Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A vallásosok miért nem látják...

A vallásosok miért nem látják be, hogy egyetlen érvük Isten létezése mellett az úgynevezett "tekintélyből történő érv"?

Figyelt kérdés

Képzeljük el, hogy ülünk a metrón és hirtelen lerobban alattunk, bent rekedtünk.


Valaki feláll az üléséről, majd letérdel a földre és elkezdi


"Miatyánk, ki a Mennyekben vagy..."


A vallásos utasok szemében valószínűleg áhitatot vált ki, még egyes (nagyrészt balliberális politikai beállítottságú) ateista utasok is bizonyára nagymértékű tiszteletet mutatnak iránta, vagyis úgy általánosságban semmi különöset nem érzékel a társadalom ezen szituációban.


Most képzeljük el ugyanezt a helyzetet egy apró változtatással:


A székéről felálló, majd letérdelő ember, a következő imára kezd rá:


"Mi Micimackónk, ki a Pagonyban vagy..."


Valószínűleg az egész metrókocsi hasát fogja a nevetéstől, talán valaki még diszkréten telefonál is a diliháznak.



Pedig Micimackó történeteiről is könyvek szólnak, neki is van egy úgymond "Bibliája". Az egyetlen különbség Micimackó és Isten között, hogy Micimackónak nincs egyháza, Micimackó történetei nem többezer évesek, és Micimackó nevében nem öldösik egymást az emberek.



Ezek után levonhatjuk, hogy Isten azért hihetőbb Micimackónál, mert:


-Pár ezer évvel régebbiek a történetei

-Vannak épületek, ahol mindennap imádkoznak hozzá

-Vannak akik olyan mértékben hisznek benne, hogy ölnének hitükért



Aki tanult logikát, annak egyből leesik, hogy ez a "tekintélyből való érvelés", sőt valamilyen mértékben a "hagyományból történő érvelés", és a "népszerűségből történő érvelés" esete.


Nem azért tartják áhítatos embernek az Istenhívőt, és bolondnak a Micimackóhívőt, mert több bizonyíték van Isten létezésére, mint Micimackóéra, hanem azért, mert több ember hisz Istenben, mint Micimackóban, a társadalom megszokta, hogy valaki Istenhez szól, de nem szokta meg azt, ha valaki Micimackóhoz szól, Istennek épültek templomai, de Micimackónak nem, a Biblia régebbi, mint Milne könyve, és Istenért öltek és haltak már meg emberek, de Micimackóért még nem.



2018. szept. 8. 01:25
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:

# 20 "Régebben úgy gondoltam Róbert Gida lány"

... Lóbelt (Ledfold XD) aki Lány... Melt annyi lányt becéztek annó Lobinak? XD


A többile majd visszatélek, egyenlőle kiégtem XD.

2018. szept. 9. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
22%

" A kérdező kommentje:


"a Micimackó nem is olyan céllal íródott, hogy egy feltételezett teremtőt mutasson be."


A Biblia sem, mivel ahogy a neve is mutatja, nem valamilyen céllal íródott monolitikus mű, hanem több ezer év alatt kelt különféle írások gyűjteménye, amit a korai egyház összegzett egy kánonba,..."


...ezt a feltevést kénytelen vagyok cáfolni, mert a Biblia az emberiség legnagyobb ajándéka, amelyben az IGAZSÁGOT tárja fel ISTEN nekünk, és a Biblia tanulásra, okulásra, a bölcsesség megszerzéséhez segítség, mert az emberiség Istentől kapta az erkölcsiségre, a jóra, helyesre való törekvés képességét, és vannak akik élnek ezzel, mások viszont a bűnre, tagadásra inkább hajlamosak, vagyis inkább azt választják...mert az embernek adott a választás lehetősége, mindnek, de kinek -kinek az ő értelem, lelkének fejlettsége szerint képes a "jót" választani.

2018. szept. 10. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
A vallásosoknak van más érvük is. Csak azok általában erkölcsi témákat, a magánéletet érintik, így csak az tudja ellenőrizni, aki közeli ismerős.
2018. szept. 10. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 KZitus ***** válasza:

Már írtam előzőleg:


Szia



maga Isten szól:„A mi Istenben láthatatlan, tudniillik az ő örökké való hatalma és istensége, a világ teremtésétől fogva az ő alkotásaiból megértetvén megláttatik; úgy, hogy ők menthetetlenek” RÓMA 1:20.


Volt egy időszak, amikor Jehova szembeszállt Jóbbal a forgószélből Jób 38:1. Kérdésekkel ostromolta Jóbot. ’Hol voltál, mikor a földnek alapot vetettem? Kicsoda zárta el ajtókkal a tengert és szabott határt hullámainak? Elő tudod-e idézni, hogy a felhők megöntözzék esőjükkel a földet? Tudsz-e pázsitot sarjasztani? Összekötheted-e a csillagképeket és irányíthatod-e azokat pályájukon?’ Jób könyvében a 38-tól egészen a 41. fejezetig Jehova ezen kérdések és még sok más, a teremtésével kapcsolatos kérdés özönét zúdította Jóbra. Segített belátni Jóbnak, milyen óriási a szakadék Isten és ember között, nyomatékosan emlékeztetve Jóbot az Isten teremtésében tükröződő bölcsességre és erőre, mely dolgoknak nem hogy véghezvitele, de puszta megértése is messze túlhaladta Jób erejét. Lenyűgözve a mindenható Isten félelmetes erejétől és hihetetlen bölcsességétől, amely teremtésén keresztül tárul fel, Jób elborzadt, ha arra gondolt, hogy volt mersze vitázni Jehovával. Így hát ezt mondta: „Csak hírből hallottam rólad, de most saját szememmel láttalak” Jób 42:5



Ezeket a kérdéseket a ma emberének is fölteszi. Jób hitt Istenben, mégis kiigazításra szorult az Istenről alkotott képe.


A tudomány igazolja, és alátámasztja Isten csodálatos alkotását. Csak nyitott szemmel, elmével és szívvel(nem előítélettel) kell vizsgálni az Isten dolgait.


Ha van kedved, szánj rá pár percet:


[link]


[link]


[link]

2018. szept. 10. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 Anahystor ***** válasza:
100%

Kedves Zitus!


Szerintem teljesen felesleges belinkelned az összes jehovás reklám videót, mindaddig, amíg a


https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskr..


kérdésnél általad belinkelt videók kapcsán (ahol szóról szóra ugyanezt írtad : "A tudomány igazolja, és alátámasztja Isten csodálatos alkotását. Csak nyitott szemmel, elmével és szívvel(nem előítélettel) kell vizsgálni az Isten dolgait.

Ha van kedved, szánj rá pár percet: és 3hasonló video prezi linkje"


nem válaszolod meg megnyugtató módon a videók kapcsán leírt megjegyzéseimet.


Minden bizonnyal ezek a propaganda anyagok hasonló színvonalon vezetnek félre, és torzítanak, vagy hazudnak szemtől szembe.


Ha valakit érdekel a színvonal, olvassa el a másik kérdésben leírt megjegyzéseimet, mielőtt időt pazarol a megnézésükre!


(42-es és 43-as hozzászólás a fenti linken)

2018. szept. 10. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:
77%

Jól van kérdező, most aztán kihúztad a gyufát nálam.

Szegény Micimackót belekeverni az isten körüli katyvaszba, ez már tűrhetetlen.... :)


Nézzük meg mit mond a helyesírás ellenőrző.


micimackó - Ha kisbetűvel kezdem, akkor az ellenőr pirossal aláhúzza.

isten - Az ellenőr simán elfogadja kis kezdőbetűvel.


Konklúzió:

Micimackónk fontossága az emberi társadalomban lényegesen nagyobb preferenciával rendelkezik, mint isten.

6 éves koromban Micimackót igaznak gondoltam, istent meg már akkor sem.

Az itteni vallások egyedek valószínűleg még nem érhették el az akkori 6 éves koromban rendelkezésemre álló intelligencia szintet. Haragudni ezért nem szabad rájuk..


:)

2018. szept. 13. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:
14%

#26 nahát ekkora bölcsességet! Leborulok Előtted, Ó Mester!

Azt még hozzátennéd, hogy a [szerinted nyilván hülye, korlátolt, semmihez nem értő] J.S.Bach miért köszönte meg minden kotta végén Istennek, hogy ilyen szépet alkothatott nekünk??

Performed by Phiippe Herreweghe and the Chorus & Orchestra of Collegium Vocale, Ghent

https://www.youtube.com/watch?v=sFw6IDdmm9s

[link]

2018. szept. 13. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
75%

Bach-nak is joga volt hozzá, hogy hülye legyen, ahogy neked is.

Az, hogy én ostobának tartom az összes vallásos embert, akik például a bibliából idéznek egyfajta bizonyítékként isten létezésére, ez téged ne zavarjon.


A biblia hiteltelen írás. Nem tudjuk kik írták, nem tudjuk mikor írták, nem tudjuk mennyit hazudtak benne és ami lényeg, abban a korban írták, amikor még a villámokat isten haragjának gondolták. Feltételezem ezt Te is így gondolod még a mai napig is.

Időnként akkora baromságokat képesek emberek írni vallási témában, hogy külön evolúciós vonalnak minősültök. Szerencsére egy leszakadó és eltűnő vonalról van szó.

2018. szept. 13. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 Lux morulus ***** válasza:
30%

Csak azért írok, mert én is szoktam odamondani, de azért tudom, hogy nem

minden fekete-fehér...



"Bach-nak is joga volt hozzá, hogy hülye legyen, ahogy neked is."


Most a magaslabdát csak tovább pattintom, nem lecsapom.


Tudod a mondatodat egész mondanivalójában, és szövegkörnyezetében nézve a "hülyének lenni" jogkör, rád is vonatkozik.



"Az, hogy én ostobának tartom az összes vallásos embert, akik például a bibliából idéznek egyfajta bizonyítékként isten létezésére, ez téged ne zavarjon."


Nem nekem szól, de engen nem zavar. És a részben egyet is értek.


Viszont a fentiek alapján megkérdezem: És téged nem,(?) vagy sem zavar, hogy ostobának tűnsz ?


Azt pedig egyáltalán nem tudom, hogy a te képzeletedben élő fogalom, mit fed le a " vallásos ember " megfogalmazás alatt.



"A biblia hiteltelen írás. Nem tudjuk kik írták, nem tudjuk mikor írták, nem tudjuk mennyit hazudtak benne és ami lényeg, abban a korban írták, amikor még a villámokat isten haragjának gondolták.Feltételezem ezt Te is így gondolod még a mai napig is."


Mi ez a lekezelő szöveg? Na jól van,...ilyet én is szoktam, ám akkor oltó üzemmódban vagyok.


Ám akár mi is van, pontosan tudom, hogy egy más vallást követő ember, mérföldekkel lehet nálam okosabb egy bizonyos területen- pl ha vallásos tudós, akkor a saját szakterületén - még akkor is, ha egy olyan hülyeségben hisz mint a Biblia.

De azt azért elmondom neked, hogy -döntő többségben - nyugodtan tényként borítélolhatod, miszerint pontosan tisztában van azzal, hogy a villám nem "isten haragja"


Persze szerintem ezt te is tudod, csak most oltó üzemmódban vagy te is.


"Időnként akkora baromságokat képesek emberek írni vallási témában, hogy külön evolúciós vonalnak minősültök."


A francba! Ez betalált. Igazad van. Meg humoros is.


"Szerencsére egy leszakadó és eltűnő vonalról van szó."


Az tény, hogy vallási kultúrkörünk értelmezése szerinti vallás, kimerül az Ábrahámita vallásokban.


Az is tény, hogy meglátásod helyes, miszerint, leszakadó rétegről van szó.

A kereszténység, fennálása óta változik mint az "amőba", alkalmazkodik, hogy hatalmon, és fennmaradjon.


Látni kell azt is, hogy az Ábrahámi vallások nagyon erős újragondolása szükséges ahhoz, hogy ahogy írod ne szakadjanak le.


A vallással nincs baj - és talán furcsa ez tőlem - egyikkel sem igazán. Csak az idő telt el, a történelmi vallások fölött, amit ők konkrétan figyelmen kívül hagynak. Istenképük örök, megkövült, és egyetlen.


A tanításaik nem igazak, elferdítettek, de attól még az igaz, hogy - mondjuk úgy - spirituális érdekek ütköznek.

Persze nem úgy, ahogy ők gondolják.


Saját bevallásuk szerint, ők birkák. Pásztor kell nekik aki ide oda hajtja őket.


Én kecske vagyok - az ő megfogalmazásukban -, mert én átugrok a karámon, tojok a pásztorra, és ha utánam jön, felmászok a szikla falra.


Hogy mások szerint, gazdátlanul, bután, szörnyűségesen halok meg,... hát letojom.


Én szabadon hullok el, vagy győznek le, nem pedig vágóhídra hajtanak, hogy szépen agyonüssenek árammal,majd mikor magatehetetlenül fekszem a vizeletemben, ernyiszálják a torkom.


Kinek mi jön be. Én mindenkit tisztelek, amíg engem tisztelnek, a baj a tiszteletlenséggel kezdődik.


A vallásosság fogalma nem az, hogy izraelita,keresztény,iszlám,buddhista, hindu, vagy valamelyik bármi más, ezek kinövései közül.


Glasenapnál jobban, magam sem tudnám megfogalmazni.


"Vallásnak azt a – megismerésben, gondolkodásban, érzésben, akaratban és cselekvésben kifejeződő – meggyőződést nevezzük, amely szerint személyes vagy személytelen transzcendens erők vannak működésben."


Ma még a tudomány számára

meggyőződés, holnap már tény lesz.

Így azt tudom neked mondani, hogy ne kövesd el az álltalad "vallásos" és " ostobának" tartott emberek hibáját...nehogy te szakadjál le véletlenül.


Ja,... amúgy vallásos vagyok...csak nem Ábrahámita.


szép napot

2018. szept. 13. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 Lux morulus ***** válasza:
Bocs, de mobilról pötyögtem. Olyan amilyen.
2018. szept. 13. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!