vallási csoport működött, köztük a farizeusok és a szadduceusok. Jézus figyelmeztette a követőit, hogy ’óvakodjanak a farizeusok és a szadduceusok tanításától’ (Máté 16:12). Ezek a csoportok szövetkeztek ellene, sőt egészen odáig mentek, hogy kitervelték a meggyilkolását.

Még most is érvényben van a Bibliának az ökumenizmus elleni figyelmeztetése? Igen, mégpedig azért, mert az eltérő vallási hitnézeteket nem lehet az ökumenizmus által egységesíteni, éppen úgy, ahogyan az olajat sem lehet elegyíteni a vízzel, ha egyszerűen csak összeöntjük őket egy edénybe. Például, amikor más-más vallású emberek összegyűlnek, hogy imádkozzanak a békéért, kihez fohászkodnak? A kereszténység Szentháromságához? A hindu Brahmához? Buddhához? Vagy valaki máshoz?

Mikeás próféta megjövendölte, hogy „a napok befejező részében” minden nemzetből származó emberek ezt fogják mondani: „Jöjjetek, menjünk fel Jehova hegyére, Jákob Istenének házához, és ő oktatni fog bennünket útjaira, mi pedig az ő ösvényein járunk” Mikeás 4:1–4. Ennek eredményeképpen az egész világon béke és egység lesz, de nem azért, mert minden vallást egyesítenek, hanem azért, mert minden ember az egyetlen igaz vallást fogja gyakorolni.

2018. júl. 23. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/22 anonim ***** válasza:

Igen, össze lehet egyeztetni, ha nem a tantételeiket, hanem a gyökereiket és tartalmi üzeneteiket veszed alapul.


Zsid. 1,1

"Minekutána az Isten sok rendben és sokféleképen szólott hajdan az atyáknak a próféták által, ez utolsó időkben szólott nékünk Fia által"


Isten sokszor (már az őskorban is) és sokféle módon (képekben, hangokban, sugalmazásokban, álmokban, gondolatokban) szólt már és az emberek azt sokféleképpen értelmezték, lett belőle sokféle vallás.


A sokféle vallásos hit mögött azonban csak egyféle igazság van, minden vallásnak, sőt a tudományoknak és a művészeteknek is az a gyökere. Ha az igazságot keresed előbb utóbb megtalálod Istent!

2018. júl. 24. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!