Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A vallásosok miért nem látják...

A vallásosok miért nem látják be, hogy egyetlen érvük Isten létezése mellett az úgynevezett "tekintélyből történő érv"?

Figyelt kérdés

Képzeljük el, hogy ülünk a metrón és hirtelen lerobban alattunk, bent rekedtünk.


Valaki feláll az üléséről, majd letérdel a földre és elkezdi


"Miatyánk, ki a Mennyekben vagy..."


A vallásos utasok szemében valószínűleg áhitatot vált ki, még egyes (nagyrészt balliberális politikai beállítottságú) ateista utasok is bizonyára nagymértékű tiszteletet mutatnak iránta, vagyis úgy általánosságban semmi különöset nem érzékel a társadalom ezen szituációban.


Most képzeljük el ugyanezt a helyzetet egy apró változtatással:


A székéről felálló, majd letérdelő ember, a következő imára kezd rá:


"Mi Micimackónk, ki a Pagonyban vagy..."


Valószínűleg az egész metrókocsi hasát fogja a nevetéstől, talán valaki még diszkréten telefonál is a diliháznak.



Pedig Micimackó történeteiről is könyvek szólnak, neki is van egy úgymond "Bibliája". Az egyetlen különbség Micimackó és Isten között, hogy Micimackónak nincs egyháza, Micimackó történetei nem többezer évesek, és Micimackó nevében nem öldösik egymást az emberek.



Ezek után levonhatjuk, hogy Isten azért hihetőbb Micimackónál, mert:


-Pár ezer évvel régebbiek a történetei

-Vannak épületek, ahol mindennap imádkoznak hozzá

-Vannak akik olyan mértékben hisznek benne, hogy ölnének hitükért



Aki tanult logikát, annak egyből leesik, hogy ez a "tekintélyből való érvelés", sőt valamilyen mértékben a "hagyományból történő érvelés", és a "népszerűségből történő érvelés" esete.


Nem azért tartják áhítatos embernek az Istenhívőt, és bolondnak a Micimackóhívőt, mert több bizonyíték van Isten létezésére, mint Micimackóéra, hanem azért, mert több ember hisz Istenben, mint Micimackóban, a társadalom megszokta, hogy valaki Istenhez szól, de nem szokta meg azt, ha valaki Micimackóhoz szól, Istennek épültek templomai, de Micimackónak nem, a Biblia régebbi, mint Milne könyve, és Istenért öltek és haltak már meg emberek, de Micimackóért még nem.



2018. szept. 8. 01:25
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
6%

Hogy némely vallások tekintélyből érvelnek, vagy sem, az nem jelenti azt, hogy nem létezik.


Az élet, és minden ami ezt hivatott táplálni, az Ő keze munkája. Milyen érdekes lenne, ha már a szemléltetésnél tartunk, ha a szüleidet csak tekintélyből vennéd létezőnek, pedig az életüket, azt hogy felneveltek, tanítattak, nekik köszönheted.

Tekintély ide, vagy oda, inkább hála és ebből kifolyólag a szeretet vezérel valakit, hogy a szüleit tisztelje, és ne csak tekintélyként mert idősebb, vagy tapasztaltabb...

2018. szept. 8. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
36%

12-es milyen szépet és jót írt- na persze gyakorin ez nulla. Mert nem értik. És itt az a szint, hogy "én, a zseniális valláskritikus" támadom a vallásosokat, hívőket - kivált a kereszténységet, hisz itt két generáció (!!) ebben a marxista-leninista materialista fosban nőtt fel, hogy szidják a kereszténységet és megszüntetésére a tudományt próbálják felhasználni -, s várom, hogy a hívők nyüszítve elsüllyedjenek a szégyentől, milyen buták, mesekönyv-felhőnülőbácsi stb stb, és lepontozom, mert én tudom a tutit.

Sajnálatos, mert aki otthon/ iskoláiban nem hallott erről, és csak a tv-t bámulta, és ebben nőtt fel, az áldozat, az már nem is fogja megérteni a hit lényegét, és nem fogja megtalálni a saját életében való szerepét. Egyébként mindeközben több mint 6 milliárd élő eleven emberről, hívőről van szó.

*

A [világ]vallások transzcendens egységben vannak. Akinek van füle a hallásra,

az meghallja a Buddha Dharma Szangha vallásról-hitről szóló három kincsben

az "Út, az Igazság, az Élet" igét,

melyen az utam keresésével (tanulmányaimmal, munkáimmal, kapcsolataimmal) az életemen át az Igazság felé tartok.

Út - Dharma, a kínai Tao,

Igazság - Abszolútum, Isten, Brahman, Allah

Élet - a közösség, a gyakorlása az útnak, vagyis az egész élet a hitben megnyilvánulva.

2018. szept. 8. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 A kérdező kommentje:

"És itt az a szint, hogy "én, a zseniális valláskritikus" támadom a vallásosokat, hívőket - kivált a kereszténységet, hisz itt két generáció (!!) ebben a marxista-leninista materialista fosban nőtt fel, hogy szidják a kereszténységet és megszüntetésére a tudományt próbálják felhasználni -, s várom, hogy a hívők nyüszítve elsüllyedjenek a szégyentől, milyen buták, mesekönyv-felhőnülőbácsi stb stb, és lepontozom, mert én tudom a tutit."


Nem nőttem fel Marxista-Leninista neveltetésben, mivel a rendszerváltás után születtem, mellesleg a szüleim is utálták a kommunizmust, amikor benne éltek. Magam is szélsőjobboldali vagyok, tehát a lehető legtávolabb a komcsiktól.


Az érveimet nem kommunistáktól szereztem, hanem olyan ateista gondolkodóktól, mint Dawkins és Hitchens, kiknek olvastam a könyveit.


Valamint már harmadszor le kell írnom, hogy én nem magát a vallást támadom, tehát, hogy emberek összegyűlnek valamilyen eszme köré, és ez közösséggé forrasztja őket -egy olyan vallást, ami Magyarországot, a Militarizmust, és a Tudományt "isteníti" kifejezetten támogatnék-, hanem az istenhitet, a teizmust támadom. Azt, hogy ilyen közösségek csak egy mesekönyv köré szerveződhetnek, mint valami Harry Potter rajongói klub, akik annyira fanatikusak, hogy hisznek is benne, hogy Harry Potter létezik.


Szerintem az embereknek rá kéne jönnie arra, hogy mindaz, amit az Isten erejének, hatalmának tulajdonítanak az nem más, mint maga az emberi civilizáció ereje, és ha megtartanánk a vallás struktúráját, de kivonnánk belőle mindenféle istenséget, vagy természetfelettit, sokkal előrébb tartanánk. Nem Isten teremtette az Embert, hanem az Ember teremtette Istent, egy afféle "univerzális képzeletbeli barátként" akiről varázslatos mesék szólnak.

2018. szept. 8. 12:55
 14/32 anonim ***** válasza:
47%

Richard Dawkins könyveit én is nagyon szeretem, de jobban örülnék, ha megmaradna a tudománynépszerűsítésnél.


Dawkins ugyanis nem teologus, és valójában az Isteni téveszme is egy nagyszerű könyv, de még jobb lenne, ha a közepén nem kezdett volna el teologizálni. A Hawking könyvek ezért jobbak, mert bár ő maga is állást foglal Istennel kapcsolatban, de nem teologizál, hanem azt írja le, amire jutott az istenkérdesben a tudomány tanulmányozása során.


Amugy ha érdekelnek a tudományos-ismeretterjesztő könyvek ajánlom azt is, amit most olvasok: Brian Cox és Andrew Cohen: A természet erői.

2018. szept. 8. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:
32%

"Nem nőttem fel Marxista-Leninista neveltetésben, mivel a rendszerváltás után születtem, mellesleg a szüleim is utálták a kommunizmust, amikor benne éltek. Magam is szélsőjobboldali vagyok, tehát a lehető legtávolabb a komcsiktól."


Akkor miért dől belőled a marxista-materialista vallásellenes-emberellenes-világellenes szar? Rohadtul nem vagy még jobboldali sem - annak ugyanis konzervatív keresztény fundamentuma van Európában. Miért van szerinted, hogy az összes nagy művész HÍVŐ? Miért nem veszed észre, hogy az egész európai kultúra fundamentuma a kereszténység?

Valamit sikerült megérteni azért a beírásaimból? Hívőnek lenni nem egy előírás elfogadása- hanem létszemléleten alapuló ÉLETVITEL.


2 generáció abban nőtt fel- te pedig beleszülettél - hogy ez nem jó és majd a tudomány megoldja az életviteledet, életutadat és neked semmit sem kell ezért tenni. A tudomány NEM Fogja a te utadat megoldani. Oké nagyon fiatal vagy- de miért taglózott le ennyire a materialista gondolkodás? miért használsz papagájként frázisokat ? Minden vallásnak van szentkönyve- itt egy olcsó alpári "mesekönyvezés" zajlik évek óta a gyakorin. Miért vagy ilyen igénytelen a világnézetedre?


"Az érveimet nem kommunistáktól szereztem, hanem olyan ateista gondolkodóktól, mint Dawkins és Hitchens, kiknek olvastam a könyveit."

Nem kell érvelni I. ellen és mellette. Hozzá kell közelíteni a megismerés (gnózisz) révén és alkotásokban kifejezni, hogy a tudatod egyensúlyban maradjon. Fiatal vagy-rajzolj, fess, írj, zenélj énekelj! - ez a szellemi emelkedés. Mivel Isten gyermekei vagyunk - ezért erre van lehetőségünk.

Nem az Isten antropomorf, hanem az ember teomorf.

Tipikus aljassága a marxi-freudi gondolatnak ennek a megfordítása, hogy az ember "találta ki" I-t.

A tudomány módszeri ateisták, rendben van. Ha tudós vagy, úgy kutatsz. Ha azonban a bulvár lapból olvasod a tudomány felfedezéseit- az téged nem visz előre semmilyen téren, hanem visszavet egy megkövült tudatállapotba- ez a materialista, naiv realista. Amit a tudomány mond, az igen, nekem semmit sem kell tennem, csak rohannom a vágyaim beteljseülése után, mert majd a tudomány megoldja a többit.

Ám te mikor ott állsz majd a szeretted koporsójánál, és sok-sok év múlva majd a halál kapujában NEM a tudomány fog neked segíteni - hanem a SAJÁT létszemléleted, az Utad (sajátút=svadharma) az Igazsághoz való viszonyod= Istenhez való közelséged -amelyet a megismerés során értél el.


"Szerintem az embereknek rá kéne jönnie arra" - több mint 6 milliárd hívőnek rá kellene jönnie, milyen zseniális vagy. Nem fog menni, törődj bele.


"ha megtartanánk a vallás struktúráját, de kivonnánk belőle mindenféle istenséget, vagy természetfelettit," Aham... ezt csinálta filozófusunk, Lukács György- aki valóban nagy filozófus volt, mint ifjú Hegeliánus, majd Hegelből "kivonta Istent" - kukázta. És lett belőle a legjobb tarkónlövető keresztényellenes gazember. Tanítványai ma is pusztítják a tudatokat. Öntudatlanul ti is benne vagytok a tégelyében.


"sokkal előrébb tartanánk" HOL???? Kényelemben és haditechnikában, igen.

Miért nem magasrendű szellemiségű egy magát jobboldalinak tartónak Vörösmarty, Arany János költészete? Bach H-moll miséje? Goethe Faustja? Dante Isteni színjátéka? Rilke Duinói elégiái? Buddha beszédei? Nágárdzsuna írásai?

Nem (csak) a Harry Pottert kell olvasni, azt hagy meg a baloldalnak.


Pax et Bonum!

2018. szept. 8. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
64%

"Akkor miért dől belőled a marxista-materialista vallásellenes-emberellenes-világellenes szar?"

Már megbocsáss, de ez ritka korlátolt gondolkodásra vall. Miért kéne ahhoz bárkinek is marxistának lennie, hogy ellenezze a vallásokat?


"Miért nem veszed észre, hogy az egész európai kultúra fundamentuma a kereszténység?"

Hogy Európában a keresztény KULTÚRA az uralkodó, mert ebben nőttünk fel generációk sokasága óta, abból nem köbetkezik hogy a keresztény VALLÁS meghatározó szerepet kell betöltsön az emberek életében.

A valóságban gyakorlatilag a közel kétmilliárd keresztény ember nem kétmilliárd hívő, hanem kétmilliárd kereszténynek keresztelt, keresztény kultúrában felnőtt ember. Apró töredékük csupán aki tényleg hívő, akinél jelen van az általad emlegetett életvitel.


Ne csak a vallásos propagandából tájékozódj, és azt ismételgesd papagájként! Legalább néha próbálj meg nyitott szemmel járni a világban, és felismerni hogy a valóságban hogyan is élnek és gondolkodnak emberek!

2018. szept. 8. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
40%

"Miért van szerinted, hogy az összes nagy művész HÍVŐ?"


Azért a művészeket ne keverjük már össze a keresztény szekta tagjaival, akik a nyílt utcán üvöltik, hogy "Jézus szeret" meg "Térj meg".


A művészek úriemberek voltak, akik az istenfélelmüket a művészetben is megélték és maradandót alkottak.


A keresztenyek többsége nem hivő, hanem közönséges kis szektás, akiknek a tevekenysege szégyent hoz arra, akiről beszélnek.

2018. szept. 8. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:
38%
17 sajnálom, hogy te sem értettél meg... a művészetre vonatkozó kérdést azért tetem fel,hogy gondolkozzon a kérdező a művészi alkotás folyamatán, az ihleten és az intuíción - ezeken a tudatállapotokon és hogy miért nem elfogadható a materialista(marxista-leninista-freudista szarok) elképzelés a tudat működéséről. Nem "kevertem" senkit össze senkivel. Nem érzem jogosnak, hogy megítéljem más hitét - az mindenkinek a legbensőbb magánügye. Nem érdekel a statisztika, hogy "hány igazi hívő van", az embernek magával szemben vannak kötelezettségei, nem mások lelkét, lelkiismeretét vizslatni. Ha nincs egy sem, az sem érinti az én tudati tapasztalásaimat, a szellemi tevékenységeimet és a cselekedeteimet sem. Ismerős? "ne ítélj, hogy ne ítéltess" Na, de elég, ez a kérdés is csak olyan, mint a többi száz "valláskritika" a gyakorin, felhőnülő-mesekönyvező-inkvizitorkodó-áskálódó, lényegtelen és felszínes információkkal teletűzdelt, és SENKINEK - nektek sem - nem érdemes időt pocsékolni rá, viszlát, minden jót nektek!
2018. szept. 8. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:
37%
*tettem
2018. szept. 8. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:
Régebben úgy gondoltam Róbert Gida lány, miután megtudtam, hogy fiú, nagyot csalódtam, és azóta nem tudom úgy olvasni a könyvet, mint azelőtt. Már nem olyan hiteles!
2018. szept. 9. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!