Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A vallások tekinthetők az...

A vallások tekinthetők az evolúció természetes részének?

Figyelt kérdés

Alapvetően minden vallásba beleépült a haláltól való félelem, a jó és a gonosz, felesleges korlátozások, bűbtudatkeltés, a hatalom gyakorlása.

Ha megfigyelünk egy másik fajt, nem igazán tapasztalunk olyan mértékű önpusztítást mint az embernél. Vallása is csak az embernek van, de sajnos túlzott mértékben, ami nem vezet jóra.


Nem Istennel van bajom, mert csak egy kényszerképzet. Azzal már akad, akik hisznek benne."


2019. márc. 23. 18:15
1 2
 11/13 Anahystor ***** válasza:
72%

Bocsánat


OFF, de nem elhagyható kitérő a további normális eszmecsere szempontjából!


#8 : "sírva verné a fejét a falba, hogy hogy nyalhatta be a törzsfejlődést:)"


Nocsak nocsak, ki van itt? Ki is szidja a törzsfejlődést???

Kedves 35%-os! Nem gondolod, hogy nem kellene egy új vitába belekezdeni, amíg egy másikat nem fejeztél be? Lásd az alább linkelt oldalt, ahol (is!) adós maradtál a válasszal!


Megelőzendő a felesleges időráfordítást a reagálásra 35%-os kolléga hozzászólása kapcsán, ajánlom mindenki figyelmébe az alább linkelt kérdés vitafolyamát: https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskr..


End OFF

------


Ennyi kitérő után, a kérdésre válaszolva: szerintem igen, ahogy az élőlényeknek tulajdonságai módosulnak a generációk során, úgy a társadalom (embercsoportok) is lejátszik bizonyos átalakulást hosszabb idő alatt. Ezt tekintheted akár evolúciós folyamatnak is. Ennek része a világnézet, mely meghatározó lehet egyes embercsoportok túlélési esélyére adott körülmények között.

2019. márc. 25. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 Pombe ***** válasza:

@Kérdező: "Alapvetően minden vallásba beleépült a haláltól való félelem, a jó és a gonosz, felesleges korlátozások, bűbtudatkeltés, a hatalom gyakorlása."


Minden létező emberi gondolkodásmódba beépültek ezek, sőt, a törvényeinkbe is. A vallás mindössze annyira jutott, hogy ezeket a törvényeket isteni segítség nélkül, vagyis magunktól nem találhattuk volna ki.


@Kérdező: "Ha megfigyelünk egy másik fajt, nem igazán tapasztalunk olyan mértékű önpusztítást mint az embernél."


Hát, azért ennek némiképp ellentmond az, hogy százezer év alatt annyira elszaporodtunk ezen a bolygón, hogy a sáskák rimánkodva kérnék a receptet... :)


Pontosan milyen megfigyelésre gondolsz? Ha pl. a szarvasbikák agancsait, szarvait késre cserélnénk, akkor fogadni mernék, hogy hirtelen új értelmet nyerne előtted az önpusztítás fogalma. :)

Ehhez képest az emberiség nagyon is magas önuralommal és megfontoltan használja a kést (is). Nem gondolod?


@Kérdező: "Vallása is csak az embernek van"


Pontosabban így képzeljük. Ilyenkor szemérmesen megfeledkezünk arról, hogy a mai ember mellett egy halom emberihez hasonló vérvonal kipusztult az utóbbi 6-7 millió évben, és olyan formák is voltak ezekben, amiket a köznyelv inkább még majomnak, vagyis állatnak jelölt volna meg, pedig már megnyilvánulhattak bennük is a természetfelettibe vetett hit primitív formái. Ebben a kipusztításban bizonyára a mi kezünk is benne volt, hol direkt, hol indirekt módon. Manapság már az értelmesebb majmok utolsó hírmondójával is lassan végzünk, hogy még nagyobb csodálattal állíthassák az önimádattól totál beszipuzott irodalmáraink, miszerint mennyire is kiemelkedünk mi az állatvilágból.


Kb. olyan ez, mint csodálni azt a kocsmai verekedőt, aki kiemelkedett a részegek világából azzal, hogy boldog-boldogtalant agyonvert maga körül, egyedül maradva a söntéspultnál. :D


Némiképp ez is ellentmond az önpusztításunk tézisének, nem?


Hogy még érthetőbb legyen: az igazi értékmérő kijelentés az lenne, hogy a konyhanyelvi értelemben vett ember VOLT(!) mindig is a konyhanyelvi értelemben vett állatok között az, aki gyakorolta a vallás akármilyen primitív formáját, csakhogy ez igen nagy valószínűséggel nem igaz. Hogy jelen időben viszont csak mi vagyunk ilyenek, arra meg konkrétan ne legyünk büszkék, és bizonyítékok híján egyáltalán nem tekinthető hiteles kijelentésnek, miszerint ettől lennénk mi mások az állatoktól, csak azért, mert MA(!) nincs ilyen állat.


Másrészt sose gondoltuk volna még néhány évtizede, hogy a csimpánz képes a saját örömére festeni képeket, amikben sokszor felfedezhetőek a komponálás nyomai is. Sose gondoltuk volna, hogy egyes csimpánzok rituális mozdulatok közepette "hódolatukat" fejezik ki az esőnek (esőtánc), míg a szavannai majmok ugyanúgy olykor rituális "tánc" közepette követik a szavannai tüzet (tűztánc), szemben más állatokkal, amik elfutnak a tűz elől. Hogy ilyenkor mi zajlik le egy csimpánz fejében, arról semmit se tudunk. Ez az utóbbi a tény, nem pedig az, hogy tuti nincs vallásuk.


Szerintem eljött már rég annak az ideje, hogy kissé szerényebb és alázatosabb látószögből kellene átértelmezni az ilyesmi mondatokat: "Sok van mi csodálatos, de az embernél nincs semmi csodálatosabb".

2019. ápr. 3. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 Pombe ***** válasza:

@Kérdező: "A vallások tekinthetők az evolúció természetes részének?"


A társadalmi változások ugyanúgy környezetet teremtenek, és ha a környezet változik, akkor lépni fog a biológiai evolúció is. A vallások szegregálják az emberi populációkat, tehát az szerepet játszik és játszott is az embertípusok kialakulásában.


Nem véletlenül beszélek a jelenről is.


Pl. Indiában az erősen vallási eszmékből(is) leszármaztatható kasztrendszer kialakulása azt eredményezte (vaisják, súdrák...stb), hogy immáron genetikailag is több mintában elkülöníthetőek a kasztokon belül élő emberek. Pl. bizonyos gyógyszerek alkalmazásánál az orvos ott már megkérdezi, hogy a delikvens melyik kasztba tartozik, mert az adott gyógyszer hatása ennek tükrében más és más lehet.


A Buddhizmus imádja és szentként tiszteli az elefántot, ezért tömegével készítenek elefántcsontból készült apróbb-nagyobb cuccosokat, és mindegyikről azt hiszik a lelkes gyűjtők, hogy azok természetes módon elhullott elefántok csontjaiból készültek, holott Afrikában éppen ők(is) így adnak remek munkalehetőséget az orvvadászoknak. Már az evolúció is beindult emiatt, mert manapság már jóval több az eleve "betegesen" kisebb agyarral születő elefántbébi, hiszen ezek szaporodóképesebbek, mint a normális agyarmérettel születő borjúk (lévén, hogy ezeket nem lövik ki). Azonban most már ott tartunk, hogy az orvvadászok ráfanyalodnak a kisebb agyarakra is.


Régi korok példája az, hogy az ókori Kínában, és általában a keleti fejlettebb régiókban lenézték a nomád népeket (természetesen a vallásuk mássága miatt is), és ezért barbárságnak tartották a tejivást (ráadásul akkoriban nagyon drága is volt a tej), így náluk sokkal kevésbé alakult ki a laktóztolerancia. Persze később mindenfélével megideologizálták, hogy miért kell inkább szójatejet meg ilyeneket inni, fogyasztani. Nyugaton már régóta nagy divat ugye a kelet bölcsessége előtt hasra esni, így ezeket a hittételeket rengetegen veszik mérvadónak Európában, Amcsiban is (mint mértékadó népi megfigyelések)... stb. Ez is egyfajta vallás lett.


Rengeteget számított a környezetünk élővilágának alakulása attól függően, hogy az egyes vallások mennyire nézték le az állatokat, és ugye hatalmas károkat okozott ez ügyben a keresztény vallás elvakult emberközpontúsága (bár a Bibliában az állatokat az Újszövetség már sokkal jobban "emberszámba" vette, mint az Ószövetség).


Bőven lehetne sorolni, hogy nem csak a mi-, de más fajok génjeit is hogyan módosította a vallás (pl. még a bőrszín alakulásába is beleszóltak... stb). Ha viszont arra gondolsz, hogy a vallás elősegítette-e önmagában a szaporodásunkat, én azt mondom, hogy igen. Ám ahogy mára egyes régen nagyon fontosnak minősülő eszközök is kimentek a divatból, úgy ez idővel megtörténhet az egykoron létfontosságúnak tartott eszmékkel is.

2019. ápr. 3. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!