Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A talentum, például a zenei...

A talentum, például a zenei tehetség Isten adománya?

Figyelt kérdés
Isten mennyire avatkozik bele a születendő magzat tulajdonságaiba?

2018. aug. 22. 11:46
1 2 3 4
 1/40 anonim ***** válasza:
64%
Ez genetika, tehát legfeljebb közvetett módon (pl. ha eleve a világot Isten teremtette, akkor közvetlen módon az ő adománya elvégre).
2018. aug. 22. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 anonim ***** válasza:
15%
Inkább az ördögé! (Ld. Liszt)
2018. aug. 22. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/40 anonim ***** válasza:

Ha a földhözragadt keresztény istenképet vesszük, ami kb egy ősz bácsinak képzeli el Istent akkor eleve meghasonul ez a gondolat.


A tudományt próbálod keverni a vallással.


Ha tudományos szemszögből nézed, akkor a genetika és a véletlenel teljesen logikátlan sora határozza meg egy embert tálentumát, de csak bizonyos százalékban... mert a genetika csak alap, amire aztán a külső hatások és fejlődés épül. Tudományos szempontból véletlen porszemek és biológiai gépecskék határozzák meg az énünket.


Nem vagyok vallásos, viszont tudományos területen dolgozó kutatóként csodálom az öntudatot, magát az emberi ént, a csodálatos elménket. Nevezhetik léleknek, nevezhetik bárminek ez valami elképesztően különleges dolog az Univerzumban.


Szerintem is több van bennünk mint hús és vér, és ha nem a földhözragadt istenképet vesszük, akkor rájöhetünk hogy maga az Univerzum, a hatalmas erők, a mikroszkópikus hatások azok amik formálták az embert és az öntudatunkat. Isten maga az Univerzum, a csillagokban, a feketelyukakban, a fákban, a rovarokban, a matematikában, a kvantummechanika határozatlansági elvében, a véletlenek sorában, és az emberben mind ott van. Úgy vélem tudósként is elfogadható és vélekedés. A kérdés ilyen szempontból teljes mértékben értelmezhető.

2018. aug. 22. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/40 anonim ***** válasza:
0%

Végső soron igen.

Nagy ritkán belenyúl a születendő magzat tulajdonságaiba, de ez véletlennek tetszik az emberek szemében, úgyhogy nem fedezik fel, hogy ez Isten műve.

2018. aug. 22. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/40 anonim ***** válasza:
100%
#2: Ha az ördög adta Lisztnek a tehetségét, akkor alaposan melléfogott. Mert Liszt jótékonysági koncertet adott, egy olyan iskolát alapított, ahol ingyen tanított, ez lett a Zeneakadémia. Végül azért is rossz üzletnek bizonyult volna, mert az idős Liszt felvette a kisebb egyházi rendeket, ördögűzőnek is felszentelték. Fiatalabb korában szoknyabolond volt, az igaz. De nem erről kell megítélni, legalábbis nemcsak erről.
2018. aug. 22. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/40 anonim ***** válasza:

A tehetség ha velünk született adottságokból is fakad nem feltétlen genetikai.

Ha Isten is beavatkozik, nem gondolom, hogy (csak) a magzatnál teszi.

Tudományosan képességeink jelentős része idegrendszerünkön múlik. Tehá bármi, bármikor befolyásolja annak felődését az hat a "tehetségekre":

Kismama táplálkozása, a család szellemi, művészi szintje, napi tevékenysége, stb..

Tehát Istennek legegyszerűbb abba beavatkozni hova születünk.

2018. aug. 23. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/40 Pombe ***** válasza:

#4: "Nagy ritkán belenyúl a születendő magzat tulajdonságaiba, de ez véletlennek tetszik az emberek szemében"


Hűha! Jól értesült vagy... No!


Tehát ha jól értem, akkor a születendő magzat alakulásába szerinted sok véletlen szól bele, de te pontosan meg tudod állapítani, hogy mondjuk 100 féle véletlenből melyik 10 nem véletlen, hanem az isteni manipuláció eredménye.


Szeretek tanulni új dolgokat. Megkérhetlek téged, hogy pontosan vázold azokat a kísérleti- és mérési eredményeket és statisztikai kimutatásokat visszaigazolás gyanánt, amelyek alapján ilyen magabiztos vélemény alakult ki benned az üggyel kapcsolatban? (gondolom erről rendelkezésre állnak pontos listák, adatbázisok, levezetések, széles körű konzultációk, publikációk... stbstb).


Vagy csak csukott szemmel, áhítattal telve, a magzat közelébe kerülve hirtelen mindent pontosan megérzel a véletlen és mesterséges irányítás matematikailag felállítható aránypárját illetően? Akkor legalább elárulnád, hogy milyen kontroll áll a rendelkezésedre, amelyből el tudod dönteni, hogy nem csak az anyukákat, meg minket és magadat csapod be? Gondolom számodra is fontos, mint becsületes és istenfélő embernek, hogy tudd, mindenki más is nyugodtan számíthat hasznosítható módon a kijelentéseidre és az alkalmilag felállított diagnózisaidra.

2018. aug. 24. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/40 Pombe ***** válasza:

#4: "Végső soron igen."


Vagy csak lefelejtetted ezt az aprócska opciót? - Én abban hiszek, hogy...

2018. aug. 24. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/40 Pombe ***** válasza:

@Kérdező


Írod: "A talentum, például a zenei tehetség Isten adománya?"


Nekem például jobb zenei tehetségem van, mint a hátsó szomszédomnak. A bal oldali szomszédomé meg mindkettőnké mellett elmarad, mivel konkrétan botfülű.


Ha mondjuk csak mi hárman (én és a két szomszédom) laknánk egy elszigetelt Csendes-óceáni szigeten, akkor tehát nyugodtam megállapíthatnám, én isteni kegyből adódóan zenei talentum vagyok.


Azután felfedezik a szigetet egy nagy hajóval, és kiderül, hogy a hajón legalább tízen is vannak olyanok, akik megtapasztalva a zenei tehetségem megnyilvánulásait, kimosolyognak, és bemutatják, hogy sehol se vagyok hozzájuk képest.


Kénytelen vagyok tehát megállapítani, hogy mégsem vagyok zenei talentum, és sajna egy fikarcnyit se foglalkozott velem Isten, de az engem lealázott 10 közül az egyik tényleg kimagaslóan jobb volt mindegyikünknél, így hát nyilván ő a talentum, és ő az isteni kegyelt ez ügyben...


Ám a hajóval elvisznek egy kontinensre, ahol bemegyek egy zeneakadémiának nevezett...


Öööö... teljesen meg vagyok zavarodva...


Most már inkább arra jutottam, hogy olyan, hogy zenei talentum, mint jól meghatározható végállomás, nem is létezik, és az mindössze csak egy tapasztalt olyan emberi tulajdonság, ami nekünk a legjobbnak tűnik az éppen ismert többi emberi hasonló tulajdonság között.


Nem gondolod úgy, hogy nagy valószínűséggel a 100 ember között talált legnagyobb matekzsenit az 1000000 között talált legnagyobb matekzseni le fogja kőrözni? Hm?


Kérdés, hogy ha ez így van többnyire, akkor minek kellene ebbe beleszólnia Istennek, ha Istennek amúgy is feltett szándéka, hogy mindig csak kevés talentum legyen az emberek között. Hm?

2018. aug. 24. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/40 anonim ***** válasza:

"Ha a földhözragadt keresztény istenképet vesszük, ami kb egy ősz bácsinak képzeli el Istent akkor eleve meghasonul ez a gondolat."


Bocsánat, el van írva. Így pontos:


Ha a földhözragadt ateista istenképet vesszük, ahogy elképzelik a keresztény Istent: kb egy ősz bácsinak képzeli el Istent akkor eleve meghasonul ez a gondolat.


A keresztény tudja, hogy az Isten teljessége szellem, így fizikai jellemzői nincsenek (öreg, ősz haj, stb...). Hogy lehet öreg egy örökkön létező entitás?:)

2018. aug. 24. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!