Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Honnan tudni hogy nem csak...

Honnan tudni hogy nem csak test létezik? Mi az hogy lélek meg szellem, és mi bizonyítja hogy léteznek?

Figyelt kérdés
2018. nov. 23. 13:31
1 2 3 4
 21/40 Anahystor ***** válasza:
61%

" És azt mi bizonyítja, hogy nem csak a tudat létezik, pontosabban szólva, hogy nem a tudat az elsődleges, a "valóságos" létező? ... Előzővel együtt: Mi bizonyítja, hogy a test létezik és nem agyak vagyunk a tartályban?"


Tulajdonképpen semmi. (Éppúgy ,mit ama teáskanna nem létét sem tudod bizonyítani!)


De a kérdés nem arra vonatkozott, hogy mi minden nem bizonyítható, hanem arra,

hogy létezik-e bármilyen bizonyítás a hívők által léleknek nevezett dologra!


Próbálj meg inkább a Kérdező kérdésére választ adni.

2018. nov. 28. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/40 Mansour ***** válasza:
80%
Álljunk meg egy pillanatra, ez nagyon is a kérdésre vonatkozó felvetés. Ugyanis, mivel mindent a tudat észlel, logikusan adódik a következtetés, hogy esetleg maguk az észleletek is pusztán tudati eredetűek. A lélek és szellem a kereszténység által használt fogalmak nagyjából ugyanarra, amit én itt praktikus okokból inkább tudatnak nevezek. És bár nem bizonyítható, de teljesen logikusan megtehető feltételezés, hogy csak a tudat létezik, és nincs semmiféle anyagi valóság. A tudat létében viszont teljesen bizonyosak lehetünk, ugyanis a tudat észlel, érez, gondolkodik. Valójában csak a tudat létezésében lehetünk teljesen biztosak.
2018. nov. 28. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/40 Anahystor ***** válasza:

" A lélek és szellem a kereszténység által használt fogalmak nagyjából ugyanarra, amit én itt praktikus okokból inkább tudatnak nevezek. "


Hát nem éppen! Mondhatni teljesen más!


A tudat a materiális világhoz tartozó dolog, míg a lélek/szellem transzcendens fogalom, mely nem része a fizikai világnak, ahhoz csak ideiglenesen kapcsolódik.


A tudatod kihuny a halálodkor, veled együtt megsemmisül, a lélek pedig (a hívők szerint) örök, a halál után elhagyja a testet.


Két totálisan más fogalomról van tehát szó.

2018. nov. 28. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/40 Mansour ***** válasza:

"A tudat a materiális világhoz tartozó dolog, míg a lélek/szellem transzcendens fogalom"

Ez nem egészen így van, mert például a buddhizmusban a tudat egyben transzcendens is, ott az felel meg a mi "lélek" fogalmunknak.

Ha viszont csak a tudat létezik, akkor az nem szükséges, hogy transzcendens legyen, illetve lehet immanens és transzcendens is egyben.

Azt nem tudod cáfolni, hogy logikusan felvethető, hogy csak a tudat létezik.

2018. nov. 29. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/40 Anahystor ***** válasza:

Ilyen formában nem is akarom cáfolni,

viszont indirekt módon, kérdés formájában mégis felvetődik, hogy ha csak a tudat létezik, akkor

egyrészt az honnan is származik????


Másrészt mivel magyarázod az inmateriális tudat létezését, mely olyan formán képes kivetíteni önmagát, hogy szimulálja a világmindenséget és benne a tőle független tudatok létezését? Hiszen ebben az esetben a veled való levelezésem csupán (mivel én megélem azt) nem lehet más mint a tudatom egy részének projekciója olyan formában, hogy tőlem független (az én véleményemmel ellenkező) nézeteket fogalmazzon meg egy nem létező vitapartnernek tulajdonítva azokat.

2018. nov. 29. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/40 Anahystor ***** válasza:

#20 "Mi bizonyítja, hogy a test létezik és nem agyak vagyunk a tartályban?"

Az, hogy én is olvastam a Lila orhideák bolygóját! :-)

2018. nov. 29. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/40 Mansour ***** válasza:

"ha csak a tudat létezik, akkor egyrészt az honnan is származik????"

Ez a kérdés bármely létező esetében ugyanúgy felvethető.

De azt nem is állítottam, hogy a "csak a tudat a valóságos létező" elképzelésből ne adódnának problémák és nehezen megválaszolható kérdések. Csak annyit mondtam, hogy felvethető ez az elképzelés... :)

2018. nov. 29. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/40 Anahystor ***** válasza:
61%

Természetesen felvethető, de a kérdés az, miért tartod valószínűbbnek, mint az anyag központú világképet, a létező, folyamatosan változó tudományosan igazolt világot, mellyel kapcsolatban vannak tapasztalataink?

Ha pedig nem tartod valószínűbbnek, akkor miért egy valószínűtlen teóriát hozol fel alternatívaként?

2018. nov. 29. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/40 Anahystor ***** válasza:

"Azt nem tudod cáfolni, hogy logikusan felvethető, hogy csak a tudat létezik."


"De azt nem is állítottam, hogy a "csak a tudat a valóságos létező" elképzelésből ne adódnának problémák és nehezen megválaszolható kérdések. Csak annyit mondtam, hogy felvethető ez az elképzelés... :)"


Érdekes ellentmondás!


Nem azt mondtad : "felvethető" hanem azt "logikusan felvethető". Nagy különbség!!!


Gondolj bele, egyszer logikusan felvethetőnek tartod (#24), utána pedig azt írod (#27), hogy az elképzeléssel kapcsolatban problémák és nehezen megválaszolható kérdések merülnek fel.


Tudod az ami logikus éppenséggel nem ad sok lehetőséget arra, hogy problémás és megkérdőjelezhető legyen!

2018. nov. 29. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/40 Mansour ***** válasza:

"Ha pedig nem tartod valószínűbbnek, akkor miért egy valószínűtlen teóriát hozol fel alternatívaként?"

Nem tartom valószínűbbnek, de egy nem teljesen kizárható alternatívának tartom. És akkor miért ne lehetne felhozni? A buddhista világkép például ilyesmin alapul, bár ott az anyag létezését nem tagadják, csak a tudati létet tartják elsődlegesnek.

Azt pedig, hogy logikusan felvethető, úgy értettem, hogy logikusan el lehet jutni eddig a felvetésig. De ez nem jelenti azt, hogy maga a felvetés mindjárt egy logikailag kikezdhetetlen világképet alkotna.

2018. nov. 29. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!