Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Minek kell harangozni óránként...

Minek kell harangozni óránként, negyedóránként? Semmi értelme.

Figyelt kérdés

A mai világban már a sok ember az okostelefonján lóg. Mindenkinek okostelefonja, laptopja, tablete, ifonja, stb. van, amit bármikor elővehet, vagy már eleve szinte mindig ott van a kezében. Ezek mind mutatják az időt. A hagyományos ébresztőórák mellett ezeken mind beállítható ébresztő, emlékeztetőt, több is.

Éppen ezért is semmi szükség a harangozásra, hogy ezzel az időt jelezzék. Elég, ha mise előtt harangoznak, ha az a mániájuk, de óránként, negyedóránként minek? Iszonyat nagy, ronda hangja van, csak zavaró, hirtelen meg is ijeszti az embert, ha a templom mellett megy el és a fülébe kongatnak.


Továbbá, a harangozás semmi olyan célt nem szolgál, amely a hit megőrzését, terjesztését vagy bármi hasonlót segítené. Ha valaki hívő, nem lesz attól jobban hívő, hogy a harangozást hallja. Aki meg nem hívő, nem ettől fog megtérni.


Ez az egész csak arra jó, hogy a katolikus egyház ezzel is felhívja saját magára (és nem Istenre, nem Jézusra, nem a Szentlélekre!) a figyelmet, amire szintén nincs senkinek se szüksége, mert senki nem fog ettől üdvözülni.


2019. febr. 26. 23:04
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
85%
Aki leértékelt arra igazán kíváncsi vagyok mivel Ausztriában élek és tudom miért harangoznak. A hegyek között bármikor kialakulhat vihar és ezt előre jelezni napokkal nem lehet. Ha már jönnek a felhők és erősdik a szél akkor harangoznak. Volt már olyan, hogy az étteremből a kinti részen a széltől repültek a tányérok és evőeszközök minden fele. És ez hagyomány is ott. Szóval aki életében nem járt sehol és még a saját lakásából sem mer kilépni az gondolkozzon el miért pontozgat le válaszokat, amiről nem is tud semmit...
2019. febr. 28. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 Anahystor ***** válasza:
85%

Egyet kell, hogy értsek a Kérdezővel.


Tudom, hogy van hagyomány a harang kongatásban (Nándorfehérvár) tudom, hogy van funkcionalitása a kongatásnak (veszély jelzés vagy esemény -mise, temetés, stb.)) és ÉPPEN EZÉRT nagyon helytelennek tartom az állandó (óránkénti) kongatást!


Elvész a jelentősége, mivel a kutya sem kapja fel a fejét, hogy "kongatnak, valami veszély/esemény van!", úgy hozzászoktattak már, ugyanakkor valóban zavaró a hangoskodás!


Mit szólnának vajon a szomszédok, ha minden órában percekig nyomnám a dudát, csak hogy jelezzem az idő múlását?!


Köszönöm, részemről nem kérek belőle, mint ahogy azok sem akik pl. aludnának az éjszakai műszak után, és felébrednek rá.

2019. márc. 3. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
61%

Másképpen kongatjám a harangott misére hívva az embereket, másképpen az időt jelezve, s megint más módon temetéskor vagy veszélyre figyelmeztetve.

Ne mond, hogy nem veszik észre az eltérést!

Egyébként az osztrákok más módon is tudnak zajt csapni.

Gondolom azt is ellenzed.

Pl. a szőlőben reggeltől estig durrogtnak, kerepelnek, helikopterrel, repülővel űzik el a madarakat.

2019. márc. 3. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
63%

Kifejtenéd számomra, hogy az alábbiak miképpen segítik a hit megőrzését:

templom, reverenda, szószék, oltár, orgona, kórus, imazsámoly, papi nőtlenség, keresztelő, óbégató pap temetésen, meghalt emberek testrészeinek mutogatása, rakétát utánzó óratotony, aranytárgyak, festmények, színes ablakok és így tovább.

2019. márc. 3. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 Anahystor ***** válasza:
72%

"Ne mond, hogy nem veszik észre az eltérést!"


Valóban nem veszem észre. :-(


Engem spec egyformán zavar a zaj, amit keltenek.


Gondolom, ha valaki szereti, feltehet egy fejhallgatót, és hallgathatja rogyásig, akár mint bármely más dolgot, anélkül. hogy másokra ráeröltetné..

2019. márc. 3. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
41%
Negyedkor van egy kondulás, félkor kettő, háromnegyedkor három. Jaj, de borzasztó. Hogyan lehet ilyen környezetben élni! Na órakor sok van, főleg estefelé.
2019. márc. 4. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
60%
Hát pl. a kőszegi főtéren hajnali ötkor kolompoltak fel minket, az szerintem percekig ment. Soha többé nem szállok meg ott, pedig amúgy szeretem a harangszót, hozzátartozik egy kisvároshoz.
2019. márc. 5. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:

A lényeg, vannak emberek, akiket nem zavar, és vannak emberek, akiket igen. Pusztán szeretetből (mert a keresztény magatartás központi eleme ez lenne) is illene tekintettel lenni azokra, akiket zavar. Valahogy nem jeleskedik szeretet terén az a bizonyos hagyományőrző egyház, aki mindenkit eretneknek mond és kiátkoz, akik nem úgy gondolkodnak, ahogy ők. (Ebbe most teológiailag bele lehetne kötni, de gyakorlatilag ez a lényege. Ha nem úgy gondolkozol és nem úgy gyakorlod a vallást, ahogy ők előírják, akkor már csak éppen hogy csak becsúszhatsz a mennybe az ajtó alatt.) Valahogy szerintem Jézus nem támogatná, hogy az éjszakánként a harangozásra felébredő kisbaba és a családja szenvedjen hónapokig.


13. válaszoló: Ahogy az osztrákok csapnak zajt, annak funkciója van. Valahogy el kell űzni a madarakat, még nem találtak ki rá jobb módszert. Az időt pedig bárki pillanatok alatt meg tudja nézni, ezért sincs szükség a harangozásnak az időt jelző funkciójára. (Gyakorlatilag más funkciójára sincs szükség. Feleslegesen jelzi a mise kezdetét is, ha valaki mondjuk 20 éven át a harangozásra megy a templomba, de a végén a pokolba kerül, mert sosem gondolta át, hogyan kéne élnie és miben kéne hinnie. De ha az ember át is gondolja, lehet, rá se jön, mit és hogyan kéne másképp csinálnia. Ezért van szükség Jézusra és a belé vetett hitre - és nem a harangokra, mert az ebben nem fog segíteni.)


14. válaszoló:

"Kifejtenéd számomra, hogy az alábbiak miképpen segítik a hit megőrzését: templom, reverenda, szószék, oltár, orgona, kórus, imazsámoly, papi nőtlenség, keresztelő, óbégató pap temetésen, meghalt emberek testrészeinek mutogatása, rakétát utánzó óratotony, aranytárgyak, festmények, színes ablakok és így tovább."

Egyesével is végig vehetem ezeket (ha akarod, leírhatom), de tömören a válaszom: sehogy. Ezek sem segítik a hit építését, megőrzését. Önmagában valamelyik még akadályozza is a hit épülését, míg néhány adott esetben alkalmas lehet(ne) a hit építésére, vagy az esetek 1%-ában bele is trafálnak és pont jól használják. De nem tudom, hozzám szólt-e ez a kérdés, vagy miért tetted fel. :)

2019. márc. 5. 20:31
 19/21 anonim ***** válasza:
28%

Ennyi erővel nem kell karácsonyt meg húsvétot ünnepelni... ja az mar nem pálya.. de amugy ja ez ido jelzés, halál, és ellenség közeledése volt anno... ma már egy szokás lett ahogy az évzárók a magyar állam alapításának napja az aradi vértanuk napja a magyar költők napja...

semmi köze az egyházhoz... vagyis a ki alakulásának mivel az emberek ezt használják mar ősidők óta... ma meg már hagyománnyá nőtte ki magat + atis alakult... lásd; iskola csengő... tudod az okos telodat nézni de ettől meg a csengő szóra kell bent lenned nem pedig a te telefonod időpontjára....

ja meg szilveszterkor is harangoznak spanyolban olaszban franciában de mar az egyesült királyságban is... (azt nem tom Budapesten is mert ott még nem voltam szilveszterezni...)


Ja meg csak elmondom neked a katolikus egyháznak van az egyik legnagyobb hatalma... az olaj cégek el bujhatnak a pápa hatalmával szemben.... mind vagyonilag mind befolyásilag... hidd el van nekik elég mas figyelem felkeltő...!(Arról nem is beszélve hogy ole hogy buddha meg muszlim, meg hindu meg judaizmus... egyszerűen a keresztény egyháznak sokkal nagyobb a hatalma és befolyása mint e három vallásnak egybe véve!

2019. szept. 3. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
48%

#Kerdezo

meg szerencse - Istennek hala hogy nem vagy a Katolikus Egyhaz tagja, hive (illetve az hogy legtobb hive nem ilyen mint te)

mivel nincs benned alazat,

amikkel vadaskodsz azok rad is ervenyesek, de ezt figyelmen kivul hagyod

ahogy a kozosseg erdekeit is


abban termeszetesen igazad van hogy meg lenne a helyes modja az idojelzesnek, es ez meg is van legtobb helyen, te valami hozzad hasonlo tulajdonsagu emberek kozt elsz akikben szinten nincs alazat, se gondolkodasi kepesseg

de lehet fejlodni, ha Krisztust koveted fogsz fejlodni, csak alazkodj meg

a SzentIras Egyertelmu, Nyilvanvalo Tanitasai nem kepletesek, ilyent csak a legelmehahorodottabbak kepzelegnek


Tanitsd az emebreket ha tudod.

De a Szomjuzotol ne vedd el a csepp vizet is.


csak annyit megkerdek hogy modern materialista duhajkodassal tulfütött napjainkban miert is ez a problema es a korunk es hitetlen pogany tomegek zajkeltesei miert nem? (mas sulyos problemak meg hogy kerulnek hatterbe? mert eddig ugy tunik eletben a harangozas a legnagyobb bajod)


csak mert engem nagyon zavar rengeteg minden, meg sem tiltatnam be, de azert elatkozom es oket...


#18 #Kerdezo

igen pontosan ahogy fent irtam

amugy azt ugye eszreveszed hogy csak a sajat szemszogodbol latod a dolgokat?

lehet most sem leszel kepes mashogy hiaba szoltam, ez bizony nagy problema, Krisztust nehez annak kovetni aki csolatasu


.


most mar masra se kellene hasznalni (harangozast)?


azt is tudod ugye hogy az Egyszeruseg nem azt jelenti amit te elkepzelsz, hiszen valami ilyenben hihetsz, Jezus kovetese alatt, viszont te torz tukor altali "egyszeruseget" gyakorlsz es eroltetsz ra masokra


talan pont azert (kerdezett ra azokra - oltar stb.) amit en epp most irtam

sterilizaltan nem lehet Jezust kovetni

vagyis kovetheted de igen tokeletlenul teszed akkor, picinyke omlott szeletet teszed magadeva csak a Szeretetnek, Alazatnak

a Sziklat es Homokot sajnos konyu osszeteveszteni, osszekeverni...

Viszont neked van Hited amit ha megerositesz "harangokat tudsz leszakajtani a tornyokrol"


Xy4

2019. szept. 4. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!